vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

218 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 14:23 »
Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?

Στον kayfun lite, με microcoil 1.2Ω, συρμα 0.3 kanthal A1 και 12watt, καθε 10-12ml η γευση εχει πεθανει και το βαμβακι στην αντισταση ειναι μαυρο.
Τα υγρα μου δεν ειναι τιποτα περιεργα που σκοτωνουν αντιστασεις, κυριως αρωματα atmosLab σε βαση 70% PG.

Το microcoil δε, καθε 40ml περιπου, με 2-3 dryburns στο ενδιαμεσο κατα την αλλαγη βαμβακιου, ειναι σε ασχημη κατασταση.
Οχι καταμαυρο, αλλα εχει χασει το χρωμα του και δεν επαναφερεται πλεον με το dryburn.

Τοσο καιρο που ατμιζα με genesis δεν ειχα ποτε τοση αλλοιωση στο συρμα, μπορει καποιο να το κρατουσα ακομα και 2 μηνες,
με 5-6 dryburns στο ενδιαμεσο, κι ακομα να ηταν σε καλη κατασταση.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 14:45 »
Κάπου εκεί μου κρατούσε κι εμένα. Με 8ml τη μέρα ήθελα αλλαγή κάθε 2 μέρες. Το microcoil το άλλαζα κι αυτό μαζί με το βαμβάκι.
Η κλασική αντίσταση με silica κρατάει τουλάχιστον 2-3 φορές παραπάνω. Το cotton wick έχει λίγο χαμηλότερη διάρκεια από το silica αλλά σαφώς καλύτερη από το βαμβάκι.



Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 14:47 »
Και εγώ με αρώματα ατμός και βάση vg συνδέσμου, κάθε 5 μέρες τα αλλάζω όλα, περίπου 35-40ml. Dry burn έχω πάψει να κάνω αφού σε 5 λεπτά έχω περάσει νέο microcoil & βαμβάκι ή cotton pad.
Το μικροκολι γίνεται χάλια, το βαμβάκι γενικά πολύ καθαρό.
Με κανονική αντίσταση & silica wick δεν θυμάμαι πόσο κράταγε γιατί τέτοιο στήσιμο έκανα για πολύ μικρό διάστημα όταν πρωτοξεκίνησα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 15:11 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

Δεν ειναι το προβλημα μου ο χρονος που μου παιρνουν να αλλαχτουν ολα αυτα, αλλα μου κανει εντυπωση η γρηγορη αλλοιωση τους, ειδικα του βαμβακιου.
Θυμαμαι, πριν παρω kayfun, διαβαζα για αρκετα περισσοτερα ml καταναλωσης πριν μαυρισει και χαλασει η γευση.
Αν μου κρατουσε 35ml οπως κραταει σε σενα, thenetpoet, τοτε οκ. Αντε και 20-25ml να κρατουσε καλα θα ηταν.
Αλλα 10-12ml? Μου φαινεται πολυ λιγο.

Εχετε παρατηρησει αν αλλαζει η συμπεριφορα του βαμβακιου, οσον αφορα το μαυρισμα, αν ειναι πολυ η ποσοτητα του μεσα στην αντισταση ή αν ειναι πιο χαλαρο?
Δε λεω για περιπτωσεις "πνιγμενου", ωστε να εχει υποτροφοδοσια και να μαυριζει λογω αυτου, καταλαβαινετε.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 15:22 »
Eγω προσωπικα καθε φορα που αδειαζει το τανκακι αλλαζω και το βαμβακι, αλλα ειναι δικο μου "χουι".
Οσο για το dryburn εχω παρατηρησει οτι με Kanthal D παρατηρουσα αυτο που λες, οτι καθε 5-6 dryburn επρεπε να αλλαξω συρμα αλλα με το A1 μπορω να εχω την ιδια αντισταση κανενα 3μηνο μεχρι να τη βαρεθω.

Εγω βλεπω περισσοτερο μαυρισμα οταν ειναι μεγαλη ποσοτητα μεσα στην αντισταση, να το πνιγει δηλαδη. Αυτο το καταλαβαινεις αμα σφηνωσει το βαμβακι μεσα, πας να το κουνησεις και κουνιεται ολο το mod :P. Σε αυτη την περιπτωση εχω καλη αποδοση για μισο τανκακι περιπου αλλα μετα βλεπω τρελη αλλοιωση στη γευση και φυσικα καταμαυρο το βαμβακι στο κεντρο.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 15:48 »
Τόσο με eviva όσο και με Σοφία, το mc μπορώ να μην το αλλάξω και ποτέ (!!) που λέει ο λόγος, το κρατάω σίγουρα ένα τουλάχιστον μήνα. Αλλάζω κάθε 15-20ml το βαμβάκι στον Eviva, κάθε 10ml στην Σοφία (Cigarillos και Freedom αντίστοιχα) αλλά σε κάθε αλλαγή βαμβακιού κάνω διαδοχικά dry burn και πλύσιμο κάτω από την βρύση και η αντίσταση μετά είναι σαν καινούργια. Το dry burn καίει τα υπολείμματα τα οποία όσο είναι ακόμα ζεστή η αντίσταση τα παρασύρει το νερό και εξαφανίζονται. Το dry burn από μόνο του δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Απλά στην βρύση βάζω το μοντάκι προς τα κάτω και υπό γωνία ώστε το νερό να πάει μόνο στην αντίσταση και στον ατμο και όχι στο μοντάκι. Στην πραγματικότητα με αυτό το τρόπο η αλλαγή επιβάλλεται από το μαύρισμα του κεραμικού και για ψυχολογικούς λόγους !

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 15:50 »
.....
Αν μου κρατουσε 35ml οπως κραταει σε σενα, thenetpoet, τοτε οκ. Αντε και 20-25ml να κρατουσε καλα θα ηταν.
Αλλα 10-12ml? Μου φαινεται πολυ λιγο.
.....


Μήπως έχει να κάνει με το βαμβάκι(άλλη παρτίδα, από άλλο προμηθευτή κτλ;) 12ml είναι ελάχιστα, δηλαδή αν βάλεις μινώταυρο ούτε 1ml δε θα βγάλει;
Στα ml που ανέφερα,  αλλάζω coil & βαμβάκι κυρίως γιατί θέλω να έχω φρέσκια γεύση και για ψυχολογικούς λόγους, με dryburn θα άντεχε αρκετά ακόμα το microcoil απλά αλλάζοντας το βαμβάκι.
Επίσης, μόλις συνειδητοποίησα ότι έχουμε σχεδόν το ίδιο στήσιμο και ατμίζουμε στα ίδια W.
Από υγρό ry69 & 100%vg.




Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 15:54 »
Ατμιζω με 2 αντιστάσεις micro coils από 12 watt και επάνω ανάλογα με το κέφι μου  :))
και ποτέ δεν έχω αλλάξει βαμβάκι λιγότερο από εβδομάδα , οπότε περίπου 25-30 ml.

Δεν το προγραμματίζω, αλλά περίπου τότε αλλοιώνεται η γεύση του υγρού που κάνω
και είναι μια, οπότε δεν με μπερδεύει κάτι άλλο  :)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 16:09 »
Σύντομη απάντηση στην ερώτηση του θέματος: "Κάθε Σαββατοκύριακο"
 
 
 
 
 
 
Τότε βρίσκω χρόνο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 16:09 »
Ααααααμα το θυμηθώ και δεν βαριέμαι καθώς οι μενθολες έχουν άριστη συμπεριφορά σε όλη την διάρκεια λειτουργίας έως την αλλαγή.
Αντιστασεις φυσικά διάφορες.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 16:15 »
Μήπως έχει να κάνει με το βαμβάκι(άλλη παρτίδα, από άλλο προμηθευτή κτλ;) 12ml είναι ελάχιστα, δηλαδή αν βάλεις μινώταυρο ούτε 1ml δε θα βγάλει;
Στα ml που ανέφερα,  αλλάζω coil & βαμβάκι κυρίως γιατί θέλω να έχω φρέσκια γεύση και για ψυχολογικούς λόγους, με dryburn θα άντεχε αρκετά ακόμα το microcoil απλά αλλάζοντας το βαμβάκι.
Επίσης, μόλις συνειδητοποίησα ότι έχουμε σχεδόν το ίδιο στήσιμο και ατμίζουμε στα ίδια W.
Από υγρό ry69 & 100%vg.

Για το βαμβακι δεν ξερω. Εγω ενα εχω δοκιμασει μονο, αυτο που εχω βαλει παρακατω.
Ειναι το μονο που μπορεσα να βρω το καλοκαιρι στη Ροδο.
Με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω καποιας αλλης εταρειας, να δω αν εχει διαφορα.

Και να φανταστεις με παρομοιο στησιμο οπως λες, εγω εχω υγρα PG που ειναι και καπως πιο φιλικα με την αντισταση
και παρολα αυτα μου κραταει πολυ λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 16:19 »
Δοκίμασε άλλο βαμβάκι ή/και τα nakamichi cotton pads που οι πρώτες εντυπώσεις μου ~2 εβδομάδες χρήσης είναι θετικότατες.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 20:20 »
Με το ρυθμό που ατμίζω εγώ, κάπου στα 12 ml το βαμβάκι θέλει πέταμα. Αντίσταση αλλάζω μετά από 3 αλλαγές βαμβακιού. Πλέον το στρίψιμο γίνεται αυτόματα και δεν με παιδεύει οπότε σε 5' έχω τελειώσει!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 20:26 »
καθε 4 μερες το βαμβακι και ανα δυο με τρεις εβδομαδες την αντισταση μετα τα db

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθε ποτε αλλαζετε αντισταση και βαμβακι?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 20:40 »
Να κανω μια ερωτηση η μακροχρονια χρηση του ιδιου mc δηλαδη απο μηνα κ πανω με αρκετς db μπορει να εχει καποιες αρνητικες ιδιοτητες στην διαδικασια ατμοποιησης για την υγεια μας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110474 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515263 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet