vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, giorgos1999, Jorge

Twitter

ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 13:14 »
Άνοιξα αυτό το νήμα διότι θα ήθελα να ενημερωθώ από τους ατμιστές που προτιμούν αυτές τις γεύσεις για άτμισμα. Έχουν συναντήσει κάτι αξιοπρεπές στην αγορά; Θα τους ενδιέφεραν γεύσεις συνδυασμός όπως π.χ. ο κλασικός πορτοκάλι-σοκολάτα κ.ο.κ.;

Το βάζω σαν θέμα προς συζήτηση καθώς η κυριότερη κουβέντα γίνεται για τις καπνικές γεύσεις. Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα τη προσφορά σε ενημέρωση σε αυτό το θέμα.
Βρήκα μάλιστα μία συλλογή ωραία πάνω σε αυτό το κομμάτι και λέω να αρχίσω να φτιάχνω για δειγματισμό την άλλη εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 13:26 »
απο φλειβορ αρτ,σοκολατα,εσπρεσο, βανιλια και το αρωμα του μτς.
παντως το ωραιοτερο που εχω ατμισει ειναι το τριμπεκα απο χαλο.

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 13:31 »
Από FLAV σοκολάτα 5% + 3% κεράσι. Σε αναλογία 50/50 pg/vg.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 13:35 »
α) σοκολάτα 5%, μπανάνα 5%
β) ρούμι 6%, καρύδα 4%

από flav

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 14:08 »
Από funstore, το choco-mint. Top. Έχω πάρει πολλές διαφορετικές σοκολάτες και μέντες, δεν κατάφερα να το αντιγράψω.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 14:32 »
 απο flavour art μήλο και φραουλα, ειδίκα η φράουλα εχει πολυ έντονο αρωμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 14:59 »
Δεν έχω βρει κανένα καλό άρωμα ουίσκι.
Εχω δοκιμάσει Flavourart (δεν έμοιαζε με ουίσκι, ίσως να είχε έναν απο τους τόνους αλλά συνολικά αν δεν το έγραφε επάνω δεν θα το έλεγα ουισκι), Inawera (σαν ξεθυμασμένο φτηνό ουίσκυ σε ποιότητα αντίστοιχη με το κονιάκ για κηδείες) και το
ουίσκι της OKSmokey το οποίο δεν έμοιαζε με ουίσκι και μου έφερνε βήχα.
Είναι κάτι που λείπει.

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 15:17 »
Έχω μεγάλη αδυναμία στα "φρουτογλυκά" αρώματα, αν και θα συμφωνήσω με το πιο πάνω ποστ ότι το καλύτερο είναι το Tribeca (τουλάχιστον απ'ό,τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα!) Γενικά προτιμώ αρώματα φρούτων οχι όμως σκέτα, να υπάρχει κάτι σε τάρτα, μπισκότο, cheesecake(!!), κάτι τέτοιο. Άσε που μετά τα γεύματα είναι ό,τι πρέπει!!  :thumpup:  Από ελληνικά καταστήματα δεν έχω βρει κάτι που να με ικανοποιεί (εκτός από Decadent Apple pie που είναι σούπερ αλλά για ορισμένες περιστάσεις-αλλιώς μπουχτίζει). Από μέρα σε μέρα περιμένω τέτοιες γεύσεις  από Liberty Flights (Decadent Vapours και Pink Spot Vapors) -γύρω στις 15 -και ναι,το παράκανα- και θα σας πω εντυπώσεις!!   :yes:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 16:15 »
Επιπλέον, οι γεύσεις φρούτων που έχω βρεί, είναι κάπως "μονοδιάστατες" δηλαδή ενώ ισως κάνουν για να φτιάξεις μείγματα (τα οποία είναι επίσης "μονοδιάστατα" = μια γεύση χωρίς παραλλάγές) είναι λίγο βαρετές για να τις ατμίσεις
απο μόνες τους.
Θυμάμαι απο τον καιρό που κάπνιζα αρωματικους καπνούς πίπας(π.χ με άρωμα σοκολάτα, βανίλια, cherry, ουίσκι)  το άρωμα άλλαζε συνέχεια, και είχε "βάθος" δεν ήταν "μονοδιάστατο" και κράταγε το ενδιαφέρον.
Η καύση είναι βέβαια πολύ πιο περίπλοκο φαινόμενο απο την ατμοποίηση.

Αν μπορούσαμε να πετύχουμε το ίδιο φαινόμενο με την ατμοποίηση θα ξημέρωνε μια νέα εποχή στα υγρά.

Μέχρι στιγμής ο μόνος τρόπος για να εξομοιώσω κάπως αυτό το βάθος είναι με dripping 2 ή 3 διαφορετικών αλλά συμβατών αρωμάτων, όμως δεν πιάνει ούτε εύκολα ουτε  πάντοτε.
Και λέω με dripping για να μην προφτάσουν να ανακατευτούν τελείως τα αρώματα ώστε να δώσουν τις παραλλαγές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:15 από panos »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 16:31 »
Μετά απο μερικούς μήνες ατμίσματος απέρριψα ολοκληρωτικά τα καπνικά αρώματα.
Ατμίζω εδώ 1,5 περίπου χρόνο μόνο γλυκά, με βασικό μου all day τη μηλόπιτα απο FA (με νικοτίνη 3-4mg).

Για μένα το άτμισμα δεν είναι υποκατάστατο του καπνίσματος αλλά κάτι άλλο, εναλλακτικό, διαφορετικό, αυτόνομο, με δική του φιλοσοφία. ΚΤ ούτε το πεθυμώ ποτέ ούτε να το δω θέλω.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:06 »
και δεν μπουχτιζεις ολη την ημέρα με κατί γλυκο? ???

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:23 »
και δεν μπουχτιζεις ολη την ημέρα με κατί γλυκο? ???
είναι το επόμενο βήμα οι γεύσης οι μη καπνικές κάνεις μας δεν θα έτρωγε τασάκι οπότε ....

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:30 »
είναι το επόμενο βήμα οι γεύσης οι μη καπνικές κάνεις μας δεν θα έτρωγε τασάκι οπότε ....

Σοκολατα-φουντουκι μεχρι να λιγωθω!!!

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 17:39 »
Σοκολατα-φουντουκι μεχρι να λιγωθω!!!
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: και εγωωωωω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΓΛΥΚΕΣ - ΦΡΟΥΤΩΝ, ΠΟΤΩΝ, ΓΛΥΚΩΝ
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 18:07 »
Σήμερα κάνω κάτι δοκιμούλες για να σπάσω τα χθεσινά καπνικά ντουμάνια που με έφτασαν μέχρι τις 4 το πρωί "υπ'ατμόν"...
Και έχω βρει κάτι διαφορετικές γεύσεις από τις συνηθισμένες.

Από τα μέχρι τώρα, κατάλαβα ότι τραβάει η σοκολάτα, το φουντούκι, φράουλα, καρύδα και μας λείπει το ουίσκι.
Για να δούμε ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos