vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 6 χρήστες
george kotsopoulos, kyrgiannis, Zdgatapsychs, Jorge, Milarepa, Tazz

Twitter

NarCa by Coppervape

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
NarCa by Coppervape
« στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:08 »
Θέλω προκαταβολικά να ζητήσω την επιείκειά σας, γι αυτή την πρώτη μου απόπειρα παρουσίασης ενός ατμιστικού προϊόντος.

Ο κλώνος του NarCa RDA, κατασκευασμένος από την Coppervape, έφτασε στα χέρια μου πριν από μερικές ημέρες στο κλασσικό παραλληλεπίπεδο πλαστικό κουτάκι, αγορασμένος από Ελλάδα.



Στη συσκευασία εκτός από τον ατμοποιητή, περιλαμβάνονταν ένα πλήρες set o rings και το bf pin. Είχα αγοράσει έξτρα και το εικονιζόμενο ultem top cap.





Ο ατμοποιητής ήρθε ολοκάθαρος, όσο αυτό ήταν δυνατόν να διαπιστωθεί οπτικά, αλλά πλύθηκε και σχολαστικά σε λουτρό υπερήχων.

Επίσης οπτικά,  η κατασκευή του φαίνεται να είναι άψογη και όλα τα μέρη δένουν αρμονικά και δείχνουν να είναι ποιοτικά. Ο χρόνος φυσικά θα αποδείξει την αντοχή και την ποιότητα των υλικών κατασκευής.

Να επισημάνω πως η μόνη μου εμπειρία σχετική με RDA ατμοποιητές είναι η εμπειρία μου με τον Papillon του Gus και πως είμαι λάτρης των mtl ατμοποιητών.  Επομένως στη διάθεσή μου δεν υπάρχουν πολύ χοντρά ή άλλα περίεργα σύρματα.

Έτσι επιχείρησα το πρώτο του στήσιμο με σύρμα 27 awg, διαμέτρου 2,5mm. Οι 7 ανοικτές σπείρες μου έδωσαν ένα πηνίο αντίστασης 1,15Ω. 
Στο άμεσο μέλλον θα δοκιμάσω και ελαφρά μικρότερες αντιστάσεις, αλλά πάντα εκεί κοντά στο 1Ω. 
Το βαμβάκι χρησιμοποίησα είναι το Koh Gen Do. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμο αυτό το στήσιμο για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή κι αν το αποτέλεσμα που πήρα είναι το ιδανικό, για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα. Αναζητώ την κατά το δυνατό καλύτερη απόδοση και ανάλυση της γεύσης και αδιαφορώ για την ποσότητα του παραγόμενου ατμού. 













Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακριβώς πήρα από αυτό το πρώτο στήσιμο και ποιες είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις.

To deck προσφέρεται για σχετικά πολύ εύκολο στήσιμο, είναι ευρύχωρο και χωράει άνετα και μεγαλύτερα πηνία και σε μήκος και σε διάμετρο. Οι βίδες έχουν αρκετά πλατύ κεφάλι, που μπορεί να υποδεχτούν  άνετα πιο χοντρά και περίεργα σύρματα.

Άτμισα με ισχύ μεταξύ 12W και 14W και πειραματίστηκα στο άνοιγμα του airflow από εντελώς ανοικτό έως ελάχιστα ανοικτό. Με το airflow ανοικτό στο μισό, πήρα τζούρα λίγο πιο αεράτη από αυτήν που παίρνω στον phenomenon lite με τις 3 τρύπες ανοικτές, που ήταν ιδανική για τα δικά μου γούστα και τον δικό μου mtl τρόπο ατμίσματος. Η τζούρα μπορεί να γίνει πολύ πιο σφιχτή κλείνοντας κι άλλο το airflow, έως πολύ αεράτη, με το airflow εντελώς ανοικτό.

Στις απανωτές, διαδοχικές τζούρες, δεν διαπίστωσα θέρμανση του ατμοποιητή ή του επιστομίου. 

Η τζούρα ήταν σχετικά αθόρυβη και ομαλή. Ο ατμός βελούδινος και πυκνός και για το συγκεκριμένο συντηρητικό στήσιμο, αρκετά πλούσιος.

Το Shisha, ένα από τα αγαπημένα μου υγρά, που το έχω δοκιμάσει σε όλους τους ατμοποιητές μου (phenomenon lite, hussar, cloudone, taifun g3, kayfyn lite, NarBa), το απέδωσε εξαιρετικά. Χωρίς να είμαι reviewer υγρών, μπορώ να πω πως μου έδωσε νότες που οι τανκάτοι ατμοποιητές δεν μου είχαν δώσει. Πραγματικά η γεύση που αποδίδει είναι πάρα πολύ καλή.

Επιγραμματικά να πω πως είμαι ενθουσιασμένος από την απόδοση της γεύσης που είναι και το ζητούμενό μου και θα έλεγα πως συνίσταται ανεπιφύλλακτα ακόμη και σε αρχάριους στους drippers. Για τα 25 ευρώ που κοστίζει συνολικά το πακέτο είναι μια value for money επιλογή.

Στις φωτογραφίες φαίνεται και δίπλα στο αδελφάκι του τον NarBa  που είναι RTDA κι είναι επίσης εξαιρετικός (κι αυτός από Coppervape)














Ευχαριστώ που διαβάσατε την ταπεινή παρουσίασή μου

Πέτρος


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:21 »
Μπράβο Πέτρο, πολύ ωραία η παρουσίασή σου. Τον χαλβάδιαζα κι εγώ αυτόν μιας και δεν έβρισκα τον narDa που έψαχνα, αλλά τελικά πήρα τον supersonic που έπεσα πάνω του σε ελληνικό μαγαζί.
Ο narCa είναι από εκείνους σαν τον O-atty που χτυπά διαγώνια ο αέρας όπως βλέπω και το στήσιμό του φαίνεται πανεύκολο.
Ίσως να μας πει κάποιος άλλος φίλος και δυο λόγια παραπάνω για πιο χοντρά σύρματα και χαμηλότερες αντιστάσεις κι αν ανεβάζει θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:23 »
Ωραία παρουσίαση, Πέτρο.
Διακρίνω έναν ενθουσιασμό, παρά τον MTL προσανατολισμό του δικού σου ατμίσματος. Άρα, μάλλον προσαρμόζεται ικανοποιητικά σε διαφορετικά γούστα ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:27 »
Γεώργο, αν δεν κάνω λάθος, υποτίθεται πως αυτός είναι η νέα και βελτιωμένη έκδοση του NarDa.

Ναι, αυτό είναι γεγονός. Μπορεί να ικανοποιήσει και τους mtl και τους dtl ατμιστές.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2018, 21:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:39 »
Περιμένουμε και άλλες τέτοιες "ταπεινές" παρουσιάσεις από τα υπόλοιπα καλούδια σου ;)
 Τι τις κρατάς για την πάρτη σου; :))

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:45 »
Μακάρι να είχα χρόνο! Αλλά νομίζω πως είναι your turn dude, που λέμε κι εδώ στο νησί!  :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:01 »
Γεώργο, αν δεν κάνω λάθος, υποτίθεται πως αυτός είναι η νέα και βελτιωμένη έκδοση του NarDa.
A ναι? Δεν έχω ιδέα Πέτρο, αν είναι έτσι θα ψαχτώ το συντομότερο.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:51 »
ετσι ειναι γιωργο,ειναι νεωτερος απο τον narda,αλλα για γνησιο παρα πολυ δυσκολος να βρεθει.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:58 »
Δύσκολο έως απίθανο! Πρέπει να γίνεις μέλος σε ένα συγκεκριμένο αμερικανικό γκρουπ κατόπιν πρότασης, αν δεν κάνω λάθος 3 παλαιών μελών κι αφού γίνεις αποδεκτός, να περιμένεις κι εγώ δεν ξέρω πόσο για καινούρια παρτίδα και να είσαι και τυχερός να κληρωθείς για να τον πάρεις. Και μετά άντε να έρθει κι αν έρθει από Αμερική...

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 21:44 »


Εδώ το review του Todd που στάζει μέλι και καταλήγει στο ότι είναι λίγο πιο αεράτος και έχει λίγο βελτιωμένη γεύση σε σχέση με τον Narda, που τον θεωρεί τον κορυφαίο rda που πέρασε απ' τα χέρια του.

Και εδώ διαθέσιμος ο Narca by SXK, δεν ξέρω αν είναι καλύτερος απ' αυτόν της Coppervape, απλά παραθέτω το link:

http://www.zerobacco.gr/ilektronika-tsigara/atmopoiites-episkeyasimoi/sxk-rebuildables/narca-rda-by-sxk.html?search=narca

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 21:50 »

[member=14633]aragiannis[/member]

Εξαιρετική παρουσίαση!  :thumpup:

Θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα ελληνικό link για τον Coppervape γιατί κατά την γνώμη μου είναι ομορφότερος από τον SXK... :yes:


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 21:58 »
Ναι ρε Πέτρο, βάλε ένα λινκ! Φοβάσαι μη σε κατηγορήσουμε για διαφήμιση? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος xenem

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 23:26 »
Απορία :

NarCA by CopperVape δεν είναι ο κλώνος του NarCA by NaRmods ?

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 23:27 »
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: NarCa by Coppervape
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 29, 2018, 00:46 »
Δύσκολο έως απίθανο! Πρέπει να γίνεις μέλος σε ένα συγκεκριμένο αμερικανικό γκρουπ κατόπιν πρότασης, αν δεν κάνω λάθος 3 παλαιών μελών κι αφού γίνεις αποδεκτός, να περιμένεις κι εγώ δεν ξέρω πόσο για καινούρια παρτίδα και να είσαι και τυχερός να κληρωθείς για να τον πάρεις. Και μετά άντε να έρθει κι αν έρθει από Αμερική...
Μήπως πρέπει να είμαστε και πιστοποιημένοι παρθένοι απόγονοι του βασιλιά του ουρανού Ανού για να αποκτήσουμε έναν ντριπερ; Όσπρια κάνει να τρώμε ή δε θα μπουμε στη λιστα; :))

Και μετά κατηγορούν τους κλώνους μερικοί...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34950 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos