vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 12 χρήστες
akis91, camber, Tazz, dkostas, ZoeM, tibolaso, Buliwyf, lounik, lagoudakis, ΨΗΛΟΣ, djfloor, maprix

Twitter

Αρώματα Egoist

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 20:05 »
Grand Reserve

Αυτά λέει ο κατασκευαστής:

“…Perfection was the motto, and with this in our minds we have created a whole new dimension creamy taste, Grand Reserve. A touch of creamy vanilla that fits perfectly with the soft banana and roasted peanuts and something which remains a secret…”


Αυτά λέει ο Τρύφωνας:

«...Για κάποιο περίεργο λόγο, το υγρό μοιάζει με καπνικό. Στο ξεκίνημα της τζούρας, γλύκα, οξύτητα και γεύση μπανάνας γεμίζουν το στόμα, ενώ στη μέση και τα τελειώματα, έρχονται ψημένες νότες ξηρών καρπών και μία ελάχιστη γλύκα, όλα μαζί σε ένα πολύ βελούδινο αποτέλεσμα. Λίγο πριν την εκπνοή είναι το σημείο που φέρνει σε καπνό ενώ η συνολική αίσθηση δίνει την εντύπωση ότι το όλο σύνολο δένει με κάτι το πουρίσιο. Η ρινική του εισπνοή είναι εντελώς απροσδιόριστη και κινείται μεταξύ κρέμας και αλμυρής αίσθησης ενώ στην εκπνοή από τη μύτη δεν μπόρεσα να ανακαλύψω κάτι που να ξεχωρίζει. Ντουμάνι και χτύπημα δεν θα σχολιάσω και πάλι καθώς όπως έχουμε ξαναπεί πρόκειται για άρωμα, ενώ η επίγευση, μέτριας έντονης αλλά σχετικά μακράς διαρκείας, είναι κρεμώδης και όξινη σε κάποια σημεία... Πολύ ωραίος συνδυασμός που όμως και πάλι δεν είναι και κάτι το πολύ σπέσιαλ... 73/100»


Για να δούμε τι λέει κι ο Σέρλοκ τώρα:

Δοκιμή σε κλωνοφαινόμενο, kanthal 0,25 mm, 2 mm πυρήνα, 1,32 Ohms, cotton bacon, στα 10 με 11 watts. Το άρωμα μπήκε σε βάση Pink Mule Red 18 mg (70/30 PG/VG) και Green μηδενική (50/50), σε αραίωση 10%. Το τελικό υγρό είχε αναλογία 65/35 PG/VG και 9mg νικοτίνης.
Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι είναι υπέροχη και ξερογλείφομαι πριν αρχίσω να ατμίζω. Έχω μια κάποια αγωνία γιατί ο Τρύφωνας ήταν μάλλον χλιαρός με το υγρό, αλλά είμαι συνάμα και αισιόδοξος γιατί δεν συμφωνούμε και σε όλα με τον μάστορα. Πρώτη τζούρα (σαν γνώριμο μου φαίνεται...) και μάλλον συμφωνώ με τον Τρύφωνα ως επί το πλείστον. Μπανάνα γλυκιά αλλά όχι μπουχτιστική, κάτι κρεμώδες απροσδιόριστο όμως για μένα, ξηροί καρποί και αλμυρό καθόλου και μια αίσθηση (πολύ ανεπαίσθητη) καπνικού ειδικά στην εκπνοή από την μύτη. Πολύ ευχάριστο υγρό και πολύ γνώριμο... :hmmm:
Είμαι ακόμα στα πρώτα ml και δεν μπορώ να ξέρω τι θα ξημερώσει αύριο αλλά τα σημάδια είναι μάλλον θετικά. Το βράδυ θα το πάρω σίγουρα μαζί μου να περάσει το σκληρό τεστ, το μετά το φαγητό!


ΥΓ. Όλο λέω πως δεν θα αγοράσω άλλον ατμοποιητή και όλο βρίσκω καινούργια υγρά για βασικά. ADD TO CART. PROCEED TO CHECKOUT…

ΥΓ2. Έκανα μεγάλη θυσία για την δοκιμή αυτή! Επειδή ήθελα οπωσδήποτε να δοκιμάσω το υγρό σε φαινόμενο (κι έχω μόνο δύο), αναγκάστηκα να το δοκιμάσω σ’ αυτόν που είχε μέσα το jesus που έχει πλέον γίνει ένα από τα βασικά μου υγρά. Το άλλο φαινόμενο έχει μέσα το lemon tart και αυτό, σόρυ, δεν βγαίνει με τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 20:17 »
ΩΩΩΩΩΩ, σύγκριση mano a mano a kataskevasti!!! Γουστάρω!!!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 20:30 »
Αυτά είπε ο κατασκευαστής...
Αυτά είπε ο Τρύφωνας...
Αυτά είπε ο Σέρλοκ...
Πάρτε και μια "κατασκοπική" γνώμη:

Egoist No 23 Grand Reserve = εξαιρετικά τίμιο άρωμα
Δεν συνηθίζω να κρίνω τα αρώματα από τη μυρωδιά από το μπουκαλάκι, διότι μετά την αραίωση (και αναλόγως και τη βάση) και μετά την ωρίμανση, ενδέχεται να αλλάξει. Η μυρωδιά από τον ατμοποιητή λοιπόν (δηλαδή του έτοιμου υγρού) είναι πράγματι ελκυστική, φυσικά η μπανάνα κυριαρχεί, και σε τρίτη μοίρα αντιλαμβάνομαι κάτι κρεμώδες, και πράγματι κάτι αλμυρό που δεν μπορώ να προσδιορίσω τί είναι. Στην τζούρα το στόμα γεμίζει από μπανάνα (καθόλου μπουχτιστική) με κρεμώδη γλυκιά υφή, και ξηροκάρπια ελαφρώς αλμυρά. Το μεγαλείο της γεύσης έρχεται στην εκπνοή κατά τη γνώμη μου, όπου οι γεύσεις "δένουν" καλύτερα. Καπνικό στοιχείο δεν βρήκα σε κανένα από τα στάδια.

Η δική μου σύσταση στο υγρό είναι 70VG/30PG και 15% άρωμα. Προτιμώ τις πλούσιες γεύσεις.
Το ατμίζω σε έναν Phenomenon Lite, με αντίσταση Kanthal 0,30 mm, 2 mm πυρήνα, 1,45Ω, Cotton Bacon, στα 14 Watt.

Θα περιμένω να το συγκρίνω και με το No 19 God Father, μιας και λόγω μπανάνας στην ρινική εισπνοή είναι αρκετά "κοντινά".

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 23:44 »
Οκ, ανασκευάζω: mano a Sherlock a Spy a kataskevastis...

Από κινητό.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 18:27 »

Νομίζω πως το μέλλον του ατμίσματος (τουλάχιστον το κοντινό) ανήκει σε εταιρίες σαν την egoist που το έχουν πιάσει το νόημα. Οι καταναλωτές που χτυπιούνται από αντιατμιστικές νομοθεσίες (σε όλες τις χώρες του κόσμου, που να δείτε στην Αμερική!) αν ένα πράγμα έχουν προσπαθήσει να στοκάρουν είναι βάσεις (νικοτινούχες κυρίως). Το μόνο που λείπει από ένα άρωμα τύπου egoist (που δεν χρειάζεται δηλαδή και άλλα αρώματα για να δώσει την συνταγή) είναι αυτό ακριβώς που έχουν στη διάθεση τους οι καταναλωτές, δηλαδή τις βάσεις! Το ότι δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη ωρίμαση είναι ένα επί πλέον όφελος. Ούτως ή άλλως το βαρύ DIY (τύπου 19 αρώματα και 9 ενισχυτικά) είναι για μερακλήδες και χομπίστες, όχι για όλους. Η διαχείριση μεγάλου αριθμού αρωμάτων και διαφόρων ενισχυτικών γεύσης δεν είναι εύκολη υπόθεση για κάποιον που δεν το διασκεδάζει συγχρόνως και τα αρώματα ‘gourmet’ σε απαλλάσσουν απ’ αυτόν τον πονοκέφαλο. Ένα μπουκαλάκι με άρωμα, δοκιμή, μου αρέσει ΟΚ, δεν μ’ αρέσει πάμε για το επόμενο. Πιστεύω πως πολύ σύντομα θα δούμε νέα και πιο πολύπλοκα αρώματα από παραδοσιακούς παίκτες όπως η FA, η TPA, η Capella κλπ, και μάλιστα με τη λογική αυτή του shake and vape. Άλλωστε πολύ δύσκολα η όποια νομοθεσία θα ακουμπήσει τα σκέτα αρώματα που δεν είναι απαραίτητο να προορίζονται για υγρά ατμίσματος.
 
Ποτέ στο παρελθόν δεν είχαν οι εταιρίες αρωμάτων απέναντι τους ένα καταναλωτικό κοινό με την πρώτη ύλη (βάση) στο χέρι και είμαι σίγουρος πως θα κάνουν κάθε προσπάθεια να το εκμεταλλευθούν και μακάρι για μας…


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 19:15 »
ΥΓ2. Έκανα μεγάλη θυσία για την δοκιμή αυτή! Επειδή ήθελα οπωσδήποτε να δοκιμάσω το υγρό σε φαινόμενο (κι έχω μόνο δύο), αναγκάστηκα να το δοκιμάσω σ’ αυτόν που είχε μέσα το jesus που έχει πλέον γίνει ένα από τα βασικά μου υγρά. Το άλλο φαινόμενο έχει μέσα το lemon tart και αυτό, σόρυ, δεν βγαίνει με τίποτα...
Ευχαριστούμε για τα review και ειλικρινά κατανοώ τη θυσία του Σερλοκ που αναγκάστηκε να αδειάσει ατμοποιητή που είχε μέσα το Jesus.

Τη Δευτέρα θα παράλαβω ενα Ασπρόπυργο οπότε οι δοκιμές συνεχίζονται....

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 19:33 »
Και μιας και το 'φερε η κουβέντα, κατάλαβα γιατί το grand reserve μου έμοιαζε γνώριμο. Μου θύμισε το Jack 3 της 13 Sins (εδώ), ένα υγρό που μάλλον θα μου άρεσε αν δεν είχε και αυτή τη (για μένα ακατανόητη για γλυκό) γεύση ποπ-κορν! Κοιτώντας τις περιγραφές βλέπω πως έχουν κοινά στοιχεία, αλλά στο άτμισμα έχουν περισσότερα με εξαίρεση φυσικά το ποπ-κορν!
Κατά τα άλλα, το υγρό (το grand reserve) παραμένει ευχάριστο αλλά μου λείπει λίγη οξύτητα. Εδώ να βγάλω το καπέλο στον Τρύφωνα που έπιασε κάτι που αν δεν το είχα διαβάσει στο review του δεν θα το είχα καταλάβει. Σε κάποιες στιγμές το υγρό βγάζει κάτι βαρύ καπνικό, μάλλον πουρίσιο, αλλά με πολύ διακριτικό τρόπο. Δεν με χάλασε καθόλου.
Στα εντελώς υποκειμενικά τώρα. Θα γίνει βασικό μου το υγρό; Μάλλον δεν θα αποκτήσει τον δικό του αποκλειστικό ατμοποιητή όπως το jesus, το lemon tart, το supreme DIY και το granny's vanilla custard αλλά ένα μπουκαλάκι με το άρωμα θα υπάρχει πάντα στο ντουλάπι... :)



Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 19:38 »
Να συμπληρώσω πως σε εμένα βγαζει το πουρίσιο που θα ήθελε να βγάλει το Yoda της Λ αλλά έπεσε μέσα πολύ ΜΥΡΤΩ και το χάσαμε. Και εγω θα ατμίσω με ευχαρίστηση τα 160μλ που έφτιαξα, αλλά δεν θα πάθω και τον πανικό που έπαθα οταν είδα στο vape-center out of stock το Jesus Juice.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 22:12 »
Το πεπονάκι δεν έχω δει να σχολιάζει κανείς. Έχω φτιάξει ένα μπουκαλάκι και περιμένω να ωριμάσει ,οπότε δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά από μυρωδιά σου έρχεται να το πιεις...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 23:30 »
Ευχαριστούμε για τα review και ειλικρινά κατανοώ τη θυσία του Σερλοκ που αναγκάστηκε να αδειάσει ατμοποιητή που είχε μέσα το Jesus.

Τη Δευτέρα θα παράλαβω ενα Ασπρόπυργο οπότε οι δοκιμές συνεχίζονται....
Καλά, όλο τα ίδια παίρνουμε; Κι εγώ αυτό έχω επόμενο στη σειρά... :laugh1:

Review όμως εσύ αυτή τη φορά. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 00:02 »
Τα φώτα σας κύριοι.Τα ξηροκάρπια και τα ελαφρώς καπνικά μου κάνουν.Απο φρούτα λίγα πράγματα και τα κασταρντοειδή με λιγώνουν.Ελαφρύ άρωμα φρουτου είναι αποδεκτό.Σε ποιο να στραφώ; Στο Jesus ή στο Wizzards bacco?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 00:52 »
Το wizards δεν το έχω δοκιμάσει και δεν θυμάμαι κι αν το έχω μυρίσει από το μπουκαλάκι στο atmistique. Το jesus από την άλλη που αρέσει πολύ και στον pugsang και σε μένα μπορείς να το δοκιμάσεις άφοβα διότι ακόμα κι αν δεν σου ταιριάξει τελικά, και οι δυο μας με μεγάλη χαρά θα σε απαλλάξουμε από αυτό. Ή περίμενε μια συνάντηση των νοτίων να το δοκιμάσεις κατευθείαν από τον ατμοποιητή μου. Σιγουράτζα... ;)


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #72 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 01:15 »
Μου δίνεις πάσα να μιλήσω για το wizzards.
Το dripάρω 4 μέρες τώρα στον magma (παραγωγή 09/12). Το μόνο που καταλαβαίνω είναι βύσσινο με σοκολάτα. Καπνικό δεν νιώθω πουθενά. Βέβαια δεν ξέρω αν έλλειπε το καπνικό πως θα ήταν.
Δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλανε και δεν κερδίζει θέση σε tank. Πάντως παράλληλα με κατανάλωση καφέ, η γεύση του μεταμορφώνεται θεαματικά θα έλεγα αλλά δυστυχώς μόνο για όσο έχεις έντονη τη γεύση του καφέ στο στόμα σου. Μετά πάλι έντονη βυσινοσοκολάτα...
Το 13,1% που έκανα σε 75% vg το θεωρώ πολύ για τα γούστα μου. Ένα 10% θα μου ήταν υπεραρκετό...
Αύριο θα στάξω jesus και θα επανέλθω...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #73 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 03:00 »
Κατά τη δική μου άποψη το wizzard έχει ένα από τα ωραιότερα και πιο έντονα ξηροκάρπια στην επίγευση, μάλλον κάτι προς καρύδι, το οποίο τελικά είναι και το μόνο που μένει ως επίγευση μετά από αρκετή ώρα ατμίσματος.

Στις πρώτες τζούρες όντως υπάρχει και κάποια υποψία σοκολάτας με βύσσινο και κάποιο αρωματικό καπνικό, τα οποία αργότερα δεν μπορώ να τα διακρίνω ιδιαίτερα ή μεμονωμένα.

Γενικά το θεωρώ καθαρά καπνικό άρωμα με μεγάλο όγκο.
Το εάν θα κουράσει ή όχι για καθημερινό και ολοήμερο θα δείξει γιατί είμαι ακόμη στα πρώτα ml, μου έχει αφήσει όμως πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #74 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 14:51 »
Επανερχομαι απο χθεσινη μου δηλωση,εφοσον το καταστημα που πηγε φιλος δεν ειχε διαθεσιμο Lemon tart,του ειπα να δοκιμασει δια της οσφρησης οποιο Egoist του εκανε κλικ,χωρις να τον ενημερωσω απο μεριας μου ποιο να κοιταξει.

Σημερα μου εδειξε οτι πηρε αυτο που του αρεσε περισσοτερο και το ονομα αυτου Jesus :))

Ανοιξα το μπουκαλακι να το οσφριστω και εγω και οντως υπεροχο,οποτε μενει το μαγειρεμα τωρα η να καταφερω να ερθω στας πρωτευουσας και να τσιμπησω το δικο του :sfyrigma:


Νομιζω πως καταλαβαινω τωρα την προτιμηση του CP στο συγκεκριμενο αρωμα!


Για αναλογια ενα 12% θα κανει δουλεια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy