vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 6 χρήστες
billythekid, Tem, Ηρακλης, lounik, manoslykos, bloodlessz

Twitter

"δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Άνοιξε τα μάτια του...
Το πρώτο πράγμα που αντίκρισε, ήταν το ταβάνι ενός έρημου, φτωχικού δωματίου. Θα μπορούσε να αηδιάσει με τους μουχλιασμένους τοίχους, όμως την προσοχή του τράβηξαν τα πλάσματα στο ταβάνι. Αργά, βασανιστικά, κατέβαιναν προς το μέρος του, βγάζοντας αηδιαστικά υγρά και χαμογελώντας σαρδόνια...
Προσπάθησε να πεταχτεί όρθιος, αλλά κατάλαβε ότι ήταν δεμένος σε ένα κρεβάτι χωρίς στρώμα. 
Η αηδία και η φρίκη πλησίαζαν...
Ήταν ανήμπορος...


Ναι. Πολλοί από μας έχουμε νιώσει έτσι, στην εξαπαλωνονυχωνική περίοδο της ζωής μας, πολύυυ πριν δοκιμάσουμε ΚΤ.
Πολλοί, (όπως εγώ) δεν αντέχουν το γάλα.
Άλλοι, το βούτυρο (Κερκύρας;  ::) )
Κάποιοι άλλοι, το οτιδήποτε, βρε συνατμιστά.
Η αιτία; οργανική ή/και ψυχολογική.

Πόσοι έκαναν το ατμο-βήμα και τόλμησαν να δοκιμάσουν στην διάρκεια της ντουμανιώδους ατμοζωής τους να ξεπεράσουν τα βρεφικά τραύματα και να συμφιλιωθούν με γεύσεις, συνδιάζοντάς τες έστω;
Προσωπικά, μια απόπειρα με καπουτσίνο (ώστε να ξεπερασθεί η απέχθεια στη γαλατίλα) κατέληξε στην λεκάνη και για μένα και για το υγρό.

Ξεπέρασε κανείς το κόλλημα;
Συνταγές;
Συνδυασμοί;
Ψυχολογική υποστήριξη;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 20, 2016, 00:56 »
Όχι γιατί έχει ήδη αρκετό πονοκεφάλιασμα το η.τ. Δεν χρειάζεται να ζοριστώ και για να διευρύνω την γευστική μου παλέτα.

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 20, 2016, 01:30 »
Όχι στη γαλατίλα ,μακρυά απο κακάο και τα παρεμφερή...ούτε μπαχάρια κανέλλες,πιπέρια κτλπ
Ευτυχώς έχει τόσα αρώματα κ γεύσεις το η.τ. που δεν μπαίνω στη βάσανο να "υπερκεράσω" τις λιγοστές αντιπάθειες μου ούτε να τις συγκαλύψω σε ατμιστικά κοκταίηλ ,αγνοώ τα ψυχαναγκαστικά ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 20, 2016, 02:27 »
Δεν έχω βρει υγρό με γεύση που να γνωρίζω πως δεν αντέχω ούτε ως τροφή.
Τώρα... αν φτιάξει κάποιος υγρό μπάμια θα τον γράψω στα μαύρα κατάστιχα! ;D

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 20, 2016, 02:36 »
Είσαι απολύτως σίγουρος;  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 20, 2016, 03:03 »
Για να απαντήσω σοβαρά.... ναι είμαι!
Δεν θα άτμιζα τζατζίκι αλλά δεν φταίει γενικά η γεύση του τζατζικιού (που μου αρέσει πολύ :tongue_smilie:), απλά μου φαίνεται άθλια ιδέα για υγρό.
Ο spectrum νομίζω πως μιλάει για ισχυρές, προ-ατμιστικές αντιπάθειες.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 20, 2016, 11:43 »
Μισώ τις πίπες, δεν τις αντέχω τις πίπες, μη μου μιλάτε για πίπες, αν ατμίζετε πίπες μείνετε μακρυά.
Απεχθάνομαι τα πιποϋγρά λέμε.! :D

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:37 »
βούτυρα....απαπαπαπαπα   δεν τα αντέχω με τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:42 »
Εδώ είμαστε. Γεννήθηκα με ευαίσθητο ουρανίσκο και το πληρώνω. Ήρθε η ώρα να τα πω!

Κεφάλαιο Πρώτο: Τι είναι η γεύση?
Αν το καλοσκεφτούμε, η γεύση δεν είναι τίποτα άλλο από ερεθίσματα που λαμβάνει το στόμα και η μύτη, μετατρέπονται σε ηλεκτρισμό, διαβιβάζονται στον εγκέφαλο και εκεί μεταφράζονται και προκαλούν συναισθήματα, είτε απόλαυσης, είτε αηδίας είτε άλλα μέσω έκκρισης ορμονών. Όσοι έχουν λατρέψει το The Matrix, θα θυμούνται φυσικά τη συζήτηση στο πρώτο γεύμα του Neo στο σκάφος... Θεωρώ ότι είναι ένα κομμάτι του εγκεφάλου, το οποίο σαν να έχει μείνει πίσω στο θέμα εξέλιξης, καθώς τα τρόφιμα τα οποία συνήθως μεταφράζουμε ως "νόστιμα" έχουν συνήθως υψηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά και υδατάνθρακες, τα συστατικά δηλαδή που χρειαζόταν ο άνθρωπος των σπηλαίων για να επιβιώσει, ανεξαρτήτως κόστους στην υγεία και την μακροζωία. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, σε έναν πιο εξελιγμένο εγκέφαλο, κάτι θα μας φαινόταν νόστιμο και μόλις έχει εισέλθει αρκετό στον οργανισμό, θα έπρεπε να αρχίσει να μας κόβει την όρεξη, σε στυλ "ώπα μωρή αρκούδα Κερκυραίε, ξεσκίστηκες στο φαΐ, πιάσε τη μοντάρα σου και άραξε καναπέ". Όπως για παράδειγμα το κάψιμο που νιώθουμε αν βάλουμε το χέρι μας στη φωτιά, είναι ένα μήνυμα να το τραβήξουμε από εκεί αλλιώς θα καεί. Και λέγοντας αρκετό, εννοώ σε θρεπτικά στοιχεία και όχι σε ποσότητα. Μπορεί ο τρόπος ζωής μας να είναι στο 2016 (θεωρητικά) αλλά το DNA μας και οι βασικότερη όλων διαδικασία επιβίωσης, έχει μείνει στο 10000πχ.

Κεφάλαιο Δεύτερο: Γιατί αηδιάζω?

Σε κάποιους μπορεί να ακουστεί παράξενο, αλλά η μύτη του ανθρώπου δεν είναι ούτε για ομορφιά, ούτε για ροχαλητό, ούτε καμβάς για τον Ανδρέα Φουστάνο, ούτε για να τη χώνουμε σε ξένες υποθέσεις. Έχει βασικό της καθήκον την ευταξία στην διαιώνιση του είδους. Και όχι, δεν εννοώ "μεγάλη μύτη, μεγάλη........ προσωπικότητα"! Έρευνες έχουν αποδείξει ότι η μυρωδιά που αντιλαμβάνεται ένας άντρας σε μια γυναίκα και το αντίθετο, σχετίζεται με κάποια χρωμοσώματα, πέντε στον αριθμό. Όσο πιο άσχημη η μυρωδιά, τόσο περισσότερα όμοια χρωμοσώματα αυτής της πεντάδας έχει ο άντρας με τη συγκεκριμένη γυναίκα. Και όσα περισσότερα όμοια, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα γενετικής ανωμαλίας στο ενδεχόμενο μεταξύ τους τέκνο. Οπότε, οι συνάδελφοι ελεύθεροι και ελεύθερες, αν μια γυναίκα ή ένας άντρας (που ξέρει την έννοια των λέξεων "νερό" και "σαπούνι" όχι μόνο εγκυκλοπαιδικά) σας μυρίζει άσχημα, τώρα ξέρετε γιατί. Αυτό, δυστυχώς για πολλούς, ευτυχώς για τους λίγους τυχερούς που είναι μονάντεροι (ή έχουν "ταινία" και άλλες τέτοιες περιγραφές για το "απίστευτος μεταβολισμός και πεπτική λειτουργία"), δεν ισχύει στη γεύση του φαγητού. Με απλά λόγια, το ότι ένα τρόφιμο μας μυρίζει άσχημα, δεν σημαίνει ότι είναι κακό για εμάς, και το αντίθετο. Δεν έχω παρακολουθήσει επιστημονικά δεδομένα για την εξέλιξη της γεύσης στη ζωή ενός ανθρώπου και το πως "αποφασίζει" με τι ευχαριστιέται και με τι αηδιάζει. Και εννοώ αποκλειστικά γευστικά και όχι ιδεολογικά ή οπτικά. Εξηγώ τα δύο τελευταία: Ιδεολογικά, εννοώ για παράδειγμα ότι το μοσχαράκι αηδιάζει έναν ινδουιστή καθώς η αγελάδα είναι ιερό ζώο, ενώ οπτικά εννοώ το να γνωρίζεις τι τρως και να αηδιάζεις με την ιδέα. Βλέπε βατραχοπόδαρα, πατσά, αλογίσιο κρέας, ταραντούλες, ακριδούλες και τέτοια. Ευτυχώς στη ζωή μου, τα έχω αποβάλλει και τα δύο αυτά δεδομένα και έχω επικεντρωθεί αποκλειστικά στο γευστικό κομμάτι. Όχι δεν τρώω ταραντούλες αλλά αν βρισκόμουν ποτέ στην Ταϊλάνδη εις τας εξοχάς, δεν θα άφηνα την ευκαιρία να πάει χαμένη. Το μοναδικό που πραγματικά δεν νομίζω να κατάφερνα να δοκιμάσω, είναι η λιχουδιά που σερβίρεται στην νοτιοανατολική Ασία και λέγεται Balut. Το λινκ, το ανοίγετε με δική σας ευθύνη! Θεωρώ λοιπόν ότι για κάποιο ανεξήγητο λόγο, μπορεί και να οφείλεται σε μερικές οργανικές δυσανεξίες, κάποια τρόφιμα μας αρέσουν και κάποια όχι γευστικά.

Ακροτελεύτιον Άρθρον: Με τα υγρά τι γίνεται ρε τρελέ?

Είναι ελάχιστα τα τρόφιμα τα οποία δεν τρώω. Υπάρχουν 4 κατηγορίες γευστικής ανοχής σε τρόφιμα: απεχθάνομαι, δεν προτιμώ, απολαμβάνω, τρελλαίνομαι. Προσωπικά, δεν τρώω ωμά τυριά (πλην αυτών που δεν έχουν γεύση όπως μανούρι και μοτσαρέλα και καπνιστών), φακές σε οποιαδήποτε μορφή, μπάμιες, βούτυρο(σε σημείο να φοράω μάσκα όταν φτιάχνω γλυκά που απαιτούν λιωμένο βούτυρο) και γλυκά κρέμας όπως γαλακτομπούρεκο, καζάν ντιπί, πανακότα, κρεμ μπρουλέ (και κρέμα καταλάνα), εξαιρουμένης φυσικά της κρεμ καραμέλ, και τα περισσότερα είδη ζαμπαγιόν. Απεχθάνομαι επίσης το γάλα εβαπορέ και οτιδήποτε έχει πολύ μαγειρεμένο λάδι, σύβραση ας πούμε. Για καλή μου τύχη, δεν μου έχει δώσει ακόμα κανείς να δοκιμάσω αυτά που απεχθάνομαι σε φαγητά. Αυτό το καταραμένο βούτυρο όμως, με έχει στοιχειώσει στον ατμό! Θεωρείται κάτι το νόστιμο από τη μεγαλύτερη πλειοψηφία του πλανήτη οπότε ήταν λογικό να ενσωματωθεί. Δεν ψάχνω εναλλακτική καθώς απλά το απεχθάνομαι, δεν έχω σκοπό να προσπαθήσω να το συνηθίσω, αποφεύγω όλα τα υγρά που το περιέχουν. Αποφεύγω επίσης τις κρέμες και τα γάλατα, καθώς η λιπαρότητά τους παραπέμπει σε βούτυρο. Είναι πολλά τα υγρά που έχω δοκιμάσει και έχουν υποψία και μόνον. Δυστυχώς, παραέχω ευαίσθητο ουρανίσκο και η τεράστια απέχθεια που τρέφω γι αυτή τη γεύση, μας κάνουν πολύ κακό συνδυασμό.

Κατά τα άλλα, οι δοκιμές συνεχίζονται και may The Force be γουίθ μι! Αν καμιά μέρα δείτε στις ειδήσεις "δίμετρος τύπος στην Κέρκυρα, έχει ανεβεί στο δέντρο, κάνει τον κούκο και διαθέτει καμένο εγκέφαλο γιατί μάρτυρες αναφέρουν ατμούς", να ξέρετε ότι σε δοκιμή κατεστραμένου υγρού, ή δολιοφθοράς...

Ωραίο νήμα Μιχάλη! Το ότι μου διάκοψαν τον ειρμό δέκα φορές μέχρι να το τελειώσω (γράφω από τις 10:00), άλλη ιστορία!

Τέλος σεντονιού.
Ότι έχετε ευχαρίστηση...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: "δυσανεξία" σε αρώματα/γεύσεις και εναλλακτικές...
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 20, 2016, 13:14 »
Πιάσε να κάνεις καμιά δήλωση ψηλέ, λεω εγω, μετά τρέχετε για να προλάβετε και φωνάζετε που δεν άνοιξε νωρίς η πύλη.
Λοιπόν.. στα φαγητά αποφεύγω με μεγάλη επιτυχία ότι περιέχει: γενικά κρέας, βούτυρο, γάλα, αυγά και λοιπά τρόφιμα που έχουν να κάνουν με ζώα, όμως σε πάσης φύσεως γλυκά ή πίτες γενικά δεν με πειράζουν καθόλου (εκτος από το κρέας που δεν το θέλω με τίποτα).
Ετσι, αφού τα ατμιστικά υγρά σε εμένα μοιάζουν με γλυκά, ποτά - ροφήματα και πίτες, μπορώ να ατμισω το 90% των υγρων που κυκλοφορούν. Από όσα υγρα εχω δοκιμάσει μεχρι τωρα, δεν μπόρεσα να ατμισω 2 (δύο). Το enjoy και το frosty cucu.
Αρα, πάμε καλά θα έλεγα.
Frosty Cucu
Frosty Cucu
Frosty Cucu
Frosty Cucu

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy