vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, tibolaso, dvelev, marauder800, Alexander20, Buliwyf, Christos Z

Twitter

Πως δημιουργούνται τα αρώματα?

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:38 »
Πως δημιουργούνται όλα αυτά τα αρώματα - γεύσεις που υπάρχουν? Παρατήρησα ότι μία συγκεκριμένη γεύση διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Πως λοιπόν φτιάχνονται οι γεύσεις, τι περιέχουν?

Ο λόγος που ρωτάω είναι πρώτον καθαρά από περιέργεια (δηλαδή πως θα μπορούσε να φτιαχτεί η γεύση τιραμισού....) και δεύτερον αν είναι αφικτό η δημιουργία νέων γεύσεων. Μπορεί να γελάσετε, αλλά εμένα μου έχει καρφωθεί γερά η γεύση τζατζίκι.... φανταστείτε πόσο θα πήγαινε όταν βγαίνουμε για τσίπουρα κτλ....! Αφού κάποιος κατάφερε να βγάλει γεύση τιραμισού, γιατί να μην είναι εφικτό και η δημιουργία γεύσης μουσακά!!!!

Γνωρίζει λοιπόν κανείς πως φτιάχνονται?

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:53 »
Να σαι καλά kerveros με έκανες κ γέλασα πολύ!Άκου τζατζίκι :laugh1:
Πάντως κ γω είμαι πολύ περίεργος να μάθω πως φτιάχνονται τα αρώματα. Ο kallitexnis θα μπορούσε να μας εξηγήσει το πιθανότερο.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:55 »
Επειδη κι εγω εχω περιεργια περιμενω τον καλλιτεχνη να απαντησει.
Παλι καλα εχουμε ειδικους για οτι χρειαστουμε εδω μεσα.
Τζατζικι,φετα,σκορδαλια,πατσα και βλητα ειναι τα πλεον απαραιτητα αρωματα!

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:07 »
Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά για παράδειγμα: τα έλαια από το σκόρδο, ζουμί από γιαούρτι (κάτι σαν γάρο) και ζουμί από αγγούρι (θυμάμαι που είχα δει αγγούρια χωρίς πολλούς σπόρους με λίγο ζουμί που κατα βάση είναι νερό με γεύση αγγούρι) θα μπορούσε να φτιάξει την γεύση τζατζίκι αν μπούνε σε κατάλληλη αναλογία. Το θέμα όμως είναι: ατμίζεται κάτι τέτοιο? Αν όχι: πως ατμίζεται η γεύση παστέλι που είδα στο inawera....!

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:10 »
εδώ ατμίζεται το γιασεμί και το τριανταφυλλο, το τζατζίκι δε θα ατμιστει? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:21 »
Επειδη κι εγω εχω περιεργια περιμενω τον καλλιτεχνη να απαντησει.
Παλι καλα εχουμε ειδικους για οτι χρειαστουμε εδω μεσα.
Τζατζικι,φετα,σκορδαλια,πατσα και βλητα ειναι τα πλεον απαραιτητα αρωματα!

Εγώ χτες δεν έκανα πλάκα στον atmomixani, όταν έλεγα ότι μπορώ να του βγάλω καπνιστικό υγρό δίαιτας κρασί-μπέικον για υποκατάσταση του ψυγείου.
Γενικά τα αρώματα γίνονται με δύο τρόπους:
Φυσικά και τεχνητά.
Αν είναι δυνατόν, απομονώνουμε το αιθέριο έλαιο ή άλλη αρωματική ένωση από το φυτό που το έχει π.χ. τριαντάφυλλα....
Αν δεν είναι κάτι τέτοιο δυνατόν, τότε επιστρατεύουμε κανένα χημικό να μας συνθέσει στο εργαστήριο, την ίδια ακριβώς ένωση με εκείνη που απαντάμε στην φύση.

Ο τρίτος τρόπος είναι αυτός που συναντούμε στα καπνικά υγρά του ατμίσματος. Δεν μπορούμε να απομονώσουμε τη γεύση (διότι το τσιγάρο έχει και το κάψιμο του χαρτιού το οποίο είναι εμποτισμένο με "παπάδες" χημικά) και καταφεύγουμε να μιμηθούμε τη γεύση με άλλες ουσίες. Για αυτό και δεν μπορεί να βγει το CAMEL, GAULOISES, MARLBORO κλπ κλπ ούτε στο περίπου. Γιατί οι γεύσεις αυτές (πιο ορθά αρώματα), ουσιαστικά μιμούνται χωρίς  να είναι.
Σαν να έχεις κοντή γκόμενα και επειδή είσαι ψώνιο με τη Σκλεναρίκοβα, να τη βάζεις να φοραει 35 πόντους γόβα ώστε να έχει το ύψος της. Το αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστον κωμικό.

Παρένθεση: Ήδη ξεκίνησαν κάτι πελάτες και περνάνε από τον κολλητό στο μαγαζί "Ξέρεις εγώ καπνίζω Marlboro".. "E, στα 20 μέτρα έχει περίπτερο φιλαράκι...τί να κάνουμε τώρα;Θά'χει Marlboro"

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:30 »
kallitexnis καλά όλα αυτά αλλά δε μας είπες από τι αποτελείται το υγρό που ατμίζουμε. Επίσης υπάρχει περίπτωση κάποια υγρά να περιέχουν χρωστική;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:34 »
Εννοείς το ίδιο το άρωμα από τί αποτελείται; Από τί είδους χημικές ενώσεις; Αυτό ρωτάς;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2011, 21:03 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:47 »
απο αρώματα που βαζουν και στη ζαχαροπλαστίκη ισως?

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:49 »
kallitexnis ναι, εννοώ τι περιέχει μέσα ρε παιδί μου.νερό+κάτι άλλο; Κάποια βάση κ μετά κάποιο εσάνς; Τι ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:56 »
Το αιθέριο έλαιο είναι έλαιο (εσάνς). Αυτό αν το αναμίξεις με π.χ. νερό δεν αναμιγνύεται (εξαιρείται το ξεμάτιασμα με λάδι).
Τί κάνει ο ποιητής; Παίρνει το λάδι, το διαλύει σε αιθανόλη, γλυκόλη, πρπυλενογλυκόλη, ακετόνη κλπ και έπειτα αραιωμένο το αναμιγνύει με άλλα πράγματα π.χ. PG, VG.
Φανταστείτε ότι το καθαρό 99,99% αιθέριο έλαιο τριαντάφυλλου με φυσική απομόνωση, κοστίζει πάνω από 2500 ευρώ το λίτρο ενώ αντίστοιχα το συνθετικό κοστίζει 500 το πολύ ευρώ.
Ουσιαστικά είναι μία δραστική οργανική ουσία που μυρίζει το αιθέριο έλαιο-γεύση ή ομάδα ουσιών. Απαιτείται ελάχιστο για να το μυρίσουμε και ορισμένες φορές εντείνεται ή μετριάζεται η αρωματική ικανότητα από το διαλύτη στον οποίο βρίσκεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2011, 21:03 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 19:26 »
Διάβασα σε ένα site μαγειρικής για την κατασκευή αιθέριων ελαίων. Έλεγε πχ ότι έβαλε σε άοσμο αμυγδαλέλαιο φύλο τριαντάφυλλου και το αντικαθιστούσε με άλλο κάθε φορά για να πάρει το έλαιο που ήθελε. Έτσι δηλασή γίνεται και με τα δικά μας? βουτάνε τα αντικείμενα στο λάδι και αφήνουν το λάδι να πάρει το άρωμα? Η γίνεται μόνο με απόσταξη?

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 19:31 »
Απόσταξη, εκχύλιση, έκθλιψη, χρωματογραφία.... μία σειρά από μεθόδους ακολουθεί η βιομηχανία αυτή τη στιγμή...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2011, 21:04 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 19:32 »
A ok, κατάλαβα. Αυτό το σπορ είναι για άλλους. Εγώ ένας απλός αυτοματιστής είμαι :D Κρίμα και ήθελα να φτιάξω γεύση τζατζίκι.... μου έχει κολλίσει :D

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Πως δημιουργούνται τα αρώματα?
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 19:36 »
Απόσταξη, εκχύλιση, έκθλιψη, χρωματογραφία.... μία σειρά από μεθόδους ακολουθεί η βιομηχανία αυτή τη στιγμή...
δεν αναφέρουν ώμος από που προερχοντε ? ας πούμε τα flavorart τι είναι ?  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110443 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159666 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146420 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530707 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801532 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet