vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, giorgos1999, bloodlessz, Jorge

Twitter

Aeolus RDA

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Aeolus RDA
« στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 10:40 »
 Μετά απο αρκετό διάστημα ατμίσματος του εν λόγω ατμοποιητή πιστεύω οτι αξίζει μία μίνι παρουσίαση.
 
Θα ήθελα να ξεκινήσω γράφωντας οτι δεν είχα ιδέα για τον ατμοποιητή ούτε τον είχα δει κάπου. Είχα κάνει ιντερνετική αναζήτηση ψάχνωντας κάποιον RDA όχι πολύ αεράτο και με έμφαση στη γεύση. Αφού διάβασα εδώ και εκεί διάφορα σχόλια αποφάσισα να τον προσθέσω στο καλάθι μίας παραγγελίας μου εξ ανατολής. Όπερ και εγένετο και έφτασε στα χέρια μου.

Στη συσκευασία υπήρχαν οι κλασσικές έτοιμες αντιστάσεις με φυτίλι, το απόλυτο εργαλείο που εαν δεν το έχεις δεν λέγεσαι ατμιστής-μπλέ κατσαβιδάκι, ανταλλακτικά o ring καθώς και 3 βίδες για τα ποστ. Δεν είχε ντριπ τιπ ενώ θα ήθελα και ένα ανταλακτινό insulator αν και δεν φαίνεται οτι θα έχει θέμα. Η ποιότητα του μετάλλου και του φινιρίσματος ήταν πέραν του αναμενόμενου, θα ήθελα λίγο πιο γυαλισμένο το ντεκ. Ήταν καθαρός απο μηχανόλαδα και μυρωδιές (έκπληξη) οπότε το καθάρισμα ήταν εύκολο, αποσυναρμολογήθηκε και έκανε το καθιερωμένο μπανάκι του μένοντας να μουλιάσει ωσάν ηλικιωμένος σε ιαματικά λουτρά.



Έπειτα, αφού στέγνωσε καλά σαν σταφίδα και σιγουρεύτηκα οτι δεν έβγαλε σκουριές ξεκίνησε η συναρμολόγηση και το πρώτο στήσιμο.



όπως βλέπουμε, οι πόλοι είναι 3, για στήσιμο απο μία εώς και τεσσάρων αντιστάσεων καθώς έχει αρκετό χώρο. Οι αρνητικοί ενσωματωμένοι πάνω στο ντεκ και ο θετικός σφίγγει με μία βίδα χαλκού απο κάτω που είναι και η επαφή του 510. Πολύ καλή αγωγιμότητα. Το πηγαδάκι του είναι ικανοποιητικής χωρητικότητας ενώ όπως ανέφερα θα το ήθελα πιο γυαλισμένο. Πάμε για στήσιμο. Στο πρώτο στήσιμό του χρησιμοποίησα μονή αντίσταση διαβάζοντας 1,16Ω. Οι βίδες ενώ ειναι καλής ποιότητας δαγκώνουν το σύρμα μέσα στις τρύπες με αποτέλεσμα να κόβεται, οπότε το σύρμα το πιάνω επάνω και όχι μέσα στις τρύπες των πόλων οι οποίες να μην ξεχάσω να αναφέρω οτι ήθελαν λίγο καθάρισμα απο υπολειπόμενα γρέζια. Το μή καλό φινίρισμα σε αυτές τις τρύπες ειναι και ο λόγος του δαγκώνει το σύρμα και κόβεται. Βέβαια, για να πω την αλήθεια με διευκόλυνε αυτό γιατί πιάνοντας το σύρμα επάνω στις βίδες οι αντιστάσεις έχουν σωστότερο ύψος και δουλεύονται ευκολότερα.
Πρώτο στήσιμο λοιπόν και έσταξα σκέτη γλυκερίνη για να δω πώς ατμίζει και πως συμπεριφέρεται. Στην επόμενη φωτό θα δούμε τις τρύπες αέρα που ρυθμίζεται απο το επάνω μέρος του ατμοποιητή και αυτό είναι πιστεύω που κάνει αυτό τον ντρίπερ ιδιαίτερο.



 το δαχτυλίδι ρύθμισης επιτρέπει εισαγωγή αέρα για μονή ή διπλές αντιστάσεις στο στήσιμό μας και φωλιάζει με ένα o ring μέσα στο επάνω καπάκι.

         

 Σε ρύθμιση μονής αντίστασης λοιπόν ο αέρας και τέρμα ανοιχτές και οι 3 τρύπες δεν μπορώ να πω οτι ειναι απο τους αεράτους αλλά αυτό ήθελα οπότε δεν με πείραξε. Να σημειώσω όμως οτι η ρύθμιση του αέρα με τις 3 τρύπες δεν κλείνει εντελώς λόγω της σχεδίασης του δαχτυλιδιού. Μπορούμε να κλείσουμε μέχρι περίπου 1 1/2 τρύπες καθώς κλείνοντας παραπάνω αρχίζει να ανοίγει ο αέρας απο την απέναντι πλευρά. Δυστυχώς δεν αποτυπώνεται σε φωτό.. Τζούρες που πλησιάζουν σε αεράτες τσιγαρίσιες δεν υφίστανται εαν πέρασε απο το μυαλό σας.
Η ποιότητα και πυκνότητα του ατμού πολύ ωραία, αφού έστρωσα λίγο το βαμβάκι αποφάσισα να ρίξω κάποιο απο τα υγρά που είχα ήδη ετοιμάσει με 3mg νικοτίνης για αυτό τον σκοπό. Εκεί έπαθα ένα μικρό κοκομπλόκο καθώς η απόδοση γεύσης ήταν πρωτόγνωρη για εμένα και κόλλησα!  :baby: Εξαιρετική απόδοση γεύσης και αυτός ήταν και ο λόγος που άρχισαν να μου αρέσουν οι πνευμονικές τον τελευταίο καιρό και με οδήγησαν να ρίξω την νικοτίνη μου.
 Συνεχίζοντας, (χωρίς πλάκα βγάζει γευσάρα!) το εξωτερικό σώμα του κουμπώνει με διπλά o ring στη βάση και για διαρροές ούτε λόγος. Μάλιστα πλημμύρισα το ντεκ επίτηδες για να το τσεκάρω και πέρασε με επιτυχία το τεστ στεγανότητας. Στεγανότητα και στις μεταφορές/εναποθέσεις του ατμοποιητή καθώς ο αέρας δεν ειναι στα πλαινά για να πλημμυρίζει.  :)

Σε στήσιμο με διπλές αντιστάσεις περίμενα οτι θα έχανα λίγο απο την γεύση και θα κέρδιζα σε ντουμάνια. Αν τον στήσουμε με μικρές αντιστάσεις αυτό συμβαίνει. Κάτω απο 0.6Ω για εμένα άρχισε να χάνει και να γίνεται περισσότερο ντουμανομηχανή. Το καλύτερο στήσιμο το βρήκα στα 1-1.2Ω μονή και 0.6-0.7Ω με διπλές αλλά αυτό ειναι καθαρά υποκειμενικό.
 Παρακάτω ένα πρόχειρο διπλό στήσιμο, όπου φαίνεται και το σύρμα πιασμένο στις βίδες.



Τελευταίο άφησα την προέκταση 510 που είχε μέσα το πακετάκι η οποία χρησιμεύει για απαγωγή θερμότητας. Χάλκινες επαφές και εδώ. Προσωπικά δεν την χρησιμοποίησα πέραν της πρώτης φοράς καθώς χρησιμοποιώ και τεφλόν ντριπ τιπ. Εαν όμως έχουμε σκοπό να το πλακώσουμε σε αλυσιδωτές τζούρες μεγάλης διάρκειας σίγουρα ειναι χρήσιμο, όχι μόνο για το στόμα μας αλλά και για τη συσκεύη μας.



 Συνοψίζοντας θα έλεγα οτι ο ατμοποιητής είναι πολύ ενδιαφέρον και πέραν του τίμιου για τα χρήματα του κλώνου. Η γεύση του, κατα την προσωπική μου άποψη, ξεπέρασε τις προσδοκίες μου και σίγουρα τον έχω καταευχαριστηθεί καθώς ατμίζει απροβλημάτιστα και είναι εύκολος στο στήσιμο. Η έλλειψη διαρροών μου επιτρέπει να τον έχω μαζί μου και να τον απολαμβάνω, αχώριστος πλέον σύντροφος και στις δοκιμές υγρών. Για εσάς που προτιμάτε φουλ αεράτους ντρίπερ απλά προσπεράστε τον..



Καλά ατμίσματα!  :cigar:


Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 15:05 »
ωραια παρουσιαση γιωργο...κανα λινκ απο που τον προμηθευτηκες???

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 15:16 »
 Ναι βέβαια, το ξέχασα..  Η αγορά έγινε απο ΦΤ, ο συγκεκριμένος είναι αυτός ενώ υπάρχουν και άλλοι..

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 15:45 »
Τον έχω από το καλοκαίρι, τον μαύρο κλωνο από 3fvape. Η σφιχτή του πνευμονική είναι ακριβώς όπως μου αρέσει και στις 2 και στις 3 ανοιχτές. Η καλύτερη γεύση που έχω πάρει ποτέ, δεν ξέρω αν βρω καλύτερα κάπου, αλλά μαζί με το ότι δεν σταζει πουθενά και ότι ρυθμίζεις εσύ το βάθος του well ανάλογα πόσο ψηλά βάλεις το κοιλ, τον έχουν κάνει μάλλον τον καλύτερο μου άτμο μέχρι στιγμής. Δεν του φαίνεται αλλά είναι πραγματικά πιο reduced chamber και από μικροσκοπικούς ντριπερ ακόμα, και εκεί οφείλετε η γεύση σε μεγάλο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 15:58 »
Εχω τον ιδιο.
Δυστυχώς μετα το τριτο στήσιμο ο ατμοποιητης τον εχει φαει το ντουλαπι 0,28 κανθαλ με μονή και διπλή μικροκοιλ ουτε ντουμανια εχει αλλα ουτε και γευση, συγκρινοντας τον με αλλους 10 που εχω εγω τον βρισκω εντελως αερατο ακομα και με κλειστές τις 3 απέναντι τρύπες περναει ο αερας κατασκευαστικό λαθος, πρεπει να σηκώσεις πολύ ψηλα τις αντιστάσεις σχεδον να ακουμπανε στις εξαγωγες του αερα για να παρεις καποιο αποτέλεσμα, και ομορφο δεν τον λες, το μονο θετικο του ας πουμε είναι ότι λογο τις φιλοσοφίας του δεν εχει διαρροές τον πηρα για εξω αλλα δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν και οι αρνητικές κριτικές που εχει στο κινεζομαγαζο.

Σημ. μετα από αυτά που διάβασα έκατσα και τον ξαναστισα με 0,40 στα 0,6ομ μονή, και 0,28 παλι διπλή 1,5ομ δεν είδα καμιά διαφορά, τι να πω…

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 17:48 »
Στα πόσα βατ δουλεύεις; Βγάλε και καμια καλύτερη φωτό το στήσιμο και τον ντρίπερ γενικά. Ευθυγραμμίζεις σωστά;

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 19:15 »
 Ορίστε, ψηλά ακριβώς κατω από τις τρυπες οσο πιο εξω και πανω, διαφορετικά δεν παιρνεις τιποτα,στα 1,2ομ με 0,30 D κανθαλ από 12 εως 15 watt αλλα και 20w να πας ο ατμος λιγος, για γευση δεν το συζητω δεν υπάρχει ουτε για δείγμα! Το ιδιο στήσιμο με μονή στον magma ή quasar είναι η μερα με την νύχτα!

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 19:46 »
Δεν έχεις κάνει και το καλύτερο στήσιμο φίλε μου. Το βαμβάκι πάει όπου να' ναι και η αντίσταση βρίσκεται πάρα πολύ ψηλά και είναι σε πολύ κακό σημείο. Πως φαντάζεσαι ότι θα πάρεις ντουμάνι και γεύση έτσι; Ο αέρας όταν μπαίνει στο deck πρέπει να φυσάει την αντίσταση, να τη φουντώνει, όχι η αντίσταση να εμποδίζει την ροή του.


Έχω δουλέψει τον Rogue, τον Aeolus, τον Lethali και τώρα χρησιμοποιώ τον Sapor. Θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα ντρίπερ είναι η καλύτερη επιλογή σε γεύση για κάποιον που κάνει πνευμονικές. Μπορούν να παράγουν τρομερό ντουμάνι αλλά δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν τον Dark Horse ή τον Mutation X.


Το σίγουρο είναι ότι δεν έχουν και το πιο απλό στήσιμο. Δεν μπορείς απλά να πετάξεις μια αντίσταση ή να την σηκώσεις όσο ψηλά πάει και να περιμένεις αποτέλεσμα. Προφανώς και έχεις καλύτερη απόδοση στον magma και στον quasar. Στον πρώτο στήνεις πάνω απ' τις τρύπες και στον δεύτερο απλά βάζεις τις τρύπες να κοιτάνε την αντίσταση.


Στα top airflow drippers δεν αρκεί αυτό. O φίλος GiorgosRab έχει κάνει τρομερό στήσιμο. Κεντραρισμένες αντιστάσεις, μπόλικο βαμβάκι σφιχτά περασμένο και τα ποδαράκια ακουμπάνε στο "πηγάδι". Ο αέρας έρχεται από πάνω και χτυπάει ακριβώς στο κέντρο τις αντιστάσεις του χωρίς κανένα εμπόδιο.


Αν χρησιμοποιείς πάνω από 20 Watt δεν χρειάζεται καν να έχεις τόσο ψηλα τις αντιστάσεις. Μπορείς να τις περάσεις κανονικότατα απ' τις τρύπες στους πόλους και θα δουλεύει άψογα το ντριπεράκι.


Δοκίμασε να κάνεις ένα στήσιμο με κεντραρισμένη διπλή αντίσταση, 7 σπείρες 0.4mm σύρμα περασμένο σε τρυπανάκι 3mm και το βαμβάκι να' ναι σφιχτά περασμένο και απλά να ακουμπάνε τα δύο ποδαράκια στο "πηγάδι". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιο λεπτό σύρμα. Μη μου βάζεις όμως 15 σπείρες, προσπάθησε να' ναι από 6 μέχρι 8 ώστε να τις χτυπάει όπως πρέπει ο αέρας.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 23:33 »
 Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ExMortus και θα ήθελα να προσθέσω οτι τυλίγοντας τις σπείρες ανοιχτές και όχι mc σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και σε ντουμάνι αλλά και σε γεύση καθώς εκμεταλλεύεσαι στο μέγιστο την απόδοση του σύρματος. Στο στήσιμο που μας έδειξε ο φίλος Dkapnas ο ατμός έχει διαφυγή απο την αντίσταση μόνο απο τα άκρα της και σε συνδυασμό με την μεγάλη ποσότητα βαμβακιού αλλά και την μη ευθυγράμμιση με την ροή του αέρα είναι λογικό να 'πνίγεται'.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 01:24 »
Αν δουλεύεις λεπτό σύρμα, από 0.32mm και κάτω, οι ανοιχτές σπείρες όντως δουλεύουν καλύτερα, μιας και χρειάζεσαι μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης.


Απ' την άλλη, στο πιο χοντρό σύρμα που έχουμε μεγάλη επιφάνεια ατμοποίησης, το microcoil δουλεύει καλύτερα νομίζω.


Άμα δεν είχε χαλάσει και το κινητό μου θα ανέβαζα και καμιά photo απ' τα ντριπεροστησίματα μου. ::)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 03:18 »
Πρόχειρο και πολυκαιρισμένο στήσιμο με 0.32mm twisted σε 3mm άξονα. 2/3 τρύπες ανοιχτές, 0.8Ω και 30-35w.

Επίσης φίλε το ο-ring σου στο top cap φαίνεται πολύ χαλαρό. Δεν νομίζω να κλείνει καλά. Εγώ τα έχω αλλάξει όλα για να τα φέρω σχετικά καλά τα tolerances, καθώς επίσης και grub screws γιατί why not?  8)

Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 21:43 »
Παιδια υπαρχει σε αυθεντικο ο Aeolus Lite ή o Aeolus 2 Pro απο Ελλάδα?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:36 »
Με μια αναζήτηση στο net δυστυχώς δε φαίνεται να υπάρχει αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aeolus RDA
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 16:45 »
Aeolus v1 top cap με βάση velocity v1 και γυαλί billow v2 nano. Τώρα θέλω να βρω κάπου top cap από Aeolus v2 ή lite και το fasttech έχει μόνο rose gold, τα νεύρα μου...  :)) Ίσως και βάση velocity v2 για να μην έχει την προεξοχή κάτω και να κατεβαίνει πιο πολύ το γυαλί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos