vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Lazy Dog, soniram, antiklitos140, Doubt, Micha3L, manoslykos

Twitter

Nectar Micro Styled RTA

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Nectar Micro Styled RTA
« στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 04:36 »
Να λοιπον & η πρωτη μου παρουσιαση στο forum. Παρελαβα το λοιπον πριν απο 15-20 μερες τον πολυαναμενομενο "δοκιμαστη" υγρων μου, σε μορφη κλωνου φυσικα τον "Ρωσο" NECTAR MICRO.

Ειμαι ηδη κατοχος του NECTAR TANK του μεγαλου αδερφου του δηλαδη & εχω γραψει σχετικα με αυτον εδω

Υπαρχει βεβαια & 3ος αδερφος της σειρας NECTAR, ο μικροτερος NANO εδω

Η αγορα εγινε απο Fasttech εδω στα 12€. Ο original εχει γυρω στα 90€.

Ειναι 22αρης απο 316SS ολοκληρος (για τα βιδακια δεν ξερω να πω την αληθεια). Η συσκευασια του ειναι ενα μικρο κουτακι, με ομορφο μαυρο βελουδινο πουγκακι που βρισκοταν μεσα, + εξτρα ορινγκακια & βιδουλες + ενα ανταλλακτικο τανκακι σε χρωμα μουσταρδι. Να πω οτι εχει ενα αλενακι για τις βιδες & για να λυνεται ο 510 πολος του.

Ειναι 15.5 mm σε υψος - διαμετρος 22 mm - παιρνει 1,5 ml υγρου (30-40 σταγονες.)

Ηρθε παραδοξος πολυ καθαρος με σχεση του μεγαλο του αδερφο οπου ειχε πλυθει 3 φορες συνεχομενες για να φυγουν ολα τα καταλοιπα.
Χωραει περιπου 1.5ml - 30/40 σταγονες, ειναι τυπου RTA μιας & εχει το τανκακι (εγω προσωπικα τον κατατασσω καλυτερα ως RDA/Dripper).

Στο γεμισμα του μου εβγαλε 55 τζουρες (με 1.7 αντισταση στα 9W).

Στο deck του μας δινει την επιλογη να κανουμε αποκλειστικα μονη αντισταση αλλα σε διαφορετικες κλιμακες. Δηλαδη, μπορουμε την κλασικη τυπου Kayfun με αντιθετα ποδαρακια, αλλα & ποδαρακια στην ιδια κατευθυνση η διπλα (αναλογα ποια τρυπουλα θα επιλεξουμε να βιδωσουμε απο τις διαθεσιμες 3 που εχει.) Εχει ακομα μια μικροτερη τρυπουλα η οποια ειναι μονο για να γεμιζει με το υγρο μας & μενει ανοικτη χωρις κανενα θεμα διαρροων ειτε τον αφησουμε κατω χυμα η τον γυρισουμε αναποδα, δεν χανει σταγονα.

Μια τρυπα airflow οπου ρυθμιζεται αναλογα το πως θελουμε να ατμισουμε. Στο full ανοικτη κανει τα λεγομενα συνεφακια για τους μερακληδες της πνευμονικης τζουρας, αλλα ειναι συγχρονως & "λουκουμι" για τις τσιγαρισιες πιο σφιχτες (οπως προτιμω εγω).

Τα + του...
1) Εξαρετικη γευση  - απαλο ατμισμα (δοκιμασα με αντιστασεις 1.5/2.2Ohm - 8 εως 10W) που κανω εγω με συρμα Kanthal.
2) Πανευκολος στο στησιμο (ακομα & απο τον Kayfun Light Plus)
3) "Μανουλα" για αρχαριους που θελουν εναν μικρο ατμοποιητη να αρχισουν να "παιζουν" σιγα σιγα ωστε να μπουν στην επισκευασιμη κοινοτητα, αλλα παραλληλα να δοκιμαζουν τα υγρα τους ευκολα & γρηγορα
4) Λυνεται στην στιγμη & πλενεται στο λεπτο
5) 316SS
6) Πνευμονικο η κανονικο ατμισμα (Lung to Lung or Mouth to Lung)
Ανταλλακτικα με βιδες/oring/ανταλακτικο τανκακι. (Τα 2 τανκακια ειναι απο POM-πολυ σκληρο/ανθεκτικο & σαφως προτιμοτερο απο ακρυλικο)
7) Αντισταση επανω - υγρο απο κατω (μας δινει την δυνατοτητα να κανουμε τις οποιες ρυθμισεις πανευκολα αλλα & να σταζουμε μεσα απο το drip tip μας διχως να ανοιγουμε το πανω μερος συνεχεια.
8) Ποιοτητα κατασκευης ανωτερη απο τον μεγαλο του αδερφο (Nectar Tank)
9) Δενει πολυ ομορφα σε μικρα μοντακια καθως ειναι εχει πολυ tiny look.
10) Αφησα το καλυτερο για το τελος φυσικα... ειμαι ο πρωτος κατοχος του μεσα στο forum (υποθετω) :D

Στα - του...
1)
Θα προτιμουσα να εχει ενα κατσαβιδακι, το κλασικο Philips με καταληξη σε allen (αλλα αυτο το βρισκουμε νομιζω & εδω με μηδαμινο κοστος.)
2)
Για τις 2 βιδουλες του deck δεν ειμαι βεβαιος αν ειναι απο ss η οχι, αν & μου φαινονται καλες (περιμενω απαντηση σε ερωτηση που τους εχω κανει.)
3)
Δεν ερχεται με drip tip.

Συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να του βρω αλλα αρνητικα  :) δεν ειμαι ουτε εμπειρος για να μπορω να διακρινω τις πολυ μικρες λεπτομερειες που οι παλιοι ατμιστες γνωριζουν πολυ καλυτερα.

Θα μπορουσαν τα παιδια που κανουν video reviews οπως ο Ρενος η ο Βασιλης ο Κωστας η Petra να κανουν ενα μικρο βιντεακι στο μελλον για να μαθουν οι συνατμιστες περισσοτερα & για μια πιο εμπειρη γνωμη.

Ως γενικο συνολο, τον θεωρω εξαιρετικο για την τιμη του value for money & αυτα που προσφερει - την ποιοτητα του - τον προτεινω ανεπιφυλακτα σε αυτους που δοκιμαζουν διαφορα υγρα η που θελουν αρχισουν να μπαινουν σε επισκευασιμους ατμοποιητες χωρις να παιδευονται ιδιαιτερα...ειναι ενας μικρος δασκαλος  O0

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 07:28 »
Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να τον αφήσεις στα πλάγια γιατί έχει διαρροές σωστά;
Περισσότερο μου αρέσει για dripper παρόλα αυτά παίρνει κοντά στα 2 μλ.
Αν δεν κάνω λάθος είμαι ο πρώτος που απαντάει. :laugh1:
Μπράβο ωραία παρουσίαση.
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 14:39 »
Πολύ όμορφο dripperάκι, ειδικά αυτό το mini "tank" του κάτω απ'το deck είναι έρωτας! Θα ήθελα να μπορούσε να παίξει και με διπλή αντίσταση πάντως αν και κάτι μου λέει ότι μπορούν να τοποθετηθούν τα 4 "ποδαράκια" των δύο coils στις βίδες του.. όχι; :)

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 15:07 »
Επειδη τον ειχα βαλει και γω στο ματι,μπορεις να μου πεις αν με γεματο το (τανκακι) εχεις καθολου διαρροες?
Γιατι με τον kraken που ειναι παρομοιος τις ειχα τις μικροδιαρροες και εφαγε σουτ.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 18:03 »
Δεν εχει καμια διαρροη παιδες, τον αφησα στο πλαι - τον γυρισα αναποδα... απολυτως τιποτα. Βεβαια προυποθεση ειναι εχοντας φτιαξει την αντισταση μας, να εχουμε κλεισει τις 2 τρυπες με το βαμβακι μας & η 1 θα μενει παντα ανοικτη (η μικρη για αναπληρωση του υγρου) χωρις κανενα θεμα.

* Ειναι αποκλειστικα για μονη αντισταση.

Update απο Fasttech σχετικα για τον πολο 510 & τις βιδες
:
Οπως το ειχα φανταστει, ολες οι βιδες του (& οι ανταλλακτικες) ειναι απο SS  O0

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 21:02 »
Mε λεπτο συρμα , μπορουμε να κανουμε -- 10 -- αντιστασεις.....   (ο.κ. υπερβολη... :)) )


Μπορουμε να βαλουμε δυο αντιστασεις , αλλα θα ειναι στον ιδιο αξονα.
Μπορουμε δηλαδη να βαλουμε δυο αντιστασεις παραλλημα.
Να βλεπουμε απο επανω δηλαδη 12 σπειρες , ενω θα ειναι δυο αντιστασεις των εξι σπειρων.


Αυτο βεβαια θα το κανει καποιος που θελει πολυ μεγαλη επιφανεια και χαμηλα Ωμ.


Με 25αρι συρμα στις σπειρες αυτες , θα δωσει καπου στα 0.7Ωμ σε 3αρι αξονακι.........

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 21:36 »
Billy, οι εμπειροι ατμιστες like u μπορουν να κανουν παπαδες σιγουρα  :thumpup:

Στο συγκεκριμενο ντριπερακι μπορεις να απολαυσεις εξαιρετικη γευση παντως... παιζει αναλογα με τα ατμιστικα μας γουστα... ξεχασα να αναφερω οτι ειναι 1:1 κλωνος, κατι που σημαινει οτι ουσιαστικα δεν εχει διαφορα με τον original, αν εξαιρεσουμε την τιμη φυσικα  O0

Αποσυνδεδεμένος Iggy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 02:42 »
φαινεται πολυ ωραιος κ μικρος.μονο εξωτερικο τον βρισκω?υπαρχει πουθενα εδω?

Αποσυνδεδεμένος veduracell

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 03:02 »
και οτι έψαχνα εναν dripperako απλό με δυνατότητα σφιχτής τζούρας με μονή αντίσταση και να χωράει και λίγο υγρό !! Θα τον δοκιμάσω σίγουρα

ΥΓ στο ft έχει δυο εκδόσεις εναν με 10 και εναν με 14 ...ποια η διαφορά τους?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2016, 03:11 από veduracell »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 06:30 »
@Iggy, δεν ξερω καπου Ελλαδα να σου πω αν πωλειται, γι αυτο ανεφερα οτι τον πηρα απο fasttech :)

@veduracell, εγω εχω αλλαξει τις ρυθμισεις & βλεπω τις τιμες σε EUR στο site της fasttech, αλλα αυτος που λες που εχει 14$ (ο ακριβοτερος δηλαδη) ειναι αυτος που εκανα το review, η διαφορα με αυτον που εχει 10$ ειναι επειδη εχει ενα δευτερο ανταλλακτικο τανκακι μεσα στη συσκευασια  O0

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 08:43 »
Αν δεν κάνω λάθος και είναι ο ίδιος


Υπάρχει και  http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=1620&cat_name=Nectar%20Nano%20dripping%20/%20tank%20style
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2016, 08:50 από Αποστολης »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 12:32 »
Ο nano είναι ακόμα πιο μικρός ακόμα απο τον micro, παίρνει απο ότι λένε 15 σταγόνες και τα διάφορα site τον κατατάσουν καθαρά σαν dripper!  :)
Πολύ ωραία η παρουσίαση Tzenamo, συγχαρητήρια και απο εμέμα!  :thumpup:
Νομίζω θα τον παραγγείλω, λέω να γίνει ο πρώτος μου "Dripper", αφού δεν έχει και διαρροές όπως λες! Με τέτοια τιμή άλλωστε, άκλαυτος δε θα πάει...
Μια ερώτηση όμως, τη γεύση με ποιούς άλλους ατμοποιητές τη συγκρίνεις και τη βρίσκεις εξαιρετική? Ρωτάω μόνο και μόνο για να δω αν έχουμε κανένα κοινό για να καταλάβω λίγο καλύτερα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 18:01 »
@Αποστολη αυτος στο link που εβαλες ειναι ο μικροτερος της σειρας ο Nano, αλλα χανει στην συγκριση για μενα & σε ποσοτητα υγρου & σε ποιοτητα κατασκευης (δεν ειναι απο 316SS) & με τον ορειχαλκινο 510 πολο & βιδες χωρις να ειναι απο ανοξειωτο ατσαλι...

@Γιαννη δεν τον κατατασσω ως ατμοποιητη για συγκριση, μιας & μιλαμε για ενα μικρο tank-dripper στην ουσια για δοκιμες υγρων η "ξεμπουκωματα", ειτε για ενα ευχαριστο διαλειμμα απο τα καθημερινα μας υγρα, αλλα εχοντας τον KLP (original) σε σχεδον καθημερινη χρηση, & τον Le Magister (κλωνο), παιρνω παρα πολυ καλη γευση - πιθανον & καλυτερη (παντα με τις αντιστασεις που φτιαχνω εγω & αναφερω παραπανω).

* Να αναφερω πως δεν ειναι τοσο αερατος γενικα, σε συγκριση με καθαρα αερατους ατμοποιητες, καθως εχει φτιαχτει καθαρα με γνωμονα την γευση...

Θεωρω προσωπικα οτι αξιζει μια θεση στις ατμο-φαρετρες μας  O0

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 18:54 »
Κανένα πρόβλημα, εννοούσα γενικά απο ότι έχεις δοκιμάσει σαν γεύση τι παίρνεις, ανεξαρτήτου κατηγορίας!  :thumpup:
Η παραγγελία θα γίνει όπως και να έχει, το αποφάσισα. Σε καμιά 20ριά μέρες θα γράψω και εγώ τις απόψεις μου  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος christako

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nectar Micro Styled RTA
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 19:00 »
Πολύ καλός tank dripper.  Έχω τον nano δύο μήνες περίπου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι πρόσφατα που έσπασε το τανκακι του. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μείον του + οτι δεν βρίσκεις ανταλλακτικό προς το παρόν. Οπότε για τους υποψήφιους χρήστες ο micro είναι καλύτερη επιλογή αν και ο nano οταν τους δοκίμασα παράλληλα μου άφησε καλύτερες εντυπωσεις. Αν αγοράσετε απο Κίνα βάλτε στην παραγγελία και ανταλλακτικά τανκ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8044 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236890 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13956 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy