vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 7 χρήστες
karless, Alexander20, Mantis039, tibolaso, I.P, manoslykos, stamatisgr

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 11, 2014, 15:42 »
H βαρύτητα παίζει μικρό ρόλο στην τροφοδοσία της αντίστασης. Το τριχοειδές φαινόμενο είναι αυτό που τροφοδοτεί τις αντιστάσεις μας είτε είναι επάνω είτε κάτω.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 11, 2014, 17:05 »
Αν καλοκοιταξεις , ακομα και ο atty , τις αντ/σεις τις εχει πιο πανω απο τη βαση στην οποια καθεται το υγρο.
Οπως λεει και ο Camber , η βαρυτητα παιζει μικρο ρολο.
Ολα τα ειδη τροφοδοσιας που χρησημοποιουμε στους ατμ/τες μας , εχουν την ταση να μεταδιδουν/απορροφουν   υγρο εκει οπου δεν υπαρχει και να συγκρατουν μια ορισμενη ποσοτητα.

Επισης , οι ατμ/τες genesis αν ειναι σωστα στιμενοι , εχουν αρκετη ποσοτητα υγρου ωστε να εχεις πολυ καλο εως και τέλειο αποτελεσμα....

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 11, 2014, 17:14 »
Ειδικα για τους GENESIS, η κακη τροφοδοσια (που δυσκολα υπάρχει ουτως η' αλλοιως) ειναι ο τελευταιος λογος που θα φας καμμενο.  :))

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 11, 2014, 18:21 »
σεβαστες ολες οι αποψεις οκ αλλα η δικια μου λογικη λεει οτι καλυτερα να εχεις μεσα σε ενα μικρο χορο (δεξαμενη) τα υλικα σου βουτιγμενα σε πλουσιο υγρο και αυτα να εχουν αμεση επαφη με την αντισταση σου ωστε να θερμενονται και να ατμοιζετε το υγρο αμεσα παρα να εχεις τυπου genesis οπως ο rsst που εχει τη λογικη του ρουφαω με το καλαμακι το υγρο για να το φερω απο κατω προς τα επανω σε μια αντιστασι που βρισκεται εκτος δεξαμενης και ενα φιτιλι mesh η οτι αλλο να ειναι ελαχιστα νοτισμενο και η αντισταση μου να περιμενει να βρασει οτι ειναι γυρο της και να μην βρισκει πλουσιο υγρο.Αλλα ειπαμε ολα ειναι υποκιμενικα rda για ντουμανες με coils που κολυμπανε σε υγρα και πατοντας το κουμπι του mod να γινετε κολαση με αερατες τζουρες που θα γεμιζουν τα πνευμονια και αλλο rta που θα γεμισεις το δοχειο με 2 ως 4 ml υγρο θα ρεγουλαρεις τον αερα σου και θα ατμιζεις γεμιζοντας περισσοτερο το στομα παρα τα πνευμονια για χαλαρο και ησιχο ατμισμα.Τωρα αν καποιος ειναι μαγκας και μπορει να μετατρεψει τα δεδομενα στα προσωπικα του γουστα αυτη ειναι και μια απο τις πολλες μαγείες που σου προσφερει το ηλεκτρονικο τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 11, 2014, 19:02 »
Φιλε μου , δεν τα εχεις καταλαβει σωστα.
Το μονο που ειναι εκτος δεξαμενης , ειναι η αντ/ση με το μερος του Mesh που χρειαζεται ωστε να γινει η ατμ/ση.
Ολο το υπολοιπο κομματι του mesh ειναι βουτιγμενο στο υγρο κι αν δεν το πιστευεις , εχει αμεση επαφη το μεσο τροφοδοσιας και η αντ/ση με το υγρο του ατμ/τη.

Η τρυπα που κανουμε στο mesh , δεν ειναι για να ρουφαμε υγρο , αλλα ειναι ο εξαερισμος/αποσυμπιεστης του τανκ.
Το υγρο ανεβαινει απο το σωμα του mesh και οχι απο την τρυπα.

Οπως ειπα και πιο πανω , ο σωστα στιμενος genesis , δουλευει σωστα.   
Αν παρουμε τα πραγματα με τη σειρα και σε συγκρηση με αλλες μορφες τροφοδοσιας, το αποτελεσμα θα ειναι οτι οι genesis εχουν τη σωστη σχεδιαση οσο αφορα την τροφοδοσια και την ατμοποιηση.

Στην αντ/ση , οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ , θα ανεβει η σωστη ποσοτητα υγρου , αναλογα το πόσο mesh εχεις βαλει , ωστε να γινει σωστη ατμ/ση , αρκει να ειναι σωστα στιμενος ο ατμ/της.
Υπαρχουν πολλοι παραμετροι στο πως θα στισεις εναν genesis .
Π.χ. αν θελεις να παιξεις σε πολλα Amperes (σε μηχανικο) , βαζεις πολυ mesh και μικρη αντ/ση ωστε η αντ/ση να εχει αρκετο υγρο για να ατμοποιησει.
Αν θελεις νορμαλ αντ/ση και χαλαρο ατμισμα , κανεις λογικων διαστασεων mesh και αντ/σεις , ωστε να εχεις απλα ενα νορμαλ ατμισμα.
Υπαρχουν και πολλα αλλα που μπορω να γραψω (οχι εγω μοναχα.. ;D ) για genesis , αλλα θα πρεπει να κανουμε ενα δικο μας φορουμ.......τοσα πολλα ειναι......
Απλα να τονισω εδω , οτι με ενα και μονο ατμ/τη genesis , εχεις στην κυριολεξια ολους τους αλλους ατμ/τες.
Μπορουν να δωσουν ντουμανι,γευση,χτυπημα και οτι αλλο θελεις , αρκει να ξερεις πως να το κανεις.
Αυτο φυσικα το μαθαινεις , δεν γεννηθηκε κανεις με γνωσεις......

Πολλα εγραψα  εεεεεεεεε;;;;;;;;;
Παμε παρακατω   ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 04, 2014, 22:00 »
Προσπάθησα πριν μερικές μέρες, να μαγνητίσω τα posts από μερικούς RDA (κλώνους) που έχω.

Συγκεκριμένα:

1) http://www.fasttech.com/products/0/10005100/1400500-igo-l-rebuildable-stainless-steel-dripping

2) http://www.fasttech.com/products/0/10005100/1624300-igo-w-style-rebuildable-dripping-atomizer

3) http://www.fasttech.com/products/0/10005100/1633500-igo-w4-style-rebuildable-dripping-atomizer

4) http://www.fasttech.com/products/0/10007978/1702800-raijin-style-rebuildable-dripping-atomizer

Δεν μαγνητισαν κανενός τα posts (ή πιο σωστα μαγνητίζουν ασθενώς όπως π.χ και στο σώμα του provari) :dontknow:
Tα βιδάκια βέβαια μαγνητισαν και στους 4...

update:

Επλυνα και μετα αφησα σε ισοπροπυλική τον 3ο (igo w4) με τα βιδακια χωριστα. Αντι να βρω σκουρια στα βιδάκια (οπως περίμενα), βρήκα στον έναν αρνητικό πόλο...
Τον έτριψα με γυαλόχαρτο, έφυγε η σκουριά και ο πόλος πηρε ένα ωραίο χρυσοκίτρινο χρώμα :eyesplash:

Αναμενομενο θα μου πεις, απλά οι μαγνήτες με μπερδεψαν λίγο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2014, 00:45 από e-go FUN »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 22:02 »
Μου το είπε ο Αλέκος, αλλά έπρεπε να το διαβάσω και από τον κατασκευαστή για να το πιστέψω.
"The ROYAL can be left on it's side without leakage ..."

Εσύ μπορεί να τον είχες και να μην σε ξαφνιάζει. Για σκέψου εμένα όμως. Με πολύ μικρή εμπειρία σε δοκιμές ατμοποιητών.
Δεν έχω κάτι με τον συγκεκριμένο, δεν γνωριζόμαστε καν, μπορεί άλλοι να είναι τρισχειρότεροι, αλλά,
Ένα από τα best seller της αγοράς για 2 χρόνια, ξαπλωμένος έσταζε!                     

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 17:01 »
Eδω και μερικες ημερες ψαχνω να αγορασω εναν καινουργιο ατομοποιητη αλλα δε μπορω να καταληξω σε καποιον
Πονταρα τελευταια στον orchid v3 ενα κλωνο ο οποιος ειναι στο δρομο κι ερχεται αλλα χρειαζομαι αλλον εναν ισως και δυο ακομη ..

Απο τα ριβιους και τα βιντεο που εχω παρακολουθησει μεχρι τωρα εχω αποκλεισει τους τυπου Τζενεσις
κυριως για το οτι λενε οτι αμα τους ξαπλωσεις η τους γυρεις συνηθως σταζουν 
Επισης αποκλειω το Μες αφου αυτα που εχω διαβασει ως προς τη σχεση ποιοτητας γευσης ,ατμου και καυσης δεν ειναι τα καλυτερα  , αν και πολλοι Τζενεσις σταϊλ στηνονται με βαμβακι

Αποκλειω εν μερει επισης χωρις να λεω οχι , επισκευασιμους που ειναι φουλ μεταλ τζακετ χωρις να φαινεται το υγρο (χρωμα και σταθμη)
Αυτοι οι ατμοποιητες μου προκαλουν ενος ειδους αγχος οτι οπου ναναι θα φαω καμενο και πολλες φορες μου θυμιζουν τον μεταλικο ταφο του εξωγηινου που βρεθηκε στο Ροζγουελ

Αποκλειω ατμοποιητες τυπου κεϊφαν γιατι εχω και δε θελω αλλους

Για τον ιδιο λογο αποκλειω τους περισσοτερους ντριπερς


Αρα τι μενει ;

Ισως καποιος με κεραμικο να μου αρεσε αλλα δεν επεσε κανεις στα χερια μου ακομη
Προς τα που να κοιταξω ;
Τι να διαλεξω και τι οχι ;
Ιδου μια απορια !


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 17:08 »
Αν θες κεραμικο πας προς πχ Eviva, iattu.
Με τον Eviva ισως βρεις αυτο που θελεις και σου λειπει, με τον iattu ομως η θα αισθανθεις Βασιλιας η που θα κοψεις και το ΗΤ  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 18:23 »
στους κεραμικους δεν χρειάζεται κάποια στιγμη αλλαγή το κεραμικό ή πλένεται εύκολα;

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 18:25 »
Με καψιμο (γκαζακι φλογιστρο) το κανεις καινουργιο  ;)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 20:24 »

για μενα ο i-atty ειναι ο ωραιότερος :-[ και ο λόγος που δεν εχω πάρει ακόμα τον καίει-φουνγκ (ο κινέζος ξάδερφος του κέιφαν :P ), αλλα φοβάμαι το μες, μου δινει την εντύπωση πως στο στησιμο-στριψιμο, ευκολα μπορεί να αποτυχεις , δεν εχω ιδέα ομως!
προσπαθω 3 μερες να καταλάβω κάτι
αυτος δεξιά:

http://images41.fotki.com/v9/photos/1/141020/531519/KayfunTank3-vi.jpg
θα πρέπει να ειναι ο kayfun lite με το nano tank, αλλα στο κιτ της fs εδώ http://www.fasttech.com/products/1700500 που τον δίνει μαζι με το nano, στο τανκ περισσεύουν δυο rings , πανω και κατω απο το τανκ. Δεν εχω καταλάβει τι λείπει ή τι περισσεύει
επίσης αν υπάρχει αλλος ατμο σε αυτό το στυλ (λιγο μέταλο, 22mm) δώστε Infos, δεν τον θελω τον kayfun για παντρεμα...




Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2014, 21:21 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 20:58 »
chillo ο δεξιά άτμο είναι ο kayfun lite plus με νάνοκιτ αλλά με μονοκόματο διάφανο τάνκ που στο επάνω κ κάτω μέρος έχει σπείρωμα κ βιδώνει κατ'ευθείαν από την κάτω μεριά στην βάση του άτμο κ στην πάνω μεριά στο πάνω δακτυλίδη που τοποθετούμε το driptip.το μήκος του διάφανου τανκ είναι το ίδιο με το νάνοκιτ που έχεις στο λινκ κ επίσης κ τα δύο νάνοκιτ φοράνε την ίδια κοντή καμπάνα κ η χωρητικότητα κ των δύο είναι περίπου 2.4ml

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 21:01 »
Το δεξιά είναι το γνήσιο Svoemesto nano kit ή κάποιος κλώνος του 1:1. Δεν χρειάζεται κοντή καμινάδα αν χρησιμοποιείς το original drip tip.

Αποσυνδεδεμένος GsP

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 19, 2015, 11:23 »
Εχω δοκιμάσει τον ατμοποιητη φαινόμενο ειναι πολυ καλος χωρις διαροες καλη γεύση  :respect: ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515236 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12777 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530698 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801517 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11029 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet