vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 3 χρήστες
dRain, manoslykos, yorgoss

Twitter

Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 18, 2018, 20:50 »
Κώστα, αφού πέρασε από 40 κύματα από το antivirus του υπολογιστή μου, άνοιξε και πάλι  :thumpup:

Ευχαριστούμε  :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 18, 2018, 21:07 »
έπρεπε να το ξανακάνω compile από τον κώδικα
Θα σε ελέγξω να δω τι θυμάμαι από Reverse Software Enginering...

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 18, 2018, 21:13 »
το μονο κακό είναι ότι αυτό το πρόγραμμα δεν εντοπίζει τα λάθει του χρηστη
αν βάλεις λάθος στα ποσοστά θα σου δώσει λάθος αποτέλεσμα
ήθελα κάποια στιγμή να το κάνω και αυτό αλλα βαριέμαι να ασχοληθώ  :-[

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 19, 2018, 00:32 »
Έλεγχος από το "VirusTotal" εδώ. 2 στα 65 Antivirus ή AV (1 Βιετναμέζικο και 1 Ισπανικό)

Δεν δείχνει να είναι "κακόβουλο" (malicious) αλλά 100% δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
Διάβαζοντας και τα προηγούμενα ποστ θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:
1. Το να περνάει ένα αρχείο από 1, 2, 5, 10 ή και 65 AV και να λένε ότι είναι "καθαρό" δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι και ασφαλές. Υπάρχουν αρκετές μελέτες και τεχνικές για να παρακάμπτεις τα AV, ακόμα και τα 65 του VirusTotal.
2. Η συντριπτική πλειοψηφία του μέσου χρήστη Η/Υ ΔΕΝ μπορεί να καταλάβει αν ο Η/Υ, το τάμπλετ, ή το smart phone που του ανήκουν είναι "μολυσμένα" η όχι. Εδώ υπάρχουν έμπειροι επαγγελματίες της Πληροφορικής που δεν μπορούν να το καταλάβουν. Οπότε ο φίλτατος @kotsos75 το μόνο που μπορεί να πει με σιγουριά είναι ότι δεν έχει εσκεμμένα μολύνει το αρχείο και δεν έχει εντοπίσει ενδείξεις ότι ο Η/Υ του είναι μολυσμένος.

Προσωπικά ποτέ δεν τρέχω εκτελέσιμα που βρίσκω σε φόρουμ ή αλλού. Αν με ενδιαφέρει τόσο πολύ θα ζητήσω τον πηγαίο κώδικα και θα κάνω compilation τοπικά. Αν δεν θέλει ο κατασκευαστής ή δεν μπορώ να βρώ τον πηγαίο κώδικα και παρόλα αυτά πρέπει να το κάνω, το κάνω σε "ελεγχόμενο" περιβάλλον. Και πάλι δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.

Και κλείνοντας επειδή σίγουρα κάποιοι θα σκεφτούν: "σιγά ρε μεγάλε, δεν έχουμε και κρατικά μυστικά στον Η/Υ μας. Τι θα πάθουμε και αν μολυνθούμε με έναν υιό ?", η απάντησή μου είναι ότι "σας εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην μάθετε ποτέ τι είναι το χειρότερο που μπορείτε να πάθετε".



Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 19, 2018, 11:31 »
ο υπολογιστής μου σίγουρα δεν είναι μολυσμένος αφού έχει γίνει low level format στον σκληρό και εγκατάσταση windows 10 γνήσια πολύ πρόσφατα και είμαι γενικά πολύ προσεχτικός και δεν μπαίνω όπου νάνε
το πρόγραμμα έχει γίνει με το multimedia builder και επειδή σε όλες τις εφαρμογές που έχω κάνει με αυτό το πρόγραμμα κατά καιρούς βγάζουν virus warning σε κάποια antivirus πιστεύω πλέον πως είναι καθαρό και λανθασμένα τα antivirus βγάζουν προειδοποίηση
αλλα σίγουρα ειδικός δεν είμαι
το διαγράφω και οποιος θέλει να του το στείλω και να το χρησιμοποιήσει με δικη του ευθύνη ας μου στείλει pm

I got a virus alert while scanning MMB folder or exe file made by MMB. 
In most cases, this is a false positive alert. Try update your antivirus application (mainly the virus definition file) and check the file again. If the problem persist, try to send the file to the author of antivirus for a detailed inspection. They can let you know if the file is infected or not.

https://labo-energetic.eu/en/a_telecharger/mmb_help.pdf

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 19, 2018, 11:46 »

Καθόλου να μην το διαγράψεις! Όποιος δεν θέλει να το τρέξει να μην το τρέξει! Δηλαδή δεν κατάλαβα. Αν αύριο δώσω σε κάποιον ένα ατμιστικό υγρό θα πρέπει πρώτα να το περάσω από το Γενικό Χημείο του Κράτους για να αποφανθεί πως δεν έχω βάλει μέσα αρσενικό; Ήμαρτον δηλαδή... :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 19, 2018, 16:00 »
Μα φυσικα οποιος θελει να το τρεξει, θα το τρεξει κ οποιος δεν θελει, δεν θα το τρεξει. 
Επισης εννοειται οτι οποιος θελει μπορει να μοιραζει προγραμματα, αρχεια ή οτιδηποτε αλλο στο φορουμ, εκτος αν οι Admins αποφασισουν διαφορετικα.
Απλα ειπα την αποψη μου για το θεμα με βαση την εμπειρια μου, εκτιμωντας οτι καλο θα ηταν να γνωριζουν οι συνφορουμιτες κ αυτη την πλευρα του νομισματος που οι περισσοτεροι δεν την γνωριζουν.
Οποιαδηποτε αλλη διευκρινηση σε αλλο νημα, γιατι ειμαστε offtopic.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 23:37 »
Υπαρχει ενα calculator που βαζαμε το νουμερο της νικοτινης της ετοιμης βασης μας (πχ 3mg) και το ποσοστο αρώματος (πχ 15%) και μας έβγαζε το τελικο αποτελεσμα σε νικοτινη.


Αν καταλαβε κάποιος ποιο λεω ας μου ξαναθυμισει το link γιατι το εχω χασει.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 23:53 »
Οχι δεν ηταν αυτος.
Αυτος που λεω ηταν πολυ απλος, βαζαμε τα mg της βασης που εχουμε και το ποσοστο στο αρωμα και μας εβγαζε ποσο θα ειναι το τελικο αποτελεσμα σε mg νικοτινης.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 00:19 »
Το ίδιο κάνει και αυτός ίσως πιο αναλυτικά,εκτός αν εννοείς κάτι άλλο το οποίο δεν κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 00:31 »
Βρηκα κατι αντίστοιχο στο elr, τικαροντας το use vape-ready nicotine base.

Ακομα καλυτερα μιας και σου λεει εκτος απο την τελικη νικοτινη αλλα και το τελικο ποσοστο pg/vg.

Αυτο που λεω και θελω να δω ειναι το εξης: 
εχω βαση 70/30 3mg, θα φτιαξω υγρο με σύνολο αρωματος 15%
Το τελικο υγρο θα ειναι 2.6mg και 59vg/41pg

Βασικα ηθελα να βλεπω ποσο θα ειναι το τελικο μου υγρο σε νικοτινη, στο elr βλεπω και την αναλογία  vg/pg 

Thanks!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2018, 00:39 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 18:43 »
παιδες πως μπορω να κανω τον παρακατω υπολογισμο? :wall: :wall:
πχ εχω ενα ετοιμο υγρο 42ml - 65vg/35pg - 6mg - 9% αρωμα και θελω να κατεβασω το αρωμα στα 6%.ποσο βαση 65vg/35pg - 6mg πρεπει να ριξω?


Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 19:20 »
Για να πέσει το άρωμα από το 9% σε 6% θα πρέπει να προσθέσεις 21 ml  υγρού.
Για να μην πέσει και η αναλογία νικοτίνης και για να μην αλλάξουν και τα ποσοστά vg/pg θα πρέπει να είναι όπως είπες 6mg/ml με 65/35 vg/pg
 
 
42ml * 9 / 100  = 3.78 ml αρώματος στο μίγμα σου
 
3,78 * 100 / 6 = 63 ml τελικό υγρό (6 το νέο ποσοστό αρώματος που θέλεις)
63ml τελικό υγρό - 42 ml που έχεις ήδη = 21 ml νικοτινούχα βάση

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 19:51 »
ευχαριστω φιλε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33633 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534044 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8026 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084657 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy