vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 3 χρήστες
thanos1071, dkostas, Jorge

Twitter

Κλώνοι Le Mirage by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος Jatro13th

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Κλώνοι Le Mirage by Vaponaute
« στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 01:37 »
Καλησπερα παίδες!!!

Λοιπον, υστερα απο καθυστερηση αρκετων ημερων επανερχομαι με την οφθαλμαπατη!

Εχω τον sxk κλωνο μερικες ημερες στα χερια μου και μπορω να πω πως τον εχω ευχαριστηθει πολυ.

Σαν ποιοτητα ειμαι ευχαριστημενος. Το κουτι στο οποιο ερχεται μοιαζει, αλλα δεν ειναι ιδιο σε καμμια περιπτωση, πρωτ' απ΄ολα δεν ειναι βιδωτο. Μεσα, εχει αφρολεξ που καθεται ο ατμο στο σακουλακι του μαζι με ενα ντριπ τιπ μεταλλικο προσφορα της sxk, και κατω απ'το αφρολεξ ειναι ενα αλλο σακουλακι με ανταλλακτικα ορινγκ, βιδουλες, μια ταπα peek και οχι ροζ σιλικονη οπως του αυθεντικου και ενα κατσαβιδακι.

Ηταν πολυ καθαρος, χωρις ιχνος μηχανολαδου (τουλαχιστον που μπορουσε να πιασει η μυτη μου) και με ενα απλο πλυσιματακι ηταν ετοιμος.

Τρια ειναι τα πραγματα που παρατηρησα. Το μεταλλικο καπακι του αυθεντικου ειναι σε απολυτη αρμονια με τη βαση και δεν εχουν καμμια διαφορα στη διαμετρο.
Στον κλωνο το καπακι ειναι ελαχιστα πιο μεγαλης διαμετρου. Οταν λεμε ελαχιστα, εννοουμε ελαχιστα, της ταξης λιγοτερο απο δεκατο του χιλιοστου, αν κρινω σωστα με το ματι. Τον βερνιερο μου καπου τον εχω χασει και δεν τον εβρισκα να παρω ακριβεις μετρησεις.
Επισης ο κεντρικος πολος του αυθεντικου στην κορυφη του, εκει που βιδωνεις το συρμα, κανει μια λοξοτομηση. Στον κλωνο, αυτη η λοξοτομηση λειπει και τον κανει να μοιαζει πιο μεγαλος οπως τον κοιτας απο την κορυφη, πραγμα που ειναι παραπλανητικο (μιραζ δεν ειπαμε οτι λεγεται? χαχα).
Επισης, στον κλωνο, ακομα κι αν αφαιρεσεις την κεντρικη μακρια βιδα απο κατω για να λυσεις την καρδια του ατμο, ειναι δυσκολο να αφαιρεσεις τον κεντρικο πολο, επειδη ειναι καλα σφηνωμενος στο πλαστικο. χρειαστηκε γερο και πολυ προσεκτικο τραβηγμα και περα δωθε για να βγει και να πλυθει.
Κατι τελευταιο ειναι οτι στη βαση του κλωνου, οι εγχαραξεις ειναι ακριβως ιδιες με του αυθεντικου. Εχει ακομα και αυξοντα αριθμο που θα μπορουσε να συναδει με ενος αυθεντικου, και αν δεν εχεις τον αυθεντικο διπλα και πολυ εκπαιδευμενο ματι, δεν μπορεις να το καταλαβεις τι ειναι. Αυτο με χαλασε να σας πω την αληθεια γιατι μπορουν καποιοι αετονυχηδες να κανουν "δουλεια".

Αυτη τη στιγμη εχω και τον αυθεντικο και τον κλωνο στημενα ακριβως το ιδιο. Κανθαλ 6-7 σπειρες, 26gauge διπλη αντισταση spaced, με μπαμπακι κο γκεν ντο αν δεν κανω λαθος, ειναι αυτο που ερχεται σε στρωματα και πρεπει να βγαλεις την πυκνη επιστρωση που εχει. Η αντισταση βγηκε 0,45 στον αυθεντικο και 0,43 στον κλωνο.

Φορτωσα και τα δυο με snake oil επειδη ειναι ενα περιπλοκο υγρο με παραξενες γευσεις και υπεθεσα οτι αν ειναι να εχουν μεγαλη διαφορα στη γευση, με το φιδολαδο θα μου το εβγαζε.

Λοιπον, το ξαναλεω και το τονιζω. Ατμιζω περιπου 5-6 μηνες. Δεν ειμαι γευσιγνωστης!

Και οι δυο ατμο μου εβγαζαν πανω κατω την ιδια γευση. Και στα 30 και στα 40 και στα 50 και στα 60 βατ. Αν υπηρχαν διαφορες, η γλωσσα και η μυτη μου δεν μπορουσαν να τις πιασουν. Αυτο που σιγουρα επιασα, ομως, ειναι οτι ο αυθεντικος εχει λιγοτερο θορυβο και πιο βελουδινη αισθηση. Αυτο, το πιθανοτερο ειναι (99,99999%), οτι οφειλεται στην ποιοτητα κατασκευης, αλλα ας μην ξεχναμε οτι σε ενα τετοιο ατμο, που ο αερας κανει περιδινηση, μεγαλο ρολο παιζει και το στησιμο της αντιστασης, και δεν ειναι δυνατο να κανω ακριβως το ιδιο στησιμο οσον αφορα το υψος της αντιστασης, το πλατος της και το γεμισμα με μπαμπακι.
Σε πιο χαμηλα βατ, της ταξης των 20, εκει που δεν θα το ατμιζαμε υπο αυτες τις συνθηκες, ο κλωνος σαν να με εγδερνε λιγο στο λαιμο, ενω ο αυθεντικος μπορουσε και μου εβγαζε γευση ακομα κι εκει. Μπορει να ηταν και ιδεα μου, δεν μπορω να ξερω

Εν ολιγοις, αυτα τα λιγα ευρω που εδωσα για να παρω το κλωναρι, αξιζανε!

Τωρα παω να πλυνω τον αυθεντικο και να τον βαλω πισω στο κουτι του, χαχα!

Αυτα απο μενα, αν ξεχασα κατι να πω, ρωτηστε με και αν ξερω θα το απαντησω.

Νά'ναι καλα ο Λεοπολδος που εκανε τετοιον ατμο και τον φχαριστιομαστε!

Αν θελει ο admin, ας μεταφερει το ποστ σε καινουριο νημα!

Φιλουμπες πολλες!

Υ.Γ.

Κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα. Τα ορινγκ που ερχονται πανω στον ατμο ειναι για τον...

Πηγα σε ενα μαγαζι με βιδες και εργαλεια και πηρα καλα ορινγκ 10x1 και τα αντικατεστησα και τωρα ειναι τζετε! Λιγο σφιχτο, αλλα χωρις φοβο κοψιματος!

Τσαο!!!!

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2016, 11:50 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135757 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084213 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34934 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 99 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos