vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, Parolos, patz

Twitter

Πως δημιουργούνται τα αρώματα?

Αποσυνδεδεμένος Eoz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 20:03 »
Ρε παιδιά ζηλεύω.... Διαβάζω την συζήτηση και κάνω όρεξη και εγώ... Για να μπώ στο ψητό έχω πολύ μικρή και άσχημη εμπειρία με το ηλεκτρονικό τσιγάρο(κυρίως λόγο του e-liquid που πρωτο δοκίμασα) τώρα έχω παραγγείλει μια πολύ καλή πίπα απο Αμερική και την περιμένω απο ώρα σε ώρα... Αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα ατμίζω πράγματα που είναι στην ουσία αρώματα-σκευάσματα-εργαστήρια εμπόρια και φαρμακοβιομηχανίες τρελαίνομαι... Θα ψηθεί κανείς να αρχίσει τα χειροποίητα να τα βγάλει και στο κλαρί να τα κονομίσει κιόλας???? Ένα σας λέω φυσικό θυμάρι, κέδρο, σφενδάμη, μαστίχα Χίου, Πεύκο, χαμομίλι, βαλεριάνα, Σαλέπι,  τσούσκα(κόκκινη μικρή πιπεριά).... Ξεκινήστε το ρε μάγκες και θα σας στηρίξουμε...

Αποσυνδεδεμένος gkhellas

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 02:52 »
Ρε παιδιά ζηλεύω.... Διαβάζω την συζήτηση και κάνω όρεξη και εγώ...  :hmmm:.. Αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα ατμίζω πράγματα που είναι στην ουσία αρώματα-σκευάσματα-εργαστήρια εμπόρια και φαρμακοβιομηχανίες τρελαίνομαι...  :angry_orange:Θα ψηθεί κανείς να αρχίσει τα χειροποίητα να τα βγάλει και στο κλαρί να τα κονομίσει κιόλας???? :hmmm: Ένα σας λέω φυσικό θυμάρι, κέδρο, σφενδάμη, μαστίχα Χίου, Πεύκο, χαμομίλι, βαλεριάνα, Σαλέπι,  τσούσκα(κόκκινη μικρή πιπεριά).... Ξεκινήστε το ρε μάγκες και θα σας στηρίξουμε...
τι ποιο φυσικό από την απόσταξη φιλε μου? :angel: :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 07, 2016, 03:27 »
Διαβάζοντας εδω αυτο το θέμα, με τον πολύ ενδιαφέροντα τίτλο, τα λιγα ποστ-απαντήσεις και την επι πενταετίας νέκρα του
Αναρωτιέμαι: γιατι δεν συνεχίστηκε η αναζήτηση,
Γιατί τα ερωτήματα υπαρχουν   ακομα οπως σκριβώς και πριν πεντε-εξι χρόνια
Τα αρωματα συνεχιζουν να αναγράφουν ' φυσικές αρωματικές ύλες' ή κατι παρόμοιο χωρις καμμια περαιτέρω ανάλυση,
Εμεις τα αγοράζουμε απο 5€ και πάνω και πολλες φορες καταληγουν στα σκουπίδια γιατί απλά ειτε δεν ειναι της αρεσκείας μας είτε επειδή και κανεις αλλος δεν θα μπορούσε να τα ανεχθεί γευστικά ατμιστικά μιλωντας.
Γιατί τόση σιωπή απο τις εταιρείες? Συνηθως οι μυστικές συνταγές ειναι θεμα κερδους ή αισχροκέρδειας. Γιατι αν ενα αρωμα μπορουμε να το φτιάξουμε ολοι με κόστος 0,5€, δεν θα ειχαν λόγο να υπαρχουν ως εταιριες. Αφου βεβαια προσπαθουν να μας περάσουν το μηνυμα οτι φτιάχνουν οι ιδιες τα αρώματα...ισως..αλλα οχι τις πρώτες ύλες για τις οποίες σιγή ιχθύος, βαρύγδουπες χημικές διαδικασίες μαλλον για να τονίσουν οτι θα ηταν ακατόρθωτο για μας ως φυσικα πρόσωπα κοινούς ατμιστές. Αυτες οι πρώτες ύλες ειναι το θέμα, οχι η ποσοστιαία αναμιξή τους με άλλες πρώτες αρωματικες ύλες για να βγει το τάδε άρωμα που θα το βαφτίσει η εταιρια και τα βαπτίσια θα τα πληρώνουμε εμεις.
Κάθε φορά που αγοραζω άρωμα για diy, αισθάνομαι κορόϊδο αλλα εξακολουθώ να αγοραζω και στο βάθος του μυαλού μου ξερω οτι ειναι θεμα χρόνου και θέλησης να βρούμε την άκρη του νήματος και...τον προμηθευτή των πρώτων υλών

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 07, 2016, 10:27 »
Διαβάζοντας το νήμα βλέπω ότι κάποιες σκέψεις που είχαν κάποια μέλη μετά από 6 χρόνια έχουν πραγματοποιηθεί.Εννοω για την απόσταξη του καπνού(φυτού). Βρήκα μία εταιρεία που έχει ετοιμά υγρά ή  μόνο το άρωμα του καπνού αλλά δεν το δοκιμάσετε διότι τα μεταφορικά κοστίζουν γύρω στα 20€.Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να δει εδώ naturally-extracted-tobacco.com

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 07, 2016, 11:05 »
Υπάρχουν νήματα για δημιουργία αρωμάτων από πρώτες ύλες.

Βότκα-πορτοκάλι
(50% απεξάρτηση από εταιρείες, γιατί το πορτοκάλι είναι από έτοιμο άρωμα.
Ο υψηλότατος φόρος στη βότκα δημιουργεί νέες συζητήσεις.)

Καπνός
(100% απεξάρτηση από εταιρείες αρωμάτων, 100% εξάρτηση από καπνοεταιρείες.)

Καφές
(Το αγαπημένο μου, δεν το έφτιαξα λόγω τεμπελιάς.)

Κατασκευή αρωμάτων
(Εμείς γιαλλού κινήσαμε γιαλλού κι αλλού η συζήτηση μας πήγε.
Το νήμα δεν είναι κλειδωμένο.)

Από αρώματα ζαχαροπλαστικής
(To be or όχι;)


Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα, αλλά το "safety first" έχει καταστρέψει τις τσέπες μας.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 07, 2016, 11:56 »
Για δείτε με προσοχή το 1:28:23 - 1:28:40 από 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084047 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34844 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 51 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135666 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476254 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos