vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Jorge

Twitter

Στασιμοτητα στα αρωματα DIY

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 20:38 »
Θα σας πω κάποια πράγματα για το DIY.

Όταν αποφάσισα να ασχοληθώ, πρώτα αγόρασα εξοπλισμό (ποτήρι ζέσης, ογκομετρικούς κυλίνδρους, σταγονόμετρα, γυάλινες ράβδους ανάδεσης κλπ) και μετά βάση και άρωμα. Στο μυαλό μου γυρόφερνε η εικόνα του τρελού επιστήμονα, που μετά από χιλιάδες δοκιμές ξαφνικά φωνάζει "ΕΥΡΗΚΑ" με το υπερυγρό που κατασκεύασε, και μετά του φοράνε ζουρλομανδύα και ούτε να το χαρεί προλαβαίνει. Θυμάμαι στις αρχές, μετρούσα μέχρι και το εκατοστό του ml(υπερβολή) ώστε να πετύχω την τέλεια αναλογία συστατικών. Τα μόνα αρώματα που είχα τότε, ήταν FA και Atmos. Η όρεξη άρχισε να μου περνάει, και το έριξα στη σκέτη βάση, μετά από κάποια φάση που βαριόμουν να φτιάξω υγρά και αφού ξέμεινα, είπα να δοκιμάσω βάση.

Μετά, άρχισαν οι δοκιμές και η συγγραφή, και η μοναδικές φορές που έχω κάνει DIY τον ενάμιση τελευταίο χρόνο ήταν δύο: μία για μια φίλη, 200ml από το Hazel Pleasure Delight (του έφτιαξα και ετικέτα, ανάθεμά με και αν έχω κρατήσει τη συνταγή) και μία όταν ήταν να δοκιμάσω τα SNG και τα Mount Baker.

Τι θέλω να πω? Με τα DIY μπορούμε να φτιάξουμε υπέροχα πράγματα. Κάποιοι μπορεί να τη βρίσκουν έτσι, και δεν τους αδικώ καθόλου. Το δεδομένο είναι ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε τα στάνταρ των εταιρειών που κατασκευάζουν έτοιμα υγρά. Δηλαδή αυτό το "ΕΥΡΗΚΑ" δεν το βλέπω να συμβαίνει. Εκτός αν έχουμε ένα παλμαρέ από 200+ αρώματα διαφόρων εταιριών, και πολύ ελεύθερο χρόνο. Το θυμάμαι γιατί έφαγα αρκετό καιρό προσπαθώντας να κλωνοποιήσω το Τριμπέκα. Και υπερήφανα λέω ότι τη μυρωδιά την πέτυχα, τη γεύση όμως  :nope:

Βασούλα λοιπόν και τα μυαλά στα κάγκελα, καθώς πρέπει να κρατάμε και τη γεύση καθαρή για όταν σκάνε καινούρια υγρά προς δοκιμή!

Και αν κάποιος από σας που συνεχίζετε στα DIY αναφωνήσει κάποιο βράδυ "ΕΥΡΗΚΑ", ευχαρίστως να δοκιμάσω το θησαυρό του!  ;D

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 21:12 »
Εγω θα λεγα παλι,οχι μονο στασιμοτητα...αλλα και αυτα που ηδη υπαρχουν,δεν εχουν καμια σχεση με τα υγρα που ηταν πιο παλια(π.χ ry69)που ηταν απο τα αγαπημενα μου diy και τωρα απλα δεν :thumpdown: !!Θελει πολυ ψαξιμο(και χρημα για δοκιμες)πλεον,μιας και δεν υπαρχει η δυνατοτητα δοκιμης πιο πριν οπως τα ετοιμα >:( !!Υ.Γ(συμφωνω με τον kostas44)

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 21:26 »
Γι' αυτο εγραψα παραπανω οτι η αγορα (η ελληνικη πολυ περισσοτερο για τους γνωστους λογους) διψαει για μια εταιρια που να παραξει (και να προωθησει) ψαγμενα - ποιοτικα - συνθετα αρωματα.


Μιλωντας για την Ελληνικη αγορα, η after-8 που στην αρχη με ειχε εντυπωσιασει με μερικα αρωματα, υστερα εμεινε στασιμη (για να μη πω πως τρεχει προς τα πισω). Η T-juice κατα τη γνωμη μου ειναι η μονη απο τις εταιριες που εχει στη γκαμα της 4-5 αρωματα που ασχετα αν σου αρεσουν η' οχι , κατι λενε (το vamp βεβαια δυσκολα θα βρεις καποιον που δεν του αρεσε...)


Σ.Σ.1.  Μηπως πρεπει να ξανακοιταξουμε προς τα εκει που οι περισσοτεροι "παλιοι" ξεκινησαμε τα DIY, προς Πολωνια μερια??
Σ.Σ.2.  Η πλακα ειναι πως με τοσες αξιολογες, οπως λενε, συνταγες που κυκλοφορουνε, μια βιοτεχνια το μονο που θα ειχε να κανει ειναι να τις δοκιμασει, να διαλεγει καμια δεκαρια καθε 6 μηνες, να τις παρασκευαζει  και να τις προωθει καταλληλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2015, 21:33 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 21:31 »
Ποια στασιμοτητα ρε παιδες?
Τι αλλο να βγαλουν δλδ?
Εχετε κοιταξει να δειτε ΤΙ αρωματα κυκλοφορουν?
Εκτος κ εαν κοιτατε 2-3 εταιρειες συγκεκριμενα.
Μονο απο TPA & Capella υπαρχουν απειρες επιλογες.

Απ'οτι καταλαβα ψαχνετε ενα ετοιμο "γκουρμεδιαρικο" αρωμα.
Υπαρχουν μερικες εταιρειες οπως η after8 που βγαζουν πιο περιπλοκα αρωματα αν ψαχνετε κατι τετοιο.

Απο κει κ περα, το DIY εχει να κανει με το Φτιαξτο Μονος Σου.
Αν ηταν να σου βγαλει η FivePawns ετοιμο αρωμα του castle long, τοτε ποιο το νοημα ?
Γιατι να σου πλασαρει το 30ml στα 35€?

Οι περισσοτεροι, οπως κ γω αλλωστε, ξεκινησαμε το DIY στα υγρα για οικονομικους λογους.
Και ειναι οντως πολυ πιο οικονομικο. Αλλα απο την αρχη ξερεις (ή θα πρεπε να ξερεις), οτι δυσκολα θα πετυχεις το αντιστοιχο ετοιμο υγρο.


Το παιχνιδι εχει παρει τροπη προς τα ετοιμα υγρα. Μοδα? Μαρκετινγκ?
Εσυρε το χορο η 5pawns, ακολουθουν κ ολοι οι αλλοι πλεον.


ΥΓ: Δεν ειμαι master chef στα DIY. Απλα ψαχτειτε λιγο με διαφορες συνταγες (κλωνους ή μη), αγοραστε διαφορα αρωματα & ξεκινηστε τις μιξεις.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 21:39 »
Εγραψες ακριβως οτι ετοιμαζομουν να γραψω και εγω. Νομιζω οτι δεν υπαρχει ενα σουπερ αρωμα, αλλα ο συνδυασμος πολλων διαφορετικων που δινει το περιπλοκο αποτελεσμα.
Και ποικιλια αρωματων υπαρχει ατελειωτη.
Δεν φανταζομαι οτι οι εταιρειες που παραγουν υγρα, εχουν αμελησει να φτιαξουν κατι τετοιο και να χανουν εσοδα.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 22:01 »
Μιλατε για εσοδα σαν να εχετε χρηματiσει λογιστες της fivepawns. Μη κολαμε στην συγκεκριμενη, πετυχημενη μαλλον περιπτωση.
Στην Αμερικη καθε γωνια εχει και ενα εργαστηριο υγρων "premium".  Εγω ειπα πως η πεποιθηση μου ειναι πως οι πρωτοι που θα προωθησουν αρωματα "ψαγμενα", δεν θα προλαβαινουν μα πουλανε, γιατι υπαρχει κενο. Και μπορει να βγαζεις απειρως μεγαλυτερο κερδος απο ενα μπουκαλακι των 10 $ (αφου δεν θα εχεις R&D,  απο ενα μπουκαλι των 35$), αρκει να εχεις και πολλαπλασιες πωλησεις.


Τωρα θα μου πειτε: "τι λες ρε μεγαλε, αν συμφερει γιατι δεν το κανουν?"
Η απαντηση ειναι πως παντα υπαρχει αυτος που θα το κανει πρωτος σκεφτομενος "out of the box". Ας μη ξεχναμε αλλοστε οτι η αγορα  η.τ. ειναι μια νεα αγορα που διαμορφωνεται διαρκως, δεν εχει κατασταλαξει ακομα, και στο χωρο κυριαρχουν μαλλον ερασιτεχνες των επιχειρησεων (για να μη πω πως μερικοι μοιαζουν με παρακμιακους χιππις)   που ειδαν φως και μπηκαν, επειδη ηταν ατμιστες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2015, 22:12 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 22:19 »
Απο το 09 τα ετοιμα υγρα ειναι μοδα η μαρκεντινγκ  :yes: ;)
Ο νομος του εμποριου λεει "στην ποσοτητα ειναι το κερδος" και οσοι καταλαβαν ....καταλαβαν .
Και οσο για τα αρωματα αυτο που εχω διαπιστωσει στα εξη χρονια ειναι οτι ολα ειναι σχεδον ιδια με αλλες ονομασιες ...την εχω πατησει πολλες φορες ετσι

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 22:46 »
Με  απουσία  νομοθετικού  πλαισίου  δεν  υπάρχει  κανένας  σοβαρός  παίχτης   αρωμάτων  που  θα  θέλει  να  μπει  στο  παιχνίδι   

Υπάρχουν  κάποιες   εταιρείες    που  εμπιστεύομαι  που  και  αύριο  να  μην  υπάρχει  ηλεκτρονικό  τσιγάρο  αυτές  θα  υπάρχουν   



Πάντως  υπάρχουν  πολλοί  παίχτες  που   αναμένουν  …ειδομεν 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 23:14 »
Οπως ειπαν και 2 φιλοι παραπανω, περισσοτερο εχω ξενερωσει με τις αλλαγες (προς το χειροτερο) στα αρωματα, παρα με την ποικιλια. Και το προβλημα ειναι κυριως στα καπνικα αρωματα.

Οπως και με τα τσιγαρα παει η ιστορια παντως.. Πριν 10 χρονια ανοιγες το πακετα καμελ και εκανες κεφαλι απο την ωραια μυρωδια, ενω τελευταια (2 χρονια πριν τουλαχιστον που καπνιζα) ενιωθες οτι μυριζεις καμμενο πλαστικο  >:(

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 23:49 »
Σε μερικές εταιρίες υπάρχει όντος στασιμότητα. Αλλά  υπάρχουν και πάρα πολλές καινούργιες εταιρείες ή και παλιές ακόμα πού  βγάζουν καταπληκτικά αρώματα με πολύπλοκες  γεύσεις,  και  όλα αυτά που ζητάμε από ένα υγρό.
Από την αρχή σχεδόν πού ξεκίνησα το ατμισμα φτιάχνω τα δικά μου υγρά , άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι.  Έχω ατμισει πολύ “ΑΠ’ΟΛΩΝ”.
Κάποιες φορές αγοράζω και κανένα έτοιμο υγρό, μετά από προσεκτική μελέτη του cruiser79  :respect_hat: σαν δώρο στον εαυτό μου.
Στασιμότητα υπάρχει σε μας που φτιάχνουμε τα υγρά  μας μόνοι μας.  To DIY θέλει φαντασία και δοκιμές.  Οι περιγραφές των αρωμάτων πλέον είναι σε αρκετά καλό επίπεδο, τις περισσότερες φορές, και βοηθάει στο να σκεφτείς μια μίξη. Αλλά και σε πολλά μαγαζιά μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές γεύσεις.
 Πάρα πολλές  προσπάθειες  να αντιγράψουμε κάποια γνωστά και δημοφιλή υγρά. Δεν αντιλέγω ότι πολλές φορές το αποτέλεσμα μπορεί να πλησιάζει και να βγαίνει ένα  πολύ καλό υγρό.
Το DIY όμως δεν σημαίνει και μια μοναδικότητα του υγρού?.  Το έχω σκεφτεί , το έχω δοκιμάσει, και το έχω φέρει στα μέτρα μου.  Καλό, κακό, μέτριο, δεν έχει σημασία, το έφτιαξα εγώ, ξέρω τι δεν πάει καλά και την επόμενη φορά θα το διορθώσω. Ακόμα και σε έτοιμες συνταγές που διαβάζω κάτι μπορεί να μην μ’ αρέσει,  να θέλω να το αλλάξω.  Καλό σαν ιδέα αλλά θέλω το κάτι που μου ταιριάζει περισσότερο.

Αν μιλάμε για DIY. Αν περιμένουμε ότι η Five Pawns θα βγάλει το castle long σε  άρωμα νομίζω θα απογοητευτούμε.

Με τόσα αρώματα που υπάρχουν πλέον σε Ελλάδα και εξωτερικό, οι συνδυασμοί ξεπερνούν κατά πολύ την ατμιστική μας,  και όχι μόνο, ζωή.  Ας αφήσουμε την φαντασία μας  ελεύθερη.   Μπορεί κάποιο βράδυ “να φωνάξουμε ΕΥΡΙΚΑ”  και να έχουμε φτιάξει το επόμενο castle long. 
 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 00:11 »
...
Έχω ατμισει πολύ “ΑΠ’ΟΛΩΝ”.
Κάποιες φορές αγοράζω και κανένα έτοιμο υγρό, μετά από προσεκτική μελέτη του cruiser79  :respect_hat: σαν δώρο στον εαυτό μου.
...
Στασιμότητα υπάρχει σε μας που φτιάχνουμε τα υγρά  μας μόνοι μας.  To DIY θέλει φαντασία και δοκιμές. 

Αυτό ακριβώς.  :thumpup:
Αν κάποια εταιρεία "βγάλει" καλή συνταγή gourmet, λογικό είναι να κρατήσει τη συνταγή μυστική.
Εμείς τι κάνουμε:
Υπάρχουν Χν εταιρείες με ΑΒ αρώματα. Μέχρι να τελειώσει το Σύμπαν, έχουμε άπειρους συνδυασμούς να δοκιμάσουμε.
Ακόμα κι αν το 90% δεν πετύχει, μένουν τα άπειρα υπόλοιπα 10% για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 00:40 »
Συμφωνω με τους προλαλησαντες! ειναι τοσα πολλά τα αρώματα!!! μόνο οι 3-4 μεγάλες εταιρείες έχουν πάνω από 500 αρώματα.
Οι συνδυασμοί είναι πολλά εκατομμύρια!! ο ενδοιασμός και ο δισταγμος των diyers είναι να συνδυασουν αρωματα με τον φοβο οτι δεν θα βγουν καλα και θα "πεταξουν" λεφτά. Πρεπει να εχεις πολύ χρονο, μερακι και μυτη για να τα καταφερεις...
Γι'αυτο νομιζω και τα παραπονα....
Απο την αλλη εταιρειες οπως η TJuice προσφέρουν πιο πολύπλοκα αρωματα και μαλιστα πολύ κοντά σε αυτό το έτοιμο που πουλάνε.
Τελος νομιζω η αποψη για στασιμοτητα λαμβανει υπόψη μονο την εγχωρια αγορά η οποία ειναι περιορισμένη. Υπαρχουν και αλλες εταιρειες που δεν υπαρχουν προιοντα τους στην Ελλαδα...Για παράδειγμα της Mount Baker. Δες ποσα αρωματα εχει και τι συνδυασμούς. Παρότι δεν θεωρειται premium (chic) εταιρεία, δεν μπορεί, δύο τρια θα αξίζουν. Για παράδειγμα ο φιλος Cruiser79 έχει βαθμολογήσει ενα από αυτά με 90/100. Το εχει δοκιμάσει κανείς; λίγοι πιστεύω...
Θελει και ψαξιμο λοιπόν η ιστορία...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 00:44 »
Γενικά αν κοιτάξεις εκείνο το site έχει σε έτοιμα αρώματα πράγματα που εμείς για να τα φτιάξουμε θέλουμε 3/4 υγρά σε μίξη. Δεν είναι σαν τα υπερ-εξελιγμένα premium αλλά είναι αρκετά παράξενες γεύσεις.


Απλά λοιπόν δεν υπάρχει ελληνικό κατάστημα που να φέρνει τέτοια, αυτό είναι το θέμα μας  :)) 

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 10:46 »
Λοιπόν, Αντώνη κοίτα να δεις εγώ δεν πιστεύω ότι μια εταιρία που έχει 500 αρώματα είναι το κάτι άλλο κτλ απλά έχει δώσει ένα τρομερό budget γιατί με τόσα πολλά δεν κάνεις δουλειά. Εγώ προσωπικά δεν θα προτιμήσω μια εταιρία που έχει 500 υγρά.
Προτιμώ την εταιρία που θα με δείξει 20 τέλεια υγρά και όχι πχ την halo μια εταιρία με τον καλύτερο όνομα στην αγορά και να με έχει το καλύτερο υγρό της 1  .
Κατά την γνώμη μου δεν λέω πως η five pawns είναι μια εταιρία για καθημερινή χρήση , εγώ προσωπικά ατμιζω 2 φορές την εβδομάδα το πολύ όχι για να μην τελειώσει αλλά γιατί δεν μπορώ πολύ με μπουκώνει όπως και όλα της τα υγρά λόγο μάκα που περιέχουν.
Όσο για της εταιρίες που ξαφνικά βγαίνουν με 5 τοπ υγρά και δεν βγάζουν αλλά όπως είδα και τον Ρένο με μια καινούργια εταιρία με παράξενα liquid και premium να πω την αλήθεια φτάνει τις τιμές της five pawns γιατί ; γιατί απλά όλοι θέλουν ξαφνικά με ένα φτηνό project - marketing να βγάλουν τα λεφτά.
Δεν γίνετε έτσι δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Στασιμοτητα στα αρωματα DIY
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 10:47 »
Μιλατε για εσοδα σαν να εχετε χρηματiσει λογιστες της fivepawns. Μη κολαμε στην συγκεκριμενη, πετυχημενη μαλλον περιπτωση.
Στην Αμερικη καθε γωνια εχει και ενα εργαστηριο υγρων "premium".  Εγω ειπα πως η πεποιθηση μου ειναι πως οι πρωτοι που θα προωθησουν αρωματα "ψαγμενα", δεν θα προλαβαινουν μα πουλανε, γιατι υπαρχει κενο. Και μπορει να βγαζεις απειρως μεγαλυτερο κερδος απο ενα μπουκαλακι των 10 $ (αφου δεν θα εχεις R&D,  απο ενα μπουκαλι των 35$), αρκει να εχεις και πολλαπλασιες πωλησεις.


Τωρα θα μου πειτε: "τι λες ρε μεγαλε, αν συμφερει γιατι δεν το κανουν?"
Η απαντηση ειναι πως παντα υπαρχει αυτος που θα το κανει πρωτος σκεφτομενος "out of the box". Ας μη ξεχναμε αλλοστε οτι η αγορα  η.τ. ειναι μια νεα αγορα που διαμορφωνεται διαρκως, δεν εχει κατασταλαξει ακομα, και στο χωρο κυριαρχουν μαλλον ερασιτεχνες των επιχειρησεων (για να μη πω πως μερικοι μοιαζουν με παρακμιακους χιππις)   που ειδαν φως και μπηκαν, επειδη ηταν ατμιστες.


Δεν θέλω να είμαι λογιστής κανενός :)
Αυτό που κάποιος θεωρεί ψαγμένο, για κάποιον άλλο είναι άνοστο / άσχημο / αδιάφορο.
Το γεγονός ότι η πλειοψηφία των υγρών κινούνται σε 2-3 συγκεκριμένους άξονες, έχει καθαρά να κάνει με το που κινείται η αγορά, δηλαδή με τις προτιμήσεις της πλειοψηφίας των καταναλωτών. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα υπήρχε κέρδος.
Πιστεύω ότι κάπου υπάρχουν μια-δυο-δεκα εταιρείες που φτιάχνουν περίπλοκα αρώματα, αλλά είναι χαμένες και μέσα στη μάζα των άλλων εταιρειών και πιθανώς έχουν τόσο μικρό μερίδιο αγοράς που τις καθιστά "αόρατες".

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084067 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 52 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos