vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 10 χρήστες
petra, lagoudakis, maprix, chara22, camber, lounik, Jorge, giorgos1999, Sergios, tibolaso

Twitter

Pico styled RTA

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Pico styled RTA
« στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 22:54 »
Μου ήρθε προχτές ο μικρός Pico και λέω να πω δύο τρία πραγματάκια για τον άτμο αυτόν,μιας και
βλέπω πως δεν υπάρχει κάποιο νήμα.
Καταρχήν σαν κλώνος ήρθε καθαρότατος και προσεγμένος.Λύθηκε όλος εύκολα και εξολοκλήρου,
σημαντικό αυτό πιστεύω... και έκανε το ανάλογο μπανάκι του.
Αφού είδα κάνα δυο βιντεάκια στο YouTube τον έστησα εύκολα,δηλ τύπου ταιφουν και με άλλο στήσιμο που δοκίμασα μετά,τύπου καυφουν και το βαμβάκι σε σχήμα τελικού S.
Στο στήσιμο που δείχνω στην φώτο,ναι μεν δούλεψε αλλά ρουφούσε πολύ υγρό μέσα στο ντεκ και είχα σημάδια υπερτροφοδοσιας,γι αυτό μετά το άλλαξα και το έκανα σε σχήμα S μέσα στο πλαστικό ντεκ,
φράζοντας έτσι τις τρύπες τροφοδοσίας.Φώτο θα ανεβάσω ξανά στο επόμενο στήσιμο.
Ο μικρός λοιπόν είναι μικρός μόνο στο μάτι,γιατί απο τζούρα και ντουμάνι σκίζει :thumpup:
Το air flow του είναι για όλα τα γούστα πιστεύω,απο σφιχτή(kfL),μέχρι και σχεδόν πολύ αεράτη.
Εντάξει δεν είναι και για πνευμονικές,αλλά και στις τρείς ανοιχτές,έχει και καλό αέρα,
και πολυ ντουμάνι μπορώ να πω!
Γέμισμα εύκολο απο πάνω ξεβιδώνοντας το δαχτυλίδι που έχει,εμφανίζονται οι 4 τρύπες που έχει στο επάνω μέρος του το τανκ και γεμίζεις από όποια θέλεις.
Θα μπορούσαν βέβαια να το είχαν κάνει τύπου cloud ή erl ανοίγοντάς δυο τρύπες πάνω στο δαχτυλίδι,
αλλά Κινέζοι είναι αυτοί,μην είμαστε και πλεονέκτες..
Το μόνο αρνητικό του και πολύ σημαντικό βέβαια είναι η γεύση..
Γεύση λοιπόν αδιάφορη μεν αλλά υπαρκτή δε.Δηλαδη δεν θα πεις και ουαου αυτό είναι.
Τώρα θα μου πείτε μετά από eviva,cloud και kfv4 πολλά ζητάω αλλά η αλήθεια αυτή είναι.
Γι αυτό λοιπόν έχουμε και λέμε:
Θετικά-
Εύκολο λύσιμο για καθάρισμα.
Εύκολο στήσιμο.
Εύκολο γέμισμα.
Ωραίο air flow.
Καλό ντουμάνι και χτύπημα.
Και πάνω από όλα μικρός και όμορφος.
Αρνητικά-
Γεύση. :hmmm:

Με λίγα λόγια λοιπόν θα τον βαθμολογούσα με 7/10.
Ο ατμοποιητής είναι αυτός https://www.fasttech.com/products/3956100

Και εδώ δύο δικές μου.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 23:17 »
Βαλε αξονακι 2.2mm - 2.4mm , δεσε τις ακρες της αντ/σης στις βιδες αλλα μη τις σφιξεις , περνα το πλαστικο δαχτυλιδι και φερε την αντ/ση στην ευθεια με τις τρυπες.
Αφου το κανεις αυτο , με περασμενο πλεον το αξονακι στην αντ/ση , σφιξε τις βιδες.


Θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερο ομως το αξονακι απο 2.0mm και μικροτερο απο 2.5mm.


Aσε λιγο βαμβακι αν θελεις και μεσα στο deck.  Δεν χαλαει τιποα στο στησιμο , αντιθετα θα μπορεις να τραβηξεις και το υγρο που θα ειναι στον πάτο του τανκ.




Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 03:50 »
Ειδα καποια reviews & ολα λενε οτι ειναι ατμοποιητης γευσης, αλλα θα μου πειτε το test αφορουσε τον original. Anyway, η καμπανα με το καπακι της απο τι υλικο ειναι ακριβως? Και τι διαμετρο αξονακι παιρνει?

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 11:46 »
Βασίλη καλημέρα φιλε.Το δεύτερο στήσιμο που έκανα είναι βήμα προς βήμα από το βίντεο αυτό


Στο πρώτο στήσιμο που δείχνω και στην φώτο,πότιζε πολύ το βαμβάκι και είχα υπερτροφοδοσία.
Με αυτό το στήσιμο του βίντεο,δουλεύει άψογα(έχω κάνει 4-5 τανκακια),αλλά και πάλι δεν έχω
την γεύση που θα ήθελα.
Τώρα βέβαια παίζει ρολό και αυτό που γράφω παραπάνω,ότι τα δυο υγρά που έβαλα να δοκιμάσω,
το ένα το κάνω στον eviva και το άλλο στον cloud...οπότε μου είναι και δύσκολο να κρίνω και
σωστα.Τωρα θα μου πεις εάν το είχε..με την γεύση θα πλησίαζε έστω και στο 80%,γι αυτό και λέω ότι,
είμαι επιφυλακτικός στο θέμα αυτό.Μπορει να βάλω μια καινούργια γεύση και να πω ουάου ή να κάνω άλλο στήσιμο και να αποδώσει καλύτερα..οπότε θα του δώσω και άλλες ευκαιρίες  8)

Φίλε τζεναμο απο ότι μπορώ να καταλάβω ο φούρνος είναι ενα είδος πλαστικού  :hmmm: .
Τώρα σε βιντεάκια που έχω δει,υπάρχει μια μικρή διαφορά στο χρώμα του υλικού του γνήσιου
απο του κλώνου.Δηλ του κλώνου είναι πιο κίτρινο
Όσο άφορά την διάμετρο του ανοίγματος που μπαίνει το βαμβάκι,είναι 2,5μμ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 11:53 »
Δεν ειναι ατμοποιτης γευσης.
Οτι και να εκανα , δεν εδωσε γευση αναλογη με του Cloud και σε καμια περιπτωση δεν εφτασε τον Eviva.


Η τρυπα μπορει να ειναι 2.5mm , αλλα οταν μπαινει η καμιναδα γινεται κατα πολυ μικροτερη.
Αυτος ειναι ο λογος που σου ειπα να βαλεις μικροτερο απο 2.5mm αξονακι.


Καπου στο 2.3mm πιστευω οτι ειναι το καλυτερο.


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 12:02 »
Ειχε πεσει στο ματι μου αυτος ο ατμοποιητης και ελεγα να τον δοκιμασω αλλα μολις συνειδητοποησα τη παρουσια τοσου πλαστικου, εφαγε χι απο εμενα. Εδω προσπαθω να χρησιμοποιω ατμοποιητες οσο το δυνατον περισσοτερο απο ατσαλι και γυαλι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο (οσο ειναι δυνατον) για λογους υγειας, θα αγορασω ατμο που το εσωτερικο του ειναι απο πλαστικουρα; Οχι ευχαριστω ουτε θα παρω και ουτε θα τον προτεινω σε κανενα  :nope: .

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 17:16 »
2,5 είναι πολύ καλό. Απλά χωρίζεις το βαμβάκι στην μέση, αφήνεις το μισό έξω από τα λούκια μέχρι εκεί που αρχίζουν οι στροφές του peek και το άλλο μισό μέσα από τα λούκια.

Η γεύση είναι αρκετά καλή, καλύτερη από ένα kfl+ κλώνο που έχω δοκιμάσει (κλώνος και ο pico που έχω), και βέβαια δεν σφυρίζει  :))
Εγώ προσωπικά πήρα πολύ καλή γεύση απ' ό,τι υγρό και να έβαλα, έτοιμο ή δικό μου.

Τα προβλήματα είναι δύο : το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα, γυρίζει ευκολα, πολύ εύκολα και δεν κρατάει σχεδόν ποτέ την θέση του. Λύνεται ίσως με πιο χοντρό o-ring, δεν δοκίμασα και, το άλλο είναι ο πόλος. Για κάποιο λόγο δεν πατάει καλά και βγάζει συνέχεια ένδειξη check atomizer. To έλυσα με o-ring περιμετρικά των στροφών του 510. Δυστυχώς απ' ό,τι είδα και στην σελίδα τους στο fb, το ίδιο πρόβλημα με τον πόλο, το αντιμετώπισαν και κάτοχοι του αυθεντικού ! Κρίμα, γιατί είναι ωραίο ατμοποιητάκι και σκεφτόμουν την αγορά του γνήσιου, αλλά είναι πολλά τα λεφτά για να βάζω ορινγκάκι στον πόλο  :thumpdown:

Επίσης κρίμα που κανείς κλωνοκατασκευαστής απ' όσο ξέρω δεν έχει αντιγράψει και το reduced chamber, λένε ότι έχει ακόμα καλύτερη γεύση.

Προσοχή, το τανκάκι του κλώνου ραγίζει από τα "υποπτα υγρά. Έβαλα custard cream της FA που έχει λεμόνι μέσα και ράγισε. Δεν έσπασε και να έχει διαρροές, αλλά έχει γεμίσει με αυτά τα αμέτρητα μικρά ραγισματάκια που μοιάζουν με ξερό αφυδατωμένο δέρμα  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 17:56 »
Βρε βρε βρεεεεεε.....  Που χαθηκες εσυ βρε Kristoff.......???


Καλη η λυση με το μισο βαμβακι μεσα , αλλα δεν ξερω αν θα υπαρξει υπερτροφοδοσια Kris.....
Το λεω αυτο φοβουμενος την απαγωγη υγρου απο το βαμβακι που παει κατω στο deck.


Αν το εχεις δοκιμασει και δουλευει ..... , αλλαζει το θεμα...

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 18:27 »
Παντως στο review του original η γευση του σκοτωνει λεει...  O0


Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 21:35 »
Πάντως βλέπω οτι έχει κρυφούς θαυμαστές ο πικο  :laugh1: .
Και γω που νόμιζα οτι θα μουνα μόνος μου  :idiot1: .
Αύριο πάντως θα κάνω και το στήσιμο του κριστοφ και θα βάλω και ένα υγρό που δεν το κάνω και πολύ συχνά και το χω μέσα στον taifoyn,
για να σιγουρευτώ πλέον 100% στο θέμα επάνω στην γεύση!!

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 23:20 »
καλησπέρα,
εγώ νόμιζα οτι η καμπάνα είναι απο κεραμικό! Ξαφνιάστηκα οταν άκουσα ότι είναι πλαστική. Απ' ότι είδα στο βίντεο βέβαια, λέει οτι είναι απο peek το οποίο αντέχει θερμοκρασίες.
Αμφιβάλλω όμως για το τι πλαστικό θα έχουν οι διάφοροι κλώνοι, γιατί απ' ότι βλέπω στην ft μερικοί διαφέρουν στο χρώμα. Εντόπισα και ένα κομμάτι με τον τίτλο Authentic Rcomen Pico-s.
Ο οποίος έχει 4 τρύπες αέρα (2 απο κάθε πλευρά) και στην τέταρτη φώτο παρατήρησα ότι το δαχτυλίδι δεν έχει τις οπές για το βαμβάκι πάνω, εκεί που βιδώνει με την καμινάδα. Αλλά έχει δυο τρύπες χαμηλά, περίπου όπως το rba του subtank.
Στον συγκεκριμένο, συμπεριλαμβάνεται και ο αντάπτορας για τις κεφαλές clr του ego one. Ετσι αποφέυγουμε εντελώς το πλαστικό.

https://www.fasttech.com/products/0/10019222/4012500-authentic-rcomen-pico-s-rta-rebuildable-tank

Οπα, αυτός είναι ο αυθεντικός. Άλλωστε το λέει (Authentic). Εδώ είμαστε στους κλώνους. Σόρρυ. Φτηνός μου φαίνεται για αυθεντικός πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2016, 00:02 από Mad Robot »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 03:23 »
Χεχε.....   Ειδες παιχνιδι που κανουν.......!!!!!!!!


Εχει αναποδα το πλαστικο δαχτυλιδι............... ;D :))

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 06:05 »
Mad Robot, αυτη ειναι μια νεα version του πιθανον απο αλλη Κινεζικη παραγωγη γι αυτο & το (S)  :D Μοιαζει καλυτερη απο την αρχικη αλλα & παλι, αυτη η πλαστικουρενια καμπανα συνεχιζει να μην μου καθεται καθολου στο ματι...

* Καλα παραμυθι ειναι το "Authentic" δεν υφισταται με την καμια ομως  O0

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 10:44 »
Συμφωνώ απόλυτα για το πλαστικό. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το σκέφτηκαν. Να έχει άραγε καμία διαφορά στη γέυση; Οπως και να'χει, αυτά τα υλικά δεν εκφράζουν εμπυστοσίνη.
Το δαχτυλίδι πάντως δεν είναι απλά ανάποδα. Το έχουν τροποποιήσει. Βρήκα και μια άλλη φώτο εδώ, αφού στην FT δεν φαίνεται καλά. Δείτε την τρίτη φώτο.

http://www.alibaba.com/product-detail/2016-Newest-Product-316-Stainless-Steel_60404535024/showimage.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2016, 10:54 από Mad Robot »

Αποσυνδεδεμένος tonyG.

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pico styled RTA
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 18:57 »
παιδια εχω pico s παρα πολυ καλη λειτουργια παραγωγη ατμού απιστευτη και γευση στο full...  εστησα στα 0,45 ohm με ss316l  0,40mm συρμα σε 2,5 mm η διαφορα με τον απλο pico ειναι οτι εχει πιο χαμηλα τις τριπες για την τροφοδοσια και οι τριπες του αερα ειναι και απο τις δυο πλερες, εχουμε δυο τριπες απο την καθε πλευρα και λιγο πιο μεγαλες απο οτι στον pico τον απλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 29, 2016, 19:23 από tonyG. »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084149 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 82 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114659 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos