vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

356 επισκέπτες, 5 χρήστες
kkoumas, Buliwyf, soulplayer, tibolaso, Ποντικός

Twitter

Vapor Giant mini v4 clone

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Vapor Giant mini v4 clone
« στις: Μαρτίου 07, 2017, 11:24 »
Ανοίγω το θέμα του κλώνου του επισκευάσιμου ατμοποιητή Vapor Giant mini v4 από την Αυστριακή Niko Vapor http://www.vapor-giant.com/

Ο ατμοποιητής αγοράστηκε από την 3fvape μαζί με το MTL kit στην τιμή των 38 USD περίπου μαζί με τα μεταφορικά και έιναι κατασκευής της γνωστής κλωνοκατασκευάστριας ShenRay.

Τα part No. που αγοράστηκαν είναι αυτό και αυτό για ατμοποιητή και MTL kit αντίστοιχα.

Ήρθαν σε υπερσυσκευασία με περιστροφικό καπάκι στον κύλινδρο και σε εξαιρετικά καθαρή κατάσταση.



Αφού πλύθηκαν με corega ολα τα κομμάτια για τον φόβο των Ιουδαίων διαπιστώθηκαν τα εξής

Πολλά κομμάτια και αρκετα ορινγκ.



To oring του AFC ήταν κομμένο ή κόπηκε όταν τραβηξα για να αφαιρέσω το δαχτυλίδι και αντικαταστάθηκε από ενα ανταλλακτικό του σετ.

Για αρχή στήθηκε με 26awg Kanthal στα 0,8Ω με 2.5 πυρήνα και cotton bacon. Δεν με ικανοποίησε ούτε από ατμό ούτε από τζούρα ούτε από ποιότητα ατμίσματος. Κάπου ήταν αεράτος κάπου έχανε, κάτι δεν πήγαινε καλά. Λύθηκε πλύθηκε και μπήκε το MTL center pin που κάνει την τρυπα κάτω από την αντίσταση 1,8mm από 3.6mm. Δυστυχώς έχουν περάσει για μενα οι μέρες του Ναυτίλου και με το πρώτο τράβηγμα τζούρας άρχισαν οι διαρροες. Ο παλιός που έχει πάρει τα υγρά στο χέρι απο Φαινόμενο αμέσως θα κατάλαβε ότι από την τζούρα μου έφυγαν τα βαμβάκια από τη θέση τους καιάρχισαν τα όργανα. Αν κάποιος θέλει μεγάλο τσιγαρίσιο ας τον δοκιμάσει. Με τέρμα ανοιχτό τον αέρα με το μικρο κεντρικο πιν είναι αυστηρά και μόνο τσιγαρίσιος. Δεν συζητάμε για τύπου ημιπνευονικές ή αεράτες τσιγαρίσιες. Μιλάμε μονο για τσιγαρίσιες τζούρες τύπου cloudone, doggystyle κλπ.

Αμέσως ξαναέβαλα το μεγαλο πιν και έστησα σε 3αρι πυρήνα πάλι με 40αρι κανθαλ πάλι στα 0,8Ω και με μπόλικο cotton bacon κομμένο με μύτη έτσι ωστε η ακρη να μπαίνει στην οπή τροφοδοσίας και το υπόλοιπο να κάθεται στο ντεκ σε στυλ cloudone




Αυτό ήταν που έκανε την μεγάλη διαφορά. Ο ατμός απέκτησε πυκνότητα και σώμα, η γεύση ανέβηκε κατακόρυφα και το θηρίο βρήκε λόγο ύπαρξης. Ο ατμοποιητής για μένα είναι αυτό που λέει και το όνομά του. vapor Giant. Είναι για χοντρά σύρματα, διπλά, παράλληλα, clapton κλπ σε 3αρηδες πυρήνες και με αρκετά watt. Ο αέρας φτάνει και περισσεύει. Όσοι θα σκεφτουν οτι θα τον πάρουν και θα τον φέρουν στα μέτρα τους με ψιλά σύρματα με το μεγαλο κεντρικό πιν ας το ξεχάσουν. Οσοι θέλουν να γλυτώσουν κανένα γεμισμα σε ντριπερ στα 80 βαττ ας προχωρήσουν στην αγορά του.

Το μεγάλο του πρόβλημα για μενα είναι η ρύθμιση υγρών που είναι τυπου "Εβαλε ο Θεος σημάδι παλληκάρι στα Σφακιά". Εξηγούμαι: Οταν τον δένεις άδειο όλα έιναι σταθερά και στιβαρά. Μόλις βιδωθεί στο μοντ το δαχτυλίδι που έιναι σαν παξιμάδι είναι αυτό που γυρνάει όλο το σώμα για να ανοίξουν οι τρυπες τροφοδοσίας. Αυτό δυστυχώς γυρνάει ατέρμονα χωρις στοπ και χωρις αντίσταση. Αυτό σημαίνει οτι μόλις τον ακουμπήσεις για να τον πιασεις ή τον έχεις στην τσέπη και τον πιάσεις από το σώμα η ρύθμιση μπορεί να πάει περίπατο. Και καλά να είσαι μέχρι 30 ετων υγιής. Μετά τα 40 και νύχτα ο Θεός μαζί σου.

Σε γενικές γραμμές θα τον χαρακτήριζα ενός τύπου RDTA. Δεν είναι αεράτος τανκατος απλά. Η ποιότητα είναι καλή διαρροες λόγω κατασκευής ΔΕΝ είχα (μόνο από δικό μου λάθος), το ντριπ τιπ είναι τύπου φουγαρο σομπας. Εγώ χρησιμοποιώ το ντριπ τιπ του OBS Engine nano που νομίζω του κάθεται μια χαρά.

Ακολουθούν φωτό από τα κομμάτια του σετ




Τεχνικά χαρακτηριστικά ατμοποιητή

ColorSilver
Product TypeRebuildable Atomizer
Coil RebuildableCoil Rebuildable
MaterialStainless Steel
Drip TipWith Drip Tip
Tank materialPyrex Glass
Thread Type510
AirflowAdjustable Airflow
Capacity4.5ml
Coil ReplaceableNon-Replaceable Coil
Package1 x RTA, 1 x Extra VG4 Shield, 1 x Poly tank, 1 x Pack accessories
Weight75g (2.65oz)
Diameter23mm (0.91 inch)
Depth23mm (0.91 inch)
Height67mm (2.64 inch)
Width23mm (0.91 inch)

Τεχνικά χαρακτηριστικά MTL nano kit

ColorSilver
Product TypeRebuildable Parts
MaterialStainless Steel
Package1 x PC tank, 1 x Shield, 1 x Pole, 1 x Screw, 1 x Nut
Weight45g (1.59oz)
Depth23mm (0.91 inch)
Height28mm (1.1 inch)
Width23mm (0.91 inch)

Αυτά τα λίγα και παρακαλώ τον φίλο Dimitrisbo που τον αγόρασε και αυτός να γράψει τις δικές του εντυπώσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 12:27 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 07, 2017, 12:01 »
Μακη καλημερα. Μπραβο, πολυ καλη παρουσιαση. Θα περιμενουμε και τη γνωμη του Δημητρη για τον ατμο. Παντως για κλωνος ωραιος φαινεται !!! Οσο για τα Σφακια , την ηλικια και το βραδυ με βρισκεις συμφωνο !!! :)) 
Καλοατμιστος σου ευχομαι και οταν τον βαρεθεις, εδω ειμαι γω  :)

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 07, 2017, 12:02 »
Τον παρέλαβα σήμερα το πρωί,του έριξα ένα πρόχειρο πλύσιμο και πρόλαβα και έκανα και μερικά στησίματα και με το κανονικό airflow και με το mtl.Ομολογώ ότι με παίδεψε λίγο,έκανα το λάθος να βάζω το βαμβάκι μέχρι κάτω στη τρύπα τροφοδοσίας και είχα υποτροφοδοσία αβέρτα.Τελικά με το βαμβάκι μεχρι τη μέση δουλεύει στο θέμα τροφοδοσίας ρολόι.Το mtl που πωλείται τελικά παραήταν σφιχτό για τα γούστα μου και μπαίνει στο συρταρι επ'αόριστον,ευτυχώς μαζί του δίνουνε και το nano τανκ οπότε δεν ήταν τελείως πεταμένα λεφτά.Επίσης το mtl δεν νομίζω ότι κολλάει στην όλη κατασκευή και φιλοσοφία του ατμοποιητή,αν τον θέλει κάποιος για mtl υπάρχουνε και καλύτερες επιλογές.Έχω κάνει δοκιμές με 40mm σύρμα σε 2,5 και 3 mm διάμετρο με 7 σπείρες,στη 3 mm διάμετρο νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα.Από γεύση ούτε πολύ ζέστη ούτε κρύο αλλά θα περιμένω μέχρι να στρώσουνε τα μέταλλα για να πω οριστικά γνώμη,από ντουμάνια στο θεό.Συμφωνω ότι είναι για χαμηλές αντιστάσεις,πολύ αεράτες έως πνευμονικές τζούρες και πολλά watt,αν και για ποιο χοντρό από 40ρι σύρμα νομίζω ότι θα είναι λίγο παίδεμα να βάλει κάποιος αντίσταση γιατί δε βοηθάνε οι βίδες.Κατά τα αλλα σαν κατασκευή είναι είναι πολύ καλή,όλα βιδωνουνε και σφίγγουνε όπως πρέπει,ούτε διαρροές είχα ούτε τίποτα.Το drip tip είναι όντως πολύ φαρδύ αλλά συνηθίζεται.Επίσης ωραίος ατμοποιητής σαν εμφάνιση,που να είχε και τα λογότυπα..
Και μια φωτογραφία με το nano tank δίπλα στην αδυναμία μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 12:08 από Dimitrisbo »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:26 »
Δηλ με το nano tank ποσα ml παιρνει; μπορει καποιος με το nano kit να τον εχει με το αερατο pin; το drip tip ειναι τυπου 510;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:30 »
Γυρω στα 2,5 - 2,8ml χωρητικότητα και προφανως μπορεις να τον εχεις με το αερατο πιν. Το ντριπ τιπ ειναι τυπου 510


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:38 »
67 mm υψος μαζι με το drip tip; 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:40 »
Ναι 50mm χωρίς

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:41 »
Το nano kit εχει γυαλινο tank;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:44 »
Ναι ερχεται κομπλε με γυαλινο τανκ και μεταλλικο cage, αλλά ΚΑΙ με εξτρα PMMA tank


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:46 »
Καλα τον εψαχνα τοσο καιρο αλλα δεν τον εβρισκα γιατι τον εχουν με αλλο ονομα, ευχαριστω Pugsang

Μολις πηγα να τον παραγγειλω και μου εβγαλε μεταφορικα 18,70$,πανε καλα;

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2017, 17:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:51 »
Εχει και αλλες επιλογες λιγο πιο κατω στην οθονη του checkout

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:52 »
Σωστος

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 07, 2017, 20:07 »
Θα αρχίσω τα clapton με αυτόν εδώ,τη βλέπω τη δουλειά...Αυτό το ρημάδι το drip tip κανα 2 χιλιοστά  πιο στενό δε μπορούσανε να το κάνουνε?
Εντωμεταξύ μου ήρθαν και ο hadaly και ο rose v3 και είμαι από το πρωι έτσι:
https://www.google.gr/search?q=pbusardo+gif&rlz=1CATAAB_enGR656GR657&espv=2&biw=1920&bih=942&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjG1LSI9MTSAhVE6xQKHYZaCgAQ_AUIBigB#imgrc=IIqOVcI3wWesjM:

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapor Giant mini v4 clone
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 10, 2017, 21:46 »
Δοκιμή σήμερα με ss juggernaut wire (28ga+38ga)*2+ribbon(38ga*24ga),4-5 σπείρες 3mm διάμετρο 0,4Ω.Πήρα να δοκιμάσω και το odin111 έτσι για τη περίσταση...Ένα δάκρυ κύλησε...Δε ξέρω αν είναι ο ατμο η το υγρό αλλά μου ρχεται να πουλήσω ότι έχω στο συρτάρι  :'(
Edit:Το υγρό ήταν τελικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2017, 00:54 από Dimitrisbo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160039 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110823 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530889 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201491 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11096 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet