vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 5 χρήστες
akis91, bloodlessz, manoslykos, panos, Jorge

Twitter

Le Concorde (κλώνος από SXK)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Le Concorde (κλώνος από SXK)
« στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 22:59 »
Le Concorde By SXK

Χαρακτηριστικά:
Διάμετρος 22mm
Ύψος: 30mm
Βάρος: 30 γρ.
Υλικό: λέει 316 SS

Καταρχάς να τονίσω ότι δεν διαθέτω τον αυθεντικό, συνεπώς δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες σχετικά με το κατά πόσο ο κλώνος της SXK είναι 1:1 ή 1:2 ή οτιδήποτε. Το μόνο στοιχείο που μπορώ με ασφάλεια να πω έχοντας δει τις παροχές της Vaponaute στον αυθεντικό είναι ότι ο κλώνος διαθέτει πολύ περισσότερα πράγματα στον χρήστη πέρα από τον ατμοποιητή για το 1/6 της τιμής.



Στο πακέτο, λοιπόν, πέραν του γνωστού πλαστικού κουτιού της SXK παρέχονται 2 orings για τον ατμοποιητή, ένα μικρότερο oring που προορίζεται πιθανότατα για το drip tip, ένα drip tip, ένα κατσαβιδάκι ένα κλειδί άλεν για τον πόλο, ανταλλακτικά βιδάκια και ο bf πόλος. Σε αντίθεση με αυτό το πακέτο η Vaponaute δεν δίνει καν drip tip.
Disclaimer: Η σύγκριση του Le Concorde θα γίνει με βάση την κατηγορία του. Δηλαδή με άλλους MTL ατμοποιητές και όχι με αεράτους dripper.

Πρώτο στήσιμο: Kanthal A1 0,32mm σε πυρήνα 2,5mm, 7 σπείρες 1,31Ω και 15 W

Ξεκίνησα με ένα υγρό εξαιρετικά γνώριμο σε μένα το Gandalf της Λάμδα, το οποίο έχω δοκιμάσει – ατμίσει σε αρκετούς ατμοποιητές, εργοστασιακούς και επισκευάσιμους.

Η τζούρα στην μία μεσαία τρύπα είναι αρκετά καλή και σταθερή, χωρίς φτυσίματα, σκασίματα ή άλλα τινά, γεγονός το οποίο βέβαια οφείλεται και στις σπείρες της αντιστάσεως. Ο ατμός πυκνός, υγρός και χλιαρός, η τζούρα σταθερή και η γεύση αρκετά καλή. Αναδεικνύονται όλες οι πτυχές του συγκεκριμένου υγρού, που με έκαναν να το βάλω στα αγαπημένα μου και η ένταση της γεύσεως είναι ενδεικτική ενός αξιόλογου dripper.



Αυτά στην μία τρύπα του airflow. Αλλάζω υγρό σε Castle Long. Στην μία τρύπα έχω ακριβώς τα ίδια. Καλή ανάλυση και ένταση γεύσεως. Υγρό, πυκνό και χλιαρό ατμό. Ανεβαίνω στις τρεις τρύπες, χωρίς να ανεβάσω watt ή να πειράξω τίποτα άλλο. Η γεύση μειώνεται σε ένταση, αλλά παραμένει εκεί. Ο αέρας κρυώνει τον ατμό, ο οποίος παύει να είναι υγρός. Έχουμε μία ομαλή μετάβαση από μία άνετη MTL σε μία σφιχτή DTL. Αρκετά πιο σφικτή από την αντίστοιχη του Hadaly, οπότε αν κάποιος έλπιζε για έναν Hadaly II μάλλον θα πρέπει να κοιτάξει αλλού. Εδώ μιλάμε για πιο σφιχτό ατμοποιητή. Θα δοκιμάσω, βέβαια, στο άμεσο μέλλον και κανά 0,405mm Kanthal για την επιβεβαίωση.

Δεύτερο στήσιμο Kanthal A1 0,25mm σε πυρήνα 2,5mm, 7 σπείρες, 2,02 Ω στα 13W

Σε αυτό στήσιμο γύρισα σε ένα άλλο αγαπημένο υγρό, αυστηρά καπνικό, το Quartet της Black Note. Ισχυρότατη και καθαρότατη γεύση. Τζούρα άριστη με πυκνό ατμό. Θυμήθηκα και ένα σημείο του υγρού που χανόταν σε μερικούς ατμοποιητές και αυτή είναι η «πιπεράτη» επίγευση.

Κάπου εδώ είναι που εγκαθιστώ και το squonk pin. Τελείωσε η πρώτη μέρα με τον Le Concorde, πάμε για ύπνο, αύριο δουλειά και είναι η ώρα του να μπει πάνω στο Kanger Dripbox 160W. Πριν πάω για ύπνο τσεκάρω το bf pin. Δουλεύει άψογα και με ένα – δύο ζουλήγματα το βαμβάκι είναι έτοιμο προς χρήση. Το συμπέρασμα από την ολοήμερη χρήση μαζί του είναι ότι είναι παντελώς αθόρυβος.



Τρίτο στήσιμο: 2 αντιστάσεις, 0,25mm έκαστη, 2,5μμ πυρήνας στο 1Ω στα 24W

Το δύσκολο αυτού του στησίματος, ίσως επειδή είμαι άπειρος στο ζήτημα, είναι ότι πρέπει το βαμβάκι να περάσει από δύο αντιστάσεις, χωρίς να τις πειράξει και ακολούθως να είναι και αφράτο. Κάπως τα κατάφερα, αν και η ευθυγράμμιση δεν ήταν τέλεια.





Με το air flow μειωμένο πλέον η κατάσταση γίνεται πιο ζεστή χωρίς να προσφέρει επί της ουσίας κάτι παραπάνω. Εκεί που βρίσκεται το κάτι παραπάνω είναι στις 3 τρύπες του air flow, όπου αυξάνεται ο ατμός, αλλά δεν μειώνεται η γεύση. Βέβαια αυξάνεται η κατανάλωση, αλλά μου έκανε εντύπωση που το ψιλοαποτυχημένο στήσιμό μου συγχωρέθηκε χωρίς περαιτέρω συνέπειες. Ίσως κάποιος πιο έμπειρος εδώ να έβρισκε κάτι πάρα πολύ καλό, ίσως και εγώ να το βρω. Μένει στις υποσημειώσεις για αργότερα.

Τέταρτο στήσιμο: 1 αντίσταση 0,32mm σε 2,5mm πυρήνα στο 1,2Ω και 14-15W

Αυτή τη φορά, επιλέχτηκε ένα υγρό της συγκεκριμένης εταιρίας το Over the Rainbow. Πραγματικά άριστη απόδοση ολόκληρης της γεύσης ενός θαυμάσιου υγρού. Και στις 3 τρεις τρύπες αέρα και στη μία και σε… μισή τρύπα, όπου η γεύση είναι πολύ καλή και η τζούρα αρκετά σφιχτή. Σε αυτή τη μισή τρύπα βρήκα περίπου την μία τρύπα του Phenomenon Lite και το αναφέρω μπας και βοηθήσει περαιτέρω. Πάντως ο ατμοποιητής παίζει απροβλημάτιστα και σε αυτόν τον αέρα, χωρίς να έχουμε ανεπιθύμητη θέρμανση του ατμού.

Σταματάω σε αυτό το σημείο να γράφω γιατί θα με βρίζετε. Σε γενικότερα πλαίσια πάμε στα συνήθη αρνητικά – θετικά:

Θετικά:

Α) αρκετά καλός σε απόδοση γεύσεως
Β) άριστο φινίρισμα και κατασκευή
Γ) Δύσκολο να κάνεις oversquonk – Δεν τα κατάφερα

Αρνητικά:

Α) Ίσως κάποιοι λάτρεις του MTL να τον ήθελαν ακόμα πιο σφιχτό για μένα είναι μιάααα χαρά
Β) Το ένα και μοναδικό oring είναι για τα πανηγύρια. Θα αλλάξει σύντομα

Συνοψίζοντας: Δεν «εκθρονίζει» κανέναν, δεν αισθάνομαι ότι υποσκελίζεται κι εύκολα από κανέναν. Ένας πολύ τίμιος ατμοποιητής με φίνα γεύση, πολύ καλή τζούρα και άνετο στήσιμο.



Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 23:26 »
Ωραία τα λες :)
Δοκίμασε να μας πεις και με δύο Microcoil, με κολλητές σπείρες, φαίνεται ενδιαφέρον, ειδικα με το 0,25

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 23:34 »
Με 40αρι κανθαλ πάντως γύρω στο 1Ω μπορείς να τηγανισεις και αυγά πάνω του μετά από 2-3 συνεχόμενες τζούρες

Sent from my A0001 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 23:39 »
Ασφαλώς, θα γίνει τις επόμενες ημέρες. 

Προς το παρόν έχω βάλει 0,405mm σύρμα με 3άρι πυρήνα και 0,83Ω και τραβάω σφιχτές πνευμονικές στις 3 τρύπες. Μια ομορφιά. Ούτε σφυρίγματα, ούτε τίποτα. Μόνο εγώ να ρουφάω τον αέρα με το μπουρί :D

Σαφέστατα πιο σφιχτός από τις 2 τρύπες του Hadaly. Ή τουλάχιστον αυτό νιώθω. Πάντως απόλαυση έτσι το Over The Rainbow. Έπρεπε να είμαι σε παραλία τώρα... :'(

edit: με πρόλαβε pugsang. 0,83Ω και αισθάνομαι μια χαρά στα 24W. Αλλά 3 τρύπες airflow. Για μία τρύπα έβαζα πιο λεπτό σύρμα και δεν μου δημιουργούσε πρόβλημα. Ζεστάθηκε στις 8 απανωτές τζούρες, αλλά σε λίγο θα είναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 23:51 »
το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτο με τη παραλία, πχ να πηγαίνω για ψάρεμα για να αμολάω σύννεφα αβέρτα
:))

cheers

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 01:29 »
Κώστα, μου άρεσε πάρα πολύ η παρουσίασή σου. Μεθοδική δοκιμή και κυρίως άριστο γράψιμο! Πέρα από τη τζούρα, ως προς τη γεύση, είναι στο επίπεδο του Hadaly; Ποιός σου αρέσει περισσότερο;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 01:48 »
Παραγγελιά chillo έτοιμη:

Δίδυμες 0,25mm αντιστάσεις σε 3άρι πυρήνα συνολικά περίπου 1,2Ω στα 26W



Το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό αν και το βαμβάκωμα θέλει δουλειά για να μην φας καψούλι. Το γεγονός ότι το βαμβάκι συμπιέζεται εντός δύο αντιστάσεων δεν βοηθάει την τροφοδοσία, με αποτέλεσμα κάποιες φορές να στεγνώνει στο κέντρο, ενώ έχει στα πλάγια. Αν αποτύχεις έχει καψούλι. Αν πετύχεις το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό στη μία τρύπα που το παίζω τώρα με Gandalf. 

edit για Galileo: Διαφορετικό πράγμα φίλε μου οι δύο άτμο. Προσωπικά απολαμβάνω περισσότερο τον Hadaly, αλλά αυτό είναι: 

α) Υποκειμενικό μιας και ατμίζω όλη μέρα τσιγαρίσια σε τανκάτο (Phenomenon Lite) και ο Hadaly μου δίνει τον παραπάνω αέρα που θέλω στην χαλάρωσή μου. Αυτός εδώ είναι πιο σφιχτός με αποτέλεσμα να νιώθω λες και είμαι στη δουλειά. 
β) Τον έναν τον ξέρω όσο μπορώ για νεούδι (Hadaly) τον άλλο τον μαθαίνω (Le Concorde) και συνεπώς μπορώ να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα στον πρώτο. 

Αν με ρωτάς πάντως για τον Hadaly, είναι εξαιρετικός. Μου τον είχε προτείνει ο pugsang, τον πήρα με κλειστά μάτια και πραγματικά τον ευχαριστώ. Είναι θαυμάσια επιλογή. Απλώς είναι πιο αεράτος από αυτόν. Πάντως η υλοποίηση από SXΚ είναι θαυμάσια. Και αυτός είναι καλή επιλογή και άριστη υλοποίηση, απλώς δεν ξέρω τα χούγια του ακόμα. 

Αν μου έλεγες να ψηφίσω θα έλεγα Hadaly αυτή τη στιγμή, με πάσα ειλικρίνεια, αλλά και με την επιφύλαξη των όσων προσωπικών προειδοποιήσεων - προτιμήσεων έβαλα πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 08:54 »
Είναι προφανές πως είναι δύσκολο και κουραστικό το στήσιμο της διπλής. Κάποτε περνάγαμε φιτίλια στις αντιστάσεις πριν τις τοποθετήσουμε, ήμασταν για το έλεος, αλλά ειχε και τις αποδόσεις του αδιαμφισβήτητα.

Απλά είναι το φλας που τρώει κανεις -κι εφαγα κι εγώ- απο την διάταξη και την κατανομή, αν ήσουν εδώ πριν 2-3 χρόνια -να το πάλι το "κάποτε", όλο και κάποιος σε παρόμοιο νήμα θα έβαζε κι ένα σχεδιάγραμμα για το πως "τα μόρια του υγρου που ίπτανται και συγκρούονται ανάμεσα στα δύο μικροκόλια πιθανό να αποδίδουν.. " κλπ :)) :)) ή οτι "ο αέρας που εισέρχεται στο μήκος της αντίστασης και απ ευθείαν στο φιτίλι, συγκεντρώνει.." κλπ :)
Τεσπα, εχει περιθώρια προφανως για καλύτερα και φρεσκότερα

Εκ πρώτης όψεως ο ντριπερ φαίνεται για πραματάκι που μπορεί να γίνει all day vape αλλα και επιρρεπής στη τάση να καταλήξει κι αυτός στη γκάμα με τους υπολοιπους για τα taste test και που ίσως το κάνει και καλύτερα απο αυτους. :)
Ωραίο που επικεντρώθηκες στην παρουσίαση της γεύσης ή τουλάχιστον εγώ αυτό εξέλαβα, αλλά βέβαια ειναι και το είδος του ατμο.  Πχ κάτι παρουσιάσεις rta με ανάλυση της κάθε βίδας, του κάθε ορινγκ και της λεπτομέρειας του λογότυπου μόνο κούραση μου προκαλούν πλέον.
Ρουφάμε και τα λέμε το σύνθημα!!1!!ΕΝΑ11
:))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 09:30 »
Θαυμάσια η ιδέα. Ας μιλήσουμε για βίδες!

Μια χαρά είναι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Γυρνάνε, ασφαλίζουν, δεν τις ξανακοιτάς.

Πάντως, χωρίς να έχω γνώσεις κβαντομηχανικής για να σου πω για τα ιπτάμενα μόρια του υγρού, τώρα που το ξανασκέφτομαι το στήσιμο με διπλή ίσως να έπρεπε να βρεθούν και πιο κοντά οι αντιστάσεις. Αν φτάνανε να είναι και σχεδόν μία θα ήταν επίσης μια άλλη ιδέα. Βέβαια αυτό νομίζω καλύτερο είναι να γίνει με 0,32mm ώστε να υπάρχουν περισσότερες σπείρες για να μπορεί να γίνει αυτό.

Επίσης ένα... τρελό που θέλω να δοκιμάσω είναι να στήσω τις δύο αντιστάσεις κάθετα στην φορά του ντεκ και όχι παράλληλα. Άμα το παρατήρησες στις φωτό, υπάρχουν δύο μεγάλες εγκοπές στα πλάγια. Αυτές οι εγκοπές όπως γυρνάς το καπάκι περνάνε από τις εισαγωγές αέρα. Στο παρόν στήσιμο είναι άχρηστες γιατί θα φυσάς το βαμβάκι. Αλλά άμα οι αντιστάσεις είναι κατά 90 μοίρες προς τα δεξιά θα βλέπεις την αντίσταση με ακόμα περισσότερο αέρα.

Μπορεί να μην γίνεται καν ή να είναι άσχημο ως αποτέλεσμα (θα παίρνουν διαφορετικό αέρα οι δύο αντιστάσεις). Πάντως δεν χάνω τίποτα σε κάποια φάση που δεν θα έχω τίποτα να κάνω να του ρίξω μια δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 10:18 »
...υπάρχουν δύο μεγάλες εγκοπές στα πλάγια. Αυτές οι εγκοπές όπως γυρνάς το καπάκι περνάνε από τις εισαγωγές αέρα. Στο παρόν στήσιμο είναι άχρηστες γιατί θα φυσάς το βαμβάκι...
Δοκίμασες να βάλεις εκει τις τρύπες του top cup?  Μην το κάνεις χωρίς να ρίξεις την νικοτίνη σου....
Μερικές φορές,που θέλω πολλά μποφόρ, εκεί το βάζω. Ζεσταίνεται γρήγορα,αλλά..μου αρέσει :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 10:22 »
Για να το λες θα αξίζει :) Την δοκιμή σίγουρα την αξίζει πάντως. Έχω και κάτι υγρά με πολύ χαμηλότερες νικοτίνες για κάτι τέτοιες περιστάσεις :D 

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 20:48 »
Ωραιος ατμό αλλά στα χαλαρα set up θέλει την αντίσταση κοντά στο αέρα,αυτό όμως έχει ως αποτέλεσμα να έχουμε ένα μεγάλο ποδαράκι στην αντίσταση,για αυτό το λόγο έκανα μια τροποποίηση όπως πιο κάτω...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 20:58 »
Θαυμάσια μετατροπή, Μπάμπη. Όταν λες "χαλαρά set up" τι εννοείς; Ψιλό σύρμα, υψηλά Ω;

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 21:07 »
Ευχαριστώ πολύ...εννοώ για ψιλά σύρματα(0.35 και κάτω)....
Μια φωτο για το set up....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2017, 21:23 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 21:10 »
Δείχνει άψογο, πραγματικά. Με τι το έφτιαξες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534191 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13960 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136001 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35172 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy