vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, giorgos1999, bloodlessz, Jorge, marios-arv

Twitter

Vape Train Australia (VTA) Flavors

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Vape Train Australia (VTA) Flavors
« στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 14:31 »
Ανοίγω αυτό το topic μιας και έχουν αρχίσει και γίνονται πιο γνωστά τα αρώματα της vta στην Ελλάδα. Ο δημιουργός είναι Ελληνικής καταγωγής και έχει δημιουργηθεί ένα ωραίο hype και εδώ αλλά και στο εξωτερικό. Προς το παρόν, τα βρίσκουμε είτε από Αγγλία είτε από Νέα Σμύρνη (δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω όνομα καταστήματος) αλλά ευελπιστώ πως θα υπάρξει δυνατότερη παρουσία στη χώρα μας.

Έως τώρα έχω δοκιμάσει περίπου 35 γεύσεις, θα προσπαθήσω να γράψω απλά κάποια πραγματάκια.

Arabica Coffee vta:Είναι ακριβώς ότι λέει ο τίτλος. Καθαρή γεύση καφέ, λίγο έντονο άρωμα από το μπουκάλι, ομοίως και σε back hand testing - tasting. Άρωμα φρεσκοκομμενου καφέ σε πολύ καλή πιστότητα. Βαρύς, έντονος, παίζει σε μικρά ποσοστά πχ 0.3 είναι μια καλή αρχή. Με το πέρασμα των ημερών δυναμώνει οπότε μη θεωρησετε πως το 0.3 είναι λίγο. Καλό για μιξαρισμα με dairy  milk, fresh cream κτλ.Και  για καπνικα ή ακόμη καλύτερα για cured tobacco αρώματα. Έχει ας πούμε ξεκάθαρη γεύση και δεν θυμίζει λάσπη ή κάτι τέτοιο στο feel του στο άτμισμα. Κάποιες νότες ελληνικού καφέ ίσως αισθανθεί κάποιος αλλά είναι αμυδρές. Δεν είναι off notes αλλά μέρος του καφέ. Μυρίζει ακριβώς όπως αν θα έμπαινες σε καφεκοπτείο. Συνεχίζω σε νέο ποστ.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Warm custard vta
Ζέστη πλούσια σε άρωμα κρέμα. Μοιάζει σαν τη glazed κρέμα που μπαίνει πάνω από τα στρουντελ πχ ή τα cinnamon rolls. Δίνει την αίσθηση της ζεστής κρέμας στο mix και σαφώς και στο mouthfeel. Έχει βανίλια μέσα, όχι τόσο βουτυρωδη ώστε να σε λιγωνει. Χαρακτηριστικά, σκεφτείτε πως μυρίζει μια ζεστή κρέμα όταν ετοιμάζεται και βάζεις κουτάλι για να τη δοκιμάσεις. Μια καλή αρχή είναι το 2.5 %. Θέλει χρόνο ωρίμανσης περίπου 15 ημέρες για να αποδώσει και σαφώς θα συνεχίζει να αποδίδει.
Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

White Chocolate vta
Λευκή σοκολάτα λοιπόν και:Από το μπουκάλι, καταλαβαίνεις αμέσως μια ισορροπία λευκής σοκολάτας με σωστή πιστότητα και κρέμα απαλή η οποία υπάρχει ώστε να ολοκληρωθεί το άρωμα. Στη δοκιμή στο χέρι, λαμβάνεις ακριβώς το ίδιο. Δεν έχει έντονη μυρωδιά, είναι μεσαίο το dynamic range του και μια ποσόστοση για αρχή είναι στο 3% κατ'εμε.
 
Στο 4% σε single test απέδωσε όλα τα αρώματα αλλά και την υφή που περίμενα. Γεμάτη γεύση και mouthfeel λόγω της κρέμας αλλά και την απαλή γεύση της λευκής σοκολάτας.

Λόγω του διπλού ας πούμε χαρακτήρα του αρώματος, θα μπορούσε άνετα να κάνει ρόλο γέφυρας - μετάβασης στο μίξ μας από τη βάση πχ, προς τα φρούτα μας πχ φράουλες. Θα δέσει όμορφα με ζύμες, θα δώσει όγκο λόγω της κρέμας, το άρωμα της λευκής σοκολάτας και από εκεί και πάνω μετά, θα δέσει με τις φράουλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2018, 23:03 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 14:44 »
Πες βρε πουλάκι μου το μαγαζί να μην φάμε την ημέρα μας στο google!  :yes:

Άκυρο. Τα βρήκα στη zerobacco.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 14:49 »
Επειδή αντί να παραγγείλω πουτίγκα παρήγγειλα αυτή και επειδή την έχεις δοκιμάσει την ζεστή κρέμα, αν τη ρίξω μέσα σε sweet rice από flavor express θα μου βγάλει ρυζόγαλο ή θα μου βγάλει άνθος αραβοσίτου (μπλιαχ) με ρύζι??

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 14:59 »
Πάρε και τη πουτίγκα. Αυτό το άρωμα θα γράψει ιστορία στάνταρ. Θα καθορίσει προφίλ η πουτίγκα και το μπισκότο τους.
Τώρα για ρυζόγαλο με τη warm custard δεν είμαι κάτι σίγουρος αλλά το warm θα στο δώσει.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 15:07 »
Το έχω και το μπισκότο όπως και 5-6 ακόμη. Και την πουτίγκα πήρα αλλά λόγω χαμάρας κατά την παραγγελία πάτησα το warm custard...
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη κανένα.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 15:33 »
Εχεις μηπως δοκιμασει την Vanilla Pudding της Flavorah για να συγκρινεις τις δυο?

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 16:50 »
Δεν έχω δοκιμάσει της flv οπότε δεν έχω γνώμη φίλε.

Bitters vta
Είναι ενισχυτικό γεύσης. Πικρό. Αυτό μόνο. Αν θέλουμε ένα μίξ μας να έχει λίγο πικρή υφή, όπως πχ μια σοκολάτα, βάζουμε το Bitters και είμαστε κομπλέ.

Στη δοκιμασία του χεριού, οι γκριμάτσες λόγω της πικράδας ήταν ότι καλύτερο για memes.

Θέλει μίξη σε ελάχιστο ποσοστό της τάξης μια δυο σταγόνες πχ στα 30ml γιατί είναι δυνατό.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Creme Caramel vta
Αυτό εδώ στην αρχή με προβλημάτισε. Περισσότερο μου θύμισε μπεσαμελ με μοσχοκάρυδο. Λέω προφανώς έβαλα μεγάλο %. Στο 3 το είχα φτιάξει. Κατέβηκα στο 1%. Πάλι μοσχοκάρυδο αλλά κάτι είχε από πίσω που δεν φαινόταν καθαρό. Το άφησα στην άκρη και το δοκίμαζα κάθε μέρα. Την 13η ημέρα, η εσάνς του μοσχοκάρυδου είχε φύγει και η καραμέλα είχε βγει μπροστά. Βανίλια να σου γεμίζει το στόμα και η καραμέλα να βγαίνει και αυτή ευχάριστα. Ίσως λίγη καραμέλα ακόμη να ήταν καλύτερα. Όσο περνάνε οι ημέρες στρώνει όμως οπότε θα το δω και την 20η ημέρα. Γίνεται καλό όμως και ναι πλέον είναι κρέμα καραμελέ.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Creme Brulee vta
Έρωτας.
Άκρως πετυχημένο, πολύ εύγευστο και πετυχημένο 100%. Μίξη στο 1,2, 3 και 4%. Στο 3% είναι απλά εξαιρετικό.

Η μυρωδιά της ζάχαρης, της κρούστας της ζάχαρης και αμέσως μετά από κάτω η υπέροχη κρέμα, με έκανε να λέω πω ρε πο@@η μου τι έγινε εδώ.
Πολύ καλό mouthfeel, πολύ καλή συμπεριφορά, δείχνει να ωριμάζει γρήγορα μιας και δεν άλλαξε πολύ με το πέρασμα των ημερών.

ΔΕΝ είναι για να το κάνεις μόνο του μίξη αλλά δε με χάλασε καθόλου. Σίγουρα για αντίθεση θα του έβαζα κάποια φράουλα, λίγη κανέλλα ίσως, μπισκότο για περισσότερο σώμα και όγκο. Πάντως, είναι ένα πολύ επιτυχημένο άρωμα.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Chocolate custard vta
Εδώ τα πράγματα αλλιώς τα περίμενα, αλλιώς βγήκαν.

Δε το λες και custard αλλά Fudge brownie το λες. Πολύ έντονο, πολύ μπουχτιστικο, ίσως θυμίσει λίγο σιρόπι σοκολάτας αλλά όχι κρέμα (custard). Χαμηλό ποσοστό εδώ, χρήσιμο για layer ή stone σοκολάτας. Και καφές θα του πάει, κατι κρέμες θα του πάνε και για αντίθεση θα έλεγα κάτι σε cherry ή πορτοκάλι.

Στο 1% είναι γεμάτη η γεύση του. Ίσως λίγο άστοχο το όνομα custard. Σαφώς όμως πολύ ωραία γεύση. Αν έχετε δοκιμάσει μπεν εντ τζερυς παγωτό που έχει μέσα το Fudge brownie, εκεί τριγύρω είναι το άρωμα αυτό.

Μεγάλο συν εδώ πως, είναι διάφανο το άρωμα οπότε θα γλυτώσουμε αντιστάσεις.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Pudding Base vta
ΔΕΝ το έχω ξεψαχνίσει ακόμα αλλά:
Όποιος έχει δοκιμάσει από Pink mule secrets, granny's custard και του άρεσε, εδώ θα το πιει το μπουκάλι. Θυμίζει πάρα πολύ το παραπάνω αλλά είναι πιο δυνατό, πιο γευστικό και στάνταρ θα παίξει σε πολλές συνταγές ως κύριο συστατικό. Βανίλια, βανιλινη, κρέμα, λίγο βάση bakery πολύ απαλή όμως κατι θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο γιατί πραγματικά είναι εξαιρετικό.

Στο 2% κρατάει σώμα και δυναμικό εύρος που γίνεται αντιληπτό. Το έχω δοκιμάσει με λεμόνια, πορτοκάλια, σοκολάτες, κρέμες, φράουλες, τη μάνα του τον πατέρα του, τα τράγια του που λένε, και πάλι παίζει μια χαρά.
Και μυρίζει υπέροχα και δε σπάει γρήγορα μιας και το έχω από Νοέμβρη στο stash μου.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Jam It vta
Ότι λέει και αυτό.
Αν κάποιος λατρεύει τα ζελεδακια αρκουδάκια και λοιπά που τελειώνουν σε άκια, εδώ είναι.

Σε μικρό ποσοστό και εδώ. Δυστυχώς, έχει off notes από μικρά ποσοστά πχ 1.5% όπου γίνεται σέλινο στη μυρωδιά αλλά και  στη γεύση.

Σε μικρά ποσοστά, δίνει μια αίσθηση μαρμελάδας στα φρούτα μας. Δύσκολο άρωμα για να βρεις την ισορροπία του ώστε να παίξει σωστά. Στο 0.3-4% το υπολογίζω και απλά περιμένω ένα μίξ μου να δω πως θα βγει. Πάντως είναι κάτι ανάμεσα σε μαρμελαδοποιητή και ζελεδάκια.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Banana custard vta
Τι λες τώρα!
Ώριμη μπανάνα, καλόδουλεμένη, ούτε ώριμη ούτε άγουρη. Πραγματική γεύση μπανάνας και μια πηχτή κρέμα ελαφρώς nutty. Αυτό το nutty στο τέλος σε στέλνει αδιάβαστο. Είναι τόσο πετυχημένος συνδιασμος και συμπληρώνει η μία γεύση την άλλη που φαντάζομαι μπανανόταρτες να σκάνε ως συνταγές εύκολα πλέον.

Είναι ελαφρώς gummy στην επιγευση, ίσως θυμίσει μπιγκ μπαμπολ εκεί αλλά όχι τόσο ώστε να το πεις τσίχλα. Σε καμία περίπτωση τσίχλα. Γλυκιά παχιά κρέμα μπανάνας είναι που σου γεμίζει το στόμα.

Στο μπουκάλι μυρίζει περισσότερο η μπανάνα. Στο άτμισμα όμως υπάρχει ισορροπία.


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Και ένα τελευταίο για σήμερα. Σημείωση, θα υπάρξει και βίντεο για τις γεύσεις αυτές την ερχόμενη εβδομάδα.

Chai masalla  vta

Γεύση Ινδίας μάλλον.  Πικάντικη. Τσάι ως βάση με πολλά πολλά μπαχαρικά. Βαριά μπαχαρικά. Είναι το είδος του αφεψήματος αυτού που ονομάζεται masalla. Στηρίζεται στο Chai και ακολουθούν, γαρύφαλλο, πιπέρι, ίσως κανέλα, τζιτζερ, κάρδαμο και άλλα που αδυνατώ να προσδιορίσω ακριβώς.

Ακόμη και  στο 1.5% είναι δυνατό. Στην εισπνοή είναι λίγο δροσιστικό ίσως λόγω τσάι και τζιντερ, και μετά έρχονται τα μπαχαρικά όπου τα κύρια τα καταλαβαίνεις ξεκάθαρα όλα.

Εξαιρετική μίξη,  και αυτή η αντίθεση της δροσερής και αμέσως μετά βαριάς γεύσης το κάνει μοναδικό.

Θα χρωματιζε σίγουρα κρέμες, ζύμες, ίσως και μήλα με ευκολία. Είναι spicy, το λέει και το δείχνει άμεσα.
Ωρίμανση, μικρή θα έλεγα μιας και δεν έχει μεταβολές μεγάλες στις τόσες μέρες που το έχω μιξαρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2018, 23:00 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 18:50 »
Να σαι καλα, πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, αλλα μας γ*μησες  ;D

Ηδη εχω επεκταθει σε δευτερο συρταρι με αρωματα κι οτι ελεγα οτι καλαειναιφτανειτοσα.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 21:05 »
Δε φταίω εγώ! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 20:36 »
Yellow Passion VTA
Το yellow passion ειναι το passion fruit.Οι φρουτάκηδες θα το αγαπήσετε.Πολύ δυνατό άρωμα απο το μπουκάλι και δε θα σας αρέσει.Εχει πολύ δυνατό και μεγάλο ευρος δυναμικής.Το μιξαρα σε 1,2 και 3 %.Απο το 2% και πάνω έχει αρκετά δυσάρεστα off notes που παραπέμπουν σε σέλινο μαΐδανό κτλ.Στο 1 εως 1.5% όμως αρχίζει να παίζει δυνατά,ξεκούραστα και κυρίως ευχάριστα.Ειναι ένα ωριμο φρουτο,πολύ ζουμερό,εξαιρετική γευση.Το ευχαριστήθηκα και σόλο λόγω της δροσιάς που δίνει αλλά και σε κάποια πρόχειρα μιξ με άλλα φρούτα,τα απογείωσε κανονικά.Χρησιμοποιήστε το για να δώσετε boost σε φρούτα όπως:Ροδάκινα,βερύκοκα,φράουλες,μουρα μαυρα άσπρα κόκκινα κτλ,καρπούζια πεπόνια και πάει λέγοντας.Ολα γίνονται πιο ζουμερά και νοστιμότερα.Αποκτούν μια λάμψη,μια καθαρότητα την οποιά θα λατρέψετε.

Ατμίζοντας το μόνο του,έχει νότες ροδάκινου,ανανά και νεκταρίνι,μου θύμισε έντονα γνωστο φρουτοποτό θετικής ενέργειας που είναι παγωμένο απο το ψυγείο.Σίγουρα οι φρουτάκηδες θα το λατρέψετε.Προσοχή ξανά,μικρό %.Εως 0.5% το θεωρώ αρκετό σε ένα μιξ φρούτων.

Rice Base VTA
βάση ρυζιού.Εντονη μυρωδιά απο το μπουκάλι ρύζι μπασμάτι βρασμένο.Δεν ειναι να το ατμίσεις μόνο του και θα το χρησιμοποιούσα ως layer σε κάποιο μπισκότο,για να δώσω υφή σε κάποια κρέμα.Χαμηλό ποσοστό γιατι είναι έντονο.0.4~0.6% το δοκίμασα σε διάφορα μπισκότα και δουλεψε καλά.Η μίξη ήταν 1% μπισκότο inawera,1% cookie FA και 0.5% rice base vta.Εκεί επαιξε όμορφα και διακριτικά δίνοντας απαλή υφή του αρώματός του.Λίγο δύσκολο ως άρωμα βέβαια,με σοκολάτα ίσως να πήγαινε καλύτερα.Δεν είμαστε και μαθημένοι σε τέτοια ατμιστική γευση βέβαια.

Biscuit Base VTA
Aπαλό μπισκότο,ελαφρώς γλυκό,δε διακρίνεις κάποια γεύση,απλά αισθάνεσαι με κάτι να γεμίζει η κοιλότητα και οτι ειναι στη κατηγορία bakery-μπισκότο.Αρκετά ουδέτερο,απλά θα δουλέψει ωστε να δώσει σώμα στο μιξ μας χωρίς να αλλοιώσει κάτι.Μια ουδέτερη βάση για να χτίσεις επάνω του δηλαδή.Και 2% να βάλεις,δε θα καταλάβεις και πολλά εκτός μια ελαφριάς αίσθησης μπισκότου απροσδιόριστης περαιτέρω κατάστασης.

Αποσυνδεδεμένος Ge-Ma

  • 1
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vape Train Australia (VTA) Flavors
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 15, 2018, 19:00 »
Πολύ ωραία παρουσίαση. Μπράβο!!! Περιμένουμε την συνέχεια και το βίντεο. 
Εχτές αγόρασα κι εγώ τα 3 πρώτα μου VTA και είμαι στην διαδικασία "μαγειρέματος". Οι σημειώσεις σου βοήθησαν πολύ. Σ'ευχαριστούμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos