vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

370 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, gstamatos, bujinkan, Jorge, Doubt, azografos, stamatisgr, Buliwyf, gama

Twitter

NET(Natural Extracted Tobacco) lovers

Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 16, 2018, 13:14 »
Εμένα μου αρέσει και ο μπασμάς της vaporificio
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2018, 14:15 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 16, 2018, 18:21 »


μια ερωτηση εχω φτιαξει νετ τις tjuice τα cubano & promo verde καλη γευση αλλα εχω προβλημα καθως μετα απο μια μερα ατμισματος με πιανει βηχας και μου κανει εντυπωση γιατι με αλλα υγρα οχι νετ δεν εχω καποιο θεμα, εχει καποια ιδεα καποιος τι μπορει να φ
αυτα ειναι νετ ??

Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 07, 2018, 20:10 »
Να καταγραψω και εγω καποιες εμπειριες απο τα ΝΕΤs (σημειωνω οτι ειναι μολις το 4ο μου ποστ στο φορουμ, κυριως γιατι μεχρι πριν λιγους μηνες εμενα στο εξωτερικο και δεν ειχα μεγαλη επαφη με το ελληνικο ατμιστικο γιγνεσθαι).
Εχω δοκιμασει κυριως ΝΕΤs τριων εταιριων (ολα concentrates) και καποια σκορπια υγρα εδω και εκει απο καποιες αλλες. Θα μιλησω για αυτες τις τρεις.

1. La Tabaccheria
Εχω δοκιμασει τα Balkan, English και Maryland. 
Τα πρωτα δυο εχουν διαφορετικα ratios απο Virginia, Oriental και Latakia (το balkan εμφαση στο Oriental, το English στο latakia), το τριτο ειναι φτιαγμενο απο την ομωνυμη ποικιλια καπνου. Υπαρχει ξεχωριστο νημα για αυτα εδω http://vaping.gr/index.php/topic,37287.0.html
Ειναι με μια λεξη εξαιρετικα. Πολυ κοντα στη φιλοσοφια των Black Note και μενουν πολυ πιστα στον χαρακτηρα του φυλλου του καπνου. Θεωρουνται απο τα καλυτερα στην Ιταλια που εχει ισως τη μεγαλυτερη παραδοση στα αποσταγματα. Ο,τι πιο αυθεντικο σε καπνικο εχω ατμισει ποτε αλλα αυστηρα και μονο σε επισκευασιμο και αλλαγη βαμβακιων καθε 3-4 ml (και αυτο οταν εχουν μιξαριστει στις χαμηλοτερες προτεινομενες αναλογιες). Στο θρεντ τους υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες για οποιον ενδιαφερεται.

2. Stixx Mixx
Εχω δοκιμασει American Virginian, The Supreme, A+ Blend (και απο καφεδες το Italian Roast). 
Αμερικανικα NETs με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο στυλ απο τα Tabaccheria, πολυ πιο ελαφρια και σε γευση και σε υπολλειματα στις αντιστασεις. 
Το Supreme που ειναι μιξη τριων ποικιλιων πουρου ((Nicaraguan Ligero Filler,Connecticut Broadleaf Binder,and Havana Wrapper) θυμιζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το Don Cristo. 
Τα αλλα δουλευουν καλυτερα σε συνταγες απ οτι μονα τους, αν και το A+ blend ειναι αρκετα συνθετο για standalone.
Στο φορουμ του e-liquid-recipes υπαρχει ενα νημα για NETs που μπορει κανεις να δει τα πρωτα βηματα του Stixx και τη διαδικασια που ακολουθει στην παρασκευη (http://forum.e-liquid-recipes.com/t/diy-n-e-t-naturally-extracted-tobacco/14052). Τα πηρα με pm στο facebook, κατευθειαν στον ιδιοκτητη και μου εστειλε με ~50 δολλαρια 4x30ml (απο Αμερικη->Γερμανια). Η προτεινομενη μιξη ειναι γυρω στο 8% οποτε δεν ηταν καθολου κακο το deal.
Ειναι σιγουρα ποιοτικα αποσταγματα αλλα δεν ειναι ακριβως στα γουστα μου. Τα βρηκα σχετικα ατονα στις προτεινομενες αναλογιες και τα βαρεθηκα καπως ευκολα. Βεβαια ειναι ξεκαθαρα θεμα γουστου γιατι οπου βλεπω κατι για stixx εχει απο κατω και διθυραμβικες κριτικες.

3. Bestcigliquid
Εχω δοκιμασει RY6, Cohibia, Sultan, USA Red.
Ο σκοπος μου ηταν να παρω ενα καπνικο απο καθε "κατηγορια" (RY4, πουρακι, καπνο πιπας, τσιγαρο) για την ποικιλια. Το αποτελεσμα ηταν να παρω 4 concentrates με σχεδον την ιδια γευστικη βαση. Σιγουρα δεν ειναι καθαρα NETs - για την ακριβεια εχω την εντυπωση οτι περιεχουν πολυ μικρο ποσοστο αποσταγματος πανω σε μια κοινη για ολα συνταγη. ΠΟΛΥ γλυκα, καπου αναμεσα στα προηγουμενα δυο απο αποψη υπολλειματων και το RY6 εχει μια εντονη γευση απο σελινο (!). 
Απο μετρια εως κακα θα τα χαρακτηριζα, σε σημειο που ευκολα καποιος που εχει δοκιμασει μονο αυτα μπορει να απορει για το τι βρισκει ο κοσμος στα NETs και τα ατμιζει. Ισως το καλυτερο να ειναι το USA Red που βγαζει μια υποψια απο τσιγαρο. Περιεργως και αυτα εχουν πολλους φανατικους θαυμαστες.
Βεβαια βρηκα κατα τυχη μια χρηση για το Sultan χτες με την οποια εμεινα εκπληκτος. Εφτιαξα τον κλωνο του Ripe Vapes VCT (http://e-liquid-recipes.com/recipe/1213494/Ripe%20Vapes%20VCT ο οποιος παρεμπιπτοντως για οποιον δεν γνωριζει ειναι ελληνιδας σεφ) και αντικατεστησα το TPA Turkish 0.7% με Sultan 1.75% αφαιρωντας το γλυκαντικο. Μπορει με την αλλαγη να μην μου βγηκε VCT αλλα βγηκε ο,τι κοντινοτερο εχω ατμισει σε Rope Cut Skipper.

Αποσυνδεδεμένος Pan Styl

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 01, 2018, 20:00 »
καλησπέρα, πήρα το The Supreme απο Stixx Mixx, ξερει κάποιος αναλογία διάλυσης? ισως 5% είναι καλα? ή πιο πολύ?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 01, 2018, 20:11 »
Η μόνη πληροφορία που ξέρω είναι στο σχόλιο ακριβώς από πάνω σου και λέει 8%.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Pan Styl

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 01, 2018, 20:34 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! να ρωτησω ομως κατι σημαντικο, σε τι τυπο ατμοποιητη το εκανες? mtl? dtl? ρωταω διοτι σε mtl φοβαμαι μηπως το 8% θα ειναι πολύ εντονο. αν το εβαζα σε dtl πιστευω θα ηταν ιδανικο, αλλα τωρα σε τσιγαρισιο ?? 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 01, 2018, 20:48 »
Δεν τα έχω δοκιμάσει για να σου πω. Εγώ γενικά παίζω πιο πολύ mtl και ειδικά τα τσιγαρισια υγρά δεν μπορώ καν να τα φανταστώ για dtl.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απάντησα βάσει προηγούμενου σχολίου που θα το δεις ακριβώς από πάνω. Εγώ tabaccheria κάνω

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 15, 2023, 19:18 »
γνωμη για το Galactika Night Tobacco?

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 15, 2023, 21:43 »
Καλό,έντονο καπνικο και καθαρό
Αξίζει να το δοκιμάσεις

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 595
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 15, 2023, 22:38 »
Αξιόλογο επίσης καί το Double White Custard.
Συνδυάζει Kentucky με Latakia.

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NET(Natural Extracted Tobacco) lovers
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 16, 2023, 11:14 »
Ευχαριστώ πολύ.
Θα ήθελα και μια γνώμη για το fidel lamda.ειδα ότι έχει λίγο νετ. Θεωρείται όμως καπνικο ή πρωταγωνιστεί η βανίλια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110731 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159954 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303297 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530838 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201479 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet