vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Ηρακλης, john67, Βασίλης Γ, Alexander20

Twitter

Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)

Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 03:52 »
Καλημέρες/καλησπέρες.


Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια της κοινότητας για μια έρευνα αναζήτησης αρωμάτων και στο κατά πόσο είναι συνεπής ο τίτλος.


Και αυτός ο τρόπος ίσως βοηθήσει να δημιουργηθεί ένας οδηγός με βάση τη γεύση - τη συγκεκριμένη και ξεκάθαρη γεύση, όπως είναι αυτή της καραμέλας, βανίλιας, σοκολάτας αλλά κι από φρούτα όπως φράουλα, μπανάνα κλπ.


Έχοντας δοκιμάσει αρώματα καραμέλας από 3 διαφορετικές εταιρίες, το κάθε άρωμα το αξιολογώ με βάση τη συνέπεια του τίτλου ή/και την μυρωδιά του όπως προείπα αλλά και το κατά πόσο ευάτμιστο είναι το άρωμα ανεξάρτητα από τις υποσχέσεις του. Δηλαδή, μπορεί να μας απογοητεύσει ένα άρωμα στο ότι δεν είναι αυτό που υπόσχεται η περιγραφή όπως μια καραμέλα βουτύρου, αλλά η καραμέλα του να είναι μια πολύ καλή καραμέλα καμένης ζάχαρης που εμάς να μας κάθεται καλά...


Παράδειγμα...


Atmos Lab Caramela:
Υπόσχεται μια καραμέλα βουτύρου τύπου BALOO.



Απόδοση:
Απόδοση συνέπειας: 8/10
Απόδοση αρώματος προς άτμισμα: 7/10

------------------------------------------------------


Holy Juice Caramel:
Υπόσχεται μια ισορροπία μεταξύ καμένης ζάχαρης και καραμέλας βουτύρου.


Απόδοση:
Απόδοση συνέπειας: 3/10
Απόδοση αρώματος προς άτμισμα: 6/10



-------------------------------------------------------------------------------------


Inawera Caramel:
(Δεν ξέρω τι υπόσχεται πέρα από μια καραμέλα, καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμη επίσημη περιγραφή).
(Περαιτέρω ανάλυση... To μπουκαλάκι μυρίζει πιο πολύ σε καραμέλα τύπου σιροπιού καμένης σκούρας ζάχαρης και δεν εντοπίζω νότες βουτύρου).

Απόδοση:
Απόδοση συνέπειας (κατά πόσο επιβεβαιώνει το άρωμά του από μυρωδιά): 8/10
Απόδοση αρώματος προς άτμισμα: 7/10

----------------------------------------------------------------------------------------------

Περιμένω από λάτρεις και «κυνηγούς» της καραμέλας να δώσουν τα δικά τους «φώτα»...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2015, 03:57 από Μάνος ο ατμιστερός »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 17:26 »
Επειδή έτυχε πριν από λίγο να αγοράσω την Caramela και είδα και τα δύο μπουκαλάκια της Atmos,
αυτό που περιγράφεις ως καραμέλα βουτύρου είναι η Carabela και όχι η Caramela.
Πρόκειται για διαφορετικά αρώματα.

Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 18:10 »

Μήπως εννοείς το ανάποδο;


CARAMELA is the flavour for butterscotch caramel aroma.


CARABELA stands for the old name of CARAMELA BELLA flavour.


Κι αφού την έχεις... Μοιράσου την άποψή σου. :) Έχεις δοκιμάσει άλλες γεύσεις καραμέλας από άλλες εταιρίες;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 18:51 »
Εγώ δεν εννοούσα τίποτα, μάλλον το κατάστημα μπέρδεψε την περιγραφή και πήρα την λάθος καραμέλα :o
Έχεις δίκιο βέβαια κι εγώ πρέπει τώρα να πάω ν' αλλάξω το άρωμα μιας και δε μου αρέσει καθόλου η γεύση του βουτύρου.
Όσο για γνώμη, δεν έχω ακόμη αφού είμαι νέος στις κατασκευές υγρών κι η λάθος καραμέλα ήταν η πρώτη που πήρα :))
Αν μάλιστα υπάρχει καμιά ιδέα από τους εμπειρότερους, για κάποιον συνδυασμό μεταξύ ry69, ry4, μπισκότο, βανίλιας και της σωστής ή έστω της λανθασμένης καραμέλας, θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα ;D

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 19:02 »
'Εχω δοκιμάσει την καραμέλα από Holy Juice, αν και υπόσχεται μια ισσοροπία μεταξύ καμμένης καραμέλας και βουτύρου, δεν νομίζω να το καταφέρνει ιδιέταιρα. Προσωπικά δεν βρήκα καμιά υπόνοια βουτύρου στο άρωμα αυτό. Δεν είναι κακό σαν άρωμα, αλλα δεν είναι και αυτό που υπόσχεται. 6/10 απο μένα.


Ένα άλλο άρωμα που υπόσχεται γεύση καραμέλας βουτύρου (μαζί με άλλες αρωματικές νότες) είναι το Vamp Vape της T-Juice. Η επίσημη περιγραφή λέει: "This is an exquisite blend of creamy caramel extract with hints of coconut, making this juice a devilishly good vape."
Κατα την άποψη μου το άρωμα δίνει ακριβώς αυτό που λέει η περιγραφή του. Κρεμώδη καραμέλα με υπόνοιες καρύδας. Βρήκα πως θέλει τουλάχιστον 5-7 μερες ωρίμανση για να δώσει όλα του τα αρώματα. 10/10 απο μένα για το Vamp Vape  :D

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 20:00 »
Καλές γεύσεις καραμέλας που έχω δοκιμάσει:

DIY
Caramel Flavourart
Butterscotch Flavourart

Σε έτοιμα υγρά η εξαιρετική καραμέλα της Umami (την οποία δεν βλέπω στο online store πλέον) :(

Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 22:18 »
'Εχω δοκιμάσει την καραμέλα από Holy Juice, αν και υπόσχεται μια ισσοροπία μεταξύ καμμένης καραμέλας και βουτύρου, δεν νομίζω να το καταφέρνει ιδιέταιρα...
Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά το Holy Juice. Και κατά τύχη, σήμερα πήγα και δοκίμασα γύρω στα 10 αρώματα της T-Juice συμπεριλαμβανομένου και του Vamp Vape.
Ενδιαφέρον όλα τα αρώματα αν και οι ατμοποιητές στα δοκιμαστήρια αδικούν τα αρώματα ειδικά αυτά που είναι ισορροπημένα.


Εγώ δεν εννοούσα τίποτα, μάλλον το κατάστημα μπέρδεψε την περιγραφή και πήρα την λάθος καραμέλα :o ....
Άρα η εκτίμησή σου στο άρωμα Carabela είναι ακόμα πιο πολύτιμη καθώς δεν είναι τόσο διάσημο όσο το Caramela... :D

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 23:27 »
H Carabela δεν εχει σχεση με καραμελα βουτυρου. Εχει πιο εντονη και ξερη γευση που προσομοιαζει την "καμενη" καραμελα που υπαρχει στην κορυφη της γνωστης κρεμας καραμελε.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 23:49 »
Ο τίτλος του νήματος αλλάζει, με το σκεπτικό ότι μπορούν να μπουν εδώ:
κρίσεις/γνώμες/απόψεις και για όλα τα άλλα αρώματα, πλην καραμέλας.

Αν κάποιος σκεφτεί κάποιον πιο εύστοχο τίτλο για το νήμα, καλοδεχούμενος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2015, 01:08 από spectrum »

Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 00:59 »
Το σκεπτικό ήταν να υπάρχει για κάθε διάσημη γεύση, ξεχωριστό και ξεκάθαρο νήμα. Γιατί τώρα, αυτός που θέλει να ψάξει μια συγκεκριμένη γεύση, που προφανώς δεν τον ενδιαφέρει τόσο η εταιρία, αλλά η διάθεση στην Ελληνική αγορά για εύκολη δοκιμή/απόκτηση, χρειάζεται να ανοίξει 10 διαφορετικά Threads για να διαβάσει 10 απόψεις για ένα άρωμα.

Ενώ έτσι όπως προσπάθησα να το ξεκινήσω, το θέμα καραμέλας είναι σε ένα thread με «μαζεμένες» απόψεις και συγκρίσεις. Εάν βάλουμε γενικά για όλα τα αρώματα, δεν έχει νόημα. Είναι θέμα «συγυρίσματος»... :D

Τι λες για το «Επιτυχής Προσομοίωση Αρώματος (Καραμέλα)» ;;;

Υ.Γ. Και μια μικρή διόρθωση: το (ποιο) με το (πιο).

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 01:07 »
Εγώ θέλω να μας πει ο Στέλιος ποια καραμέλα μύριζα όταν μου είχε στείλει τον lite+ :laugh1:
Ήταν πολύ ωραία η μυρωδιά

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 01:15 »
Το σκεπτικό ήταν να υπάρχει για κάθε διάσημη γεύση, ξεχωριστό και ξεκάθαρο νήμα. Γιατί τώρα, αυτός που θέλει να ψάξει μια συγκεκριμένη γεύση, που προφανώς δεν τον ενδιαφέρει τόσο η εταιρία, αλλά η διάθεση στην Ελληνική αγορά για εύκολη δοκιμή/απόκτηση, χρειάζεται να ανοίξει 10 διαφορετικά Threads για να διαβάσει 10 απόψεις για ένα άρωμα.

Ενώ έτσι όπως προσπάθησα να το ξεκινήσω, το θέμα καραμέλας είναι σε ένα thread με «μαζεμένες» απόψεις και συγκρίσεις. Εάν βάλουμε γενικά για όλα τα αρώματα, δεν έχει νόημα. Είναι θέμα «συγυρίσματος»... :D

Τι λες για το «Επιτυχής Προσομοίωση Αρώματος (Καραμέλα)» ;;;

Υ.Γ. Και μια μικρή διόρθωση: το (ποιο) με το (πιο).

Επιτυχής η διόρθωση του "ποιο" με το "πιο"  :thumpup:

Συμφωνώ και συμμορφώνω τον τίτλο, ώσπου ο χρόνος να δείξει πώς και γιατί πρέπει να γίνει μια πιο εύχρηστη ταξινόμηση των ποστ.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 01:27 »
εγω δοκιμασα την caramela απο atmos,μου θύμισε κατα πολυ τις καραμελες βουτυρου που τρωγαμε παιδια,αποψη μου ειναι οτι θελει αρκετες μερες ωριμανσης και ισως λιγοτερη ποσοτητα απο την προτεινομενη για να μην υπαρχει εντονη βουτυριλα.
επισης σε ερωτηση μου στον καλιτεχνη,μου ειπε οτι πηγαινει πολυ με βαρια καπνικα και κυριως με πουρο.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 00:24 »
Ξέρουμε ποιές "καραμέλες" δεν έχουν περίεργες ουσίες (διακετύλιο-πως το λένε- κλπ);

Απ: Επιτυχής προσομοίωση αρώματος; (καραμέλα)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 22:40 »
Αυτό θα το αναζητήσεις πιο πολύ στις υποσχέσεις με πιστοποιήσεις της εκάστοτε εταιρίας, όπου μπορεί να είναι σίγουρη για τις πρώτες ύλες της.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110567 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303240 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530747 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11050 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet