vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

143 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, giorgos1999, aki95fro95, Buliwyf, gigelis78, I.P, lagoudakis, lounik

Twitter

Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 23, 2017, 19:56 »
Έτσι φαίνεται να προσπαθούν να κάνουν γενικότερα όμως το να εισπνέεις κάτι υγιεινό ίσως είναι λογικό να ναι και πιο ακριβό. (εγώ προσωπικά δεν θα το άντεχα οικονομικά και θα το κοβα και το άτμισμα).


Επειδή προτάθηκαν λύσεις παραπάνω, το μόνο που έχω να πω αν μου επιτρέπεις εσύ και όποιος άλλος διαβάζει είναι μια ελαφριά σταδιακή μείωση της νικοτίνης που πολύ πιθανό να σε οδηγήσει σε μικρότερη νικοτίνη 3-6mg και ίσως μπορέσεις να το μηδενίσεις κάποια στιγμή. Τότε ακόμα ίσως σκεφτείς και να το κόψεις. Είναι μακρύς ο δρόμος μέχρι εκεί. Αλλά μια μείωση σε νικοτίνη που την θεωρώ εφικτή, προκαλεί και μια μείωση στα έξοδα...


*Να προσθέσω πως το "θα καπνίζω λίγα τσιγάρα" δεν υφίσταται και το ξέρουμε όλοι όσοι είχαμε προσπαθήσει να το μειώσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 20:44 από andreas_e »

Συνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:00 »
σιγουρα πολλοι απο εμας περναμε δυσκολα με τα οικονομικα μας,προσωπικα αν δω και δεν μπορω να δινω το ποσο που δινω για ατμισμα θα προτιμησω να το κοψω παρα να γυρισω στο τσιγαρο,την καλησπερα μου σε ολους

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:03 »
@GnF Χριστός Ανέστη φίλε. Χρόνια καλά και πολλά. Σε άλλα νεότερα, ακόμη και με τον ΕΦΚ και το καπελάκι που μπήκε από τους συμπατριώτες μας και χειμαζώμενους από την κρίση κατασκευαστές, εμπόρους κλπ το άτμισμα ακόμη και με πρίμιουμ υγρά εξακολουθεί να είναι φθηνότερο από το τσιγάρο για έναν μέσο ατμιστή. Άρα στο Μπανανιστάν, τα χειρότερα έπονται.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:05 »
Εχω να μπω καιρο στο φορουμ. Ναι. Απο το 2011 ατμιστης. Το φορουμ με βοηθησε στην διαδρομη μου να συνεχισω με το ηλεκτρονικο προσπαθουσα και γω οσο μπορουσα να βοηθισω νεους ατμιστες.

Και ναι πραγματικα σκεφτομαι να αρχισω το τσιγαρο παλι. Αν ειναι να δινω περισσοτερα απ'οτι εδινα στον καπνο ναι πραγματικα θα το αρχισω. Ηδη εκανα μερικα.. Μετα απο τοσο καιρο. Ειναι βλακεια το ξερω. Αλλα ειλικρινα η τσεπη μου δεν αντεχει αυτην την αυξηση. Και τα τσιγαρα ακριβα ειναι αλλα θα κανω λιγοτερα, θα αναγκαζομαι να βγαινω εξω να μην μυριζει το σπιτι. Και η Βουλγαρια κοντα ειναι.

Φίλοι μου, για όποιον μπορεί να διαβάσει και να κατανοήσει το << post # 1 του NewHolborn,>> το θέμα είναι πολύ σοβαρό.
Επικαλείται προσωρινή Οικονομίκή δυσχέρεια και Αδυναμία και ειλικρινά εύχομαι Κανείς από το φόρουν να μην γνωρίζει και να μην
γνωρίσει ποτέ τι σημαίνει αυτό στην πράξη.
Ολοι μας θέλουμε να αγοράζουμε βιολογικά προιόντα, αλλά πολλοί από μας πηγαίνουμε στην λαική το μεσημέρι για να ψωνίσουμε ότι έχει ξεμείνει, για πιό φτηνά.
Η ΛΥΣΗ ??  
thenetpoet    « Reply #8 on: Today at 18:26 »  
 << Για να δούμε λοιπόν τι σημαίνει πλέον ένα  100μελο diy υγρό 6άρας νικοτίνης.

VG & PG χωρίς νικοτίνη             1€
Νιcotine boosters (3 x 20mg)     7.5€
Αρώματα                                  3€

Συνεπώς με 11.5€ φτιάχνεις 100ml υγρό, με όλα τα υλικά αγορασμένα από Ελλάδα νόμιμα. >>

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω. Εδώ χρειάζονται λύσεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:11 »
Εμένα μου αρέσει αυτό το "Θα ξαναγυρίσω στο κάπνισμα" που λένε πολλοί, λες και έχουμε εμείς μαγικές λύσεις που δεν τις λέμε, και μας εκβιάζουν να τις αποκαλύψουμε με το να απειλούν ότι θα γυρίσουν στο κάπνισμα.

Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στον op.

Συνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:13 »
Φίλοι μου, για όποιον μπορεί να διαβάσει και να κατανοήσει το << post # 1 του NewHolborn,>> το θέμα είναι πολύ σοβαρό.
Επικαλείται προσωρινή Οικονομίκή δυσχέρεια και Αδυναμία και ειλικρινά εύχομαι Κανείς από το φόρουν να μην γνωρίζει και να μην
γνωρίσει ποτέ τι σημαίνει αυτό στην πράξη.
Ολοι μας θέλουμε να αγοράζουμε βιολογικά προιόντα, αλλά πολλοί από μας πηγαίνουμε στην λαική το μεσημέρι για να ψωνίσουμε ότι έχει ξεμείνει, για πιό φτηνά.
Η ΛΥΣΗ ??  
thenetpoet    « Reply #8 on: Today at 18:26 »  
 << Για να δούμε λοιπόν τι σημαίνει πλέον ένα  100μελο diy υγρό 6άρας νικοτίνης.

VG & PG χωρίς νικοτίνη             1€
Νιcotine boosters (3 x 20mg)     7.5€
Αρώματα                                  3€

Συνεπώς με 11.5€ φτιάχνεις 100ml υγρό, με όλα τα υλικά αγορασμένα από Ελλάδα νόμιμα. >>

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω. Εδώ χρειάζονται λύσεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν.
αν καταλαβα καλα ο φιλος μας λεει οτι θα ξαναγυρισει στο τσιγαρο,δεν θα το πληρωνει;οποτε δεν ειναι οικονομικο το θεμα

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:14 »
Ώπ. Αληθώς ρε φίλε, εύχομαι υγεία. 

Το πρόβλημα είναι όντως υπαρκτό και όσο βλέπω ότι οι τιμές των και καλά booster ελλάδας με εξωτερικό είναι όχι απλά με διαφορά αλλά χαοτικές λύση δεν υπάρχει.
Δεν αντιλέγω ότι με 11 ευρώ φτιάχνεις υγρά (άν βέβαια καταφέρεις να βρείς τα λεγόμενα booster σε αυτή την τιμή και σε απόθεμα) αλλά προσωπικά βλέποντας τις τιμές για τα ίδια προιόντα σε τόσο χαοτική διαφορά με άλλες χώρες με πιάνει μανία. Πώς να το πω...νοιώθω βλάκας αν πάω να αγοράσω απο εδώ πλέων. Ακόμα και με τα 2.5, που θα με βγάλει  με 11 ευρώ, και δεν είναι άσχημα σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο, δεν θέλω να τα δώσω με την καμία. 

0.62 στην γαλλία προχτες το 10ml 20mg. συμπεράσματα μόνοι σας. Βάλτε και ειδικούς φόρους, βάλτε και σάλτσες, βάλτε και 30 άτομα να το κουβαλάνε απο εκεί μέχρι εδώ στα 2.5 δεν πας. Και στα 2.5 νομίζω έχουμε 1 άντε 2 μαγαζιά που δίνουνε. 

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:36 »
Και παρόλα αυτά που γράφεις, τα τσουρέκια του συλλόγου είναι αυτά που σε πειράζουν. :D


Του μόνου οργάνου που θα μπορέσει να κάνει κάτι για όλα αυτά που αναφέρεις.

Τελικά, δεν είναι στραβός ο γυαλός, εμείς στραβά αρμενίζουμε!! :thumpup:

Συνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:39 »
δυστυχως το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει,το κρατος με την φορολογια αρχιζει και μετα παμε στους προμηθευτες που τα δινουν στα καταστηματα που και αυτα με την σειρα τους αυξανουν την τιμη γιατι εχουν να πληρωσουν ενοικια,φορους δεν συζηταμε αν εχουν υπαλληλους εκει αστα να πανε και πρεπει να τους μεινει και κατι,το αποτελεσμα;να τρωει ξυλο ο καταναλωτης,θα μου πεις υπαρχει λυση;οχι για μενα δεν υπαρχει....και σε εχουν δεμενο μια χαρα,το μονο που λειπει ειναι να σε πιασουν αν φερνεις απο εξω τιποτα και να τρεχεις και να μην φτανεις

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:41 »
GnF, όσον αφορά το πόσο εύκολα θα βρεις τα υλικά για να φτιάξεις με €15 100ml υγρού, μόλις κοίταξα σε site γνωστής αλυσίδας με καταστήματα σε όλη την Ελλάδα για να επαληθεύσω τον netpoet:
  • 100ml vg ή pg: €3
  • booster των 18mg: €4.
Δλδ, με 2*€3 + 6*€4= €30 φτιάχνεις άνετα 200ml (για εμένα 1 μήνας). Για το ίδιο υγρό (με βάση κατώτερης ποιότητας) ως τώρα εγώ έδινα €15. ΟΚ, είναι αύξηση 100% περίπου, λογικό να μας κάθεται άσχημα, αλλά και πάλι ο φίλος, έστω έχοντας στο μυαλό του μόνο τα μαθηματικά, με τσιγάρο πακέτο θα θέλει κανα 200άρι άνετα ανά μήνα, κρίνοντας από τη νικοτίνη που ατμίζει. Πάλι φάουλ είναι, πώς να το κάνουμε;

edit: Δεν έβαλα λινκ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση και γιατί σίγουρα θα παίζουν και καλύτερες τιμές. Απλά έχω στοκάρει για κανα τρίμηνο ακόμα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα νέα τι και πώς...

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 23, 2017, 20:42 »
Εγώ μπαίνοντας τώρα στο χώρο  του ατμίσματος δεν πρόλαβα άλλες τιμές πέρα απο τις ισχύουσες , παρ' όλα αυτά  μπορώ να κρίνω πιστεύω,  και μου φαίνονται ακριβές  , ήδη κοιτάω τιμές και σκέφτομαι απο αύριο να παω για βάσεις   , σκοπεύω να το παλέψω ακόμα και με μηδενική 50-50 η παραπάνω PG και άρωμα στην τελική , απο θέμα νικοτίνη είναι πραγματικά θέμα μερικών ήμερων να απεξαρτηθείς, είναι ενας συνδυασμός συνήθειων που είχαμε με το τσιγάρο , απο το άνοιγμα του πακέτου η του καπνού , το στρίψιμο , η συνήθεια καφές-ποτό- τσιγάρο κτλ.  ,  το έκανα μια φορά και υπο δυσκολότερες συνθήκες, κομμενο μαχαίρι , δεν μου έλειπε η νικοτίνη μετά απο κάποιες μέρες για να θέλω τσιγάρο , ουτε η μπόχα του , τη μύριζα πια ,αυτός ο συνδυασμός μικροσυνηθειων και αυτόματων σχεδον κινήσεων μετα απο χρόνια κάπνισμα που είχαν γίνει κομμάτι μου με ζόριζαν και κατι μου έλειπε σε αρχικό στάδιο. Μακάρι να είχα στραφεί προς το ηλεκτρονικό τοτε ,  θα με βοηθούσε πολύ όπως βλέπω ότι με βοηθάει .

Ξανακαπνισα δυστυχώς ,ύστερα απο μια πολύ δυσάρεστη οικογενειακή κατάσταση , γιατί ; Ξερω γω, ισως  γιατι ήταν διπλα μου το τσιγάρο , παλιός "γνωστός" , ευκολα "προσβάσιμος"  , ισως και ασυνειδητα ηταν μια κινηση  μεσω της παλιάς συνήθειας να φέρω και το χρόνο πίσω ; Δεν ξέρω , ξανακαπνισα λοιπόν  αλλα ξέρεις τι κατάλαβα τελικά; Δεν με βοήθησε καθόλου, ουτε μου πρόσφερε απόλαυση ουτε με παρηγόρησε ουτε έφερε πισω αγαπημένα πρόσωπα ουτε τίποτα, ενα μπελά μου φόρτωσε παραπάνω ( να μην ξεμεινω και απο καπνο , εχω καπνό ; Εχω φιλτράκια ; Εχω χαρτακια ; )  και μια γκρίνια οταν έβλεπα να ανεβαίνει η τιμή
Αν σε πειράζει η τιμη , δεν θα τη γλιτώσεις με το καπνισμα , και μην ξεγελαστεις και πεις οτι θα το κοντρολάρεις για πότε θα ξεφύγεις απο τα λιγα τσιγάρα στην αρχή ουτε που θα καταλάβεις , στο υπογράφω.
Ατμίζεις γράφεις απο το 11 , ειναι τοσα χρόνια φίλε , κρίμα, γράψε μου οτι κόβεις και το ηλεκτρονικό ,  θα εισαι ο καλύτερος  απο όλους μας,  καπνιστές και ατμιστές, μην μου γράφεις ότι ξαναγυρνάς στο τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:22 »

Προσαρμογή στα νέα δεδομένα, με ανάλογες μικρές ή μεγάλες τροποποιήσεις στο τελετουργικό του ατμίσματος.
Όχι όμως πισωγύρισμα.
Δεν είναι σωστό το: αυξήσατε τα υγρά; Ξαναγυρνάω στο τσιγάρο, για να μάθετε.

Όπως και να τα βάλει κάποιος κάτω, το η.τ. παραμένει οικονομικότερο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:27 »
Οποτε τελειωσουν οι καβαντζες στις βασεις,βασουλα φαρμακειου μηδενικη αν δεν μπορω να βρω νικοτινουλα, αρωματακια γκουρμε,και θα ειμαστε μια χαρα.Μετα απο σχεδον 4 χρονια στον ατμο εχω δει βελτιωση στην υγεια μου,και λεφτα στην τσεπη μου.Στο τσιγαρο δεν γυριζω ποτε πια.

Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:30 »
Με ποια λογικη πουλανε τα 10ml νικοτινης στα 4,5 ευρω;; Στην γαλλια που ισχύει ο ίδιος νομος,τα δινουν απο 1,20 εως 1,90.

4,50 ευρω για 10 ml atmos βαση? 
Μονο σαμποταζ αξιζει σαυτη την εκμεταλλευση.
 
Δεν λεω να γυρισει καποιος στο τσιγαρο επουδενί,αλλα το να προσαρμοστουμε στα "νεα δεδομενα",για μενα απλα δεν αποτελει επιλογη..

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:31 »
 :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476182 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271032 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164972 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli