vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, manoslykos, panoskapa, tibolaso, grag, Buliwyf, JohnDag, john67

Twitter

Plume veil RDA (clone)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 19:07 »
Τον έχω ήδη παραγγείλει από την προπαραγγελία της focalecig. Με αυτή την τιμή θα ήταν αμαρτία να μη συνοδεύει το κλωνοmagma μου στα ντουμάνια.
Οι δύο leo dripper μάλλον θα μείνουν για gourmet στιγμές :)

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 06:06 »
Άμα θες στειλτους μου να στους πετάξω ;D :laugh1: :))


ο συγκεκριμένος ντριπερ δεν με ενθουσιάζει απο αυτά που έχω δει μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 09:57 »
Χαχα ευχαριστώ για την προσφορά θα σε έχω στα υπόψιν αλλά δεν θα τους παροπλίσω, απλά τους dripper pro τους έχω για δύο χρήσεις κυρίως.
Τον ένα για τη δουλειά μου που δεν θέλω να βγάζω τα σύννεφα του magma ή του kfl+ και τον δεύτερο για τα δευτερεύοντα υγρά μου, για δοκιμές νέων και για χαλαρές απολαύσεις...



Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 10:12 »
Κατσε να σουρθει πρωτα με το καλο
μετα σταξτον κι αργοτερα θα δεις απο μονο σου
ποσα απιδια βαζει ο σακος  ;)
Οποιος εχει κατι πολυ καλυτερο σ αυτα τα κυβικα ας μας τον δειξει να του πουμε μπραβο  8)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 10:27 »
Από αυτά που έχω διαβάσει, φαίνεται ότι θα γίνει από τους κύριους επισκευάσιμους μου.
Απλά το "μειονέκτημα" που έχω δει με magma και λογικά θα το έχει και ο plumveil είναι η μεγάλη κατανάλωση υγρού. Θα μου πεις δεν γίνεται να βγάζεις ντουμάνια με μια σταγόνα...

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 10:45 »
Ο συγκεκριμενος τυπος ειναι :
1. Πιο ελαφρυς
2. Δε σταζει υγρα, εννοειται αμα δεν τον υπερχειλισεις
3. Εχει τεσσερις πολους για πιο ευκολο στησιμο
5. Περισσοτερες επιλογες αερα

αυτα ειναι τα βασικα υπερ που του βρισκω εγω χωρις να σημαινει οτι βγαζει αχρηστους τους υπολοιπους
τα υπολοιπα οπως ντουμανια γευση και χτηπηματα ειναι εξαρτηση του πως τον στηνει και πως τον δουλευει κανεις

Τελος για το λογο οτι αυτα που ακουω πολλες φορες ερχονται σε αντιδιαστολη με αυτα που νιωθω και αισθανομαι
προτιμω να ξοδευομαι η να δοκιμαζω  ωστε να αποκτω την  εμπειρια ο ιδιος ...

Ξερεις ποσα μπεστ σελλερς με αφησανε αδιαφορο και ποσες μουφες εχω καταχφαριστηθει ;
ουυυυυυυυ  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2014, 10:56 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 11:19 »

Απλά το "μειονέκτημα" που έχω δει με magma και λογικά θα το έχει και ο plumveil είναι η μεγάλη κατανάλωση υγρού. Θα μου πεις δεν γίνεται να βγάζεις ντουμάνια με μια σταγόνα...

Συμφωνω και να σημειωσω οτι ειναι μειονεκτημα των πολλων watts. Θες να κατεβασεις καταναλωση αλλα η πιπιλα πιπιλα? χαμηλωνεις τα βατ.
Δε τη βρισκεις γιατι μειωθηκε το ντουμανι και το χτυπημα? τα ξανανεβαζεις κι αγοραζεις και μπολικο ζουμακι γιατι θα σου χρειαστει :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 11:22 »
Αν κάποιος δεν έχει ίδια άποψη δεν είναι δυνατόν να είναι 100% σίγουρος για κάτι. Παίζουν και τα υποκειμενικά κριτήρια ως συνήθως, οπότε μια δοκιμή είναι ο τελικός κριτής.
Σίγουρα οι γνώμες των άλλων μετράνε και δημιουργούν προδιάθεση, ειδικά αν είναι έμπειρα μέλη μιας κοινότητας χρηστών.
Το θετικό είναι οτι με  χαμηλές τιμές, επιπέδου €5-15 οι δοκιμή είναι εύκολη. Στο φινάλε αν δεν σου αρέσει κάτι, το πουλάς.


@e-go fun
Να σου πω την αλήθεια, ο magma σε σχέση με τον kfl+ στα ίδια W (13-15) ρουφάει χαλαρά το διπλό ζουμάκι. Αν τον τσιμπήσω στα 17W γίνεται νεροφίδα :)
Ο ένας στημένος με διπλή 2.2Ω nrn, ο άλλος με microcoil 1.4Ω.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 15:01 »
Για την καταναλωση, παιζουν πολλα ρολο.
-Μονη αντισταση vs διπλη (ή πολλαπλη εν τελει).
-Χαμηλα watts vs υψηλα watts.
-Τροπος τροφοδοσιας υγρου (υποπιεση κτλ).

Η αληθεια ειναι οτι με το dripping & ειδικα με το cloud chasing, η καταναλωση αυξανεται.
(Λογικο βεβαια, γτ κυνηγοντας συννεφακια, θα παιξεις σιγουρα με υψηλοτερα watt. Ακομη κ με μονη αντισταση μπορεις να εχεις καλα αποτελεσματα. Τα watt δυσκολα να τα γλυτωσεις)
Απο 5-6ml ημερησιως ανεβηκα στα 10 περιπου κανοντας cloud chasing ολη μερα.
Φυσικα, η νικοτινη στα υγρα ηταν πιο χαμηλη, αρα καπως ισοφαριζεται το κοστος (για DIY μιλαω)


Δεν ειναι παντως για ολη την ωρα το cc. Αλλα εχει τη φαση του.




Στα του θεματος, εγω ειχα παρει τον plumeveil v1.5 απο ομαδικη (alibaba). Δε θυμαμαι ποιον ακριβως για να δωσω το link. Θεωρητικα εχει λιγο πιο βαθυ deck για να κραταει παραπανω υγρο, αλλα ειναι κ ο ατμο τετοιος, που δεν παιρνει πολυ, λογω πιθανοτητας διαρροων & δεν εχω τον v1 για να μπορω να συγκρινω & να επαληθευσω τη διαφορα βαθους.

Το deck του φαινεται να ειναι gold plated, οπως επισης κ οι βιδες. Μεχρι στιγμης δεν παρατηρησα αλλοιωσεις στη βαφη.
Ο 510 πολος του, ειναι χαλκινος & ρυθμιζομενος. 

Επαληθευτηκαν τα λεγομενα πολλων reviewers, στο οτι ναι μεν ειναι ιδανικος για cloud chasing, αφου εχει αρκετες επιλογες ρυθμισης αερα (μπροστα στην αντισταση, διαγωνια/κατω απο την αντισταση, πανω απο την αντισταση(top cup)), αλλα η γευση παραμενει εντονη.
Μετα τον magma, δεν περιμενα να βρω αλλον dripper εξισου καλο σε αποδοση γευσης. Κ ομως, ο συγκεκριμενος αποδιδει πολυ καλα, βγαζοντας περισσοτερα ντουμανια φυσικα.

Θελει λιγο προσοχη στην τοποθετηση του βαμβακιου κατα το στησιμο του. Δε χρειαζεται να γεμισεις ολο το deck, γτ θα εχεις διαρροες απο τις κατω τρυπες. Μεχρι στιγμης, τον εχω δοκιμασει μονο με 2πλες αντιστασεις (0.5-0.6Ω σε μηχανικο/1.2-1.5 σε ηλεκτρονικο) & αποδιδει εξαιρετικα. Υπαρχει η επιλογη για μονη αντισταση, αλλα δεν προσπαθησα να τον στησω με αυτον τον τροπο ακομη.

Μερικες φωτο (δυστυχως ειναι απο κινητο, αλλα ελπιζω να φαινονται αυτα που πρεπει να φανουν).




« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2014, 19:47 από mantos »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 19:13 »
Εγώ βλέπω ότι έχω γίνει σχεδόν αποκλειστικος ντριπερακιας. Παντού ντριπαρω.
Ο kfl+ πλέον είναι για τις λίγες πλέον στιγμές που δεν είναι πρακτικό το ντριπινγκ και για το diy υγρό μου που μου αρέσει μόνο στον kayfun...

Μάλλον έχω γίνει πιο ντριπερακιας απ ότι νόμιζα, το ry69 diy μου, μια χαρά έχει αρχίσει να μου αρέσει στον magma. Καλό για μένα αφού φτιάχνω λίτρα μηδενικής σχεδόν τσάμπα (4 ευρώ τα 100ml).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2014, 20:29 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 20:41 »
κι εγω που δεν ειμαι και πολυ του ντριπινγκ
αρχιζω και ντριπαρω ασχημα, ειδικα μετα τον tobh και τον πλουμ νομιζω οτι κολλησα το μικροβιο  :tongue_smilie:
Εδω που τα λεμε τα κλωνοντριπερς ειναι και φθηνα και δε σε πειραζουν στη τσεπη
Νομιζω οτι θα χρειαστω κι εναν πλουμ σε χαλκο, εκτος κι αν δω κατι πιο συγκινιτικο στον οριζοντα
 :))

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 07, 2014, 23:55 »
Σημερα πηρα το κλωνο hcigar,Ta πιο πεταμενα λεφτα που εχω δωσει για ατμισμα :eyesplash: ....μακρια παιδια απο αυτο το κλωνο :angry_orange: ..για να μη πατε περιπτερο(μου περασαν..σκεψεις) :'(
Τι να πεις:
Oringk στη βαση αστα να πανε,και οχι μονο αυτο οι κατω τρυπες δε κεντραρονται σωστα αν δεν κατσει στο σωστο υψος η βαση!! :angry_orange:

Τα βιδακια στη βαση δε σφιγονται σωστα,τουλαχιστον αυτα που χρησιμοποιησα για μονη αντισταση-Πολλες φορες ενω τα καργαρα(πιο πολυ μαλλον σπανε!!! ::) )ο ατμο σταματησε να δουλευει γιατι τα γ....μενα αποφασισαν να ξεσφιχτουν!

Πανω πλαστικο,παιζει δεξια και αριστερα,βιδωνει-ξεβιδωνει μεν αλλα τελειως ξεχαρβαλωμενο(καλα αυτο ειναι το λιγοτερο) :idiot1:

Οι οπες εξαερισμου αντι να ειναι διαγωνια ελαφρος,δηλαδη οπως τοποθετουνται οι αντιστασεις ειναι στο κεντρο-τις εφερα οσο μπορουσα προς το κεντρο αλλα δεν κεντραρονται πληρως! Οι μικρες τρυπες στη βαση ελαφρως ακεντραριστες Αν δε μπου τα σωστα ορινγκ συνεχια χανεις τη ρυθμιση

Παμε λοιπον στα ωραια! :bye:
O magma της φασττεκ μου φαινεται "αγιο μεταλο" μπροστα στη σιδεριλα του hcigar
Γευση υγρου ακομα δεν εχω παρει,δε στουμπωσα και το βαμβακι στην τρυπα της βασης,για να περναει και ο αερας στη τρυπα της βασης :angel:
 Ο πολος εξεχει παρα πολυ,σε σχεση με το 510 που ειναι ηδη κοντο,μαλλον η hcigar εχει "μαλωσει" με τους πολους το βλεπω και σε αλλους ατμο τις!

 :thumpdown:







Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 00:30 »
Λένε ότι πάρεις είναι 50-50 για το αν θα είναι καλό σε ποιότητα….μάλλον είσαι άτυχος….

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 14:19 »
Σημερα παρελαβα αυτα https://www.fasttech.com/products/1834100
τα οποια ταιριαζουν και στον Plume  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Plume veil RDA (clone)
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 15:27 »
Περιμένω(οσονούπω ελπίζω) το μαύρο.
Αρχικά σκέφτηκα να το πάρω πακέτο με το λευκό,
αλλά φαντάστηκα ότι το λευκό,λόγω του χαμηλού ύψους της καμινάδας.ενδεχομένως θα έβρισκε πάνω στους αρνητικούς πόλους.
Μια δοκιμή σου θα με επιβεβαιώσει/διαψεύσει  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35204 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy