vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Alexander20, paulxan, Xameno_Skli, treloneritis, ZoeM

Twitter

Hadaly RDA κλώνος

Αποσυνδεδεμένος tonyG.

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 10, 2016, 01:06 »
έχει λίγο πιο  μεγάλες τρύπες εισαγωγής αέρα ο sjmy απο τον γνήσιο επίσης μια ψηλό διάφορα στο σχημα της καμπάνας και στο μέγεθος του drip tip. κατα τα αλλα δουλεύει απροβληματιτα. το μονο που με χαλασε  οτι δεν ειχε το bottom feeder pin. περιμένω όμως και sxk θα ενημερώσω για διαφορες.

Sent from my MX4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 11:33 »
Πρωτες εντυπωσεις απο τον κλωνο SXK:

Κατασκευαστικα οπως ηδη εγραψα ειναι αψογος. Ολα τα μερη ειναι πολυ καλα φτιαγμενα και δενουν μεταξυ τους. Το μονο αρνητικο για ακομη μια φορα οπως και σε αλλους κλωνους, ειναι τα οριγκ της βασης που ειναι αρκετα σφιχτα και οχι πολυ καλης ποιοτητας. Ημαρτον δηλαδη, να δουμε ποτε θα αποφασισουν να βαζουν οριγκ της προκοπης, δεν ειναι δα και κανενα τεραστιο κοστος. Θα τα αλλαξω με την πρωτη ευκαιρια.

Το πρωτο στησιμο εγινε με 316L 0.40mm σε διαμετρο 3mm στα 0,6 Ω με την αντισταση οσο πιο χαμηλα στο ντεκ. Δεν συνηθιζω να γραφω διθυραμβους, αλλα η γευση που παιρνω ειναι απλα συνταρακτικη! Σε γνωστο μου υγρο εδωσε τη γευση πολυ πιο πλουσια απο οτι ειχα συνηθισει με νεα στοιχεια να εμφανιζονται απο το υγρο. Και αυτο απο το πρωτο στησιμο! Με διαφορα αλλα στησιματα και οσο τον χρησιμοποιω, αναμενω φυσιολογικα να βελτιωθει ακομη περισσοτερο! Οποτε μπορω να τον προτεινω ανεπιφυλακτα για τους εραστες και κυνηγους της γευσης. :thumpup: Η τζουρα μπορει να γινει απο αρκετα σφιχτη μεχρι αρκετα αερατη (χωρις να γινεται ποτε φουλ πνευμονικη).

Το μονο "αρνητικο" ειναι οτι ρουφαει το υγρο για πλακα και χρειαζεται συνεχως να σταζεις, ισως η χωρητικοτητα του να μην ειναι τοσο μεγαλη οσο φαινεται. Σιγουρα βολευει για bottom feed για να αποφευγεται το συνεχες ανοιξε-σταξε-κλεισε. Επισης θελει αρκετο βαμβακι στο ντεκ για να συγκρατει αρκετο υγρο και να αποφευγονται τυχον διαρροες.

Θα επανελθω μετα απο επομενους πειραματισμους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 23:22 »
Για το θέμα της χωρητικότητας εδώ και μήνες κάνω τα βαμβάκια μου scottish roll.
Έτσι έχω μπόλικο και αφρατεμένο βαβάκι σε αρκετή ποσότητα ώστε να κρατάει αρκετό υγρό. Σε ντρίπερ με μεγάλες καταναλώσεις ανα τζούρα ή/και με σχετικά μικρό ντεκ βοηθάει πάρα πολύ αυτό το κολπάκι.

Στον δικό μου κλώνο τα orings της βάσης είναι ακριβώς αυτό που πρέπει, αντε λίγο προς το μαλακότερο ως προς το κούμπωμα. Θα δούμε βέβαια στην πορεία αν θα φαγωθούν ευκολότερα, ή αν θα βγάλουν διαρροές, προς το παρόν όλα καλά. Φυσικά εύκολο να τα αλλάξεις αν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 00:17 »
Η τζουρα του γίνεται και τσιγαρισια?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 13:48 »
[justify]Ξαναδοκίμασα πολύ πρόσφατα, από φίλο που έχει και τους 2. Ίδιο στήσιμο, ίδιο υγρό. Η διαφορά των 2 ήταν πως στον γνήσιο είχε φορεμένο το ultem cap. Υπέροχη γεύση και από τους δύο (πάλι μηλόπιτες...). Προφανώς είναι και η κατηγορία τέτοια σε αυτούς τους επισκευάσιμους. Πολύ μπούχτισμα γεύσης και δεν είχα τη δυνατότητα -αν μου έκλεινες τα μάτια- να καταλάβω τι και πώς, (ακόμα και με το διαφορετικό cap). Δεν ξέρω κατά πόσο είμαι λάθος ή όχι.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 21:53 »
Μου ήρθε σήμερα ο SXK από FT μετά από σχεδόν 1 μήνα. Πεντακάθαρος ήρθε, απλά τον άφησα λίγες ώρες σε υγρό πιάτων, ξέπλυνα και ξεκίνησα να στήνω.
Όχι πολύ εύκολος με απλό Kanthal A1, καθώς τα ποδαράκια πρέπει να είναι από πάνω στα clamps, και αφού σφίξεις και τραβήξεις μετά την αντίσταση προς τα κάτω στις οπές του αέρα ψιλοχαλάνε οι ακριανές σπείρες.
Παρ' όλ' αυτά το στήσιμο βγήκε καλό στα 1,5Ω με 3άρι. Γέυση πολύ καλή και ωραίο χτύπημα.
Αν έχεις και τις 2 οπές κλειστές ζεσταίνεται για πλάκα. Τον πλημμύρισα κιόλας μια φορά και μου ήρθε αμέσως υγρό στο στόμα. Δουλεύεται και με driptipάκια καϊφουνέζικα μακρόστενα για πιο τσιγαρίσιες τζούρες. Αυτά προς το παρόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2016, 22:16 από Dr.Feelgood »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 22:56 »
Οποιαδήποτε αντίσταση αν την τραβήξεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω ενώ την έχεις σφίξει στα βιδάκια, από κάπου πρέπει να "πάρει" για να κουνηθεί και φυσικά παίρνει από τη διάμετρο των δύο ακριανών σπειρών.
Αφήνεις λοιπόν περισσότερο σύρμα στα άκρα, το πιάνεις χαλαρά στα σφιχτηράκια, πας την αντίσταση εκεί που θέλεις με το αξονάκι μέσα της για να μη πάρουν οι σπείρες, βιδώνεις και κόβεις ότι εξέχει με κοφτάκι. Έχει αρκετό περιθώριο από την άκρη του σφιχτήρα μέχρι την καμπάνα για να μην έχεις θέμα με βραχυκύκλωμα.


Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 14:53 »
Παρέλαβα σήμερα,  3 πυρήνα, 28 κανθαλ,  0,28 ohm,  πολύ ωραία γεύση,  ξαναβρήκα τη γεύση του relax που μόνο ο fodi μου έδινε  ... Παρατήρηση : αν γυρίσεις εντελώς τους αεραγωγούς,  κάθετα στις τρύπες,  μειώνονται στο μισό και ο αέρας χτυπάει την αντίσταση στην ευθεία,  σαν avocado  !! Και έχει εξίσου καλό αποτέλεσμα  ! ! Βέβαια το έκανα κατά λάθος,  γιατί δε βλέπω κιόλας ο παππούς ....

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 21:32 »
0.28 οhm;; ??? Μιση σπειρα έκανες; :o

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 21:35 »
microcoil μηπως?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 23:14 »
0.84 ohm  ... ο δαίμονας του πληκτρολογιου. ... !!

Αποσυνδεδεμένος teomin

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 19:14 »
τον αγορασα σημερα, και ειναι ο πρωτος μου ντριπερ! παιδια εχω παθει πλακα με την γευση που δινει, δεν μου κανει η καρδια να κανω τον V5 ξανα! μια ερωτηση ομως: καθε ποσες τζουρες πρεπει να ανοιγω και να ξανασταζω υγρο κατα μεσο ορο; τον στηνω με 26awg 6 σπειρες και θα δοκιμασω με κανα κλαπτον 28-32

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 21:43 »
Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει σε αυτό γιατί έχει πολλές μεταβλητές.
Θα το καταλάβεις όμως όταν πάει να στεγνώσει το βαμβάκι γιατί θα πάρεις πιο ασθενική γεύση και ατμό.
Εναλλακτικά, τον στήνεις με TC και δεν σε νοιάζει για καμένο :)

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 03:44 »
Κάνα ανταλλακτικό o-ring από ft για τον SXK που να λύνει το πρόβλημα με τα αρχικά που είναι σφικτά παίζε?
Αφού θα τον αγοράσω να πάρω μαζί και o-ring της προκοπής άμα είναι.
Κάπου διάβασα ότι πρέπει με πιο λεπτά o-ring (1mm) είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hadaly RDA κλώνος
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 07:10 »
Αυτά προτείνουν οι κάτοχοι στο αντίστοιχο νήμα στο σάιτ της Fasttech: https://www.fasttech.com/p/2019300

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110562 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159782 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146454 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40981 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet