vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, bloodlessz, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4635 στις: Μαρτίου 05, 2023, 22:32 »
Καλησπέρα, έχω τον pioneer v1.5 rta, και τον στήνω με μονόκλωνο 28ga, στα 1.2 ohm.Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο θα βελτίωνε την γεύση ένας high end, ατμοποιητής.

Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4636 στις: Ιουλίου 24, 2023, 13:28 »
Καταμεσημερο. Αραχτος και καθε αλλο παρα light, με το ματι θολο να προσπαθει να δωσει σχημα και νοημα στους αντικατοπτρισμους που δημιουργει η δροσουλα των 41 βαθμων υπο σκια και ακουγοντας το ελαχιστο περιεχομενο της κρανιακης σου κοιλοτητας να σιγοβραζει.   Απολαυση!...  Ιδανικες συνθηκες για περισυλλογη,εσωτερικη αναζητηση,αλλα και προσπαθειας για επιλυση μεγαλων,βαθυτερων και σοβαροτερων φιλοσοφικων ερωτηματων και αποριων του τυπου:
''Ποιος αραγε να ειναι ο πιο γευσατος,ευκολος στο στησιμο με μονη αλλα και διπλη αντισταση 22-25αρης RDA ,χωρις διαρροες,βαθυ πηγαδι,μεγαλο ευρος ρυθμισης του αερα,που δεν σου ψηνει τα χειλη (στο ψαρι?) ,δεν ειναι πλαστικουρα και δεν θα χρειαστει να πουλησεις νεφρο (που ετσι κι αλλιως υπολειτουργει...) για να τον αποκτησεις,ωστε να τον δουλευεις εκει γυρω στα 50-60 το πολυ και να γουσταρεις?... ''
Ποιος να ξερει...    ::)      ;D :D   

Ευχαριστω πολυ παιδια  :) :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2023, 15:45 από Thanos.L »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9580
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4637 στις: Ιουλίου 24, 2023, 22:50 »
Καλησπέρα, έχω τον pioneer v1.5 rta, και τον στήνω με μονόκλωνο 28ga, στα 1.2 ohm.Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο θα βελτίωνε την γεύση ένας high end, ατμοποιητής.

Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από ελάχιστα μέχρι καθόλου. Ειδικά αν χρησιμοποιείς σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4638 στις: Ιουλίου 27, 2023, 00:10 »
Καλησπέρα σε όλους! Είναι περίπου ένας μήνας που ξαναγύρισα στο άτμισμα  και μακριά από το τσιγάρο. Μου έμειναν 2-3 μοντ και κάποιοι ατμοποιητές που απέκτησα προ δεκαετίας και δεν με καλύπτουν πλέον.Το ποιο πρόσφατο απόκτημα μου είναι ένα μικρο pod και Tendou Shingen Dripper. Είχα και ένα Ναυτίλο 2, αλλά τελευταία μου έκαψε 5 αντιστάσεις σε 5 μέρες  (μάλλον μου έτυχαν ελαττωματικές) και τον έβαλα στην ντουλάπα. Διάλεξα μερικούς επισκευάσιμους ατμοποιητές και ζητώ την βοήθειά σάς να μου πείτε προς τα που να κινηθώ και ποιους καλύτερα να αποφύγω τώρα. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από RTA - RDTA ατμοποιητές. Ποιον να προτιμήσω, και ποιον να αποφύγω. Βασικό κριτήριο είναι η γεύση.


1) Ambition Mods Bishop MTL RTA 4ml
2) Vandy Vape – Berserker B3 MTL RTA 2ml 24mm
3) Thunderhead THC x Mike – VapesBlaze Solo RTA 3.5ml
4) Exvape Expromizer V4 2ml
5) Auguse Era RTA MTL 3ml
6) Innokin Ares 2 RTA D24 4ml
Ξέχασα να αναφέρω και αυτών:
7) Steam Crave Aromamizer RTA Lite V1.5 TPD 3.5ml
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2023, 06:59 από Sergios »

Αποσυνδεδεμένος sv8swi

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • 2+2=4
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4639 στις: Ιουλίου 28, 2023, 18:48 »
Ο Ares 2, παρότι ήταν ο πρώτος μου επισκευάσιμος και έχω ιδιαίτερη σχέση μαζί του, τον έχω βάλει στην άκρη λόγω διαρροών υγρού στην είσοδο του αέρα, με όποια παραλλαγή στο στήσιμο, στα υγρά, στα o-rings, στο τζαμάκι.
Μια επιλογή που αξίζει να προστεθεί στην λίστα σου, είναι οι κλώνοι Fev. Υπάρχει νήμα εδώ στο φόρουμ με άφθονη πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4640 στις: Ιουλίου 28, 2023, 21:00 »
Με κριτήριο τη γεύση, δεν μπορώ να σου απαντήσω, είναι το υποκειμενικότερο όλων. Αλλά με κριτήριο την ευκολία να ζήσεις μαζί του (από αυτούς που έχω δοκιμάσει φυσικά):
1) Exvape Expromizer V4 2ml
2) Innokin Ares 2 RTA D24 4ml
Και οι δύο: μηδεν διαρροές, ευκολότατο στήσιμο και πολύ καλή τζούρα. Ο Expromizer έχει και έλεγχο υγρών που συγχωρεί όποια μικροπαραπτώματα στο στήσιμο. Τον έδωσα σε φίλο που δεν είχε ασχοληθεί με επισκευάσιμο ποτέ (αλλά άτμιζε 9 χρόνια) και δεν τον έχει αποχωριστεί 6 μήνες τώρα, ούτε και χρειάστηκε να του τον στήσω εγώ (εκτός φυσικά από την πρώτη φορά που του έδειξα). Εννοείται πως δε χρησιμοποιεί τους εργοστασιακούς του πια.

Καλά λόγια έχω ακούσει και για Bishop, όπως και για τον Berserker v3.
Δικός μου αγαπημένος (εκτός λίστας) για ολοήμερος MTL RTA/RDTA είναι ο Brunhilde MTL.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4641 στις: Ιουλίου 29, 2023, 03:09 »
Μία απορία, μέχρι να τα μάθεις όλα αυτά τα πράγματα, και μέχρι να μάθεις να χρησιμοποιείς όλους αυτούς τους επισκευάσιμους και μπλα,μπλα,μπλα έχεις κάτι ν'ατμίζεις να μη κάνεις τσιγάρο;;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4642 στις: Ιουλίου 29, 2023, 12:54 »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την απάντηση!
sv8swi, Σίγουρα θα το ψάξω για τον FEV. Ευχαριστώ!
thanoulis, θα ήθελα να αποκτήσω κάποια στιγμή την Brunhilde MTL. Ευχαριστώ!
Οβαλιου Φορμανης, Ναι. Το παλεύω με ένα pod aspire cyberX, και ένα Tendou Shingen Dripper.


Τελικά απέκτησα το Thunderhead THC x Mike – VapesBlaze Solo RTA 3.5ml, και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα  ευχαριστημένος. Με παίδεψε στο βαμβάκωμα, αλλά νομίζω ότι το πέτυχα στην τρίτη προσπάθεια.
Έστησα με την αντίσταση που είχε μέσα. Έδειξε 0.34Ω, και το ατμίζω στα 30-34watt. Πάνω από 40 μου βγάζει καμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2023, 13:26 από Sergios »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9580
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4643 στις: Ιουλίου 29, 2023, 13:20 »
Καλοάτμιστος  :thumpup:
Αυτός βέβαια είναι καθαρά πνευμονικός ατμοποιητής.
Οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους που ανέφερες είναι mtl, δηλαδή τσιγαρίσιοι με πιο σφιχτή τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4644 στις: Ιουλίου 29, 2023, 13:33 »
Ευχαριστώ Θέμη! Ίσως λόγω του dripper που κάνω το τελευταίο διάστημα άρχισε να μου αρέσει πολύ το πνευμονικό άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4645 στις: Ιουλίου 29, 2023, 14:58 »
Είχα και ένα Ναυτίλο 2, αλλά τελευταία μου έκαψε 5 αντιστάσεις σε 5 μέρες  (μάλλον μου έτυχαν ελαττωματικές) και τον έβαλα στην ντουλάπα.
Welcome back, που λέμε & στο κωριό. Δική μου γνώμη είναι να μην αγχωθείς με τον εξοπλισμό αρχικά & χάσεις το ζητούμενο που είναι να καλυφθείς από το άτμισμα. Προσωπικά, ακόμη ( για την αλητεία μωρέ) χρησιμοποιώ rtas 10ετίας & τους απολαμβάνω όσο & τους "καινούριους" (ισχύει το "όλα τριγύρω αλλάζουνε & όλα τα ίδια μένουν" μην σε αγχώνει η "παλαιότητα ντε & καλά, άτιμο πράγμα το μάρκετιν).

Γνωμούλα μου (& κράτα την ή πέτα την) βγάλε από την ντουλάπα τον Ναυτίλο. Είναι από τους πρώτους κλασσικούς & απροβλημάτιστους εργοστασιακούς που θα σκεφτεί κάποιος για να μπει στο άτμισμα. Οσο για τις αντιστάσεις του, αυτές αποτελούν σημείο αναφοράς & δεν είναι & λίγοι οι κατασκευαστές που χρησιμοποιούν τις αντιστάσεις του. Οπως πρόσφατα hi end ιταλός κατασκευαστής που τον πουλάει στα...€100 με αντιστάσεις ναυτίλου & μοσχοπουλάει τα λίγα κομμάτια της παραγωγής του!!! Μου φαίνεται κουφό να έπεσες σε 5!!!! ελατωματικές αντιστάσεις στη σειρά. Μήπως, λέω μήπως μη με κράξεις, δεν τις είχες χρησιμοποιήσει σωστά, πχ δεν τις είχες βρέξει με υγρό πριν τις τοποθετήσεις & τις αφήσεις 2-3 λεπτά να τραβήξουν καλά πριν τραβήξεις την πρώτη τζούρα;

Take your time & μετά, θα κατασταλάξεις με πιό ασφάλεια στο σε τί εξοπλισμό θες να προχωρήσεις. Επειδή αυτό που διακρίνω τώρα είναι μία βιασύνη για κάτι καινούριο, ένα mix διαφορετικών στυλ & απαιτήσεων ατμίσματος ατμοποιητών.

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4646 στις: Ιουλίου 29, 2023, 16:34 »
treloneritis,  Ευχαριστώ! Μια χαρά τα λες. Τι να πω, ίσως να μην ήταν ποτισμένα καλά. Ίσως να φταίει το mod - να μη δίνει σωστά το ρεύμα.  Στο σπίτι βολεύτηκα με τον dripper Tendou. Στην εργασία μου με βόλεψε το pod cyberX για γρήγορη πρόσληψη νικοτίνης, συνήθως ατμίζω σκέτη βάση με 0.9 νικοτίνη. Ήθελα όμως και κάτι με δεξαμενή και καλή γεύση. Καλός ο dripper, αλλά ζεσταίνεται γρήγορα. Το σίγουρο είναι ότι μου αρέσει το πνευμονικό άτμισμα με 0.2-0.3 νικοτίνη. Κάπου θα κατασταλάξω  :))  Το βασικό είναι ότι δεν καπνίζω το τσιγάρο!!!


Έτσι ήμουν και στο κάπνισμα, μια στριφτό, μια τσιγάρο, μια sigarillos μετά πούρο, και το αγαπημένο μου Dunhill London Mixture και Dunhill Nightcap :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2023, 16:45 από Sergios »

Αποσυνδεδεμένος Paspartou88

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4647 στις: Ιουλίου 30, 2023, 00:58 »
Παιδιά καλησπέρα!
Έχει δοκιμάσει κανείς τον Dead Rabbit MTL?
Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Berserker B3 με γνώμονα αποκλειστικά την γεύση . Παρακαλώ τα φώτα σας αν έχετε κάποιον από τους 2.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4648 στις: Ιουλίου 30, 2023, 12:00 »
Δεν έχω κανέναν από τους 2 αλλά αν θες δες το συγκριτικό βίντεο του μέρμικον μήπως σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος Paspartou88

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4649 στις: Ιουλίου 30, 2023, 15:19 »
Το έχω δει το συγκεκριμένο αλλά έλεγα να διαβάσω και τις δικιες σας απόψεις.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που ασχολήθηκες .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 156 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR