vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 7 χρήστες
zalaros, Tem, Christos Z, grag, lagoudakis, Doubt, manoslykos

Twitter

VERITAS 29.6 mm RDA

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
VERITAS 29.6 mm RDA
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 17:37 »
Σήμερα το πρωί...παρέλαβα τον Veritas 29.6 mm RDA. Η χαρά μου τεράστια...τον βράζω για κανένα 20 λεπτό...τον αφήνω σε σαπουνόνερο 4-5 ώρες.....ζεμάτισμα με καυτό νερό ...και αρχίζω το πρώτο στήσιμο του.
Αποφασίζω για ένα οριζόντιο MC... με αντίσταση γύρω στα 1.7 Ohm που έχω στον Kayfun, με το ίδιο υγρό αναπλήρωσης, για να μπορέσω να έχω μέτρο σύγκρισης γεύσης-χτυπήματος κλπ.
Μου πήρε λίγο παραπάνω ώρα στο στήσιμο.. καινούργιο εργαλείο βλέπετε στα χέρια μου...είπα να είμαι πιο χαδιάρης και περιποιητικός μαζί του.
Η αντίσταση τελικά ανήλθε στα 1.79 Ohm..λέω ok...μικρή η διαφορά.
Ρίχνω το βαμβάκι  και το ΤY-4 από T- Juice στο σετάρισμα, κλείνω καπάκι...πετάω και το Driptip  επάνω ( παρακαλώ να σημειωθεί πως ένοιωσα ότι είχα την εξάτμιση της HONDA του Marc Marquez στο στόμα λόγο μεγέθους) αυτό  θα διορθωθεί με αγορά νέου γιατί παρά είναι μπουρί. Το καρφώνω με λαχτάρα πάνω στο θηριώδες PANZER μου....και τραβάω τζούρα.
Εκείνη την στιγμή νόμισα πως θα πεθάνω....γιατί παρόλο το πλύσιμο που έφαγε...μου ήρθε  στο στόμα η Κινέζικη  μηχανουργίλα με μια μικρή εσάνς απο ΤΥ-4. Ήταν σαν να είχα γλύψει όλα τα CNC του Πεκίνου και των περιχώρων μαζί.
Η απογοήτευση....... ΤΕΡΑΣΤΙΑ, για να μην αναφερθώ στο σπάσιμο, και όχι τίποτα άλλο, αλλά τον περίμενα πως και πως να έρθει στα χέρια μου.
Το αποτέλεσμα? ξανά βράσιμο και μούλιασμα.....άγνωστο μέχρι πότε. Αν κάποιος συνατμιστής γνωρίζει καμία "ΑΜΕΣΗ" διαδικασία αποστείρωσης......τα φώτα του, είναι ευπρόσδεκτα.
Μόλις καταφέρω να απομακρύνω την "σχιστομάτικη" εσάνς...θα αναφερθώ εκτενεστέρα στα αποτελέσματα άτμισης του VERITAS RDA.

Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 19:09 »
Καποιοι προτεινουν βρασιμο με γαλα, εγω θα σου πω βγαλε ξυδι σε ενα ποτηρι και ριξε τον μεσα.


Μπορει να εχει κατσει λαδι στις βιδες και στα λαστιχακια, αρα αμα μπορεις να ξεβιδωσεις ολο τον πολο κακο δεν θα εκανε.


Τα λαστιχακια μην τα βαλεις στο ξυδι αμα τον ξεβιδωσεις ολο.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 23:59 »
Αφού πέρασα το υπόλοιπο της ημέρας ,τρίβοντας- καθαρίζοντας αλλά "Villarriba Villabajo" και ξαναστήνοντας τον VERITAS, αυτή την φορά πετυχαίνοντας τα αντίστοιχα 1.7 Ohm του Kayfun, και χρησιμοποιώντας το ίδιο ατμιστικό υγρό ΤΥ-4 της T Juice στα 6 mg νικοτίνης , με αποζημίωσε με χτύπημα στο "ΔΟΞΑ ΠΑΤΡΙ".  :eyesplash: :eyesplash:
Έχοντας στο ένα χέρι PANZER + VERITAS και στο άλλο Istick + Kayfun...χρειάστηκε 1 τζούρα ΜΟΝΟ για να καταλάβω την διαφορά τους.
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ( δικός μου) :Kayfun  ο γνωστός σε όλους, όσους τον χρησιμοποιούμε...για τις πανδαιμόνιες αλλά ταυτόχρονα βελούδινες γεύσεις, που σου αφήνει στην στοματική κοιλότητα.
Από την άλλη ο Veritas χτυπάει αλύπητα σαν "αλήτης συμμορίας".....λαιμό, πνευμόνια, κεφάλι, και σε παραπλανεί νομίζοντας ότι ατμίζεις σχεδόν διπλάσια ποσότητα νικοτίνης.
Αν δεν ήμουν εγώ αυτός που φτιάχνει  τα υγρά...θα νόμιζα πως προσπαθούν να με παραπλανήσουν. Αναδύει τις γεύσεις, με έναν ξεχωριστό " Άγριο" δικό του τρόπο, που μαζί με τον  πιο ζεστό ατμό του(εν συγκρίσει πάντα με τον kayfun), σε ταξιδεύει ασύγκριτα δυναμικά.
Η καινοτομία του να εφοδιάζει την αντίσταση με αέρα, όχι από πλάγια, ούτε από κάτω, αλλά από την πίσω μεριά, κάνει τον Veritas μοναδικό.
Δεν θα πω τίποτα παραπάνω...γιατί μάλλον ο ενθουσιασμός  της απόκτησης του με έχει συνεπάρει.
Απλά...σας τον συστήνω. 

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 10:52 »
Φίλε lefteris, επειδή αντιλαμβάνομαι οτι ε΄σαι αρμόδιος να μου δώσεις την πλήρη καθοδήγηση αφού συμπάσχουμε (κάτοχος kayfun & εν αναμονή veritas).......
Τώρα που χρησιμοποιείς τον veritas κοντά 15 μέρες για πες κουσούρια?
Πόσο στάζεις και για πόσο σε βγάζει?

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 21:19 »
Ksp...κουσούρια δεν μπορώ να πω, πως έχει...είναι ένας πολύ παιχνιδιάρης Dripper...όσο αφορά τις αντιστάσεις, γιατί μπορείς να τις βάλεις όπως κάνεις κέφι...οριζόντιες κάθετες κλπ. Στον 22αρι 1 έως 2 και στον 29.6αρι 1 έως 3. Είναι λίγο άβολος στο σετάρισμα μέχρι να βρείς τα κουμπιά του και τα πιασίματα του...αλλά μόλις πάρεις το κολλάει...σε αποζημιώνει. Έχω παίξει με 2 αντιστάσεις έως τώρα...και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...κάποια στιγμή ίσως, αποφασίσω και μια τρίτη αντίσταση. Το στάξιμο είναι κυριολεκτικά πλημμύρισμα στην καμπάνα...και πίστεψε με, παίρνει πολύ υγρό η μεγάλη έκδοση. Ξεχνάς ότι κρατάς στα χέρια σου Dripper. Εσύ ποια έκδοση από τις 2 παρήγγειλες? 

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 20:50 »
Εγώ την 22αρα παρήγγειλα...
Για αρχή!

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 20:57 »
Απο που μπορουμε να δουμε και να παραγγειλουμε γι αυτον

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 21:30 »
Εγώ από http://www.fasttech.com/search?veritas χτύπησα τον 29.6 mm

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 19, 2015, 16:24 »
Για λογους που δεν θυμαμαι atm μουλιασμα σε 70% αιθυλικη αλκοολη διαλυμενη με 30% WFI νερο ειναι η καλυτερη απολυμανση που μπορεις να πετυχεις στο σπιτι. Εαν θυμαμαι καλα πανω απο αυτο το ποσοστο μικροοργανισμοι αποκτουν ανθεκτικοτητα ή κατι τετοιο.


Αποκλειστικα για απολυμανση ομως, δεν ξερω εαν ειναι αρκετο για να διασπασει λαδια μηχανης και οτι αλλο μπορει να εχουν πανω απο το εργοστασιο. Ισως για αρχη σοδα και υπεροξυδιο του υδρογονου (οξυζενε) να δουλεψει αλλα σε καθε περιπτωση θελει καλο ξεπλυμα μετα απο αυτο. Αυτο για τα ατσαλινα μερη μονο

Αποσυνδεδεμένος digitron

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 19, 2015, 16:56 »
Πολυ καλο αποτελεσμα μου εδωσε και στημενος με mesh και μονή αντισταση. Θελει ομως πολυ
προσοχη για "κρυφα" hot legs γιατι αλλιωνουν τη γευση. Επισης οταν τον ανοιγοκλεινω συχνα
για να drippαρω μου βγάζει λιγο υγρο στη βαση απο κατω. Τα orings του ισως να θελουν ενα
"τικ" πιο χοντρα. Εβαλα τεφλον απο κατω τους αλλα χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 28, 2015, 00:50 »
έχουμε κάποια πρόταση καλύτερη απ αυτήν εδώ (twisted kanthal x2 0.4ohm @ 30W)  για περισσότερο ντουμάνι?


3 μέρες με veritas clone και αρκετά ικανοποιημένος
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2015, 02:13 από PanosIron »

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 29, 2015, 12:24 »
ειναι ενδιαφερον να βλεπω τις διαφορετικες χρησεις του καθενος στον favorite RDA μου (κοντά με Marquis και Vertex V2) αλλά ο Veritas δεν ειναι τοσο για cloud chasing και subohm φάσεις (οπως πχ οι Mutation) οσο για flavor chasing και single coil > 1.2Ohm.

Δε θερμαινεται υπερβολικα στο δικο σου setup? (μιλαω παντα για τον 1:1 Veritas clone και οχι αυτον των 29,6mm, τον οποιο δεν εχω χρησιμοποιησει.

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 03, 2015, 16:00 »

με αυτό το setup ζεσταίνεται αρκετά είναι 25G με 36g clapton ciol στα 0.7ohm και 40W


αλλα με απλό micro coil δεν ζεσταίνεται

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 14:51 »
Ρε παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση είναι ο δεύτερος verittas που έχω στην κατοχή μου κλώνος, και παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα βάζω το υγρό το οποίο είναι κίτρινο και μετά από κάποια ώρα χρήσης το υγρό ψιλοπορτοκαλίζει!
Την άλλη φορά μου είχαν πεί για σκουριά και τον πέταξα μήπως τελικά είναι θέμα του ατμοποιητή!

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VERITAS 29.6 mm RDA
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 14:59 »
Λογικά είναι κατάλοιπα στην αντίσταση

Στάλθηκε από το Batmobile μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35205 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy