vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

366 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, dallaskdp, tibolaso, manoslykos, I.P

Twitter

O-Atty RDA - SXK (Κλώνος)

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
O-Atty RDA - SXK (Κλώνος)
« στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 21:46 »
Μεταξύ των στρατιωτικών υποχρεώσεων και άλλων...εμποδίων, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να ψάξω για έναν πιο...flavour-chaser dripper, έναν που δεν θα συνδυάζει πολλά watts - υπερβολικά αεράτες τζούρες και που πάνω από όλα θα παρέχει γεύση, χτύπημα και...απόλαυση.


Έτσι λοιπόν, το μάτι μου έπεσε στον O-Atty, έναν ατμοποιητή που κατασκευάζεται από την Odis Collection and Design στον Καναδά. Λόγω όμως απόστασης και τιμής (στα 155$ δεν τον λες και φτηνό), αποφάσισα να επιλέξω, σε πρώτη φάση, τον κλώνο του O-Atty από την SXK.


Δεν θα πω άλλα, πέρα από το ότι είμαι ενθουσιασμένος...πάμε να τον δούμε λοιπόν.


Η συσκευασία, απλή - λιτή και απέριττη.







Εντός της συσκευασίας, βρίσκουμε τον ατμοποιητή, μερικά orings, ένα allen καθώς και το bottom-feed pin, που μας επιτρέπει να τον χρησιμοποιήσουμε σε squonk μοντάκια.







Τα του O-Atty




Το deck του είναι σχετικά ιδιόμορφο. Δύο βίδες και δύο μεταλλικά clamps τα οποία, ξεβιδώνοντας, σηκώνουμε ώστε να παγιδεύσουμε το σύρμα μας από κάτω. Κάτι που, αν και φαίνεται εύκολο, αποτελεί το πρώτο του μείον. Αποτελεί μια λεπτο...δουλειά και στην αρχή ίσως φανεί δύσκολο. Επίσης, τα clamps αυτά είναι πολύ μικρά και αν χάσουμε κάποιο....δεν ξέρω που βρίσκουμε άλλο. Ωστόσο, κάτω από το deck, έχουμε υπερ-αρκετό χώρο, με αποτέλεσμα η χωρητικότητα του ατμοποιητή να είναι εξαιρετική.

Η ροή του αέρα γίνεται από τις 2 τρύπες εισαγωγής, οι οποίες αν και σχετικά μικρές, επιτρέπουν μια σφιχτή πνευμονική ή μια άνετη τσιγαρίσια, αναλόγως την ρύθμιση. Η εισαγωγή του γίνεται με διαγώνια, με κλήση 30 μοιρών, ώστε να αποφεύγονται τυχόν διαρροές / spitback (και ναι, λειτουργεί υποδειγματικά).


Το στήσιμο


Ότι στήσιμο και να δοκίμασα, η λειτουργία του ήταν υποδειγματική. Ωστόσο, παρατήρησα ότι με fused clapton, απέδωσε ακόμη καλύτερα (ίσως λόγω της ροής του άερα, ίσως λόγω υγρού...δεν ξέρω).








Στο δια ταύτα


Αν και δεν έχω εμπειρία με κλώνους, ο συγκεκριμένος μου έβαλε τα γυαλιά. Η ανάλυση που δίνει στα υγρά εξαιρετική, το ντουμάνι πολύ καλό και ο αέρας για όλα τα γούστα, χωρίς ίχνος σφυρίγματος ή άλλου θορύβου σε οποιαδήποτε θέση. Εντάξει, σκούπα Hoover δεν γίνεται προφανώς, αλλά στο εύρος restriced lung hit - loose mouth to lung αποδίδει ε-ξαι-ρε-τι-κά. Η γεύση...μα τί γεύση... Χωρίς υπερβολή, με έχει βάλει σε σκέψεις να παραγγείλω τον αυθεντικό.





Περιληπτικά…


Θετικά

  • Απίστευτη γεύση
  • Το airflow
  • Η χωρητικότητα υγρού
  • Πολλές δυνατότητες στησίματος
  • Ανύπαρκτο spitback
  • Την γεύση την είπαμε?


Αρνητικά


  • Η έλλειψη χώρου - δεν πιστεύω ότι θα χωρέσει coils άνω των 3mm και πολύ χοντρά, τύπου staggered fused clapton
  • Η δομή του deck - δύσκολο το στήσιμο στην αρχή, τα clamps δίνουν την εντύπωση μιας σχετικά πρόχειρης δουλειάς


Συμπερασματικά…

Πρόκειται για έναν, χωρίς υπερβολή, εξαιρετικό ατμοποιητή. Ο αέρας του, όπως μου αρέσει, μεταξύ σφιχτής πνευμονικής και άνετης τσιγαρίσιας. Γευστικά, αναδεικνύει τους αρκετούς τόνους στα υγρά και προσφέρει την γεύση απλόχερα - είτε με απλά, είτε με περίπλοκα στησίματα. Από όσα έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, clapton / fused clapton με 2 ή 2.5mm πυρήνα και στήσιμο διαγώνιο ως προς τον αέρα μου έχει δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
Από άποψη στεγανότητας, λόγω της δομής του, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Το deck παρουσιάζει μια καμπύλη εκμάθησης και συνήθειας και η αλήθεια είναι θα το προτιμούσα να είναι υλοποιημένο καλύτερα….το να αφαιρείς το clamp του θετικού δεν είναι ότι ευκολότερο για άτομα με….μεγάλα δάχτυλα.


Συνολικά, είναι μια εξαιρετική επιλογή και μια πολύ ευχάριστη έκπληξη….που με έχει βάλει σε σκέψεις για την απόκτηση του αυθεντικού.



Εάν προκύψει κάποιο πρόβλημα ή οτιδήποτε, φυσικά και θα ενημερώσω το νήμα. Μέχρι τότε, geanagno over and out.







Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: O-Atty RDA - SXK (Κλώνος)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 29, 2017, 15:28 »
Αφιέρωσα αρκετό χρόνο τις 2 τελευταίες ημέρες στον O-Γεύση, δοκιμάζοντας πολλά στησίματα, με διάφορα σύρματα και διατομές. Σε όσους τον έχουν, ή σκοπεύουν να τον αγοράσουν, να θυμούνται ότι όσο πιο κάτω η αντίσταση, τόσο απογειώνεται η γεύση. Ουσιαστικά, τοποθετώντας την αντίσταση χαμηλότερα, παρατήρησα ότι βελτιώνεται κατά πολύ η ροή του αέρα.


Όπως είπα και στη προηγούμενη ανάρτηση, οι απλές αντιστάσεις δουλεύουν μια χαρά. Λίγο πιο πολύπλοκα στησίματα ωστόσο, πραγματικά μεταμορφώνουν τον ατμοποιητή. Από όσα έχω δοκιμάσει, το fused clapton (0,32 - 0,20 Kanthal A1) είναι αυτό που θα πρότεινα.



Αποσυνδεδεμένος zamanf

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: O-Atty RDA - SXK (Κλώνος)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 29, 2017, 17:01 »
Εγώ εστριψα kanthal 0.32 μαζί με ribbon και έγινε πολύ καλό. Αν μπορέσουμε να βρούμε και βίδες ώστε να πιάνουν όλο το φάρδος στο κενό και να βγάλουμε τις πλάκες που έχει κάτω απο τις βίδες για να πιάνει το σύρμα τοτε θα το στήσιμο του θα γίνει ακόμα πιο ευκολο.

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: O-Atty RDA - SXK (Κλώνος)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 29, 2017, 18:40 »
Το θέμα με τα clamps είναι κυρίως με χοντρά σύρματα, γιατί χρειάζεται λίγη υπομονή για να τα περάσεις απο κάτω. Θα ηταν καλή περίπτωση αυτό που λες, αλλά επειδή πιστεύω προορίζεται κυρίως για χρήση με round wire, ίσως για αυτό υλοποιήθηκε έτσι η ιδέα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110785 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515426 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801686 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet