vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #345 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 22:10 »
Τριτη  μερα με τον κλωνοerl και εχω φαει κολημα,τι γευση ειναι αυτη ρε παιδια?
Απο εκει που εκανα 3,5-4 ml την ημερα με τον lemo2 τωρα χτυπαω 6 για πλακα,με τον lemo2 με κλειστο τον αερα για να κανω τσιγαρισιες μου εφερνε βηχα(ξερει κανεις γιατι  αυτο?),αν και διαβαζα οτι δεν διακρινεται για την παραγωγη ντουμανιων ο erl και εκει τον βαζει κατω τον lemo2!
Εχω ομως θεμα με τρεξιματα,οταν τον γεμιζω (μεχρι σχεδον επανω,δηλ. 90-95%)τρεχει σαν τρελος απο κατω για καμποσο,δηλ. χανω κανα 10% υγρου και μετα σταματαει,δοκιμασα τα παντα-ολα,εκλεισα αερα τερμα,εβαλα δακτυλο στο στωμιο αλλα και παλι τρεξιματα,δεν ειχα προσεξει οτι ελειπε το μικρο oring που εχει η καμιναδα κατω απο το σπιρωμα ,σημερα το προσεξα και εβαλα ενα(2 σετ οριγκακια και 4 βιδες ειχε μεσα το κουτι!)αλλα και παλι εσταξε απο κατω για κανα μισαωρο(λιγοτερο απο πριν αλλα και παλι σταξιμο!) και μετα στεγνος μεχρι να κανω ολο το tank,το βαμβακι κανονικα με τις ουριτσες στα λουκια και τους αφρατους ωμους!
Τι δεν κανω καλα?
Edit:
Tο βρηκα τελικα το κολπο για να μην σταζει, λιγοτερο εως ελαχιστο βαμβακι στα λουκια και δαχτυλο πατημενο  στην τρυπα της καμιναδας οταν γεμιζω,εχω κανει 2 γεμισματα ετσι και ουτε γαργαρες ουτε τρεξιματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:58 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #346 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 12:30 »
@valsam ποιον κλώνο erl πηρες ?   link ?

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #347 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 12:59 »
Αυτόν φιλε αλλα πλεον σταματησε τους κλωνους η gearbest http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_117307.html
Εναμιση μηνα και τον εχω καραευχαριστηθει,τα καλυτερα 9 ευρω που εχω ξοδεψει ever!
Bρηκα και την χρυση τομη στο βαμβακωμα (ligotero=kalytero) και τερμα τα σταξιματα και τρεξίματα,το ss λαμπει(κατι ειπαν μερικοι για κατι κλωνους erl ότι αλλαζει αποχρωση το μεταλο),τον πλενω κάθε μερα με νερο και τον αφηνω κι'ολας μεσα στο νερο και δεν υπαρχει ιχνος σκουριας πουθενα!
Κατά 90% συμφωνα με αυτά που βλεπω (εν βλεπω να συμπεριλαμβανεται στο πακετο και το πλαστικο drip tip που ειχε το δικο μου γι'αυτο λεω 90%)είναι αυτος και τον εχει διαθεσιμο η fasttech https://www.fasttech.com/products/3028/10010306/2000400.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 09:12 »
o-ring καμινάδας ή όλο το σετ, που μπορώ να βρώ?

HELP

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #349 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 10:27 »
To o-ring της καμινάδας, στον δικό μου τουλάχιστον erlkLonigin δεν είναι απαραίτητο.
Επίσης, για το θέμα με τις διαρροές κατά το γέμισμα, τσέκαρε σε αυτό το μνμ τον τρόπο γεμίσματος
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23322.msg841656.html#msg841656

Πιστεύω θα βολέψει και σε αυτό αλλά και στο άλλο θέμα που έχει ο εν λόγω, ότι πρέπει να αδειάσει για να μπορείς να επιθεωρήσεις-βελτιώσεις-αλλάξεις το set-up

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #350 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 10:52 »
Παράθεση
[size=0px]To o-ring της καμινάδας, στον δικό μου τουλάχιστον erlkLonigin δεν είναι απαραίτητο. [/size]
Σου περισσεύει ?  :tongue_smilie:


Είμαι νέος στους επισκευάσιμους και επειδή ο Erlclonigin δεν είναι εύκολος σαν kayfuνης θα ήθελα να το παίξω "safe" στο θέμα διαρροών, να μην κλάψω στο τέλος κανένα modακι από καμιά διαρροή. Με 2 λόγια, δεν τον βάζω μπρός αν πρώτα δεν έιναι πλήρης από ο-rings.


Στο vonerl.com πουλάει το σετ 7Ευρώ, οκ μ'αυτό, αλλά αυτό που δεν μ'αρέσει είναι τα 10Ε ταχυδρομικά που χρεώνει :(




Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #351 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 11:02 »
o-ring καμινάδας ή όλο το σετ, που μπορώ να βρώ?

HELP
Φιλε και εμενα κοπηκε το o-ring καμινάδας  και περασα από 3-4 ατμομαγαζα και βρηκα από κατι άλλο, ηταν πιο ψιλα τα o-ring  και εβαλα 2 και μια χαρα εκατσαν,μπορεις να το δουλεψεις και χωρις o-ring καμινάδας  αλλα εμενα όταν το εσφιγγα χωρις το o-ring  φρακαριζε και ηθελε πολύ δυναμη για να ξεσφιξει.
Οσο γι το θεμα των διαροων εμενα το κολπο που πιανει είναι δακτυλο στην τρυπα της καμιναδας καθως γεμιζω.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #352 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 12:17 »
Σου περισσεύει ?  :tongue_smilie:


Είμαι νέος στους επισκευάσιμους και επειδή ο Erlclonigin δεν είναι εύκολος σαν kayfuνης θα ήθελα να το παίξω "safe" στο θέμα διαρροών, να μην κλάψω στο τέλος κανένα modακι από καμιά διαρροή. Με 2 λόγια, δεν τον βάζω μπρός αν πρώτα δεν έιναι πλήρης από ο-rings.


Στο vonerl.com πουλάει το σετ 7Ευρώ, οκ μ'αυτό, αλλά αυτό που δεν μ'αρέσει είναι τα 10Ε ταχυδρομικά που χρεώνει :(


Όχι, αν θυμάμαι καλά, ο δικός μου ο erlkLonigin (δεν είναι τυχαίο το L, όπως κατάλαβες) δεν είχε

Δεν θα έχεις από εκεί διαρροή όπως λέει κι ο φίλος valsam από κάτω, και ΕΙΔΙΚΑ προς το mod σου.

@ valsam
Το φρακάρισμα, αν το σκεφτείς, είναι πολύ βολικό για τον τρόπο γεμίσματος που ανέφερα παραπάνω  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #353 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 20:45 »
Όλα οκ  ;D   

Ατμίζω 210βαθμούς, 15W με SS316L 0.25mm (30AWG), 1.23Ω, 8 σπείρες σε τρυπάνι 2.5mm

Υπέροχη γεύση, πολύ χτύπημα, κατεβαίνω στα 6mg μου φαίνεται. Not bad για 10Ευρώ!

 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Έβαλα ένα o-ring UD 7mm, ID 5mm, SC 1mm που βρήκα από κλώνο KFL+

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2016, 08:40 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #354 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 02:56 »
Και ένα στήσιμο για όσους παιδεύει το βαμβάκι. 0 προβλήματα, εύκολος γρήγορος και από γεύση άλλο πράγμα. Έχει γίνει ο κύριος ατμοποιητής μου και έχει βάλει στην άκρη Kayfun Lite+ (original) και  Kayfun Lite+ nano (κλώνος).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2016, 03:04 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 09:13 »
Ωραίο στήσιμο.
Κοίτα μόνο να συμμαζέψεις εκέινη την πρώτη σπείρα από τον αρνητικό, γιατί θέλει να φύγει από τη γραμμή!!  ;D ;D
Θα περιγράψω έναν εναλλακτικό τρόπο που χρησιμοποιώ σχεδόν κατά κανόνα και τον είδα από κάποιον στο ΥΤ, νομίζω δε χρειάζονται φωτό.
Αφού περάσουμε το βαμβάκι κι αφρατέψουμε, το χωρίζουμε σε δύο τμήματα. Το ένα τρίτο περίπου ή και ακόμη λιγότερο (ανάλογα πόσο χοντρό είναι το αξονάκι που στρίψαμε, trial & error), το αφήνουμε μακρύτερο για να μπει στα αυλάκια και το υπόλοιπο το κόβουμε στο μήκος που δείχνει η γραμμή στη 2η φωτό του tzifos_f1

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #356 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 10:31 »
Είναι δοκιμαστικό το coil. Αυτή η σπείρα "έφυγε" κατα το βίδωμα της αντίστασης και δεν μπορούσα να την μαζέψω. Αν δεις το βίδωμα είναι "ανάποδο", από την "μέσα" πλευρά (ανάποδα από το βίδωμα) για να δοκιμάσω με ακόμα μικρότερα σε μήκος ποδαράκια  ;)


Είμαι ~2 βδομάδες στους επισκεύασιμους, γι'αυτό συγχωρέστε τα όποια λαθάκια. 3-4 στησίματα στον ErlKlonigin με αυτό το κόψιμο του βαμβακιού και ούτε μπουρμπουλήθρες, ούτε σκασίματα, ούτε καμένο. Αν δείτε δεν φτάνει καν στην κούρμπα του οδηγού τροφοδοσίας. ErlKlonigin =ΑΣΤΕΡΙ και τρομερή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #357 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 12:13 »
Aστέρι είσαι και το στήσιμο σχεδόν επαγγελματικό. Aσε τον Buliwyf να λέει για τη σπείρα :))
Πραγματικά θα βοηθήσει νέους κατόχους του ερλ.
Είπαμε κι άλλη φορά. Δεν είναι δύσκολο. Ενα μικρό κολπάκι θέλει στο κόψιμο του βαμβακιού, εύκολο κι απλό.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #358 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 15:34 »
Προφανώς σε πείραζα βρε κουτό!!! Εξάλλου, γιαυτό έβαλα και  ;D ;D (σαρκαστικό χαμόγελο)!!

Μια χαρά στήσιμο έκανες και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ οδηγό για νέους (αλλά και παλιούς)!!
Και ΟΧΙ, δεν μου την είπε η petra.... Ξέρει ότι ξέρω ότι ξέρει ότι ξέρω ότι με συμπαθεί!!!

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #359 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 16:08 »
Θυμηθείτε το στο επόμενο στήσιμο του erl που θα κάνετε και γράψτε αν βλέπετε διαφορές στο άτμισμα από το δικό σας, plzzz.


Με έχει ξετρελάνει ο erl που πρέπει να είναι από τους πιο "παρεξηγημένους" άτμο. Κρίμα που ο αυθεντικός είναι τόσο ακριβός.





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3044 236271 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:41
από billythekid
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13700 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 176 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35013 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 933 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid