vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Marquis Dripper (clone)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 29, 2015, 00:35 »
H πρωτότυπη κατασκευή του και οι τρύπες αέρα που πέφτουν πάνω στα coil κέντρισαν το ενδιαφέρον μου και είπα να τον δοκιμάσω...
Τα αποτελέσματα ήταν ανάμικτα και σίγουρα χειρώτερα από τον dripper που χρησιμοποιώ σήμερα (3D).


Τα αξονάκια που παρέχονται και βοηθούν το κράτημα των αντιστάσεων, για την τοποθέτηση είναι σχετικά χοντρά, με τη λεπτότερη άκρη να είναι 2.5 χιλιοστά. Άρα έχουμε τον πρώτο μας περιορισμό: Ελάχιστη εσωτερική διάμετρος coil 2.5 χιλιοστά.
Με δεδομένο αυτό, για να πετύχω τη μέγιστη αντίσταση που δουλεύει σωστά επιλέγω 0.28 συρμα, 6 σπείρες ή εναλλακτικά 0.32 με 8 σπείρες, αυτό σημαίνει περίπου 1.5 Ω ανα coil, άρα περίπου 0.75Ω σύνολο.
Καλό θα είναι τα coil να στριφτούν αντίθετα, ένα τυλίγοντας από την μία κατεύθυνση και το άλλο από την άλλη, ώστε να κάτσουν συμμετρικά στον ατμοποιητή.
Το στήσιμο σχετικά εύκολο, τα post (αξονάκια) βοηθούν πολύ, η θέση των βιδων στερέωσης είναι ιδανική. Το πέρασμα του βαμβακιού θέλει σταθερό χέρι και το κυριώτερο σωστό εργαλείο, μια τσιμπίδα ηλεκτρονικών (για τοποθέτηση SMD υλικών) με πολύ λεπτή μύτη, είναι ιδανική, ωστε να μπορεί να χωθεί από κάτω από τα coils και να τραβήξει τα φιτίλια.


Πρώτη παρατήρηση, πολύ αεράτη τζούρα και λίγο σφύριγμα. Η τζούρα κλείνει περιστρέφοντας το καπάκι και αποκαλύπτοντας-κρύβοντας τις τρύπες αερισμού. Όμως είναι τόσο μεγάλες που σχεδόν σε όλο το φάσμα της ρύθμισης ο αέρας περνάει χωρίς εμπόδιο. Μόνο λίγο πρίν κλείσει τελείως και για μια πολύ-πολύ μικρή γωνία κίνησης υπάρχει πραγματική ρύθμιση. Πραγματικά δύσκολο να πετύχει κανείς τη σωστή θέση, ειδικά αν επιθυμεί σφιχτό πρός κανονικό τράβηγμα, και ακόμα πιο δύσκολο να παραμείνει εκεί καθώς ακόμα και η πιο μικρή κίνηση μπορεί να κλείσει ή να ανοίξει τη ρύθμιση (ευτυχώς η καμπάνα είναι αρκετά σφιχτή πάνω στη βάση).


Παμε στον ατμό τωρα. Με μια πρόχειρη εκτίμηση το 0.28 με τις 6 σπείρες και 2.5 διάμετρο, για να ατμίσει αξιοπρεπώς θέλει κατ' ελάχιστο 10-12W, αρα για τα 2 απαιτούνται 20-24W, οτιδήποτε λιγώτερο είναι καταδικασμένο. Πραγματικά η θεωρία επιβεβαιώθηκε στην πράξη.... το "εργαλείο" θέλει γκαζια, γύρω στα 25W γίνεται απλώς αποδεκτό και γύρω στα 30W δειχνει το πραγματικό του πρόσωπο. Αν μάλιστα ανεβάσουμε τις σπείρες στις 7 ή στις 8 για να βελτιωθεί η γεύση τοτε πρέπει να προσθέσουμε άλλα 5W στον λογαριασμό.
Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα επίπεδα ισχύος (>30W) η γεύση είναι πολύ καλή και καθαρή, θέλει όμως συχνό στάξιμο πιό συχνό από άλλους dripper (το deck αν και βαθύ είναι μικρό για τις ανάγκες τροφοδοσίας)


Ο ατμοποιητής μπορεί να λειτουργήσει και με μία αντίσταση αφού υπάρχει στο κέντρο του καπακιού μια τρύπα που αν τοποθετηθεί κατάλληλα ανοίγει μόνο μια τρύπα αερισμού.  Φυσικά πάλι ισχύει το θέμα με τη ρύθμιση του αέρα. Οπότε ναι ΟΚ, δουλεύει και με μονό coil όμως υπάρχουν άλλοι drippers που δουλεύουν πολύ καλύτερα με μονό coil από αυτόν. Με μονό coil ο ατμοποιητής αυτός υποφέρει δεν είναι φιαγμένος γι αυτό.


Επειδή δεν είμαι διαθετιμένος να κουβαλάω 20Ah μαζί μου, ο ατμοποιητής θα μείνει σπίτι για καμμιά δοκιμή και ως εκεί (θα κάνει παρέα με έναν freakshow-mini που και αυτός δεν μου έκατσε-best buy η παρτιδα  :eyesplash: )... ασε που δεν συμπάθησα με τίποτα την πολύ αεράτη τζούρα του....


Εννοείται πως με σωστό "εργαλείο" ο ατμοποιητής αυτός μπορεί να είναι ο ιδανικός γι αυτούς που θέλουν αεράτες καταστάσεις πολλών Watts.


ΥΓ: Εχω πήξει στα "μπλέ κατσαβιδάκια".... όχι άλλο μπλέ κατσαβιδάκι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2015, 01:06 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 29, 2015, 14:57 »
Για χαλαρό άτμισμα σπίτι που ήθελα εγώ, ο κλώνος της Ehpro (από healthcabin) μου είναι υπερικανοποιητικός.


Προσωπική άποψη, καλύτερος από magma κλώνο fasttech, λόγω τρόπου στησίματος και διαρροών.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 29, 2015, 15:39 »
ψιλοάσχετο, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ατμο διπλής αντίστασης με μία όσο κι αν επιτρέπεται, αλλα ειμαι της άποψης πως οταν αγοράζονται ατμοποιητές διπλών αντιστάσεων με σκοπό την μία αντίσταση ένα αγγελάκι χάνει τα φτερά του..
αξιολογότατοι ντρίπερς με μία αντίσταση υπάρχουν, ορίστε έυκολα 3 Ελληνικότατοι, ο 3D που αναφέρθηκε , ο Αίολος, ο Dripper αν έχεις κέφια n-nr-n και ακόμα και ο μικρός κινέζος ο Hobbit! που χωράει και στη τσέπη έυκολα αλλα εξανεμίζεται η χαρά που έπαιρνες οταν είχες στη τσέπη τον Αίολο και σε ρωτάγανε πόσο μεγάλη ειναι η χαρά σου ..

*4 με την Εβίβα

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 29, 2015, 18:17 »
Αυτός ο Hobbit σαν μεγάλος αδελφός του Α7 μοιάζει.... καμμιά παρουσίαση?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 29, 2015, 18:41 »
 οι Γαλλοι τον έχουν τιμήσει δεόντως

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 02, 2015, 16:17 »
Η vaporbeast.com θέλει 44€ και η ciglib.fr 31,50€.
Μπας και τον έχει βρει κανείς σε φιλοτιμότερη τιμή;

Με την ποικιλία των μονοπήνιων κάτω από 18mm dripper που κυκλοφορούν, το οφτόπικ το συγχωρεί και ο συντονιστής.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 02, 2015, 19:04 »
Για ποιονε λες; γιατονε hobbit; Γιατι ανελες γιατουτονα εγω τον εβλεπω στην vaporbeast στα 13,49 και στην αλληνα την ciglib.fr στα 17,91 .
Μη με γελουν τα ματια μου, μηπως τα λογικα μου;
Μηδε με γελουν τα ματια μου, μηδε τα λογικα μου,
 μαλλον γιαλλονε λες, ή και τα αποστολια βαζεις.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 02, 2015, 19:31 »
ε αφου το θέλουν και οι θεσμοί...
βασικά ειναι και η διαφορά τιμής που μαγνητίζει ακόμα περισσότερο, πχ προσωπικά ειχα βάλει στο μάτι την Τροία του Φακίρη ( :angry_orange: )  (Fakirs Troy), έχει και σε Μίνι και σε Μίντι και σε "μάξι" που είναι έργο τέχνης, ειδικά εκεί που αλλάζεις την διατομή του αέρα κάτω απο την αντίσταση,
αλλα το Δεν Νομίζω Τάκη εξέφρασε κάποιες ηχηρές αντιρρήσεις
κι έτσι κατέληξα στην evaps.fr  που μεν τον είχε ακριβότερο 2€, αλλα με τα μεταφορικά στα 6.90 μόνο βγαίνει ΟΚ.
Έφτασε και σε 5 ημέρες σπίτι με το Πόρτα-Πόρτα, έβαλα και ασφάλεια 0,78€ που δεν ξέρω αν "βοήθησε". Δυστυχώς όμως είδα δεν υπάρχει απόθεμα.

Οι βίδες κουμπώνουν το κόιλ σαν μέγκενη (δεν χρησιμοποιώ τις τρύπες του ποστ, αλλα τον παραδοσιακό πιάσιμο κάτω απο τη βίδα),
αλλα υπάρχει ένσταση στο οτι η τρύπα στο καπάκι ειναι μικρότερη απο αυτή της βάσης και πνίγει το airflow .
Είναι απλό να μεγαλώσει κανεις την διάμετρο, αλλα την ενέργεια την ανέστειλε η παρουσία συνεργείου βαψίματος.
Η γεύση ειναι αυτή που περιμένεις , εγώ τον πήρα για taste test και γιατί ατμίζω απο παραμονές μιλένιουμ (του προηγούμενου!) και ξέρω να ξεχωρίζω το καλό λάδι.
Μπορεί κανείς να φουλάρει με 0,4 ολόκληρα ml πριν αρχισουν οι διαρροές, τουλάχιστον με τον στήσιμο που το δείχνω παρακάτω.

Το βαμβάκι τόσο


Με κατσαβιδάκι το διπλώνω μέσα στις τρύπες του ντεκ


Burn baby burn, Disco Infernoοο...
 (αστειεύομαι βέβαια)


Πιστεύω πως το απαιτεί το φαρδύ drip tip


Εχω σκεφτει και την εναλλακτική του φιτιλιού, αλλα δεν το έχω ακόμα επιχειρήσει, κυριότερα γιατί δεν θυμαμαι σε ποιο συρτάρι το έχω χωμένο

Το full album ειναι εδώ
http://imgur.com/a/zGhyE
(που μου θύμησε να σημειώσω πως ο πώλος(© by microchip) του είναι Straight , ήτοι δεν κινείται, σταθερός , πωςτολέν;
Μαζί με temperature control ειναι πραγματικό εργαλείο,
η τελευταία φωτό του αλμπουμ είναι μετά απο συνεχή χρήση  24ώρου -και κάτι παραπάνω )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2015, 20:46 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 02, 2015, 22:15 »
Να 'σαι καλά.  :respect_hat:

Τώρα που τον πρόσεξα καλύτερα, μάπα είναι.  :thumpdown:
Και μάλιστα, η αρχιτεκτονική και το πιάσιμο του σύρματος με βίδες, είναι επικίνδυνα σε TC.  :nope:
Το φιτίλι θα ήταν μια κάποια λύση, αλλά δεν πρόκειται να το βρεις.  :'(
Χώρια που η καπακότρυπα πνίγει το συνεργείο βαψίματος.  :wall:
Πούλα τον το συντομότερο.  :yes:
Στείλε μου πμ πριν τον βάλεις αγγελία.
Για να σε βοηθήσω να τον πουλήσεις...  :angel:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 03, 2015, 09:24 »
θα στον δάνειζα ευχαρίστως για στρες τεστ, αλλα 500 χλμ ειναι πολλά και το ταχυδρομικό μου περιστέρι πλέον δυσκολεύεται με βαρύτερα του Α4  ;D

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 14, 2015, 14:06 »
εξαιρετικός ... :respect:  0.28 σύρμα 3mm διάμετρο 20 βατακια στα 0.9Ω


θα δω πως παίζει και κάθετα..




Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 29, 2015, 12:27 »
nice :)

εγω παλι τον εχω δοκμάσει μόνο σε καθετα και περιμενω απο βδομαδα που θα εχω λιγο χρονο να δοκιμασω το chimney coil. πως συμπεριφερεται σε σχεση με αποδοση γευσης και ποσοτητα ατμου με το setup σου?

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 26, 2015, 20:37 »
 Τον παρηγγειλα απο ΦΤ (προ CC) και αυτο που έχω να πω ειναι οτι μου πηρε 2 ημερες για να τον καθαρισω!  :angry_orange: Μιλαμε για πολυ λαδι-γρασο και γεματος γρεζια! Ανελαβα ανα χειρας το τρυπανακι και με πολυ υπομονη τον εφερα στα ισια του. Εμεινε σε ισοπροπυλικη για 18ωρες για να φυγει η λαδιλα και αφου βουρτσιστηκε ενδελεχως έμεινε αλλο ενα βραδυ σε σαπουνονερο. Επιτελους, ειχε ερθει η ωρα του στησιματος αλλα δυστυχως ηθελε αλλη μια "ρυθμιση" καθως τα βιδακια των πολων ηταν μακρια και δεν βιδωναν τερμα με αποτελεσμα να μην πιανουν το συρμα. Αφου φαγωθηκαν και κοντυναν (καθολου ευκολο, εριξα πολλα φωνηεντα) εκανα στησιμο με διπλη καθετη στα 1Ω. Πότισμα και δωσε γενναια τζουρα-μου πεταξε τα ματια έξω!  :o   Πολυ δυνατο χτυπημα, ντουμανια και αερα αρκετο για ιστιοπλοια! Δεν το εχω με τις πνευμονικες αλλα τελικα σε ρυθμιση του αερα που ειναι σχεδον τελειως κλειστος κατι γινεται. Η γευση του μου αρεσε πολυ αλλα το χτυπημα για να το παλεψω πρεπει να φτιαξω υγρα με 2-3 νικοτινη γιατι με την 9αρα που τον δοκιμασα με τσακισε!  :heat:   Επομενο στησιμο θα δοκιμασω οριζοντια αντισταση, αφου φτιαξω κανενα υγρο με πολυ λιγη νικοτινη, ισως και μηδενικη.. Για ιδιαιτερες στιγμες ο ατμο.. Πάνω στο Νεμεσις πυροβολαει αλυπητα, ρεπορταζ στην ομιχλη..



Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Marquis Dripper (clone)
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 30, 2015, 21:42 »
 Είπα να ασχοληθώ εκτενώς μαζί του σήμερα και να μάθω τα βίτσια του Μαρκήσιου!  ;D   Διπλές, μονές, κάθετες, οριζόντιες, βαμβάκι μέσα στο coil, τυλιγμένο φωλιά απο εξώ..  Για να μην μακρυγορώ, τα δικά μου γούστα τα βρήκα με μονό κάθετο coil στα 1.2-1.4Ω με 28αρι σύρμα, βαμβάκι περασμένο μέσα στο coil με ουρά που κάθεται μέσα στο deck και ανοιχτή τη μισή τρύπα. Πολύ καλή γεύση και ατμός όχι πολύ ζεστός ούτε πολύ πυκνός, drip tip στενό και υγρό στα 6mg (θα το κατεβασω κι αλλο, χτυπάει!). Έτσι μπορώ να κάνω mtl, αεράτες μεν αλλά σε βαθμό που θυμίζουν τσιγαρίσιες.

[UPDATE] Μονή κάθετη με Τwisted 20αρι στα 1.4Ω με μπολικο βαμβάκι το αγαπημένο μέχρι τώρα, μισή τρύπα αέρα ανοιχτή και κάνω άνετα mtl με πολύ γεύση και ντουμάνι στα 18W  :cigar:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2015, 19:26 από GiorgosRab »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110840 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160063 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515463 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146507 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303343 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530898 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet