vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dallaskdp, Parolos, akis91, manoslykos

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Κλώνοι του Kayfun V4
« στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 15:37 »
Kayfun v4 by tobeco
και v4 γενικότερα


Τον έχω στα χέρια μου εδώ και 10 μέρες περίπου και έχει γίνει ο βασικός ατμοποιητής μου.

Η παραγγελιά.
Είχα παραγγείλει από την gearbest (ακόμα περιμένω) διαβάζοντας την προσφορά στο forum (11-12-14), αλλά όταν η vapesin.gr έφερε αυτόν δεν άντεξα και τον πήρα. Ο άτμο ήρθε πεντακάθαρος και στημένος όπως ακριβώς τα λένε και οι υπόλοιποι που αγόρασαν από vapesin :thumpup: .
Πριν τον γεμίσω τον έλυσα πρώτα λίγο να δω πως ρυθμίζουμε υγρά και αέρα. Δεν εμβάθυνα (κακώς) επειδή βιαζόμουν να τον δοκιμάσω.

ετσι τον λύνω για να τον πλύνω μια φορά την εβδομάδα.

Η δοκιμή.
Δεν είχα ξαναδοκιμάσει kayfun (πάλι κακώς) και δεν μπορούσα να καταλάβω το hype. Από την αρχή με εντυπωσίασε με την ισορροπία μεταξύ γεύσης, χτυπήματος και ντουμανιού που προσφέρει και μετά από 10 μέρες χρήσης δεν έχω αλλάξει γνώμη. Κάθε βράδυ σχεδόν αλλάζω setup για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα.



Το στήσιμο.
Εχω βάλει αντιστάσεις από 1.2 εώς 2 Ωμ χρησιμοποιώντας kanthal 32αρι και τιτάνιο 20άρι. Ολα μου τα σεταρίσματα τα κάνω με rayon και ότι κι αν έχω κάνει δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είτε λίγο βαμβάκι, είτε πολύ, είτε microcoil είτε απλό όλα δουλεύουν όπως πρέπει χωρίς υπερτροφοδοσία ή καμένα. Σε δύο περιπτώσεις μονάχα είχα θέμα, μία φορά με αντίσταση τιτανίου έκανα πολύ αραιές τις σπείρες και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα από θέμα ντουμανιού και γεύσης και άλλη μία πάλι με τιτάνιο που είχα hot spot (ακουμπούσαν 2 σπείρες).
Το μόνο που έχω διαπιστώσει πως πρέπει να κάνω για να μου αρέσει περισσότερο είναι να αφήνω ελεύθερη τη μία τρύπα εισαγωγής υγρού σε κάθε πλευρά του deck (το είδα στο site της svoemesto). Αυτό για κάποιο λόγο επιρρεάζει και τη  αίσθηση της τζούρας, σαν να γίνεται πιο αεράτη.

Θέματα (προβλήματα).
και οι λυσεις τους όπου υπάρχουν.
Η ρύθμιση του αέρα εμένα προσωπικά με χαλάει. Εγώ είμαι από αυτούς που θέλουν άλλα το πρωί και άλλα το βράδυ. Την θέλω πιο σφιχτή και σε χαμηλότερα βατ το πρωί και πιο αεράτη το βράδυ. Επειδή όμως πρέπει να λύσεις βίδα για να την πειράξεις την έχω μονίμως εντελώς ανοιχτή. Δεν έχω δοκιμάσει να βγάλω εντελώς το βιδάκι ρύθμισης του αέρα. Αυτό που κάνω όταν θέλω πιο σφιχτή τζούρα είναι να κλείνω με το δαχτυλο κάποιες από τις 4 τρύπες εισαγωγής αέρα.
Οταν τον πρωτοπήρα κάθε φορά που έκλεινα την εισαγωγή υγρού για να ξαναγεμίσω, γέμιζα υγρά στα χέρια. Ούτε μπορούσα να τον αφήσω στο πλάι. Επίσης το κάτω δαχτυλίδι (αυτό που ξεβιδώνουμε για να κλείσουμε τα υγρά) έπαιζε λίγο ακόμα και όταν ήταν πλήρως σφιγμένο. Λύνωντας εντελώς το κάτω μέρος διαπίστωσα πως η βίδα που συγκρατεί το δαχτυλίδι εισαγωγής αέρα με τη βάση ήταν λίγο λάσκα. Το έσφιξα καλά και δεν ξαναείχα θέμα.
Τέλος αυτό που δεν μου αρέσει είναι το σχέδιο στο driptip. Αν και οπτικά είναι όμορφο (υποκειμενικό), πρακτικά νομίζω πως είναι δυσκολότερο να το διατηρήσεις καθαρό.



το βιδάκι αυτό μου έκανε τη ζημιά με τις ψιλοδιαρροές


η ρύθμιση αέρα εντελώς ανοιχτή


Το κάτω μέρος συναρμολογημένο

Συγκρίσεις - Διαπιστώσεις
Εχω στη κατοχή μου τους fogger v4 (ελλάδα), orchid v4 κλωνο(ft), rose v2 κλώνο(ft).
Σε σχέση με τον fogger ο kayfun  είναι πιο εύκολος στο στήσιμο (πολύ) ακόμα κι αν στήσεις τον fogger με μονή αντίσταση. Ο fogger αν κάνεις λάθος στο βαμβάκι έχεις πλυμμήρα. Επίσης ο ατμός στον kayfun είναι πιο δροσερός αν και έχει πιο σφιχτή τζούρα. Από θέμα ποιότητας κατασκευής ο κλώνος της tobeco είναι καλύτερος από τον original fogger.
Η σύγκριση με τον orchid είναι άνιση. O orchid είναι σαν dripper με τανκ. Δεν τον έχω δοκιμάσει με μία αντίσταση για να έχω σύγκριση όμως η τζούρα του είναι ότι πιο αεράτο έχω κάνει σε τανκάτο. Παρόλα αυτά η γεύση του kayfun είναι πιο πολύ στα μέτρα μου. Ποιότητα κατασκευής ίση.
Οσον αφορά kayfun vs rose v2. Αν και ο κλώνος μου rose βγήκε κάτω του μετρίου κατάφερα να τον στήσω επιτυχώς και έπαθα πλάκα από τη γεύση του (κεραμικό;). Ο kayfun έχει σαφώς πιο αεράτη τζούρα και ασύγκριτα πιο εύκολο στήσιμο. Η ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνετε. Ο rose μου είναι για τα μπάζα. O kayfun μου είναι στολίδι.


Τελικά;
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτή την αγορά. Περιμένω και τον gearbest και θα επανέλθω με συγκριτικό. Αν βγει ικανός θα είμαι πολύ - πολύ χαρούμενος. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που με κάνει να απορώ πόσο καλύτερος μπορεί να είναι ο original.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2015, 15:42 από yakub »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 15:45 »
Απο οσα διαβαζω τελικος δεν υπαρχουν προβληματα που να μη λυνοντε αμεσα κ απο τον χρηστη με μονη διαφορα το αιρφλοου,πολυ καλη παρουσιαση των εντυπωσεων σου,περιμενω κ γω αυτον απ την GB,αντε να δουμε.

Αποσυνδεδεμένος Thorison

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • The Hammer will fall on YOU
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 16:02 »
Χμ ... ατιμο βιδακι του πατου (!!) και εγω εχω μερικες ψιλο διαροες οταν τον γεμιζω θα δοκιμασω να να το σφιξω πιο πολυ γιατι τοσες μερες νομιζω οτι εγω κατι κανω λαθος. Επισης σε εμενα η ρυθμιση ροης στα τερματα σαν να ''γρεζαρει'' δεν κυλαει ομαλα, και στο σφιξιμο πεφτει αγκομαχητο μεχρι να κλεισει τελειως.Οχι, δεν χρησιμοποιω ταναλιες και πενσες. Παντως εξακολουθω να νομιζω οτι για τα γουστα μου η τζουρα του παρα ειναι αερατη σε σχεση με τον lite+.


Το τελικο μου συμπερασμα ειναι ομως οτι δεν ειναι καλυτερος του lite, και μην τρεχετε να τον αγορασετε. Παραδοξως το κατω γεμισμα εμενα με βολευει καλυτερα απο το σφιξε-ανοιξε-γεμισε-σφιξε-κλεισε, οσο για αλλαγες στα στησιματα λιγο πολυ υπολογιζω ποτε θα τα αλλαξω και δεν πεταω υγρα. Ειναι ομως (in the eye of the beholder) πανεμορφος, και για τα λιγα χρηματα που εδωσα ενας δευτερος kayfun για τα δευτερα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος sharkovios

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντώνης
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 18:43 »
Μπράβο yakub,
πολύ λεπτομερής η παρουσίαση σου και πολύ όμορφες φωτογραφίες.


Αν μπορείς μου εξηγείς αυτό που είπες για τις τρύπες να είναι ελεύθερες στο Deck?
Ελεύθερες από τι;


Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 18:44 »
εννοει απο βαμβακι να μην κλεινουν ..  φανταζομαι αυτο που λεει ειναι να προσπαθει να αφηνει μια τρυπα και απο τις 2 μεριες ανοιχτη απο βαμβακι



το ντεκ εχει 4 τρυπες υγρου ... απλα κλεινει με βαμβακι τις 2 μονο μια απο καθε πλευρα

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 18:47 »
Οπως τα λέει ο Κώστας. Φαίνεται και στη φωτό με το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος sharkovios

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντώνης
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 19:38 »
Αααααα. ;D


Οκ. Άντε να έρθει και ο δικός μου από την βαθιά Κίνα..


Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 20, 2015, 21:39 »
τελικα βρεθηκε το προβλημα στο κλωνο v4 μου τις τομπεκο ... αναμεσα σε 5000 κομματια επεσα εγω σε ενα που ειχε ενα παραπανισιο οριγνκ κατο στη βαση στις τρυπες του αερα .. και φυσικα εκλεινε τη παροχη του αερα ...  :laugh1: :laugh1: :laugh1: 


αυτα .....

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 20, 2015, 21:41 »
Αυτα μονο σε σενα..

Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 10:36 »

Επιτελους ηρθε απο gearbest. Nα πω οτι ειναι με τα μαυρα o-rings





Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 10:48 »
Γιάννη....Καλοάτμιστος. !!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 11:26 »
Επανέρχομαι και ζητάω λύση και βοήθεια. Εχω πάλι διαρροές από τις τρύπες αέρα. Κάποια λύση παιδιά?
Kayfun 4/Tobeco κλώνος.
Υ.Γ.: Πολύ καλή γεύση και ατμός πρέπει να παραδεχτώ. Αν λύσω το θέμα της διαρροής, πολύ ευχαριστημένος.

Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 11:30 »
αν κρινω απο τον 3 γιατι τον αλλο δεν τον εχω πιασει στα χερια μου τσεκαρε λιγο το στησιμο σου.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 12:54 »
μολις παρελαβα και εγω των πρωτο μου καουφουν : https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/2039400
και εχω παθει πλακα με την ποιοτητα
ειναι αψογος σε ολα εκτος απο τις τρυπες ροης υγρουπου ηθελαν λιγακι ακομα τρυπημα αλλα κατα τα αλλα ειναι τελειος
τωρα δεν μπορω να μιλησω ακομα για το πως θα λειτουργησει γιατι το βραδυ θα τον καθαρισω και θα των δοκιμασω
φωτο δεν βαζω γιατι φαινομενικα ειναι ακριβος ιδιος με του φιλου λιγο πιο πανω

Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 13:01 »
αντε καλοατμιστος...................οσο αναφορα τις τρυπες πως το καταλαβες οτι ηθελαν τρυπιμα???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13979 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35210 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy