vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, mathimatikos1966, zalaros, athmichalop, akis91

Twitter

Ασφαλής αποθήκευση αρωματων

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 15:01 »
Προσπαθω να φτιάξω κάτι  να οργανώσω την αποθήκευση των αρωμάτων μου.
Εφτιαξα μια ξύλινη βαση με υποδοχές για 60 αρωματα, μια χαρα ειναι αλλά.. 

1. δεν έχω άμεση πρόσβαση στις ετικέτες
2. ειναι βαρια και θέλει μόνιμο χώρο
3. θα χρειαστούν και άλλες, οπότε θα γίνει δύσχρηστο

Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω πλεξιγκλάς και να φτιάξω ραφακια με βαθος 4 εκ, αλλά πάλι θα πρέπει να ειναι μόνιμα κάπου και με πολύ χωρο. Μπορω βέβαια να τα κάνω σε συρταρια όρθια, αλλά βαριέμαι και δεν θα γινουν καλά.

Βρήκα ετούτο δω


Εχει χώρο ανάλογο για να χωρέσει ξαπλωτά, 36 δεκάμελα σε κάθε πλευρα. Ειναι σχετικά φθηνό, φορητό, δυνατότητα φιλοξενίας διαφόρων μεγεθων ( μεχρι 100ml ίσως), να αποθηκευθεί σε στοίβες, και μπορεί να μπει σε ψυγείο.
Χρειάζεται μόνο μια μόντα με λαστιχάκια ή Velcro ώστε να κρατά σταθερά τα μπουκάλια.

Αν θέλουμε, σε συνδυασμό με τις ηλεκτρικές κουβερτούλες μπορούμε να κάνουμε ήπια ωρίμανση σε ελεγχόμενη σταθερή θερμοκρασία 35/40 βαθμών.
Επίσης, με την κατάλληλη διαμόρφωση του foam να έχουμε όλα οσα χρειαζόμαστε για τις εργασίες στους επισκεύασιμους.

θα με ενδιέφερε να πείτε τη γνώμη σας, ή άν υπάρχει κάποια καλύτερη ιδέα για αποθήκευση 150-200+  μπουκαλιών διάφορων μεγεθών.

Αν δεν ειναι σε σωστό θέμα, συγνώμη.  Πράξτε τα δέοντα.

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 15:34 »
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω αρχίσει και προβληματίζομαι με τα μπουκαλάκια διαφόρων μεγεθών που τριγυρίζουν στο σπίτι λόγο έλειψης χώρων...

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 18:32 »
Σε πολλά μαγαζιά (οχι ηλεκτρονικού τσιγάρου) υπάρχουν μεταλλικά κουτιά διαφόρων μεγεθών με καπάκι, νομίζω κατάλληλα για αποθήκευση στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 21:00 »
Εχω πάρει τετοια, πρέπει να γραφτεί σε κάθε καπάκι τι ειναι το καθε άρωμα, άρα με γράμματα ψήρες. Ετσι ειναι ευκολο να γινει μπέρδεμα και δεν θέλω να ταλαιπωρούμε να διαβάσω τι ειναι το καθε ένα.
Υπάρχει και η λύση του stand βεβαια,
 
Αυτό όμως χωράει μόνο 42 μπουκαλάκια, ειναι πολύ πιο ακριβό, δεν χωράει μπουκαλάκια πάνω από 15ml, ειναι δύσκολο να μετακινηθεί, και έχει πολύ άχρηστο τυφλό χώρο.
Εχω φτιάξει και τέτοιο, με ανακλινόμενα ποδαράκια πίσω για να πιανει λιγότερο χωρο, για αυτο το λέω. Τέτοιο εχω τωρα, και καθε φορα που φτιαχνω μια συνταγή παιδεύομαι.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 02:26 »
Υπάρχουν (ή μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου) διάφορες λύσεις που ποικίλουν σε κόστος, ευκολία και πρωτοτυπία  ;)
π.χ.
1) Κλασικές εργαλειοθήκες















2) Επιτοίχιες ραφιέρες







3) Ραφάκια μπαχαρικών:

(πολύ φθηνά από ΙΚΕΑ)
ή

(από εδώ)

4) Έτοιμες θήκες φθηνές:
http://www.alibaba.com/product-detail/Custom-4-tier-Glass-30ml-E_1413639740.html
http://www.tyacrylic.com/product/60146402368-219038554/Wholesale_Brilliant_Orange_Lockable_E_liquid_E_cig_Electronic_Cigarette_Acrylic_Storage_Rack.html
ή πιο ακριβές:
http://www.amazon.com/Vape-Station-E-cigarette-Storage-Organizer/dp/B00AJXO8SS

Και για όποιον πιάνουν τα χέρια του:


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 10:40 »
Εξαιρετικός.
Θα δοκιμάσω κάτι με βάση το προτελευταίο βίντεο λίγο βελτιωμένο (να διπλώνει σαν βαλίτσα και ανάκληση στα ραφάκια). Ισως μια κανονική βαλίτσα με κατι σαν φακέλους.
Οι εργαλειοθήκες καλή ιδέα, αλλά δεν εχουν σέστο. Πόσο μάλλον σε εμένα που δεν το εχω και από φυσικού μου.
Το καταλαβαίνω ότι ειμαι ιδιαιτέρως απαιτητικός, αλλά θέλω κάτι που να εξαφανίζονται τα πάντα, να ειναι όσο το δυνατόν φορητά, με τον ελάχιστο δυνατο χώρο.
Τωρα έχω στη διάθεση μου μια κανονική κουζίνα και εχω πιάσει τρία ντουλάπια και ενα μετρο πάγκο με τα συμπράγκαλα, αλλά το καλοκαίρι δεν μπορω να την χρησιμοποιήσω λόγω φιλοξενούμενων.
Πρέπει να μην ειναι σε μόνιμη βάση τίποτα.. κάτι σαν παράνομο εργαστήριο.


Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 10:52 »
Έτσι όπως το περιγράφεις μου έρχεται στο μυαλό κάτι σαν μεγάλη βαλίτσα απο αυτές που είναι για
δειγματισμό αρωμάτων ή φαρμάκων. Απλό κάτι τέτοια το είδα μόνο σε παλιές ταινίες με περιφερόμενους πωλητές :)
Οπότε δεν ξέρω καν αν υπάρχουν.




Αν και τσιμπάει αλλά σαν ιδέα μπορεί να σου κάνει http://www.feeling.at/shop/holzkoffer-gross-fuer-140-stk-flaschen.html?acc=56
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:04 από higraf »

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:07 »
Ακόμα και για Γερμανούς, οι τιμές είναι απαγορευτικές!

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:14 »
Ναι αλλά πρέπει να είναι για Αυστριακούς :)

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:17 »
Εχω κρατήσει τα κουτιά, απο τις αποστολές αγορών μου,των ατμιστικων και θα φτιάξω με χαρτόνι, ραφάκια με τρύπες. Ευκολοδούλευτο, σταθερό, και με όσες και οτι θήκες θέλει κανένας.
Οταν το τελειώσω, ελπίζω σύντομα λόγω λιγοστού χρόνου, θα έχει φωτό. Δοκιμάστε το πάντως.
Με επένδυση πάνω στα ραφάκια απο τσόχα ή κάτι αντίστοιχο, δεν θα φεύγουν και απο την θέση τους.
Μόνο πρόβλημα, τυχόν διαρροές απο κανένα ατίθασο μπουκαλάκι...

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:19 »
Μια βόλτα απο τα Jumbo θα δώσει πολλές λύσεις και σε τιμές χώμα  :))
Έχει αρκετά κουτια αποθήκευσης σε διάφορες διαστάσεις + κατι ραφιερες επίσης και στα ΙΚΕΑ θα βρεθούν λύσεις

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 16, 2017, 07:08 »
Είδα και εγώ το θέμα και περίμενα κάτι σαν: "Πώς να τα αποθηκεύσω ώστε να κρατήσουν όσο το δυνατόν πιο κοντά στην ημ/νία λήξης τους ή/και περισσότερο.
Εμένα προσωπικά, αυτό θα με απασχολούσε,
όχι το πώς να τα βολέψω.

Ρίχτα όπως να 'ναι σε μια σακούλα s/m κάτω από ένα κρεβάτι (να κάνεις και αρωματικό σ3ξ!) :))
και κράτα αρχείο σε ένα excel με ποια έχεις και δοσολογίες.
Ε, κάπου στη σακούλα θα το βρεις! ;D

Σορρυ αλλά το "ασφαλής αποθήκευση", εμένα μού λέει για την καλύτερη διατήρηση.

Προσωπικά, τα έχω σε ένα χαρτονένιο κουτί στο ψυγείο στο κάτω ράφι.

Αποσυνδεδεμένος amorphia

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 18, 2017, 12:32 »
Προσπαθω να φτιάξω κάτι  να οργανώσω την αποθήκευση των αρωμάτων μου.
Εφτιαξα μια ξύλινη βαση με υποδοχές για 60 αρωματα, μια χαρα ειναι αλλά..  

1. δεν έχω άμεση πρόσβαση στις ετικέτες
2. ειναι βαρια και θέλει μόνιμο χώρο
3. θα χρειαστούν και άλλες, οπότε θα γίνει δύσχρηστο

Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω πλεξιγκλάς και να φτιάξω ραφακια με βαθος 4 εκ, αλλά πάλι θα πρέπει να ειναι μόνιμα κάπου και με πολύ χωρο. Μπορω βέβαια να τα κάνω σε συρταρια όρθια, αλλά βαριέμαι και δεν θα γινουν καλά.

Βρήκα ετούτο δω
(Image removed from quote.)

Εχει χώρο ανάλογο για να χωρέσει ξαπλωτά, 36 δεκάμελα σε κάθε πλευρα. Ειναι σχετικά φθηνό, φορητό, δυνατότητα φιλοξενίας διαφόρων μεγεθων ( μεχρι 100ml ίσως), να αποθηκευθεί σε στοίβες, και μπορεί να μπει σε ψυγείο.
Χρειάζεται μόνο μια μόντα με λαστιχάκια ή Velcro ώστε να κρατά σταθερά τα μπουκάλια.

Αν θέλουμε, σε συνδυασμό με τις ηλεκτρικές κουβερτούλες μπορούμε να κάνουμε ήπια ωρίμανση σε ελεγχόμενη σταθερή θερμοκρασία 35/40 βαθμών.
Επίσης, με την κατάλληλη διαμόρφωση του foam να έχουμε όλα οσα χρειαζόμαστε για τις εργασίες στους επισκεύασιμους.

θα με ενδιέφερε να πείτε τη γνώμη σας, ή άν υπάρχει κάποια καλύτερη ιδέα για αποθήκευση 150-200+  μπουκαλιών διάφορων μεγεθών.

Αν δεν ειναι σε σωστό θέμα, συγνώμη.  Πράξτε τα δέοντα.
αεροστεγή μεγάλα πλαστικά κουτιά.... υπάρχουν και σε τεράστια μεγέθη... 
μπορείς να βάλεις πάρα πολλά μπουκάλια μέσα... 
κάνε αυτοκολλητάκια με αρίθμηση και κόλλησε τα στο πάνω μέρος των καπακιών. και φτιάξε μια λίστα με το σημαίνουν τα νούμερα... π.χ. 
1 = Strawberry Ripe (TPA)
2 = Sweet Strawberry (CAP) 
κλπ... μιας και σίγουρα κάποια τα οποία είναι σχεδόν στανταράκια σε πολλές συνταγές ή αυτά που χρησιμοποιούμε σε συνταγές που κάνουμε συνεχώς συνήθως τα έχουμε συνήθως και σε ποσότητες αρκετών μπουκαλιών...  μετά από εκεί και πέρα... απλώς μακριά από τον ήλιο και ζέστες... 
για τα δικά μου έχω αφιερώσει ένα ράφι στην ντουλάπα των ρούχων... ούτε ζέστη ούτε ήλιος... και γενικώς δεν χρειάζονται υπερβολές....  ο λόγος που λέω όχι ζέστη και ήλιος, απλώς είναι το οτι πολλά αν όχι τα περισσότερα κυρίως για φρουτώδεις γεύσεις και κρέμες περιέχουν γλυκαντικά μέσα.... ο ήλιος μπορεί να τα αλλοιώσει και σε ζέστη να αναπτύξουν μύκητες και γενικώς μικροοργανισμούς κλπ (αν και δεν μου έχει τύχει ποτέ για να είμαι ειλικρινής) αλλά γενικώς δεν χρειάζονται υπερβολές... απόδειξη είναι πως στα καταστήματα τα περισσότερα κάθονται σε ράφια ή αποθήκες και ας μην μιλήσουμε για το πως μεταφέρονται ως εδώ μιας και έρχονται ως επι το πλείστο από εξωτερικό.... δεν χρειάζονται υπερβολές.. 
φυσικά σε ένα δύο αριθμημένα και μαζεμένα σε ενα σημείο εξυπηρετεί να μην τα ψάχνεις σε όλο το σπίτι :P  

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασφαλής αποθήκευση αρωματων
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 03, 2017, 13:20 »
Στο ψηγείο.

Ειδικά Ελλάδα με τις ζέστες που κάνει νομίζω αν δεν υπάρχει όντως μόνιμα δροσερό μέρος δεν υπάρχει καλύτερη λύση.Τα δικά μου έκαναν κατάληψη μέσα σε tapper τό ένα απο τα δύο συρτάρια που είχα για λαχανικά, αλλά τα βλέπω σύντομα να επεκτείνονται και στο διπλανό.

Δεν τίθεται θέμα να χαλάσουν ακόμα και στην κατάψυξη να μπαίνανε. Κάποια αρώματα ίσως κρυσταλοποιηθούν, με το που θα βγουν όμως και τα ανακινήσουμε επανέρχονται στο φυσιολογικό τους.
Το θυμάμαι απο κάποιον που είχε ξεχάσει στο αμάξι του μια κούτα με αρώματα 4μέρες στους -15C στο ecf.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13981 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084888 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy