vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 5 χρήστες
jim356, vougiouklakis, manoslykos, tasos1976, Jorge

Twitter

Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 01, 2015, 18:47 »
Ξέρει κανείς αν είναι από τις γνωστές συνταγές που κυκλοφορούν ή έχουν κάνει κάτι καινούργιο δικό τους; Γιατί ας πούμε η συνταγή που υπάρχει για κάστρο είναι μεν ωραίο υγρό αλλά κατά τη δική μου άποψη μακριά από το original. Το snake προσωπικά δεν θα το τιμούσα αν είναι η συνταγή που κυκλοφορεί, τρία αρώματα είναι και είναι εύκολο και πιο φτηνό να τα πάρει κάποιος ξεχωριστά και να το φτιάξει. Το Gambit ναι, μάλλον αξίζει, έχει 500 αρώματα μέσα. Εκτός αν έχουν κάνει κάποιον άλλο κλώνο με πιο λίγα αρώματα. Γι αυτό πρέπει κάποιος που ξέρει καλά τις κλωνοσυνταγές, τα original καθώς και αυτά τώρα να μας πει περίπου τι παίζει.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 01, 2015, 22:12 »
Το castle Long  είναι 95% ίδιο μέχρι στιγμής και δεν έχει ωριμάσει.
Επίσης το Gambit με βγάζει μέντα δεν ξέρω κάτι με δροσίζει.
Τα άλλα δεν τα πήρα γιατί δεν με αρέσουν και στα Original 

Οποίος πείτε Gambit ας μου πει.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 01, 2015, 22:47 »
Ξέρει κανείς αν είναι από τις γνωστές συνταγές που κυκλοφορούν ή έχουν κάνει κάτι καινούργιο δικό τους; Γιατί ας πούμε η συνταγή που υπάρχει για κάστρο είναι μεν ωραίο υγρό αλλά κατά τη δική μου άποψη μακριά από το original. Το snake προσωπικά δεν θα το τιμούσα αν είναι η συνταγή που κυκλοφορεί, τρία αρώματα είναι και είναι εύκολο και πιο φτηνό να τα πάρει κάποιος ξεχωριστά και να το φτιάξει. Το Gambit ναι, μάλλον αξίζει, έχει 500 αρώματα μέσα. Εκτός αν έχουν κάνει κάποιον άλλο κλώνο με πιο λίγα αρώματα. Γι αυτό πρέπει κάποιος που ξέρει καλά τις κλωνοσυνταγές, τα original καθώς και αυτά τώρα να μας πει περίπου τι παίζει.
Φανταζομαι οτι δυσκολα θα ξερει καποιος τις συνταγες που εχουν χρησιμοποιησει.
Για τη συνταγη του castle long θα διαφωνησω. Αν την φτιαξεις με ξεχωριστο steeping και ακριβεια στις αναλογιες, ειναι πολυ κοντα στο αυθεντικο. Οκ αυθεντικο δεν θα γινει ποτε, αλλα και παλι ειναι πολυ καλο.
Το αν αξιζουν η οχι ειναι πολυ υποκειμενικο για τον καθενα. Για καποιον μπορει να μην αξιζει, καποιος αλλος που δεν εχει χρονο για diy η που πρεπει να ψωνισει τα επιμερους αρωματα απο 2-3 μαγαζια γιατι δεν τα βρισκεις ευκολα ολα σε ενα, θα πει οτι αξιζει.
Θα εκπλαγω παντως αν καποιος ξερει τις συγκεκριμένες συνταγες, ποσο μαλλον να το πει κιολας   :dontknow:
Επισης το ποσα αρωματα περιεχονται σε ενα υγρο, δεν του δινει αλλη αξια σε σχεση με καποιο υγρο με λιγοτερα αρωματα. Η τεχνικη, η ακριβεια στις αναλογιες, η ωριμανση των αρωματων σε ομαδες ειναι που δινουν το κατι παραπανω στα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 02, 2015, 01:34 »
Καθαρά χρηματική αξία εννοώ. Αν για το gambit θέλει κάποιος 24€ να πάρει τα αρώματα ενώ για το snake oil θέλει 9€ σαφώς το δεύτερο είναι πιο εύκολο για να πειραματιστεί κάποιος.

Και όσον αφορά το seperate steeping, ας πούμε ότι φρέσκο (μετά την τελική μίξη των επιμέρους steeped μειγμάτων) να είναι κοντά στο αυθεντικό, αλλά με τον καιρό δεν θα ομογενοποιηθούν; Μετά από 2-3 βδομάδες δεν θα είναι σαν να είχαν γίνει steeped όλα μαζί;

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 02, 2015, 02:05 »
Mindtrapper μιλησα με χημικο ατμιστη απο μια ομαδα Αμερικανων ατμιστων στο facebook ο οποιος φτιαχνει αρκετα υγρα (και τα εμπορευεται) και για το seperate steeping μου είπε ακριβώς αυτο που λές. Αφου μου εξηγησε με -δυσκολες για εμενα- ορολογιες τι γινεται ακριβως,μου ειπε και την απλουστευμενη εξηγηση η οποια ηταν αυτη: Ναι, ομογενοποιουνται τα υγρα και το seperate steeping δεν εχει καμια χρησιμοτητα εκτός και αν ατμίσεις το υγρο που έφτιαξες εντός 48 (πανω κάτω) ωρων. Απο εκει και μετα ειναι σαν να τα αναμιξες ολα μαζι τα αρωματα εξ αρχης λογο ομογενοποιησης...  :yes:
Δεν ξερω γιατι δεν ειμαι χημικός αλλά του συγκεκριμενου τυπου του εχω εμπιστοσυνη και γενικα στο συγκεκριμενο group του facebook όλα τα μέλη οταν έχουν απορία για υγρά,χημικες ενώσεις κλπ ρωτανε αυτόν...   :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2015, 03:16 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 02, 2015, 07:44 »
καθαρα  απο  θεμα  κοστους  ειναι 

σαν  να  πουλας  παγακι  σε  εσκιμωους   ;)

απο  θεμα  ουσιας  ..........να  σε  παρω  κιμα  να  σε  κανω  κεφτε ..σε  λεω

seperate steeping  συμφωνω  απολυτα με  οσα  εγραψε  ο  pasta@





« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2015, 07:58 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 03, 2015, 19:26 »
Πήρε το αυτί μου (τo ένα από τα δύο και πολύ ξώφαλτσα) κάποιες φήμες ότι πιθανώς να υπάρξει μελλοντικά και έκδοση short castle σε reserve.. Αν παίξει αυτό, βλέπω να τα φτιάχνουν πραγματικά με το βαρέλι  :laugh1:
Αν δεν παίξει, συγχωρήστε με, δεν μπορώ να το ξέρω με καμία βεβαιότητα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Mindtrapper μιλησα με χημικο ατμιστη απο μια ομαδα Αμερικανων ατμιστων στο facebook ο οποιος φτιαχνει αρκετα υγρα (και τα εμπορευεται) και για το seperate steeping μου είπε ακριβώς αυτο που λές. Αφου μου εξηγησε με -δυσκολες για εμενα- ορολογιες τι γινεται ακριβως,μου ειπε και την απλουστευμενη εξηγηση η οποια ηταν αυτη: Ναι, ομογενοποιουνται τα υγρα και το seperate steeping δεν εχει καμια χρησιμοτητα εκτός και αν ατμίσεις το υγρο που έφτιαξες εντός 48 (πανω κάτω) ωρων. Απο εκει και μετα ειναι σαν να τα αναμιξες ολα μαζι τα αρωματα εξ αρχης λογο ομογενοποιησης...  :yes:
Δεν ξερω γιατι δεν ειμαι χημικός αλλά του συγκεκριμενου τυπου του εχω εμπιστοσυνη και γενικα στο συγκεκριμενο group του facebook όλα τα μέλη οταν έχουν απορία για υγρά,χημικες ενώσεις κλπ ρωτανε αυτόν...   :dontknow:
Αν και δεν ξέρω αν είμαστε στο σωστό νήμα για αυτή τη συζήτηση, το seperate steeping για μένα έχει χρησιμότητα σε συγκεκριμενες συνθήκες, πχ αν το υγρό περιέχει υλικά που αν τα βάλεις μαζί με τα αρώματα από την αρχή θα απορροφήσουν τα άλλα αρώματα και θα επικρατήσουν πλήρως, ή και ανάποδα, μπορεί να χαθούν τελείως...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 03, 2015, 22:35 »
Περιμένω τον "μεγαλοπόδαρο" πως και πως τώρα, κι αν έχει πέσει μέσα στην συνταγή του Gorila, θα ανάβω λαμπάδες να πιάσουν την συνταγή και του B.Bounty  :D

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 04, 2015, 09:53 »
Αυτοι δεν πιανουν τιποτα. Απλα αν καποιος καταφερει να δωσει καλη συνταγη για κλωνο στο internet, απλα θα την αντιγραψουν!!!! Τα 4 αρωματα που εβγαλαν ειναι οι συνταγες που εχουν πολλα αστερακια στο νετ. Τυχαιο??? Δεν νομιζω!!!!


Σ.Σ. Δεν το λεω για κακο. Μακαρι αυτο που εκαναν αυτοι να το ειχαν κανει κι' αλλοι, και πιο νωρις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2015, 10:19 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 04, 2015, 10:27 »
Τα αρωματα ειναι καταπληκτικα οπως και η εξυπηρετηση του Γιωργου. Το φιδολαδο ειναι ολα τα € ενω με τα υπολοιπα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω.
Γιατι ρε γμτο παντα Γ@μ@ει καποιος ενα τοπικ με ασχετα..?
Θεωρω οτι τα πραγματα ειναι απλα: Μου κανει ? Με διευκολυνει?
Το παιρνω.
Εαν δεν μου κανει δεν το παιρνω αλλα δεν κρινω κιολας γιατι ειναι ο κοπος καποιου αλλου...

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 04, 2015, 10:35 »
Εντάξει, το αν ο κατασκευαστής έχει πάρει κάποιες, ας πούμε, καλές συνταγές από το internet ή έφτιαξε τις δικές του δεν έχει τόση σημασία. Το θέμα είναι αν τα αρώματα αυτά αρέσουν σε μεγάλο βαθμό σε όσους αρέσουν και τα πρωτότυπα. Αν κάποιος, δηλαδή, γουστάρει τρελά το ένα κάστρο να του αρέσει πολύ και το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 04, 2015, 16:07 »

καλά επίτηδες το κάνουν? δεν έχει ούτε μηνα που έψαχνα τα αρώματα να φτιάξω το castle long και τώρα υπάρχουν όλα σε ένα μπουκαλάκι ?
πολύ καλή περίπτωση φαίνονται αυτά τα αρώματα ειδικά για άτομα που ξεκινάνε τώρα τα diy υγρά θα τους βοηθήσει παρα πολύ για να πετύχουν ένα καλο υγρό χωρίς πολύ κόπο
σίγουρα θα τα δοκιμάσω

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 04, 2015, 16:23 »
Σαφώς και ο προφορικός λόγος μερικές φορές είναι καλύτερος αλλά....
Μίλησα με τον παρασκευαστή και μου είπε την συνταγή για το cobra oil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παίρνουμε 5 κονάκια και 2 οχιές τα βάζουμε στο μπλέντερ και πατάμε το κουμπί το υγρό που βγαίνει είναι το περίφημο φιδολαδο (snakeoil)όταν το θέλουμε λίγο πιω εκλεπτυσμένο προσθέτουμε και 2 κόμπρες και έχουμε το περίφημο cobra oil .  :))

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 04, 2015, 16:31 »
Τελικά το αποτέλεσμα είναι κοντά στα κανονικά υγρά ή θα τα πάρουμε και θα πάνε στα σκουπίδια?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 04, 2015, 22:27 »
Ένα τιζεράκι πριν το κανονικό review μου των Cobra oil και Short Castle!

Μέχρι στιγμής τα δοκίμασα με βάση 87% vg και αυτό που παρατήρησα ήταν ότι η γεύση ήταν εκεί αλλά η vg της κρατούσε το κεφάλι κάτω και δεν την άφηνε να εκφραστεί. Αύριο θα δοκιμάσω το φιδέλαιον σε 50/50 το οποίο ωρίμασε και ζητώ την υπομονή σας για το κάστρο το οποίο θέλει καιρό.

Το κάστρο πάντως, ακόμα και με αυτή τη βάση το βρήκα ως μια εξαιρετική προσπάθεια. Ιδιαίτερα δε σε ρινική εισπνοή και εκπνοή, πλησιάζει επικίνδυνα το αυθεντικό.

Έχω μεγάλες ελπίδες για τις αποδόσεις τους με 50/50!!!

Αναμείνατε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159878 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515346 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530809 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801640 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11067 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet