vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 11 χρήστες
dkostas, xloupas, giorgos1999, 2Fdeal, I.P, Olga68, Mulder, fratz8, bloodlessz, Jorge, gioupi

Twitter

Calix V2 Clone

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Calix V2 Clone
« στις: Μαρτίου 22, 2016, 15:12 »
O κλώνος του ελληνικού ατμοποιητή "Calix V2" by Leo.
Έχοντας διαβάσει πάρα πολύ καλά σχόλια για τον Calix αποφάσισα να τον δοκιμάσω.
Από το πρώτο στήσιμο που έκανα με βάση τις οδηγίες απο το βιντεο του Leo
έχω να πω ότι ο Calix V2 είναι κορυφαίος. Πολύ καλύτερος απο πολλούς άλλους Ελληνικούς
ατμοποιητές που έχω (δεν ξέρω αν πρέπει να τους αναφέρω) αλλά και πολύ καλύτερος
απο Kayfun V4 κλπ. Ο κλώνος επίσης να αναφέρω ότι κατασκευαστικά είναι άψογος και 1:1.
Έρχεται στο χαρακτηριστικό ξύλινο κουτάκι με spare o-rings και βιδούλες.
Δυνατότητα χρήσης ως RBA και ως RADA (Rebuildable Auto Dripping Atomizer)
Μπορούν να τοποθετηθούν μέχρι 3 αντιστάσεις σύμφωνα με το manual του Leo

Θετικά
Εύκολο γέμισμα από πάνω (στυλ Τηλέμαχου)
Πολλά είδη στησιμάτων
Όλα βιδώνουν και ξεβιδώνουν άψογα
Καθόλου διαρροές
Ο έλεγχος υγρού δουλεύει άψογα (στυλ Τηλέμαχου)
Γεύση άψογη
Ρύθμιση αέρα πολύ καλή από πολύ σφιχτή μέχρι αρκετά αεράτη
Χτύπημα πολύ καλό ανάλογα το στήσιμο
Ποσότητα και πυκνότητα ατμού πάρα πολύ ικανοποιητική
Ήρθε πολύ καθαρός στην συσκευασία του


Αρνητικά
Ίσως μόνο κάποια σημαδάκια στο τάνκ, ανεπάισθητα όμως
Στο drip tip έχει τρυπουλα για έλεγχο αέρα, αλλά μπορέι εύκολα κάποιος να την κλείσει ή να αλλάξει drip tip
Για κάποιον που μπορεί να θέλει φουλ πνευμωνικές ίσως δεν είναι πάρα πολύ αεράτος (για μένα δεν είναι αρνητικό βέβαια)


Removable 510 drip tip
Glass tank
4,5 ml juice capacity
Adjustable airflow control (1 air hole on the top cap)
Unique design, four poles for dual coil build
510 threading connection
Adjustable stainless steel center screw
22mm overall diameter

Ερωταπαντήσεις


  • Σφύριγμα #1
  • Παρουσίαση από giorgos maniadakis #1
  • Στήσιμο #1 
  • Στήσιμο με την φωλιά λίγο δίπλα από τρύπες υγρού #1*
  • Ασφαλής τρόπος στησίματος για εξάλειψη διαρροών #1#2(φώτο)

Όπου βλέπετε * διαβάζετε το επόμενο post για απάντηση. Τελευταία ενημέρωση 3/5/2016

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 00:06 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 22, 2016, 15:21 »

Απο που τον τσιμπησες τον v2 γιατι fasttech δεν το εχει τον συγκεκριμενο..

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 22, 2016, 15:31 »
Τον πήρα κατευθειάν απο CopperVape απλά είχε πολλά έξοδα αποστολής. Αλλά θα πάρω σίγουρα κι άλλον

Αποσυνδεδεμένος kold

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάτι καινούργιο από υγρά;
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 22, 2016, 15:46 »
Από σφύριγμα πως πάει? Φλογέρα?

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:14 »
@kold το είχα δει κι εγώ σ ένα video review κάποιου ότι σφύριζε σε κάποια ρύθμιση του αέρα. Αυτός πάντως δεν σφυράει :)

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:33 »
αυτα τα ηρθε τον εστησα προχειρα και ειδα το φως μου με την γευση που πηρα,, γιατι εδω και πολυ καιρο εχω παψει να τα πιστευω?????????? :hmmm: :bye: :bye: :bye: :idiot1:

εχω τον ν1 και οντως μετα απο κανα μηνα με διπλες μονο αντιστσεις ειναι κατι πραγματικα που δεν το ειχα βρει σε αλλον ατμοποιητη....αλλα το ξανα λεω μονο με διπλες αντιστασεις στο 1Ω με μονες επαιξα πολυ μαζι του αλλα τιποτα το ιδιετερο...
αρα για μενα ειναι ενας πολυ καλος ατμοποιητης που οντως εχει διαφορα απο αλλους,αλλα μονο αν ψαχτεις και με δυσκολα στησιματα,αυτα που λεει και ο αρεςμαρες στο βιντεακι 1,8Ω και περνει γευση ας μου τον φερει καποιος να δοκιμασω και τοτε θα τον πιστεψω,οσο και να παιδευτικα ετσι η γευση ηταν κατω απο kayfun l.p..γενικα εχει μεγαλο χωρο ατμοποιησης και δεν γεμιζει ευκολα με μεγαλες αντιστασεις μονες,το μειγμα μενει πολυ φτωχο σαν να ρουφας αερα.
διπλη αντισταση και η φωλια καλυμενη ολη με βαμβακι ναι βγαζει γευση και χωρις ιχνος διαρροης κατι που σε μονη αντισταση ειναι δυσκολο και αν τα καταφερεις συνηθως θα εχεις υπερτροφοδοσια...η ν1 εχει παντα την σταγωνα στον πολο λογο υγροποιησης αλλα στην ν2 δεν μπορει να υπαρξει λογο κατασκευης.
οσο για σφυριγματα διαβαζω και στο θεμα του αυθεντικου,αλλα εγω με την ν1 στο πολυ κλειστο δεν ειχα θεμαι..εκει που σφυραει ειναι σε μεση κατασταση,στο σφυχτο και πολυ αερατο παιζει μια χαρα.
και οντως ο κλωνος ειναι πολυ καλη κατασκευη και ολα δουλευουν ρολοι.....εκτος απο το τανκ με το γυαλι που ξεκολαει απο το μεταλο στο πρωτο ζωρισμα.

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:46 »
@Asimos δεν μπορείς να ξέρεις τι στησίματα του έχω κάνει ούτε και προσπαθώ να πίσω κανέναν για κάτι που έιναι καθαρά υποκειμένικό. Μια απλή παρουσίαση έκανα κ τον συνέκρινα με όσους ατμοποιητές έχω έγω στην κατοχή μου (και έιναι πάνω απο 15). Στον χώρο του ατμίσματος έιναι ολα υποκειμενικά αναλογα τα στησίματα, τα υγρά κ πολλούς άλλους παράγοντες. Και συμφωνώ σε όλα οσα λες κατα τ' άλλα κ ειδικά με τις μεγάλες αντιστάσεις για τον Calix V2.

Αποσυνδεδεμένος kold

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάτι καινούργιο από υγρά;
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:56 »
Αν είναι να πάρεις αλλον ένα, στείλε πριν ένα PM, να τους κάνουμε δύο.

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:58 »
@kold ναι φυσικά

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:59 »
μην το παιρνεις προσωπικα,δεν σε κατηγωρω και σιγουρα δεν ξερω ποσο ασχοληθηκες..
οπως λες εχεις αλλους 15 δεν πιστευω οτι τοσο καιρο με 15 ατμοποιητες δεν ειχες γευση και ξαφνικα την βρηκες στον καλιξ...ειμια σιγουρος οτι με τους παλιους που εχεις ασχοληθει περισσοτερο εχεις πολυ καλητερη γευση και εχεις βρει τα στησιματα τους ενω στον καλιξ ακομα ψαχεσαι αν καταλαβα καλα.
αρα νομιζω οτι οταν γινετε μια παρουσιαση πρεπει να αφερετε στην πρωτη ματια και να μην παρασυρει τον κοσμο .....και παω εγω ο 3μερες με kayfun και περνω τον καλιξ να βρω τον παραδεισο της γευση γιατι θα φαω τετοια ξενερα που θα βριζω ολη μερα αυτον που εκανε την παρουσιαση και αν δεν εχω την ορεξη να ασχοληθω,παει σιρταρι ο ατμοποιητης και εγω στις επομενες παρουσιασεις για να βρω τον επομενο "τελειο ατμοποιητη"

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:36 »
Αν είναι να πάρεις αλλον ένα, στείλε πριν ένα PM, να τους κάνουμε δύο.

αν πατε για παραγγελια πειτε και σε εμενα να τους κανουμε 3 και /3 τα μεταφορικα

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:47 »
@kold για πές μας πόσο ήταν τα μεταφορικά και εάν είχαμε Τελωνείο????

Αποσυνδεδεμένος kold

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάτι καινούργιο από υγρά;
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:56 »
@billythekid: Ρωτάς λάθος άτομο. Ο kaklis ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:57 »
@Asimos οχι φιλε μου δεν το παιρνω προσωπικά. Αποψεις εκφράζουμε. Συμφωνώ μαζί σου! Και φυσικά είχα γεύση και πάρα πολύ καλή με κάποιους που έχω. Απλα
αυτός μου άρεσε περισσότερο απο κάποιους άλλους. Κι αλίμονο αν είναι να παρασυρθεί κανείς απο αυτά που γράφω. Δυστυχώς ή ευτυχώς στο ατμισμα πρέπει να δοκιμάζουμε αν είναι δυνατόν πριν παρουμε κάτι. Κι όχι απλά επειδή το είπε κάποιος. Σ ευχαριστώ

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@billythekid το πήρα με dhl δεν είχε τελωνείο. Για τιμή και τέτοια στείλε pm δεν ξέρω αν πρέπει να γράφω τέτοιες λεπτομέρειες

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix V2 Clone
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 22, 2016, 18:08 »
@billythekid: Ρωτάς λάθος άτομο. Ο kaklis ξέρει.
Φυσικά λάθος ευχαριστώ για την διόρθωση


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135837 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos