vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Entheon RDA (SXK)

Entheon RDA (SXK)
« στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 01:26 »
ENTHEON by SXK

Πήρα το θάρρος να κάνω αυτή την παρουσίαση ύστερα απο αυτή του stepeha για τον λαγό22 ο οποίος σήκωσε ψηλά τον πήχη ;D . Επειδή είναι ο πρώτος RDA που παίρνω, παρακαλώ να συγχωρήσετε τυχών λάθη στην περιγραφή η στις ορολογίες.
Απο αυτά που γνωρίζω ο Entheon είναι ο επόμενος ή η συνέχεια του πολύ αγαπητού Hadaly που τόσα έχουν γραφτεί. Η αλήθεια είναι οτι και εγώ όταν ξεκίνησα να πάω για ψώνια, για Hadaly πήγαινα αλλά βλέποντας απο κοντά τον Entheon, λίγο το σχέδιο(αρκετά θα έλεγα) λίγο οι βελτιώσεις στο εσωτερικό και λίγο η ποιότητα κοπής εύκολα με έκαναν να τον προτιμήσω. Αγοράστηκε απο Ελληνικό κατάστημα 25€ αν δεν κάνω λάθος και τον έχω στην κατοχή μου 2 εβδομάδες περίπου.


Στο κλασσικό πλέον κουτάκι της SXK βρίσκουμε ανταλλακτικά 1σετ Oring  2 βιδάκια για το ντεκ το BF pin και το κλειδί του. Τον ατμοποιητή που αποτελείται απο τον ντεκ -καμπάνα -2 drip tip  το ένα μεταλλικό και το άλλο πλαστικό με τον 510 αντάπτορα και ένα beauty ring adapter ,θα έλεγα, για 24mm.



Η ποιότητα κοπής είναι πάρα πολύ καλή, 2πλό όρινγκ στην βάση ΔΕΝ δουλεύεται χωρίς λίπανση με VG. Στα βάλε βγάλε δεν χάνει σταγόνα, απόλυτα στεγανός.




Βαθιά λούκια για υγρό και ωραία κατασκευή για ζούληγμα να μοιράζεται σωστά το υγρό. (Δεν το δοκίμασα Δεν έχω ζουληχτίρι)  Πολύ καλή και είσοδος του αέρα που χτυπάει κάτω απο την αντίσταση όταν επιλέγουμε αυτή την θέση.




Απόδειξη γνήσιας μπανάνας κάτω απο τον ατμοποιητή :tongue_smilie:




Τα δύο drip tip ένα στενό , ένα φαρδύ (sry joe δεν είχα μαζί παχύμετρο για τις τρύπες)




Στήσιμο με fused clapton N80 3*0.32mm-0.12mm , Τα μανταλάκια πιάνουν άψογα εύκολα και δυνατά





βαμβάκι demon killer





Πανέμορφος (στα μάτια μου) και άψογα φινιρίσματα. Το drip tip δεν έχει μπει καλά η θέση του είναι χαμηλότερα.





Και παρέα με το νέο μου tesla έτοιμη η χειροβομβίδα




Γενικά ύστερα απο 2 εβδομάδες χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά και απόδοση του Entheon.
H Επιλογή του αέρα που έχει είναι η μία  φουλ πνευμονική με μειωμένη απόδοση γεύσης και φουλ ντουμάνια χτυπώντας την αντίσταση απο τα πλάγια.

Η δεύτερη θέση ,βγάζοντας και γυρνώντας την καμπάνα 90 μοίρες ,χτυπάει την αντίσταση απο την κάτω μεριά κάνει τη τζούρα αεράτη πνευμονική με πάρα πολύ πλούσια γεύση φουλ ντουμάνι  αλλά και ανεβασμένη θερμοκρασία σε περίπτωση που έχουμε πάνω το μεταλλικό drip tip.Κανένα πρόβλημα σε περίπτωση που φοράτε το πλαστικό drip tip ή επιλογή άλλου. Επίσης πολύ καλό το κόλπο να μην τερματίζει το επιστόμιο πάνω στην καμπάνα μεταφέροντας έτσι όλη την θερμοκρασία στα χείλη μας κρατώντας μερικά δέκατα του χιλιοστού κενό.

Ο αέρας μπορεί να κλείσει και σε φάση πολύ σφιχτής τζούρας αλλά ούτε δοκίμασα ούτε με ενδιαφέρει.
Δεν λέει παπάτζες κύριοι οτι κάνει ΚΑΙ MTL σαν κάτι άλλους... ;D

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο άλλο dripper για να τον συγκρίνω αλλά σαν πρώτος είναι οτι πρέπει για εμένα.
Να μην κρύψω οτι μόλις είδα την τιμή του γνήσιου γέλασα δυνατά καθώς δεν πρόκειται να έδινα 90-100€ για τον συγκεκριμένο χώρια που ο κλώνος αυτός είναι κατασκευαστικά άψογος.
Το στήσιμο του είναι γελοία εύκολο αλλά παράλληλα γλυκοκοιτάζω και για μηχανικό για ζούληγμα καθώς ερχόμενος απο τανκάτους ο περιορισμός του υγρού για να drippαρρεις μου φαίνεται κάπως,  εκτός και αν είσαι αραχτός κάπου με το μπουκάλι αγκαζέ.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι οτι σε περίπτωση που θες να βάλεις 810drip tip δεν παίρνει και δεν έχει αντάπτορα οπότε περιορίζεσαι σε οποιοδήποτε 510 ή το μεταλλικό το οποίο όμως πάνω απο τα 30 βαττ ανάβει.

Η παρουσίαση αυτή αφιερώνεται στον paloukaro και στον GRat. :love_hearts: :D


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2018, 13:24 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 10:43 »
Ωραία παρουσίαση  :thumpup:
Πάρε και αυτό με το cyclops airflow σε συνδιασμό με το στησιματάκι σου και πες μας γνώμη μετά  ;D

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 10:59 »
Αυτό με το στριψιμο της καμπάνας κατά 90 μοίρες με μπέρδεψε λίγο.
Δηλαδή βάζεις τον αέρα να περνάει πάνω από το βαμβάκι? :hmmm:
Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό?

Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 12:49 »
Γιατί περνάει πιο εύκολα και γρήγορα ο αέρας κάνοντας την τζούρα φουλ πνευμονική.
 Στην περίπτωση που βάλεις να περνάει ο αέρας από κάτω σφίγγει την τζούρα καθώς περνάει από πιο στενά σημεία.



Δες το ύψος του AF που πέφτει στην υποδοχή που στέλνει τον αέρα από κάτω. Αν γυρίσεις το AF 90 μοίρες θα πέφτει πάνω στα βαμβάκια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2018, 14:05 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 12:56 »
Σφιχτη τζουρα ή όχι το θέμα είναι να περνάει ο αέρας από κάτω ή από τα πλάγια της αντίστασης.
Να περνάει από επάνω είναι τελείως λάθος.

Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 13:21 »
Δεν περνάει μόνο από επάνω, γυρνώντας το AF δεν ακυρώνει κάποια άλλη διαδρομή απλά την αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 13:59 »
Δεν ξέρω, νομίζω μπερδεύτηκα.
Κατάλαβα ότι η μία επιλογή σου είναι οι τρύπες του airflow να είναι πίσω από τα βαμβακια.
Τουλάχιστον αν έχεις το top cap στην κανονική θέση και το στριψεις 90 μοίρες, εκεί πάνε οι τρύπες.

Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 20:27 »
Ωραία παρουσίαση  :thumpup:
Πάρε και αυτό με το cyclops airflow σε συνδιασμό με το στησιματάκι σου και πες μας γνώμη μετά  ;D
Καλή φάση, ουσιαστικά σε αφήνει να πάρεις επιπλέον αέρα για την ¨στενή¨ θέση που τον στέλνει κάτω απο την αντίσταση.

Το έχεις δοκιμάσει?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 20:53 »
Για να το προτείνω φυσικά.Το έχω γράψει κιόλας μερικές φορές οτι με το συγκεκριμένο cup αλλάζει και εντελώς σαν ατμοποιητής και παίρνει τον αέρα που χρειάζεται.
Ο συγκεκριμένος πνίγεται κυριολεκτικά με τα μαμάτα cup.Toν θεωρώ απο τους χειρότερους άτμο που έπιασα στα χέρια μου φέτος χωρίς το cup (και δεν έπιασα και λίγους :))).
Bασικά η αγάπη μου για  τον Hadaly και η απογοήτευση απο τον Kryten ίσως με έκαναν να περιμένω πολλά απο τον συγκεκριμένο και έπεσα απο τα σύννεφα απότομα  :))


Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 21:37 »
Δυστυχώς όπως έγραψα και πριν δεν έχω άλλο για σύγκριση αλλά το Lenny και το voodoo sauce που το δοκίμασα σε όλους τους ατμο που έχω(RTA όλοι) στον entheon τα υγρά σπέρνουν.
Οσο για το cyclops af κάνει σχεδόν όσο ο κλώνος. Θα προτιμήσω να πάρω ένα λαγό για σύγκριση και για να παίζω με έναν δεύτερο παρά να περιοριστώ σε έναν dripper μόνο.
Εμένα πάντως μου φαίνεται εν μέρη σωστό το σετάκι έτσι όπως το δίνουν καθώς πάνω απο τα 30βαττ δεν μπορεί να δουλέψει λόγω θερμοκρασίας και μέχρι εκεί τα παέι καλά.
Ας μήν κάνω όμως εικασίες θα κάνω δοκιμή και βλέπουμε.

Εντωμεταξύ νομίζω οτι είμαι ο μόνος στο φόρουμ που έχει Entheon :)) ;D


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 21:42 »
Έχω κι εγώ. Τον πήρα μόνο και μόνο για να τσαντίζω τον [member=17746]paloukaros[/member].

Πάρα πολύ καλός είναι ;) Μην ακούς τα παπαγαλάκια :D ;D

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 22:04 »
Και εγώ έχω αλλά τον έχει φάει το ράφι  :))

Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 22:09 »
Ναι ε? μήπως έχεις και το cyclops af να δοκιμάσω κάτι που θέλω :sfyrigma: 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 07, 2018, 22:16 »
είχα  αλλά  το έκανα τράμπα με άτμο με γνωστό reviewer  ;D

[member=16791]armadoran[/member] αν το πάρεις και δεν μείνεις ευχαριστημένος στο αγοράζω εγώ εύκολα

Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Entheon RDA (SXK)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 08, 2018, 09:24 »
Και εγω κατοχος, αλλον εναν να βρουμε και γεμιζουμε ταξι ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084115 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34865 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 72 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos