vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

290 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Blackwolf, Jorge

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:25 »

στην gearbest ξεπούλησαν
out of stock :))

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 14:22 »
Κανα νεο?

Sent from my JY-S3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 14:30 »

ακόμα στον δρόμο είναι


@LefTTeriS
τελικά το φινίρισμα στην καμινάδα είναι όπως στην φωτογραφία τις fasttech η είναι καλό?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 15:20 »
Εγώ θα περάσω σήμερα το απόγευμα να τον πάρω από το ταχυδρομείο, οπότε ίσως προλάβω να κάνω μια γρήγορη δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 15:24 »
@ kotsos75 : Μια Χαρά είναι το φινίρισμα...απλά λόγο έλλειψης φωτισμού μέσα στην καμπάνα...το δείχνει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 20:57 »
Παρέλαβα σήμερα το απόγευμα τον κλώνο από gb.
Λύσιμο, σαπούνισμα, πέρασμα με ισοπροπυλική αλκοόλη, κτλ για να καθαρίσει. Δεν είχε πάντως επάνω του ίχνος λαδίλας.
Η συσκευασία του συμπαθητική, το πουγκάκι του αυθεντικού είναι πολύ πιο χρηστικό.


Περιέχει τον ατμοποιητή με drip tip, σετ ανταλλακτικά o-rings και το κλασσικό μπλέ κατσαβιδάκι.


Μερικές κοντινές στα επι μέρους κομμάτια του ατμοποιητή












Οι πρώτες εντυπώσεις μου για την ποιότητα κατασκευής είναι θετικές.
Τα κομμάτια "κουμπώνουν" σωστά, χωρίς κενά και τζόγους. Η καμπάνα βιδώνει καλά, αλλά θέλει αρκετή προσοχή γιατί στραβωβιδώνει πολύ πιο εύκολα από τον αυθεντικό και θέλει πάντα μια ανάποδη στροφή πριν την βιδώσεις. Μετά βιδώνει και ξεβιδώνει από το drip tip χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τα πάνω πάνω σπειρώματα στην βάση ήταν λίγο άγρια και είχαν λίγα γρεζάκια, με ένα δυο βιδώματα όμως καθάρισαν.
Τα orings της βάσης μάλλον χρειάζονται αλλαγή με λίγο πιο χοντρά γιατί όταν βιδώσεις σχεδόν τελείως πάνω στο μοντάκι μπορεί εύκολα να περιστραφεί το τανκ πάνω στη βάση και να χάσουν την ευθυγράμμιση τους οι τρύπες εισαγωγής αέρα.
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο πάνω μέρος του τανκ κάτω από το μεταλλικό δαχτυλίδι, έχει δύο οπές οι οποίες μάλλον μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αναπλήρωση, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος αν έχουν και άλλη λειτουργικότητα.

Στην παρακάτω φωτογραφία τον έχω δίπλα διπλα με τον αυθεντικό, αν εξαιρέσουμε ότι το τανκάκι είναι πιο θαμπό και δεν έχει το λογότυπο phenomenon, κατά τα άλλα είναι πανομοιότυπος με τον αυθεντικό.



Τον έστησα με kanthal 0.32mm σε 2.4mm διάμετρο, 6 σπείρες στο 1Ω για χρήση στο μηχανικό όπως δηλαδή και τον αυθεντικό.
Γέμισα το τανκάκι σκέτη βάση και άρχισα να ατμίζω. Η παραγωγή ατμού πάρα πολύ καλή, η τζούρα μια χαρά για πνευμονική με τις 4 από τις 6 τρύπες ανοιχτές και το χτύπημα σωστό.
Όταν έμεινε το 1/4 από το τανκ, συμπλήρωσα άλλο 1/4 tribeca για να συγκρίνω την γεύση σε σχέση με τον αυθεντικό αφού έτσι το ατμίζω και εκεί.
Δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάποια διαφορά, πραγματικά για μένα είναι πολύ δύσκολο να τους ξεχωρίσω στο θέμα γεύση.
Διαρροές και καμένα δεν είχα ως τώρα, είναι όμως πολύ νωρίς ακόμα για τέτοια συμπεράσματα.
Σε βάθος χρόνου θα δείξει αν έχει την αναμφισβήτητη ποιότητα και στιβαρότητα του αυθεντικού, όμως οι πρώτες εντυπώσεις είναι ξεκάθαρα θετικές, απρόσμενα θετικές θα έλεγα για πρώτη έκδοση του κλώνου.
Τέλος να πω ότι αισθάνομαι λίγο περίεργα  γιατί είναι η πρώτη φορά που παίρνω κλώνο ελληνικού ατμοποιητή...

*** EDIT  ***

Έκανα δοκιμές συμβατότητας με τα κομμάτια του αυθεντικού και όλα κουμπώνουν / βιδώνουν  / ταιριάζουν μεταξύ τους, άρα φαίνεται ο κλώνος που έφτασε στα χέρια μου να είναι 1:1
Τα αυλάκια στο ντεκ επίσης φαίνονται να είναι ίδια με του αυθεντικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 08:17 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:03 »
ευχαριστούμε για το μινι review.


τις βίδες τις αντικατέστησες? αν ναι , με ποιές?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:06 »
τις βίδες δεν τις άλλαξα, δοκίμασα με μερικές που είχα από άλλους ατμοποιητές (kayfun) αλλά δεν ταίριαζαν γιατί οι δικές του ήταν πιο μεγάλης διαμέτρου. Δεν θυμάμαι και που έχω το σακουλάκι με τις επιπλέον βίδες του αυθεντικού να δω αν ταιριάζουν  :eyesplash:
Όταν μπορέσω, θα πάρω άλλες όμως.

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:13 »
 :thumpup: για το  review

τα  αυλακια εισαγωγης υγρου  ειναι  ιδια με  τον  γνησιο   ;





Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:19 »
Το drip tip είναι οκ για γύρισμα της καμπάνας ή θέλει κάποιο άλλο?? Επίσης ενημέρωσέ μας όταν ανακαλύψεις ποιες βίδες ταιριάζουν γιατί θεωρώ ότι είναι ένα από τα αρνητικά του κλώνου.
Τέλεια παρουσίαση ειδικά η σύγκριση με τον αυθεντικό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:48 »
Τα αυλάκια νομίζω στον κλώνο ότι είναι λίγο πιο μεγάλα, δεν είμαι 100% σίγουρος, στην επόμενη αλλαγή θα τα βάλω πάλι δίπλα δίπλα να συγκρίνω.
Το drip tip είναι άψογο, γυρνάει σωστά χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:49 »

καλοατμιστο Γιάννη
πολύ ωραία παρουσίαση :thumpup:
ίσος αύριο να τον έχω και εγώ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ   11-01-2016   11:28   ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ


μου άρεσε πολύ το σημείο που είπες πως είναι πολύ χαλαρό επειδή έχω ένα ss tank από τον αυθεντικό και δεν μπαίνει με τίποτα στον αυθεντικό είναι παρα πολύ σφιχτό
ίσος μπει πάνω στον κλώνο μη πάνε τζάμπα 47 ευρώ
και φυσικά το σημείο που λες πως δεν καταλαβαίνεις διαφορα στην γεύση :thumpup:

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 21:55 »
Τα αυλάκια νομίζω στον κλώνο ότι είναι λίγο πιο μεγάλα, δεν είμαι 100% σίγουρος, στην επόμενη αλλαγή θα τα βάλω πάλι δίπλα δίπλα να συγκρίνω.
Το drip tip είναι άψογο, γυρνάει σωστά χωρίς πρόβλημα.

ευχαριστω  :thumpup:   
   

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 22:16 »
Για εμένα πάντως τα κρίσιμα σημεία είναι :

η σταθερά καλή γεύση
το σωστό άτμισμα χωρίς καμένα
να μην έχει διαρροές
η ποιότητα κατασκευής για να μην παρουσιάζονται λειτουργικά προβλήματα από αστοχίες στα υλικά και τις ανοχές τους.

Ο χρόνος θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 22:47 »
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο πάνω μέρος του τανκ κάτω από το μεταλλικό δαχτυλίδι, έχει δύο οπές οι οποίες μάλλον μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αναπλήρωση, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος αν έχουν και άλλη λειτουργικότητα.



@ thenetpoet : Αυτό ακριβώς που λες είναι....Κάπου είδα ένα Βιντεάκι με έναν Ινδό αν θυμάμαι καλά...που γέμισε από εκεί.....αν το βρω θα το ανεβάσω.
Καλοάτμιστοι και οι 2  :P :P :P

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530805 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801635 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet