vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Taifun GT III

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Κλώνοι του Taifun GT III
« στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 12:37 »
Αφού αρχίσαμε να γινόμαστε πολλοί και επειδή βλέπω ο ατμοποιητής να μας αποσχολεί αρκετά στο μέλλον, ξεκινάω το θέμα του κλώνου Taifun GT3.

Ο ατμοποιητής αγοράστηκε από την Fasttech την πρωτη μέρα του preorder. Είναι το sku 5941500

Ακολουθούν φωτό από το site της Fasttech μιας και αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα, πλην των λογοτύπων στη βάση που φαίνονται σε μια φωτο το οποία πολύ απλά δεν υπάρχουν, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο sku. Ο συγκεκριμένος είναι SS303 σε αντίθεση με τον original που είναι SS304








Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριένου κλώνου είναι:

  • Removable 510 drip tip
  • Glass tank
  • Dual-pole design deck
  • Adjustable airflow control (2 big air slots)
  • 510 threading connection
  • Stainless steel center screw
  • 23.6mm overall diameter
  • 303 Stainless Steel


Όπως βλέπουμε δεν υπάρχουν ανταλλακτικά oring στο σετάκι. Αυτό είναι ένα ζήτημα καταρχήν, αλλά ειλικρινά δεν πρέπει να μας απασχολεί καθόλου καθώς κατά την γνώμη μου τα ορινγκ χρήζουν άμεσης αντικατάστασης με τα orginal μόλις αυτά θα είναι διαθέσιμα. Ιδίως το oring του θετικού πόλου που βρίσκεται κάτω από το δαχτυίδι ρύθμισης αέρα είναι το πρώτο που πρέπει να αντικατασταθεί.



Επειδή μπορεί να υπάρξει η απορία σχετικά με το πως βγαίνει το τζαμάκι ακολουθούν φωτό με τη διαδικάσια. Ουσιαστικά το κοντράρουμε με μια τσιμπίδα και ξεβιδώνουμε το top cap που το συγκρατεί στη θέση του








Εντυπώσεις:

Ο ατμοποιητής ήρθε εξαιρετικά καθαρός. Προφανώς μπανιαρίστηκε πριν το πρώτο στήσιμο. Γενικά τα σπειρώματά του είναι εξαιρετικά, τίποτα δεν τρίζει τίποτα δεν ζορίζει. Το πρόβλημά του είναι τα ορινγκ τα οποία δεν είναι καλής ποιότητας. Αρχικώς φαίνεται να δουλευουν καθώς δεν υπάρχουν διαρροές, αλλά σε μακρά χρήση δεν θα αντέξουν.

Ακολουθούν φωτό από ενδεικτικό στήσιμο, το συγκεκριμένο με clapton, μόνο και μόνο για να δούμε την απαιτούμενη ποσότητα βαμβακιού.









Σε γενικές γραμμές ο κλώνος ακολουθεί την φιλοσοφία και τον σχεδιασμό του original. Επειδή κατέχω και τους 2, θα ήθελα να επισημάνω ότι η απόδοση γεύσεων και η λειτουργία είναι πανομοιότυπη και απροβλμάτιστη τόσο στον κλώνο όσο και στον οριτζιναλ.

Εδώ το manual του original, για λεπτομέρειες.

Εδω τα ανταλακτικά τζαμάκια γιατί κάποιοι κατάφεραν ήδη να τα σπάσουν

Αυτά για αρχή. Εδώ είμαστε για να συμπληρώσουμε ότι ξέχασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2016, 10:39 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 12:58 »
Ωραία παρουσίαση :thumpup:
Εστίασα στο σχαράκι πλήρωσης, εκείνο που βιδώνει και σφίγγει την πάνω μεριά του τανκ. Στον δικό μου δε κάθεται το o ring στη πατούρα με τίποτα!!! Πρέπει να το ακουμπήσω στο γυαλάκι και να πάει στη θέση του με το σφίξιμο (γι αυτό μου έσπασε και το γυαλί). Πιθανολογώ ότι τα o oring είναι για κλωτσιές γιατί η πατούρα δε βλέπω να έχει θέμα. Να πω ότι έχω αυτόν http://www.3fvape.com/home/11993-taifun-gt-iii-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-316-stainless-steel-glass-5ml-236mm-diameter.html?search_query=taifun+gt+3&results=9
που απ' ότι βλέπω είναι ο μόνος με λογότυπα που κυκλοφορεί ως στιγμής. Περιμένω κι ένα coppervape να δω τι λέει κι αυτός.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 13:02 »
Αυτό ακριβώς. Τα ορινγκ είναι για πέταμα. Περιμένω και εγώ εναν coopervape να δούμε τα δικά του ορινγκ και λογότυπα, αν υπάρχουν. Μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί. Βέβαια στον δικό μου που τον έλυσα όλα έμειναν στη θέση τους χωρίς πρόβλημα, αλλά μπορεί και να έτυχε

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 13:11 »
Ο coppervare από όσα διάβασα σε διάφορα κινεζομάγαζα δυστυχώς δεν έχει λογότυπα.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 13:29 »
Με τοσο βαμβακι ο δικος μου (επισης απο fasttech) παντα μου υποτροφοδοτουσε (φουλ ανοικτα 60-40 υγρα).
Οταν το εκοψα κοντυτερο, στη βαση του deck, τροφοδοτουσε κανονικα.

edit: επισης, ειναι στιγμες που η καμπανα περιστρεφεται με ζορι, ομοιως τα ριχνω κι εγω στο o-ring που την κραταει στη θεση της.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2016, 13:48 από Rbmkn4 »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 13:40 »
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για το βαμβάκι. Στα όρια της βάσης του deck είναι αρκετό τουλάχιστον μέχρι 3αρι πυρήνα που έχω στήσει. Επίσης σχετικά με την καμπανα, ακριβώς το ίδιο κάνει και ο οριτζιναλ, άρα προφανώς θέλουν διαβροχή τα oring πριν την τοποθέτηση της καμπάνας στη θέση της.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2016, 15:49 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 14:10 »
Με τις επόμενες παραγγελίες σας πάρτε και 1-2 τζαμάκια να υπάρχουν, είναι λεπτά και πολύ ευαίσθητα. Σε περίπτωση πτώσης κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρξει σπάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 19:19 »
Σημερα παρελαβα τον ιδιο απο gearbest, ειχα παραγγειλει και τανκ απο fasttech αλλα ηρθε κομμάτια 

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 19:33 »
Tι ενοείς ήρθε σπασμένο απο το ταχυδρομείο?

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 19:33 »
Άμα σου πω ότι με τρώει κι εμένα αν θα έρθει σώο το τανκ από ft....έχω παραγγείλει κι άλλο από gearbest με την ελπίδα κάποιο να μου έρθει γερό 😫

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 19:35 »
Τώρα το είδα. Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ή παρουσίαση!

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 19:46 »
Ευχαριστώ ειλικρινά. Ιδίως όταν το λέει ο μαιτρ των παρουσιάσεων

Sent from my OnePlusOne

 
Άμα σου πω ότι με τρώει κι εμένα αν θα έρθει σώο το τανκ από ft....έχω παραγγείλει κι άλλο από gearbest με την ελπίδα κάποιο να μου έρθει γερό 😫

Όλους το ίδιο μας τρώει. Γι αυτό πήρα 5αδα. Κάποιο θα επιζήσει


Sent from my OnePlusOne

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2016, 19:37 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 20:28 »
Ναι σπασμενος απο το ταχυδρομειο.. 
Οκ τα σπειρωματα του γρατζουνανε αλλα θα στρωσουν πιστευω.. Καμμια διαρροη μεχρι τωρα. Μου εχει κανει φοβερη εντυπωση οτι εχει τοσο απαλη τζουρα και ειναι αθορυβος. Πολυ καλυτερος απο την δευτερη εκδοση, δεν συγκρινεται! 

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 12:11 »
ωραια παρουσιαση, και καλα εκανες και το ανοιξες το θεμα για να μην μπαινουμε στου αυθεντικου, παραγγειλα και εγω απο gearbest τηςcoppervape ( δν με νοιαζει που δν εχει λογοτυπα) αλλα αν ειχα δει τις 3fvape τον μινι αλλα και τον μαυρο ισως τους ειχα προτιμησει..

http://www.3fvape.com/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=Taifun+GT+III

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 12:15 »
Προφανώς και δεν τους είχες δει όταν παρήγγειλες, γιατί ο mini βγήκε σήμερα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110529 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159770 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515290 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303231 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet