vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

"Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1185 στις: Μαΐου 30, 2020, 13:40 »
Ναι,αρκετά πιο γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1186 στις: Ιουνίου 29, 2020, 17:28 »
Loaded-Apple Fritter (άρωμα)
Περιγραφή:
Φρεσκοψημένη ζύμη με γέμιση από κομματάκια καραμελωμένου μήλου και συνοδεία αρωματικής κανέλας.

Αυτό που καταλαβαίνω σαν βασική γεύση είναι το μήλο και είναι μάλλον το καλύτερο υγρό με μήλο που έχω δοκιμάσει.Έχουνε πετύχει πολύ καλά την απόδοση του ψημμένου μήλου.Στην εκπνοή σκάει μια ελαφριά γεύση ζύμης μαζί με ελαφριά γεύση κανέλλας που θυμίζει ξύλο κανέλλα.Παρά πολύ καλό άρωμα που για τα δικά μου γούστα είναι υγρή κοκαίνη!Μοναδικό ψεγάδι που του βρίσκω είναι ότι είναι της Loaded και όχι του Chefs για να το βρίσκω φτηνά ;D.Μαζί με το mexican fried icecream το βλέπω μόνιμο στο rotation.

Συνιστώμενη αραίωση από την εταιρία είναι 20% και είναι περίπου σωστή.Θα πρότεινα να το ξεκινήσει κάποιος στο 22% αν θέλει τελικό μίγμα με 70%vg και πάνω και αν του φανεί έντονο να το αραιώσει στο 20%.Στο 25% που το ξεκίνησα έφτυνα κουκούτσια από το μήλο.Ωρίμανση 2-3 εβδομάδες minimum.

Θα το πρότεινα με 1000 στους fan της μηλόπιτας,ειδικά αυτούς που δε θέλουν έντονη  κανέλλα!
Επίσης επειδή θα ξαναπαραγγειλω αρώματα σε κανα μήνα μη τα αδειάσετε όλα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1187 στις: Ιουλίου 04, 2020, 15:32 »
Kilo-Fruit Whip (άρωμα)
Η περιγραφή λέει ένας αχταρμάς από φρούτα(μήλο,αχλάδι,φράουλα και λοιπά τροπικά) με ολίγη σαντιγύ από πάνω.
Ωραίο φρουτουγρό που μου θυμίζει κάπως το   lenola cream ,ένα υγρό με το οποίο είχε γίνει ο κακός χαμός πριν κάποια χρόνια.Εκείνο βέβαια είχε πιο εμφανή τη γεύση της μπανάνας,τούτο εδώ παίζει περισσότερο με τα μήλα και τα αχλάδια.
Ένας από τους δοκιμαστές-φασματογράφους του forum θα μπορούσε να σας κατατοπίσει περισσότερο αν τα μήλα είναι Ζαγοράς η τα αχλάδια είναι κοντούλες.Το ότι το ατμίζω πάντως εδώ και 4-5 μερικές μέρες σερί έχοντας αφήσει τα υγρά-κοκαίνες μου στην άκρη θα το θεωρήσω παράσημο!
Συνιστώμενη αραίωση 20-25% ανάλογα το ποσοστό vg.Για 70+% vg προτείνω καρφί το 25%,δεν είναι πολύ έντονο σαν άρωμα-γεύση ούτε πολύ γλυκό-μπουχτιστικό.
Προτείνεται ανεπιφύλαχτα στους φρουτάκηδες και σε όσους ψάχνουν μια καλοκαιρινή γεύση!


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1188 στις: Ιουλίου 04, 2020, 19:52 »
για πες μας και τις κοκαινες σου να ψωνίσουμε και μεις το κάτι τις μας

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1189 στις: Ιουλίου 04, 2020, 21:04 »
Mexican fried ice cream του Chefs,Apple Fritter της Loaded και Don Juan Reserve της King's Crest.
Αυτά είναι τα καλύτερα (για τα γούστα μου εννοείται) one shot αρώματα που έχουνε πέσει στα χέρια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2020, 21:13 από Dimitrisbo »

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1190 στις: Ιουλίου 13, 2020, 17:27 »
Δοκιμασα το Mexican fried ice cream από Chefs Flavours μετα από μιας βδομαδας ωριμανση.Το εφτιαξα 60PG/40VG  με 4mg νικοτινη και  αραιωση 15%.Βγαζει δηλαδη το 30μελο 200ml υγρου (το εφτιαξα ολο).
Το εβαλα στον Flash και το ατμιζω στα 11Watt.Μου θυμιζει τη γευση του παγωτου Nirvana Pralines and Cream χωρις το παγωμα του.Το Nirvana  περιγραφεται  ως ιεροτελεστία απόλαυσης με καραμελωμένα pecans, σιρόπι καραμέλας & παγωτό καραμέλα.
Η Chefs Flavours το περιγραφει ως λαχταριστό παγωτό βανίλια πασπαλισμένο με τριμμένα αμύγδαλα, κανέλα και κομματάκια ζουμερής καρύδας που στην εκπνοή σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι πραγματικά τηγανιτό.Εγω ουτε αμυγδαλα γευτηκα ουτε κανελα ουτε καρυδα ουτε ζουμερη ουτε κομματακια.
Μαλλον ότι θελει ο καθενας γευεται η πρεπει να παω τους καλυκες για service.Οπως και να’χει,το αρωμα είναι παρα πολύ καλο,αξιζει να δοκιμαστει και μπραβο στο Δημητρη, από πανω, που το προτεινε.Εχει και ωραιο 30μελο μπουκαλακι, με μυτη που βολευει για την αναπληρωση των ατμοποιητων.



Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1191 στις: Ιουλίου 13, 2020, 17:58 »
Άμα σου αρέσει το pecan δοκίμασε και το Don Juan Reserve που αναφέρω πιο πάνω!

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1192 στις: Ιουλίου 13, 2020, 18:04 »
Ναι,το 'χω στα υποψιν κι αυτο και το αλλο με το μηλο.

Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1193 στις: Ιουλίου 13, 2020, 20:29 »
Αχιλλέα, θέλει αρκετή ωρίμανση και μεγαλύτερο ποσοστό αρώματος 20-25% το συγκεκριμένο. Σου στέλνω και μία συνταγή πολύ κοντά  να το φτιάχνεις μόνος σου ;)

https://alltheflavors.com/recipes/130405#arriba_arriba_mexican_fried_ice_cream_by_bigcloud


Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1194 στις: Ιουλίου 13, 2020, 20:49 »
20 ευρώ τα 100 ml αρώματος στον Άγγλο,δε αξίζει να μπλέξει κάποιος με συνταγές.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1195 στις: Ιουλίου 13, 2020, 22:24 »
Οφείλω να προειδοποιήσω τους φίλους πως έχει μέσα Vanilla Bean Ice Cream της TPA που σημαίνει πως πολλοί το μόνο που θα γευτούν είναι πιπέρι με κανέλα.
Δυστυχώς είμαι ένας απ' αυτούς. Το αστείο είναι πως έδωσα το έτοιμο υγρό που έφτιαξα σε 2 φίλους και αυτοί έχουν την ίδια μετάλλαξη. Όποιος θέλει να του δώσω το σχεδόν γεμάτο oneshot και είναι από Μεσολόγγι-Αγρίνιο-Πάτρα, ας μου στείλει pm.
Βλέπω η συνταγή του φίλου [member=16791]armadoran[/member] έχει της liquid barn και έχω όλα τα υλικά οπότε θα πέσει δοκιμή.

Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1196 στις: Ιουλίου 14, 2020, 09:55 »
20 ευρώ τα 100 ml αρώματος στον Άγγλο,δε αξίζει να μπλέξει κάποιος με συνταγές.
Καλημέρα Δημήτρη, ναι, είναι ''βαριά'' συνταγή για κάποιον που δεν έχει κανένα άρωμα ή δεν μιξάρει γενικά, ο Αχιλλέας ξέρω οτι μιξάρει γιαυτό και το πρότεινα.

 Άλλωστε το DIY είναι ...''state of mind'' :tongue_smilie: ;D
 
Οφείλω να προειδοποιήσω τους φίλους πως έχει μέσα Vanilla Bean Ice Cream της TPA που σημαίνει πως πολλοί το μόνο που θα γευτούν είναι πιπέρι με κανέλα.
Δυστυχώς είμαι ένας απ' αυτούς. Το αστείο είναι πως έδωσα το έτοιμο υγρό που έφτιαξα σε 2 φίλους και αυτοί έχουν την ίδια μετάλλαξη. Όποιος θέλει να του δώσω το σχεδόν γεμάτο oneshot και είναι από Μεσολόγγι-Αγρίνιο-Πάτρα, ας μου στείλει pm.
Βλέπω η συνταγή του φίλου [member=16791]armadoran[/member] έχει της liquid barn και έχω όλα τα υλικά οπότε θα πέσει δοκιμή.

Να την κάνεις, να της δώσεις χρόνο όμως το χρειάζεται. Το καλό είναι οτι η συνταγή αλλάζοντας υλικά δεν χάνει το χαρακτήρα της και πάντα βγαίνει κοντά στο  Original. Εγώ πχ βάζω almond (FA) που μου αρέσει σαν υλικό. Επίσης βγαίνει καλή και με το cinnamon crunch που προτείνει ο mixer. Καλή διασκέδαση :)

Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1197 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2020, 16:36 »
Καλησπέρα στην παρέα.... Μια καλή custard κατά την γνώμη σας σε oneshot άρωμα?

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1198 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2020, 19:05 »
MUR Crazy Catlady.

Δεν ειναι ομως απλη custard, εχει και ζυμη μεσα. Απο τα ωραιοτερα βανιλοκρεμοειδη που εχω δοκιμασει.

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Gourmet" αρώματα - όλα σε ένα
« Απάντηση #1199 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2020, 20:49 »
Killer Custard της Vapetasia.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110606 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530756 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet