vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 13 χρήστες
goran, camber, manoslykos, dkostas, John K, Buliwyf, maprix, vag21, spiros385, Tem, Tazz, jtheogr, ZoeM

Twitter

Orchid V6

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Orchid V6
« στις: Φεβρουαρίου 10, 2015, 22:01 »
Περισσότερο σαν καπρίτσιο, μια και ο Orchid ήταν ο πρώτος ατμο που μου μπήκε στο μυαλό όταν αποφάσισα την στροφή στους επισκευάσιμους,
κατέληξα στην αγορά του V6.
Και γιατί τον V6? Πέρασα και δεύτερη φάση καπρίτσιου με τον Billow , τότε στα καταστήματα που υπήρχε δεν έστελναν καν Ελλάδα και ο V6 φαινόταν να τον μιμείται αρκετά καλά.
Έτσι κατέληξα στον Orchid v6 απο την ΦΤου.

Η συσκευασία αυτή τη φορά ξεπέρασε του Marquis,  με χαρτί και πλαστικό πολυτελείας πλέμπας, όπως αρμόζει σε κάθε ωραίο κλώνο


18+, επιθυμητή η γονική συναίνεση
 

Στη συσκευασία συμπεριλαμβάνονται κάμποσες βίδες, orings και για τα σκουλαρίκια ή οτι άλλο βάζει κανεις εκει μέσα και ένα γυαλιστερό μίνι μπλε κατσαβιδάκι... Παρόλο που στη σελίδα της ΦΤου μιλάνε για "2*Pre-wired Wicks" η φώτο μιλάει μόνη της..! αλλού τα wires κι αλλου τα wicks.
Θα ανοίξω ticket.-



Όμορφη η Ορχιδέα , αν μη τι άλλο



Η Ορχιδέα σε κομμάτια.


Εδώ έχουμε μιαν ένσταση...
Η Ορχιδέα είχε ένα απίθανο μοντέλο, μιαν απο τις καλύτερες επιδόσεις σε RTA και άλλα αγωνιστικά και μη που δεν είναι της ώρας (ήταν μια ακόμα κουραστική και άνεργη ημέρα).
Ενα ποσοστό χρηστών δεν κατάφερε να την στήσει χωρίς διαρροές και οι γκρίνιες αμέτρητες στο φορουμ της ΦΤου.
Έτσι δημιουργήθηκε η V6 με τα σωληνάκια μέσα στις τρύπες του AFC , που σηκώνονται πιο ψηλά απο το ντεκ, αποτρέποντας τις διαρροές.
Ναι δουλεύει ρε φίλε, είμαι στο δεύτερο στήσιμο και δεν έχει στάξει σταγονα!! Μου στέρησες κανα 0,4mm airflow ομως!
Στα σοβαρά, δεν μπορώ να έχω ίδια γνώμη αν το πρόβλημα των διαρροών ήταν λόγω μοντέλου ή άγνοιας , αλλα απ ότι διαβάζω σε revious, έχει μια επιρρέπεια μεν λόγω των διαστάσεων του afc, αλλα υπολογίσιμη στο στήσιμο και στην ισχύ των ρευμάτων για να αποτραπεί 100%. Όπως και το υπόλοιπο 100% δηλαδη των ατμοποιητών αυτου του ειδους.... Και τί γίνεται όταν δεν ατμίζεις και τον έχεις και στέκεται..;
Τεσπαν που λέμε και οι πανω απο το αυλάκι... εχουμε δρόμο ακόμα.


Το ξεχωριστό της V6 είναι αυτό το σημείο που έκλεψε απο τον Βillow. Εχει δυο, ανεξάρτητα AFC, που κλείνοντας τα τέρμα κλείνει και ο αέρας τέρμα.
Συν τις άλλοις, αν θες να στήνεις με μια αντίσταση, κλείνεις τον έναν αυλό εισαγωγής και τέρμα στις διαρροές (σαν διαφήμιση για πάνες κάτι).




Πρώτο στήσιμο, χωρίς τις βίδες του afc για να ελέγξω τυχόν διαρροές και όρια κυριότερα.
Έπεσε λίγο κουρεμα μετά, το στήσιμο θυμίζει αρκετά απο Ερλκοναγκεν







Το ρεζουμέ της υπόθεσης:

Δεν το ειδα να έρχεται... Οτι θα ειναι σαν dripper με δεξαμενή.... 18mg Smoke στην 5η-6ητζουρα ήμουν σαν να στουκαρα σε τοίχο.
 Και με τον Marquis κάπου εκει ήμουν στο υγρό, αλλα το περίμενα, το πηγα σιγά-σιγά και το έστρωσα.
Εδώ είπα "σιγά τα ωά" είδα καμινάδα (διαμέτρου 3,7-3,8 χιλιοστών με το συμπάθιο τελικά με μέτρηση μετά την έκπληξη του όγκου) ξεκίνησα απο τα 7W και ήταν μουγκή η Ορχιδέα, αλλα την άκουσα απο τα 20W και μετά. Για τα καλά!
Σχετικά με τη γεύση. Στο πρώτο στήσιμο έφαγα μηχανόλαδο... Ήμουν κάπως σαν "τι διάολο, αφου τον έπλυνα κομμάτι-κομμάτι, πως, που, γιατί... " μέχρι που άκουσα μια φωνή : "το τζαμάκι... του τανκ.." . "Μπααα, λες;" "Λέω! "

Το δεύτερο στήσιμο ήταν σαν αναβάθμιση!! Δεν πήρα όμως την έκπληξη που περίμενα.. Ντουμάνια, όγκος κλπ όπως τα ψιλοείπα πριν και ακόμα περισσότερο ίσως. Και η γεύση αρκετά καλή και αξιοπρεπέστατη. Αλλά όχι και έκπληξη.

Επειδή ηθελα το αυξημένο airflow με σκοπό να κατεβάσω την νικοτίνη μου, προσπάθησα να βγάλω τα σωληνάκια. Στις τρύπες απο κάτω πέρασε άνετα ένα τρυπανάκι 2mm (τις υπολογίζω για ~2,2χιλ) και φτάνοντας στο σωληνάκι σταμάτησε. Γύρισα το τρυπανάκι απο την ανάποδη και με το χοντρό μέρος μπροστα, έσπρωξα, χτύπησα, τα σωληνάκια και το ατσάλι δεν κατάλαβαν τίποτα... Δεν επέμεινα.

Αυτιά


Είθε οι ατμοί και τα σύννεφα να ειναι με το μέρος μας!

Σερσέ λα φαμ

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Ημερολόγιο Εντερπράιζ, συμπληρωματικό.
Αναφορά Πρώτου Αξιωματικού

Ημέρα βου' με την Ορχιδέα.
Σαν να έστρωσε το βαμβάκι και να ανέβηκαν τα αρώματα του υγρου μετα απο τόσες ώρες. Πολύ καλύτερη η γεύση!
Αυτό μου έδωσε κουράγιο για διαφορετικό στήσιμο του βαμβακιού, με fiber freaks αυτή τη φορά


πάλι υπήρξε καθυστέρηση στην απόδοση της γεύσης, αλλα σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλη.  Γεύση άριστη όμως!! επιδιορθώνω τα της προηγούμενης!
Θα πρέπει να αναθεωρήσω τις σχετικές στο στήσιμό μου υποθέτω.
Εις αύριον
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2015, 19:16 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 02, 2015, 23:28 »
Ήδη έχει γίνει παραγγελία!!!!!


Αυτά που διαβάζω γενικά είναι πώς θέλει στήσιμο τύπου Ερλκονιγκιν, με βαμβάκι στα αυλάκια και έτσι η γεύση ανεβαίνει κατακόρυφα.


Χτύπησα και ενα τζαμάκι βέβαια για ακόμα καλύτερο άτμισμα.. Για να δούμε..





Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 03, 2015, 14:15 »
Με το καλό και καλοάτμιστος!  :)

Δεν ξέρω για γεύση, πάντως με στήσιμο a la Billow δεν κατάφερα να μην έχω διαρροές, με βαμβάκι στα κανάλια όμως μπορείς να το φέρεις να μην έχεις ουτε στάλα.
Στήνω με fiber freaks και σε σχέση με τα υπόλοιπα , έχει μιαν "άνεση" να την πω; στην απόδοση γενικά.
Μου τελείωσε το Νο1 και αφου το αποχωρίστηκα με την ανάλογη ευλάβεια, άνοιξα επιτέλους και το Νο2... και του ταιριάζει ακόμα περισσότερο.  :D :thumpup:
Sweet spot βρήκα στα 35-36W με temperature control edit: -το οποίο δεν του ειναι και πολύ απαραίτητο αν ρουφάς σωστά και με τέτοια περιθώρια που έχει σε αυτο- και 0,32 σ'υρμα ... αλλα μιλάμε για πολύ sweet όμως  :D ,
με διπλή αντίσταση. Μονή δεν έχω δοκιμάσει, και έτσι αλλάζει και η άποψή μου για τις βίδες που τις ήθελα για να κλείσει το ενα afc σε μονή αντίσταση . Δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο, οπότε πλέον γλυκοκοιτάζω και τον Goblin. Ειναι ωραίος και άνετος ομως ο Orchid και προπάντων τζάμπα  8)

Ελπίζω να πήρες και σιλικονίτσες για το τανκ. Δεν έδειξαν βεβαια να χαλάνε εύκολα ή κάτι τέτοιο αλλα είναι σίγουρα σωτήριες. Ειχα πάρει εγώ, αλλα τότε δεν είχε τανκάκια ανταλλακτικά σε στοκ.
Μου έχει πέσει δύο φορές το Μod -το παθαίνω με την παλιομπανάνα μου που ανοιγει το φερμουαράκι αμα έχει πίεση (ειναι και μοακρουλός ο άτμο) αλλα την κρατάω γιατί με βολεύει απο χώρους. Περίμενα να έχει σπάσει , αλλα η έκπληξη ήταν ευχάριστη !  8) Τα σιλικονάκια το κρατουν καλά και στοργικά στα καπάκια  :) , αλλα βέβαια σε άμεσο καράτε  στο τανκ δεν νομίζω.
Είναι πολύ καλός για τα 10 του δολλάρια, με μόνη ένσταση τις βιδούλες που θέλουν προσοχή γιατί κόβουν το σύρμα. Παλεύεται όμως και έχει γίνει ο αγαπημένος μου
Για τα σωληνάκια στο afc προσπάθησα και δεύτερη φορά να τα βγάλω αλλα δεν τα κατάφερα  :-\ Αν δει κανεις κάποιο κόλπο να αναφέρεται  να το αναφέρει αναφορικά  πλιζ!

Μερσώ και ασπάζομαι
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2015, 14:28 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 03, 2015, 14:49 »

βρήκα εγώ ένα κόλπο να φύγουν τα σωληνάκια
κάνεις ανταλλαγή μαζί μου τον v6 με τον v3 και σωνόμαστε και η δυο  :laugh1:
και θα σου δώσω και δώρο το tank και την καμινάδα να τον μετατρέπεις σε v4
είσαι? :yes:

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 04, 2015, 00:17 »
Τα σωληνάκια-βιδάκια του AFCδεν μπορούν να φύγουν.?? Αυτό εννοείς..??  Δεν το κατάλαβα αυτό..  :hmmm: :hmmm: :hmmm:


Ναι ναι πήρα και το σετάκι με τα 10 orings..!!!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 04, 2015, 00:36 »
αυτά εννοώ, ειναι εκεί για λιγότερες υποτίθεται διαρροές απο τις προηγουμενες εκδόσεις, αλλα με το τίμημα του λιγότερου αέρα.
ϊσως όμως καλώς μπήκαν

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Orchid V6
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 04, 2015, 01:27 »
Χμμμ.. Μάλιστα.. Νόμιζα πως έβγαιναν εντελώς.. Ίσως ο v4 να ήταν καλύτερη επιλογή τελικά..;;;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 04, 2015, 09:55 »
Γιατί τί έχει ο V6??
 :laugh1: :)
Μην αγχώνεσαι
 :)

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 04, 2015, 10:26 »
Χμμμ.. Μάλιστα.. Νόμιζα πως έβγαιναν εντελώς.. Ίσως ο v4 να ήταν καλύτερη επιλογή τελικά..;;;
Εαν εμένα κοντά, θα σου έδινα να δοκιμάσεις το δικό μου v4 deck !
Νομίζω πως θα είναι κατά 90% τα ίδια, οπότε, όπως σου λέει και ο chillo, μην αγχώνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:48 »
Τον ζαχαρώνω και εγώ τον συγκεκριμένο κλώνο. Άλλα καθότι κάτοχος του v4 συνεχώς σκέφτομαι ότι είναι υπερβολή η αγορά 2 ίδιων σχεδόν ατμοποιητών. Βέβαια ο chillo έχει κάτι μαγικό στις παρουσιάσεις του και καταφέρνει να προκαλεί τα καταναλωτικά ένστικτα. Είδωμεν.


PS. Νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις επάγγελμα αγαπητέ chillo.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Orchid V6
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 24, 2015, 01:32 »
Στα ντουμάνια τα σπάει.. Χτύπημα στον ΘΕΟ...!!!

Γεύση όμως έτσι και έτσι...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 24, 2015, 16:32 »
καλός ειναι μωρέ, απλά τα θέλει τα βατάκια του αδιαμφισβήτητα πλέον απο εμένα.
Περίμενα πως λόγω κλειστου χώρου καύσης ( :)) ) , διαφορετικότητας δηλαδη απο έναν ντριπερ, θα απαιτουσε και λιγότερα βατς, αλλα στα 35 βρήκα το γευστικό sweet spot με 0,32χιλ συρματος και διπλή αντίσταση, η διαφορά αμελητέα μάλλον (έως μηδενική)
Αυτό με temperature cotrol, που έχω υπολογίσει την διαφορά απο ατμισμα άνευ tc, κάπου στα 0,2% (2W στα 10), δηλαδη κάπου στα 30βατ με απλό ηλεκτρονικό μοντ.
Δοκίμασε και με Nichrome σύρμα, αφαιρεί ένα "κάπνισμα" που δινει το κανθαλ

edit
δεν συνισταται για όσους δεν αντέχουν το μαζικό ντουμάνι εννοείται,
εγώ μετά απο δυο μήνες αποκλειστικής χρήσης, έφτασα να ρεύομαι πλέον ατμο, που λέει ο λόγος και με το συμπάθιο. Ψιλο-πέτυχα όμως και  τον ψιλο-στόχο μου, να το μειώσω  :)) και τον αγάπησα, ατμιστικώς στυλιστικα εννοώ πάντα :)   Πάντως πλέον η κατηγορία του ειναι γεμάτη και ανάρπαστη

 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2015, 20:56 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 24, 2015, 22:14 »
Eαν τα coil δεν είναι 100% πάνω από τις τρύπες εισαγωγής αέρα παίρνεις μεταλλίλα.?? Διότι παίρνω παρά το σχολαστικότατο πλύσιμο..

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 25, 2015, 00:06 »
οχι με τίποτα! ομως δεν ειμαι και σίγουρος με αυτο το "100% πάνω απο τις τρύπες" που το πας, ειναι ερώτηση παγίδα; τολμώ όμως !  :))
το σύρμα σου ισως να δεις; Δοκίμασε να το πλύνεις κι αυτο, εγώ δεν εχω βρει ακόμα καθαρο συρμα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

επίσης ωραίο και στεγνο στήσιμο (!!!  :)) ) γίνεται με συνδιασμο και των δύο αυτών που έχω στο πρώτο πόστ.
Δηλαδη έξω απο το κόιλ χωρίζεται το βαμβάκι στα δύο και απο κάτω γυρνάει προς τα μέσα, ενώ απο πάνω κατεβαίνουν μυτουλες στα λούκια .
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2015, 00:50 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Orchid V6
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 25, 2015, 01:17 »
Έχω το ίδιο σύρμα και στους άλλους 2 ατμο και απο γεύση είμαι κομπλέ.. Με αυτόν το χάνουμε λίγο έως πολύ..

Θα δοκιμάσω όπως και εσύ και εάν δεν τότε πάει για πούλημα μαζί με cloupor

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy