vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, patz, lagoudakis, Milarepa

Twitter

Αqua v2 (κλωνος)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 22:39 »
Πιστευω δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτει με πατεντα ενα μεταλλικο "U" που θα κλεινει τα λουκια που δεν χρησιμοποιουνται.
Οσο για τα βαμβακια, εγω τη μια μερα που τον δουλεψα με μονη δεν ειχα κανενα θεμα πλημμυρας στην καμπανα, το βαμβακι ηταν στη θεση του. Και γιατι να κουνηθει κιολας.
Προφανως θα μπει πολυ στριμωχτα στα λουκια, με το που θα βρεχτει θα φουσκωσει και τελος.
Ο ατμοποιητης ειναι φτιαγμενος για δυο αντιστασεις κι οχι για μια, αρα αν θελει καποιος να τον χρησιμοποιει με μονη αντισταση θα πρεπει αναγκαστικα να καταφυγει σε πατεντες.

Οσο για τις διαρροες που αναφερεις πιο πριν, μια εβδομαδα που τον χρησιμοποιω δεν εχω αντιμετωπισει σε καμια στιγμη, οπως και να τον εχω αφησει, ειτε ορθιο, ειτε πλαγιαστο.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 22:44 »
Οτι πιθανότητας έχει να κουνηθεί το αδρανές βαμβάκι τις ίδιες έχει και αυτό της αντίστασης αλλά κανένα δεν μετακινείται όταν βιδώνεις την καμπάνα. Θυληκώνει καλά μέσα στο λούκι. Απλά δε θέλει απότομες κινήσεις.

Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 22:52 »
Ενταξει δεν διαφωνω πως καπως θα κατσει αλλα οπως και να εχεις θα χωνει καπως περισσοτερο υγρο πανω στο deck αλλα anyway αυτο θα λυθει καπως ποιο πολυ με ενοχλουν οι μικρες τρυπες για το υγρο ρε γμτ. και δεν γουσταρω καθολου το μπουκαλακι με την βελονα.

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 22:53 »
 Εχω σχεδόν μια βδομάδα αυτόν 2022300
Ηρθε καθαρός ,τα σπειρώματα πάρα πολύ καλά και όλα τα κομμάτια εφαρμόζουν άψογα.
Στημένος με διπλή αντίσταση 0.32 σύρμα 6 σπείρες σε 2άρι τρυπανάκι 0.4 ωμ συνολική αντίσταση.Το βαμβάκι τριγωνικά κομένο με τις μύτες να κατεβαίνουν μέχρι κάτω στα λούκια.Βελούδινος ατμός και αρκετά καλή γεύση και χωρίς ίχνος υπερτροφοδοσίας η υποτροφοδοσίας.
Σε σχέση με τον orchid v4 έχει πιο σφιχτή τζούρα ενώ κατα την γνώμη μου υστερεί ελαφρώς σε γεύση και χτύπημα με το ίδιο ακριβώς setup.
Σα ντρίπερ δέν τον έχω δοκιμάσει ακόμη.
Για τα λεφτά του είναι άψογος.

Αποσυνδεδεμένος abath

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 10:47 »
Καλησπέρα φίλοι ατμιστές είμαι ο κάτοχος του κλώνου Αqua v2 που δοκίμαζε ο fotis3d... Πράγματι για να επιβεβαιώσω και εγώ, η ποιότητα κατασκευής καθώς και απόδοση είναι εκπληκτική! Το θέμα τυχόν μετακίνησης του βαμβακιού που μπορεί να προκύψει δουλεύοντας σε μόνη αντίσταση, μπορεί να αντιμετωπιστεί βιδώνοντας το 2ο βαμβάκι πάνω στην τρύπα αεραγωγού ή σφινόνωντάς το πίσω από τη βίδα. Έτσι παραμένει σταθερό και δε υπάρχει πρόβλημα υπερχείλισης αν τυχόν φύγει από τη θέση του.

Το συνιστώ με κλειστά μάτια για όσους το σκέφονται να το αγοράσουν. Υπόψη μόνο να πάρουν μπουκαλάκια με μεταλλικό τιπ ώστε να χωράει για το γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 21:57 »
Ανακαλυψα το κυριο προβλημα που ειχε τα αποτελεσματα δυσλειτουργιας που αναφερω στην απαντηση #8.
Το συρμα 0.25 και 0.28mm δεν το μαγκωνουν καλα οι βιδουλες αν το περασω μεσα απο τις τρυπουλες τους. Ξεφευγει απο τον πατο της βιδας και πηγαινει περιμετρικα.
Μεγαλο ξενερωμα αλλα το ειχα ψιλοπροβλεψει και το βαζω τωρα  αλα kf , κατω απο το κεφαλι της βιδας.
Συμβαινει και σε αλλους? Προτασεις?

Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 23:04 »
Αγορα καινουργιων βιδων πιο μακριων και τις κοβεις με μια πενσα εκει που θες.
Αυριο μεθαυριο που θα μου ερθει θα κοιταξω να δω τι μεγεθος βιδας περνει.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 00:26 »
Μαλλον δεν φταιει το μηκος τους. Κλωτσανε το συρμα στο πλαι και παει γυρω απο τη βιδα.
Χωρις το συρμα μπορω να δω απο τις τρυπες των πολων  τις βιδες να βιδωνουν μεχρι κατω και να μην αφηνουν καθολου κενο. Αν ηταν κοντες θα φαινοταν λιγο κενο. Βαλε και το παχος του συρματος.
Επειδη βεβαια το σπειρωμα ειναι διαμπερες πιθανα λιγο μακρυτερες να το σπρωξουν λιγο πιο κατω αλλα χλωμο το βλεπω να μην τους γλιστρισει παλι.


Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 02:08 »
Μηπως να βαλεις πιο μακρυ συρμα στα ακρα και να το περασεις απο τρυπα σε τρυπα ωστε να μην μπορει να το στειλει στο πλαι;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 02:54 »
Περναε διαμπερως.
Αν εννοεις να το περασω διαμπερως και μετα τσακισμα και παλι μεσα στην ιδια τρυπα ή/και σε διπλανη ...ε..δεν ειναι και κλωστη να ειναι τοσο ευκολα διαχειρισιμο.

Αποσυνδεδεμένος abath

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 08:33 »

Καλημέρες


Δοκίμασε να τσακίσεις στα δύο τις άκρες ώστε να αυξηθεί η επιφάνεια επαφής με τη βίδα... λογικά θα πιάνει καλύτερα έτσι

Ανακαλυψα το κυριο προβλημα που ειχε τα αποτελεσματα δυσλειτουργιας που αναφερω στην απαντηση #8.
Το συρμα 0.25 και 0.28mm δεν το μαγκωνουν καλα οι βιδουλες αν το περασω μεσα απο τις τρυπουλες τους. Ξεφευγει απο τον πατο της βιδας και πηγαινει περιμετρικα.
Μεγαλο ξενερωμα αλλα το ειχα ψιλοπροβλεψει και το βαζω τωρα  αλα kf , κατω απο το κεφαλι της βιδας.
Συμβαινει και σε αλλους? Προτασεις?

Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 10:19 »
100% VG dual coil and it wicks like a dream.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 15:00 »
Marbass, δεν εχω καταλαβει ακομα που βρισκεται το προβλημα.
Περνας το συρμα μεσα απο μια τρυπα, το βγαζεις απο μια αλλη τρυπα, καπου απανεντι απο την πρωτη, και οταν μπαινει η βιδα δεν το πιανει να το σπρωξει κατω και να το σταθεροποιησει?
Δεν εχω δοκιμασει με 0.25, αλλα με το 0.3, ακομα και με μονη αντισταση, δεν ειχα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 15:08 »
Ειμαι με μονη αντίσταση.
Το περνάω όπως είπες κι εσύ (απο τη μια τρύπα και βγαίνει απο την αντικρινή της). Η βίδα, καθώς τη βιδώνω, το σπρώχνει  στο πλάι. Δεν το πιάνει να το μαγκώσει απο κάτω της. 
Αν ήταν παχύτερο (απο 0.30mm και πάνω) πιθανά να μην της ξεφευγε προς το πλάι.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αqua v2 (κλωνος)
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 15:23 »
Τωρα που το ειπες ειπα να ριξω μια ματια να δω ακριβως τι εχω κανει στον δικο μου.
Το ενα συρμα λοιπον εχει κατσει οπως λες εσυ, στα πλαγια της βιδας. Εχει μπει απο μια πλαινη τρυπα (οχι τις μπροστινες) και εχει βγει απο την ακριβως διπλα της.
Ετσι οπως εχει κατσει, ειναι σφηνωμενη και δε κουνιεται. Μπορει και να φταιει το συρμα 0.3 γι' αυτο.
Δοκιμασε αν ειναι και με αυτο τον τροπο, να μπει απο μια πλαινη δηλαδη και να βγει απο την ακριβως επομενη κι οχι αντιδιαμετρικη μπας και κρατηθει καλυτερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084045 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34844 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 51 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135666 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos