vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Βασίλης1966, gfilip

Twitter

Rose V2 Stumpy Clone: Ένα σέρτικο ριβγιου για τον καλυτεροτερότερο ατμοποιητή

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Παρατηρήσεις εκτεταμένης χρήσης:  :respect:

Ο ατμοποιητής είναι καταπληκτικός, ενώ μετά απο καμιά δεκάρα στησίματα το στήσιμο φαίνεται παιχνιδάκι.

Μετά απο μία πτώση που χτύπησε ακριβώς στη σύνδεση πλαστικού-ατσαλίου του τανκ to το πλαστικό έσπασε. Απο τότε το δουλεύω με το φουλ SS tank. Κάπως βαρύτερο και το νιώθω περίεργο μιας που έχω συνηθίσει να βλέπω το επίπεδο του υγρού άλλα με έλεγχο θερμοκρασίας δεν έχω κανένα πρόβλημα. Καταλαβαίνω ότι τελείωσε το υγρό γιατί δεν βγαίνει ατμός, όχι γιατί έφαγα καμένο... (Μπράβο Pico  :thumpup: )

Τώρα που έχω μάθει να το στήνω ούτε κάν μπαινω στον κόπο να κλείνω ποτέ τα υγρά.

Το άνοιγμα κλείσιμο της καμπάνας, συνήθως αφήνει λίγο παραπάνω υγρό να μπει, αναλογα και με το στήσιμο προφανώς. Ίσως αυτό να προκαλεί γουργούρισμα.

Γενικά αν κάποιος θέλει περισσότερη ασφάλεια στα υγρά μπορεί να κλείνει και την ροή αέρα (πχ πριν ανοιξει ή κλείσει την καμπάνα)

Η ροή του αέρα μπορεί να παίξει απο δύο πράγματα:
Υψος και διατομή αντίστασης πανω απο την τρύπα
Κατεύθυνση του πλαστικού στην κάτω δεξαμενη υγρού. Αν θέλετε μεγαλύτερη ροή ελέγξετε να ευθγραμίζεται η τρύπα με την ανοιχτή πλευρα του πλαστικού που έχει την αυλάκωση. Αυτό γίνεται βάζώντας κάτι στην τρύπα όσο βιδώνετε την βάση.

Η Βίδα του 510 σε εμένα έχει ορινγκ και είναι αρκετά σταθερή-σφικτή.(άλλα και κοντή χωρίς όμως να μου δημιουργεί πουθενά πρόβλημα)
Μια φορά που δεν μου τον διάβαζε μοντ, έφταιγε το στήσιμο που δεν είχε πιάσει καλά το ένα ποδαράκι της αντίστασης με την βίδα και έπαιζε το setup.

Εγώ τον γεμίζω ανάποδα και μετά βιδώνω ανάποδα το τανκ μαζί με την καμίναδα στην βάση. (Ούτε καν χρειάζεται να κρατάω την καμιναδα στο βίδωμα, βούτυρο τα σπειρώματα.) Χωράει περισσότερο υγρό έτσι ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΤΕ ΓΕΜΙΣΜΑ ΤΕΡΜΑ ΘΑ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΕΙ. Πάντα λίγο πιο κάτω απο το χείλος της καμπάνας.

Τώρα για το στήσιμο ισχύει ότι έγραψα παλαιότερα.  Καλό είναι να μην είναι στουμπωμένο το βαμβάκι στα σλότς ή στο κεραμικό και να μην εξέχει έξω απο τα σπειρώματα. Για τους οπτικούς τύπους πάντως θαυμάστε το καταπληκτικό μαστερ-κοιλερ-σουπερ-ντούπερ στήσιμο μου...  :-[
Για ότι άλλο/παραπάνω just ask!

Still my favourite atty!  :tongue_smilie:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Γενικά πάντως με μορφή χαλαρού πρόμπλεμ σόλβινγκ: Γουργούρισμα->υγρό στο σωλήνα του αέρα-> υπερτροφοδοσία-> Λίγο βαμβάκι-> πολύ χαλαρό βαμβάκι-> κενό στα σλότς -> Μετακίνηση βαμβακιού κατα το άνοιγμα καμπάνας-> μη αεροστεγές τανκ...  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 01:06 από sertikos »

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Χθες μου ήρθε και εμένα από ft.Προσπαθω από χθες βράδυ μέχρι τώρα και τρώω λίγο καμένο αρκετές φορές μετά από απανοτες τζουρες.Στησιμο 0,32mm/2,5πυρινα/5σπειρες και βαμβάκι cotton bacon περασμένο σε σειρά από τη μία τρύπα στην άλλη.(όπως στα περισσότερα βίντεο στο youtube).Καμπάνα 2,5 στροφές ανοιχτή.Στα 14watt.Τι λάθος κάνω;

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Ανοιξε την καμπάνα 3 στροφες. Προσοχη στις 4 και κατι ξεβιδώνει!!
Το βαμβάκι δεν χρειάζεται να το περνασ απο την μια τρύπα στην απέναντι. Περνα'το στην τρυπα, αφρατεψε το καλα με μια καρφιτσα ωστε να κλείσει ολη την πλευρά της τρυπας και εισαι οκ.
Παλεψε τον γιατι έχει πολύ καλη γεύση και ωραιο ντουμάνι!! :)

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Δηλ. να μοιράζω την μία άκρη στις δύο τρύπες και την άλλη στις άλλες δύο;

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Ναι! Καλύτερα φτιαξε 2 φυτίλια με πάχος και τα δύο μαζι οσο θα έβαζες κανονικα στο coil. Στρίψ'τα μαζι, περασε τα και μετα χωρισε τα.
Ενα σε κάθε slot αφρατο και κοψε συριζα. Το cotton bacon τροφοδοτεί αψογα αλλα φουσκώνει και αρκετα, οποτε οχι πάρο πολυ βαμβάκι...

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ φίλος.Κατι τελευταίο,μηπως μπορείς να μου πεις το στήσιμο που κανεις για να ξέρω;

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Συνήθως στήνω με kanthal 0.32 mm 5 σπείρες σε 2,5 πυρίνα και παιζω 13-14 watt.
Πολυ ωραία παίζει και με στριμμένο kanthal 2x0.20 με το ίδιο setup με πάνω.
'Εχε στο νού σου οτι με αυτα τα setup σε chain vaping μπορεί να σου ζεστένεται ο άτμοποιητης αναλογα αν έχεις καλή τροφοδοσία ή οχι. Οχι τίποτα τρελό βέβαια, δόκιμασε και θα δείς.
Πίστευα ότι του πηγαίνουν και πιο λεπτά σύρματα αλλα στο κλωνάρι που έχω, όταν βάζω λεπτό σύρμα (πχ 0,25mm) και σφήξω τις βίδες για να το πιάσω, μου το κόβουν οι βίδες!!
'Οτι άλλο θές, έδω είμαστε!


Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Φίλος ευχαριστώ πάρα πολύ για τι βοήθεια σου.Θα στήσω το βράδυ και βλέπουμε.Να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Παιδες βοήθεια.Μετα από 5 μέρες και 15 ml υγρό ,τον ελυσα για να τον πλύνω.Οταν εβγαλα τον θετικό πόλο από κάτω(αυτόν που πιάνει το συρμα του coil) είχε πιάσει μία σαν βρώμα(κοκκινίλα σαν σκουριά).Το καθάρισα με χαρτοπετσέτα και έφυγε εντελώς.Τι είναι τώρα αυτό;Πάει για πέταμα ο ατμό(αν είναι σκουριά);

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Μπορεί να είναι από το υγρό σου, υπολείμματα από αυτό. Αν τον πλύνεις καλά και μετά τον αφήσεις αρκετές ώρες μέσα σε νερό θα καταλάβεις, αν έχει πετάξει πάλι "κοκκινίλες" τότε μάλλον είναι σκουριά.

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ φιλος,θα το κάνω αύριο.Να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Οι "κοκκινίλες" είναι χαρακτηριστικό κατάλοιπο των τριμπεκοειδών, και γενικά των RY4. Συχνά μπερδεύονται με την σκουριά, και όταν κάνουν την εμφάνισή τους είναι καιρός για μπανάκι και νέο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Jimairon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει κάποιο λινκ για τον κλώνο για αγορά?

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
https://www.fasttech.com/products/0/10009626/2877000-rose-v2-s-styled-rebuildable-tank-atomizer-3ml
Εγώ αυτόν έχω πάρει και είμαι υπέρ ευχαριστημενος.Παρε όμως και 3/4 κεραμικά γιατί μπορεί να σου σπάσουν.
https://www.fasttech.com/products/0/10010864/1928001-replacement-ceramic-coil-cups-for-rose-v2-rta-2

Αποσυνδεδεμένος Jimairon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ πολύ  :) Μπήκε ήδη η παραγγελία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084866 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy