vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 6 χρήστες
I.P, dkostas, bloodlessz, Jorge, Milarepa, Mantis039

Twitter

Στασιμοτητα στα αρωματα DIY

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 11:36 »
Εγώ πάλι θα ήθελα να είμαι λογιστής της Five Pawns! Και να αμοίβομαι με βαρέλια Reserve.

Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα και το γυρνάμε σε έτοιμα υγρά και μάρκετιγκ.

Στους περισσότερους διαφεύγει μια σημαντική παράμετρος.

Έστω λοιπόν ότι έχουμε δυο αρώματα, βανίλια και σοκολάτα. Μπορούμε να γνωρίζουμε από την αρχή αν η μίξη αυτών των αρωμάτων στην αρχική τους μορφή, θα μας δώσει βανιλοσοκολάτα? Ή ο "χορός" των αρωματικών μορίων θα βγάλει άλλο αποτέλεσμα, βατόμουρο ας πούμε? Τυχαία παραδείγματα!

Η αλήθεια είναι πως όχι. Και μιας και το γυρίσαμε στα πιόνια (πρωτότυπο!!!), να σας πω το εξής το οποίο προέκυψε από μια συνομιλία που είχα τις προάλλες (δεν θα αναφέρω ούτε πηγές ούτε θα επεκταθώ): το Grandmaster το οποίο μεγάλο μέρος της ατμιστικής κοινότητας προσπαθεί να αντιγράψει, περιέχει 99 διαφορετικά αρώματα. Και η πηγή είναι έγκυρη. Ναι φίλοι, αυτό το αποτέλεσμα μπανάνας, φυστικοβούτυρου και καραμέλας, χρειάζεται 99 διαφορετικά αρώματα για να επιτευχθεί, και όλα στην σωστή αναλογία. Και τείνω στην άποψη, παρόλο που δεν το έχω επιβεβαιώσει, ότι δεν μπορεί να είναι όλα από τον ίδιο κατασκευαστή! Και σε γενικές γραμμές, σε τέτοιο νούμερο κινούνται όλα τα πιόνια.

Η στασιμότητα λοιπόν, μπορεί να μην είναι και τόσο πραγματικό γεγονός. Μπορεί ένα άρωμα φράουλα σαν σκέτο να είναι μάπα. Σαν πρώτη ύλη όμως, υπό την έννοια του ότι αν αναμειχθεί με κάτι άλλο να παράγει εξαιρετικό αποτέλεσμα, μπορεί να είναι εξαιρετικό.

Ο συνδυασμός και η συναρμολόγηση είναι αυτά τα οποία αποδίδουν αποτέλεσμα, και αυτό είναι που πληρώνουμε όταν αγοράζουμε ένα υγρό.

Στον αντίποδα φυσικά, υπάρχει και η πιο απλοϊκή προσέγγιση. Υπάρχουν εταιρείες οι οποίες βγάζουν αρώματα πολύ μα πάρα πολύ κοντα στα έτοιμα υγρά τους. Θυμάμαι το Cuban Supreme της FA για παράδειγμα, όπου το έτοιμο υγρό και το DIY από τα χεράκια μου δυσκολευόσουν απίστευτα να τα ξεχωρίσεις.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:10 »
Δεν είμαι σε θέση και ούτε έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου, αλλά το 99 μου κάθεται κάπως μαρκετίστικο ρε παιδί μου ώς νούμερο. Μήπως εννοούν ότι δεν είναι 5-6 αλλά καμιά 20αριά τα συστατικά?
Είναι δυνατόν σε κάθε παρτίδα που φτιάχνουν να συνδυάζουν 99 συστατικά (που από batch σε batch θα έχουν και διαφορές καθώς είναι αδύνατον να προμηθευτούν ακριβως τα ίδια (ειδικά αν προέρχονται από φυσικές πρώτες ύλες) και μάλιστα να τροποποιούν τα ποστοστά των επιμέρους συστατικών κάθε φορά έτσι ώστε να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα?
Αν ισχύει αυτό, δεν έχουν master blender, αλλά ΤΟΝ master blender.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:19 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:14 »
Να  περιέχει  99  διαφορετικά  αρώματα  είναι αστείο  και  σαν  σκέψη  ….[[ κατά  την  γνώμη  μου  ]] 
 
Και επι  της   ουσίας    τα  συγκεκριμένα  υγρά  όπως  εγώ  το  έχω  δει  απλά  έχουν  ακριβα  αρώματα 
 
Υπάρχει καραμέλα  με  20  εύρο  το  κιλό  και  με  2.000ευρο  το  κιλό  οι  τύποι  έχουν  επενδύσει  σε  καλές  πρώτες  ύλες 
 
Μιλώ  γιατί  γνωρίζω  πολύ  καλά  και  την  μια  και  τη  άλλην  καραμέλα 
 
Άλλα  χωρίς  να  θέλω  να  προσβάλω   είναι  πολύ  αστείο  99  αρώματα  ……….

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:32 »


Αν ισχύει αυτό, δεν έχουν master blender, αλλά ΤΟΝ master blender.


Τον Chuck Norris

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:10 »
Μα 99 αρωματα? 99?? Δεν εβαζαν ενα ακομα να πιασουν το τριψηφιο?
Ακου 99.. :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:31 »
Για να μην παρερμηνευθούν αυτά που έγραψα, το 99 θεωρώ οτι αν υφίσταται μάλλον αφορά αρώματα που έχουν μπει σε ελάχιστες ποσότητες, αμελητέες θα έλεγα πχ 1-2 σταγόνες στο κάθε "βαρέλι", ίσως για να προσθέσουν μαρκετίστικα την δυνατότητα να λένε οτι χρησιμοποιούν 99 συστατικά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:34 »
Περισσότερο σχολιασμό περίμενα πάντως για το

Παράθεση
Έστω λοιπόν ότι έχουμε δυο αρώματα, βανίλια και σοκολάτα. Μπορούμε να γνωρίζουμε από την αρχή αν η μίξη αυτών των αρωμάτων στην αρχική τους μορφή, θα μας δώσει βανιλοσοκολάτα? Ή ο "χορός" των αρωματικών μορίων θα βγάλει άλλο αποτέλεσμα, βατόμουρο ας πούμε? Τυχαία παραδείγματα!

παρά για τον αριθμό 99!  :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:38 »
Αν χρησιμοποιηθουν αρωματα καποιας εταιρειας που εχει πετυχει πιστη απομιμηση της βανιλιας και της σοκολατος,
τοτε θελω να πιστευω πως η αναμειξη τους θα βγαζει παντα βανιλοσοκολατα.
Πιο δυνατη η βανιλια, πιο δυνατη η σοκολατα, αναλογως τα επιμερους ποσοστα, αλλα παντα βανιλοσοκολατα.
Αν αναμειξεις κοκκινο και κιτρινο, υπαρχει περιπτωση να παρεις ποτε πρασινο?

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:43 »
Όταν  υπάρχουν  σε  μια  εταιρεία  πάνω  από  20-30[ κωδικοί ]   σοκολάτες   γιατί   να  πρέπει  να  βάλεις  βανίλια  +σοκολάτα  για  βανιλοσοκολατα  όταν  το  έχεις  σε  έτοιμο  ………………….ασχετα  το  πως  το  πλασάρεις   σε  περιγραφή  υγρού
 ;)
 
Μίλω  πάντα  για  αρώματα  επαγγελματικής  χρήσης   


ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΥΔΑΤΟ-ΔΙΑΛΥΤΑ  ΑΡΩΜΑΤΑ  ***** 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:46 »
Και εκεί ακριβώς θέλω να σταθούμε. Προσωπικά θεωρώ ότι τα αρώματα, είναι ζωντανά. Ακόμα και τα έτοιμα υγρά, είτε προέρχονται από εταιρεία, είτε από DIY.

Τα αρώματα, όταν αναμιχθούν στην βασική τους μορφή, πριν προσθέσουμε βάση, θεωρώ ότι έχουν πιθανότητα να αποδώσουν κάτι άλλο. Και αυτό έχει να κάνει με διεργασίες που γίνονται σε μοριακό επίπεδο.

Αν αναμίξεις κόκκινο και κίτρινο, δεν θα πάρεις πράσινο.

Αν αναμίξεις όμως Υδρογόνο με Οξυγόνο, θα πάρεις νερό!

Αυτές φυσικά, είναι δικές μου σκέψεις, ούτε με κάποιον ειδικό τις έχω επιβεβαιώσει, ούτε χημικός είμαι (στην οργανική τουλάχιστον, ήμουν σκράπας!!!).

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 13:55 »
Επειδή  μιλάμε  στο  99%  για  συνθετικά   αρώματα    όταν   λέμε  πχ  σοκολάτα/πορτοκαλί   [άρωμα]   δεν  είναι   σοκολάτα  +πορτοκαλι
 
Έχει  βγει  με  την  μια  σοκολάτα –πορτοκαλί ένα  πράγμα  να  το  πω  έτσι  …………….. :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 14:47 »
Well, ας ελπίσουμε κάτι από αυτά να μου κάνει κλικ, έχω απογοητεύει από τα diy. Πήρα αφορμή από αυτό το θέμα να κάνω το βήμα και να δοκιμάσω Mt Baker και SnG...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 29, 2015, 22:17 »



Σ.Σ.2.  Η πλακα ειναι πως με τοσες αξιολογες, οπως λενε, συνταγες που κυκλοφορουνε, μια βιοτεχνια το μονο που θα ειχε να κανει ειναι να τις δοκιμασει, να διαλεγει καμια δεκαρια καθε 6 μηνες, να τις παρασκευαζει  και να τις προωθει καταλληλα!


ΕΜ!!!!  Καιρος ητανε και μαλλον ξεπουλησανε κιολας. Δεν ηθελε πολυ μυαλο  ::) .
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25929.msg852396.html#msg852396

Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 29, 2015, 22:36 »
Well, ας ελπίσουμε κάτι από αυτά να μου κάνει κλικ, έχω απογοητεύει από τα diy. Πήρα αφορμή από αυτό το θέμα να κάνω το βήμα και να δοκιμάσω Mt Baker και SnG...


Δύσκολα αρώματα... θα σε ζορίσουν λίγο αλλά αξίζει το κόπο

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 29, 2015, 22:56 »
Αν και δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να φτιάξω diy άρωμα, υποθετικά μιλώντας ίσως ένα μειονέκτημα είναι πως επειδή όταν ξεκινήσω θα υπάρχει ο φόβος του να χάσω χρήματα πετώντας δοκιμές, θα πειραματίζομαι πάντα σε 10ml μπουκαλάκια. Αυτό αμέσως σε περιορίζει στο πόσο άρωμα θα πρέπει να βάλεις.. Παράδειγμα άλλο στα 100ml να βάλεις 15 σταγόνες από ένα άρωμα και 2 από ένα άλλο... στα 10 ml πως θα το πετύχεις αυτό? Να βάλεις δηλαδή 1.5 σταγόνες και 0.2 σταγόνες...

Το κακό πάλι είναι αν σε αυτό το 100ml μπουκαλάκι ατμίσεις έστω και 1 ml για να δεις τη συνταγή έχεις χαλάσει άμεσα τις αναλογίες και δε θα μπορέσεις να το ξαναπετύχεις.. σκέφτομαι αν και καινούριος να αρχίσω να δοκιμάζω δικές μου συνταγές αλλά ακόμη δεν έχω βρε τον τροπο και τη μεθοδικότητα που θέλω να ακολουθήσω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135840 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34980 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos