vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 3 χρήστες
akis91, manoslykos, Doubt

Twitter

"Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 21, 2016, 19:28 »
Τελικά αγορασα απο το περί ου ο λογος μαγαζί..
Εκπτωση για τα μέλη του φόρουμ δεν υπάρχει...
Η εξυπηρέτηση ηταν άριστη και η παράδοση αμεσοτατη το επόμενο πρωι καο με tracking  number παρακαλώ στο δέμα...
Πήραμε το castle (castle long) το  3bec (Tribeca) και το milfs milk της eco cape γνήσιο αρωμα κι οχι κλωνος...
Η συσκευασία άψογη με φειλιζολ και φουσκαλοναυλον χωρίς διαρροές...
Οι έτοιμες κλωνοσυνταγές ηταν σε γυάλινα μπλε φιμε μπουκαλακια με το γνωστό αντί παραγωγικό σταγονόμετρο το οποίο πετάχτηκε αμέσως και με αυτοκόλλητο του καταστήματος χωρίς προτεινόμενες αναλογίες και χρονο ωρίμανσης (υπαρχουν αναλυτικά στο σάιτ όταν επιλέγεις το προϊόν),το καπάκι δεν είναι ασφαλείας...

Το milfs milk σε πλαστικό μπουκαλάκι με πρακτικό μυτερο σταγονόμετρο κι ετικέτα στα γαλλικά με την προτεινόμενη αραίωση και καπάκι ασφαλείας...

Πάμε στο μαγείρεμα...
3bec: Μυρωδιά απο το μπουκαλάκι θεϊκή... Το ry4,η πυραζίνη,το cracker εκεί... Την καραμέλα την εντοπισα αμυδρά (πολύ θετικό για μένα αυτό) οποτε μάλλον θα δίνει αυτό το κάτι στην συνολική εικόνα του υγρού όταν ωριμάσει...
Η εταιρεία προτείνει 10% αραίωση και 7-20 μέρες ωρίμανση.
Σε γυάλινο φιμε 100ml μπουκαλάκι (απο φαρμακείο 0,40€ το τεμ με σφραγιστικό όχι ασφαλείας καπάκι) μπήκαν 10ml αρώματος και αραιώθηκε με 87ml βάση nicmaster 9mg 80%vg-20%pg δίνοντας σύνολο 97ml τελικού υγρού με σκοπό να δώσω αυτό το κάτι παραπάνω στο άρωμα λόγω υψηλής VG.
Στο άδειο μπουκαλάκι του αρώματος πρόσθεσα  3ml βάσης και το άτμισα την επόμενη για να πάρω μια ιδέα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πολλά μιας και το ειχα στραγκισει αλλά εκεί στο βάθος του τελειωματος της εισπνοής ερχόταν μια αμυδρή ωραία γεύση...
Να σημειώσω οτι δεν έχω δοκιμάσει το αυθεντικό Tribeca κι αυτό το έχω σε καλό γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης και δεν απογοητευομαι... Ετσι μπορω να απολαύσω ένα υγρό με δική του προσωπικότητα.

Castle: Ανοίγοντας το μπουκαλάκι και φέρνοντας στη μύτη το άρωμα το πρωτο που μου ήρθε ήταν η καρύδα. Αλλά μια στιγμή... Δεν ηταν ακριβως έτσι απλα καρύδα. Εξερευνώντας καλύτερα το άρωμα και μη χορταινοντας να το μυρίζω θυμήθηκα βρήκα τι μου θύμισε,ινδική καρύδα αυτό το άσπρο που βάζουμε στα γλυκά και μάλιστα αλκοολική... Μυρίζοντας και ανασκαπτωντας τις γευστικές μου μνήμες κατεληξα στο συμπέρασμα οτι πρόκειται γι αυτά τα υπέροχα σοκομπαλακια που άλλα είναι με τρούφα κι άλλα με την ινδική καρύδα την τριμμένη και που έχουν και λίγο ουισκακι μέσα και μπισκοτο. Η μυρωδιά ηταν πάντως πολύ ισορροποιημένη στα πρίμα το ινδικό μοσχοκαρυδο σίγουρα εκεί έντονο και όμως τελικά οχι τοσο,το αλκοόλ το ίδιο,στις μέσες μια αγλυκη ζύμη, ενα μπισκοτο και στις μπάσες νότες του αρώματος κάτι σκούρο-η σοκολάτα ίσως-και σίγουρα ενα καπνικό.

Σύμφωνα με την εταιρεία και αυτό ακολουθώ προτείνεται 5% αραίωση και 7-25 μέρες ωρίμανση.

Ακολουθησα την ίδια διαδικασία με το 3 bec και παρηγαγα 97ml τελικού υγρού.
Εδώ επειδή στο μπουκάλι έμειναν τα υπόλοιπα 5 ml δεν έκανα το τέστ της άμεσης δοκιμής...Ουτε το αυθεντικό  castle long έχω δοκιμάσει για να εκ φέρω γνώμη έτσι κι αλλιώς.

Milfs milk: Δεν νομιζω οτι τίθεται θέμα πιστότητας γεύσης εδώ.Είναι αυτή που ξέρουμε και σε όσους αρέσει το έχουμε πιπίλα...

Η Eco vape προτείνει αραίωση 15-20% η atomizer προτείνει 15% και ωρίμανση 5-7 ημέρες...
Αποφάσισα να κινηθώ κάπου στη μέση και ανοδικά έτσι σε 10ml αρώματος πρόσθεσα 55ml βάσης με σύνολο τελικού υγρού 65ml.Στην τελική... βάση έχω να αραιώσω...άρωμα δεν έχω άλλο...
Στο άδειο μπουκαλάκι του αρώματος εριξα 3ml βαση και άτμισα την επόμενη... Αυτό δεν το είχα στραγγιξει κι όλας τελείως... Η γεύση ξεθυμασμενη βέβαια πολύ ,ήταν εκεί.Μια χαρά λοιπον...

Ελπίζω να βοήθησαν...





Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #46 στις: Ιουλίου 21, 2016, 20:06 »
Το milfs milk θα το χτυπήσω και εγώ. Η φράουλα και το μπισκότο είναι ευδιάκριτα ή απλά σαν γλυκάδα..?? :)

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #47 στις: Ιουλίου 21, 2016, 21:19 »
Ναι μια χαρά είναι χτυπά το άφοβα...

Αποσυνδεδεμένος kompsognathous

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: \"Gourmet\" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #48 στις: Ιουλίου 22, 2016, 01:00 »
Λοιπον άνοιξα επιτελους το short castle by lamda.
Φορτωσα καθαρο βαμβακι σε διπλη ss 0,33ωμ στον ζεφυρο.
Το αποτελεσμα ειναι θεϊκο. Η συνταγη ειναι πραγματικο γκουρμε, οσο ανεβαζεις βατ και ζεσταινεται σου βγαζει κι αλλα. Ειναι τρομερο θα ελεγε αφοβα, τοσο πλουσια γευση εχω παρει απο τα αυθεντικα τριμπεκα kai castle long.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι η εταιρια εκοψε την παραγωγη του. Ειναι αρωμα που θα σου δωσει διάφορα αναλογα τον ατμο και το στησιμο.
Το ειχα ξαναδοκιμασει πριν καιρο se melo3 mini.
O zephyrusV2 τα εσπασε
Αν εχει καποιος να μου προτεινει κατι καλυτερο πιο εντυπωσιακο πιο γκουρμε απο short castle ας το κανει τωρα γιατι το πρωϊ θα παω να σηκωσω οτι εχει μεινει σε στοκ.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ναι μια χαρά είναι χτυπά το άφοβα...

Περιμενουμε να μας χαρισεις  μια πρωτη γευση αποτελεσματος στο δεκαημερο. Θελω να τις παρω κι εγω αυτες τις συνταγες😁
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2016, 01:25 από kompsognathous »

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #49 στις: Ιουλίου 22, 2016, 01:45 »
Και το καινούργιο τους casa blend είναι εξαιρετικό, αξίζει μια δοκιμή. 

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #50 στις: Ιουλίου 22, 2016, 14:43 »

Περιμενουμε να μας χαρισεις  μια πρωτη γευση αποτελεσματος στο δεκαημερο. Θελω να τις παρω κι εγω αυτες τις συνταγες😁


Οποτε τα ανακατευω με το ζόρι κρατιεμαι... ;D
Εννοείται θα σας πω εντυπώσεις μονο που δεν είμαι ο cruiser και όπως είπα δεν έχω δοκιμάσει τα αυθεντικά...  :))   :))


ΥΓ τι λάθος κάνω και δεν μπορω να κάνω παράθεση ρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 23, 2016, 07:59 »
Καλημερα σε ολους και καλο ΣΚ. Μια ερωτηση λιιιιγο  off topic αλλα να με συμπαθατε  :angel: τα αρωματα της solub arome , μιας που αναφερθηκανε σε προηγουμενο post ποσες μερες χρειαζονται ωριμανση ??  Θενκς ε λοοοτ  :fight_box_anface: :eleos:

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 29, 2016, 16:36 »
Σε ερωτηση μου στο easyvape, εξαρταται. Αν παρεις καποιο "πολυπλοκο" πχ Gambit, Snake κτλ, μου ειπε για μηνα

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 31, 2016, 21:47 »
Τα paradise τα έχει δοκίμασει κανένας; http://royalvapers.gr/index.php?route=product/manufacturer/info&manufacturer_id=38

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 01, 2016, 00:22 »
Καλημερα σε ολους και καλο ΣΚ. Μια ερωτηση λιιιιγο  off topic αλλα να με συμπαθατε  :angel: τα αρωματα της solub arome , μιας που αναφερθηκανε σε προηγουμενο post ποσες μερες χρειαζονται ωριμανση ??  Θενκς ε λοοοτ  :fight_box_anface: :eleos:
Από τις επίσημες οδηγίες τους:
Maturation:
    • Solubarôme tobacco type aromas: Minimum maturation of 15 days if not several weeks
    • Other Solubarôme e-liquids: Minimum maturation of 48h
[justify]Εγώ βάζω και μια σταγόνα λευκό ξύδι για γρήγορη ζύμωση [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 01, 2016, 10:12 »
gstamatos σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!
εγω αγορασα αυτο http://www.ecig-store.eu/index.php?route=product/product&path=89_118&product_id=769 και χρειαστηκα 10 μερουλες σιγουρα για να δωσει ολη την γλυκα του. Ασε που ειναι και σε πολυ καλη τιμη......πειρασμος!!
Solub Arome Dernier Flavor Concentrate


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2016, 10:43 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 01, 2016, 10:28 »
Αυτό ατμιζω τώρα  ....!!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:18 »
Εγώ βάζω και μια σταγόνα λευκό ξύδι για γρήγορη ζύμωση
Αν και δεν είναι ανήκουστο το ξίδι σε υγρό, στην ζύμωση δεν βοηθάει. Δεν υπάρχει ζύμωση στα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 01, 2016, 17:33 »
Αυτό ατμιζω τώρα  ....!!
Απο αυτο το αρωμα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος και νομιζω πως στις 15 στ/10ml ειναι οκ!Πως σου φαινεται εσενα,η δοσολογια σου?? εγω μολις γυρισω απο διακοπες,θα παω να τα σηκωσω ολα τα αρωματα της εταιρειας.......φτηνια παιδι μου..... :ban5:


Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: \"Gourmet\" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 01, 2016, 17:39 »
Εγώ έβαλα 0.5 ml / 10 ml, 70/30 vg/pg, 1 σταγόνα λευκό ξύδι.
Αλλά ας μη καρφωνομαστε πολύ και πέσει ακρίδα  ... ::)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αν και δεν είναι ανήκουστο το ξίδι σε υγρό, στην ζύμωση δεν βοηθάει. Δεν υπάρχει ζύμωση στα υγρά.

Ωριμανση  ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy