vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 6 χρήστες
swtos, lounik, bloodlessz, Buliwyf, Jorge, trabaman

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Π.χ. Εμένα που μου αρέσει πολύ το desert ship της FA ρίχνω διπλάσια ποσότητα αρώματος από αυτό που προτείνει η FA.
Πεθύμησα το Desert Ship και έχω μια εβδομάδα να ωριμάζει η πρώτη μου προσπάθεια με άρωμα FA.
Διπλή ποσότητα, διότι άλλαξαν τα μπουκαλάκια (άρα και ο όγκος των σταγόνων, όπως προέκυψε από το νήμα της FA).
Όμως η μυρωδιά δεν είναι ευχάριστη και δεν θυμίζει το γνωστό υγρό και διστάζω να δοκιμάσω...  :laugh1:
Πώς μυρίζει ένα σωστό DIY Desert Ship;

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Βάζω όντως την διπλάσια ποσότητα. Το έχω σε παλιό μπουκαλάκι. Όχι σε αυτό με το μπλε καπάκι. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι και οι άλλοι θα θέλουν τέτοια ποσότητα αρώματος.
Η μυρωδιά του μπορώ να πω ότι είναι ίδια με το έτοιμο υγρό. Εκτός αν πλέον έχω συνηθίσει τόσο την γεύση του DIY και μου φαίνεται ότι είναι ίδια με το έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη δεν εχω ασχοληθει και πολυ με diy μια ερωτησουλα.
Στα 100 ml βαση ποσο αρωμα πρεπει να μπει απο της flavo. των 10ml?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Για ποιο άρωμα μιλάς?

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
το latakia? :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Νομιζω το λατακια της FA εχει 2% αραιωση, αρα λογικα 40 σταγονες στα 100 ml ή 2 ml αρωματος τελος παντων.
Αλλα πρεπει να μας πεις τι βαση ειναι αυτη και ποσο % αραιωση λεει το μπουκαλακι για να εισαι σιγουρος  :tongue_smilie:


Με πρόλαβε ο Στέργιος από κάτω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2014, 13:40 από -Theo91- »

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Να συμπληρωσω πως αν θελει 2% αρωμα τοτε στα 100ml δ/τος 2ml αρωμα και 98ml βασης .


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
VPG ειναι η βαση παιδια και αναλογια αν δεν κανω λαθος 50-50

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H FA προτείνει 2 έως 2.5%. Εγώ θα έλεγα βάλε 3% εκτός κι αν το περιμένεις 2-3 βδομάδες να ωριμάσει.
Μη δίνεις βάση στις σταγόνες. Τα μπουκαλάκια με το άσπρο καπάκι έχουν διαφορετικό σταγονόμετρο από αυτά με το μπλε καπάκι. Καλύτερα μέτρα με σύριγγα τα ml.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Μπα δεν συνηθιζω να περιμενω για ωριμανση γιατι το εχω πει και σε αλλο νημα οτι οι διαφορες στην γευση και ενταση του αρωματος προσωπικα μετα τοσα χρονια τις βρισκω μικρες σε σχεση με την πρωτη μερα.
Αρα 2,5 ml για να μην βγει και πολυ εντονο πιστευω ειναι μια χαρα.
Ευχαριστω τους Σεφ :laugh1: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ότι σου λέει ο camber. 97.5 no βάση, 2.5 ll άρωμα.

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Πάντως, ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα την σκοπιμότητα ΤΟΣΗΣ λεπτομέρειας όταν μιλάμε για τέτοια ποσοστά.....


Για να το κάνω και πιο λιανά αυτό που προσπαθώ να πω.....
ΑΝ αντί να μετράς 97,5ml (ή να αφαιρέσεις 2,5) βάλεις κατευθείαν στα 100ml βάσης 2,5ml αρώματος, θα σου προκύψουν 102,5ml διαλύματος, με ποσοστό αρώματος 2,45% περίπου αντί για 2,50%.........
Φαντάζομαι ότι δεν είναι και ......καταστροφή!!!! Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι και με την καλύτερη σύριγγα, μπορεί να βάλεις 2,45ml αντί για 2,50..... Όπως είχα πει και πάλι, διηλίζουμε τον κόνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο...........
Είναι σαν να λες ότι χρειάζεσαι ένα ηλεκτρονικό mod που να δίνει ακρίβεια ΕΚΑΤΟΣΤΟΥ στη μεταβολή των volt επί παραδείγματι.... Και να λες ότι το χρειάζεσαι γιατί τον συγκεκριμένο ατμοποιητή πρέπει να τον ρυθμίζεις στα 4.18volt γιατί με τα 4.17 είναι αδύναμο το άτμισμά σου και στα 4,18 είσαι στα όρια του καμένου......


Εξάλλου, είπαμε..... ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ.... Σε μερικά πράγματα ας μην είμαστε και τόσο ΜΑ ΤΟΣΟ δογματικοί..... Μην ξεχνάμε (και το έχουμε πει ξανά) ότι και οι εταιρίες των αρωμάτων λένε από - έως.... Αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΒΑΤΑ όρια... Αλλά ένας απλός μπούσουλας.......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:35 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY

Μπα δεν συνηθιζω να περιμενω για ωριμανση γιατι το εχω πει και σε αλλο νημα οτι οι διαφορες στην γευση και ενταση του αρωματος προσωπικα μετα τοσα χρονια τις βρισκω μικρες σε σχεση με την πρωτη μερα.
Αρα 2,5 ml για να μην βγει και πολυ εντονο πιστευω ειναι μια χαρα.
Ευχαριστω τους Σεφ :laugh1: :respect: :respect: :respect:
Επιτέλους ένας άνθρωπος το ίδιο ανυπόμονος. Εγώ την πρώτη δοκιμή την κάνω στα καπάκια. Συνηθισμένος χρόνος ωρίμανσης : μία μέρα :D :D :P

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πάντως, ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα την σκοπιμότητα ΤΟΣΗΣ λεπτομέρειας όταν μιλάμε για τέτοια ποσοστά.....


Για να το κάνω και πιο λιανά αυτό που προσπαθώ να πω.....
ΑΝ αντί να μετράς 97,5ml (ή να αφαιρέσεις 2,5) βάλεις κατευθείαν στα 100ml βάσης 2,5ml αρώματος, θα σου προκύψουν 102,5ml διαλύματος, με ποσοστό αρώματος 2,45% περίπου αντί για 2,50%.........
Φαντάζομαι ότι δεν είναι και ......καταστροφή!!!! Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι και με την καλύτερη σύριγγα, μπορεί να βάλεις 2,45ml αντί για 2,50..... Όπως είχα πει και πάλι, διηλίζουμε τον κόνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο...........
Είναι σαν να λες ότι χρειάζεσαι ένα ηλεκτρονικό mod που να δίνει ακρίβεια ΕΚΑΤΟΣΤΟΥ στη μεταβολή των volt επί παραδείγματι.... Και να λες ότι το χρειάζεσαι γιατί τον συγκεκριμένο ατμοποιητή πρέπει να τον ρυθμίζεις στα 4.18volt γιατί με τα 4.17 είναι αδύναμο το άτμισμά σου και στα 4,18 είσαι στα όρια του καμένου......


Εξάλλου, είπαμε..... ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ.... Σε μερικά πράγματα ας μην είμαστε και τόσο ΜΑ ΤΟΣΟ δογματικοί..... Μην ξεχνάμε (και το έχουμε πει ξανά) ότι και οι εταιρίες των αρωμάτων λένε από - έως.... Αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΒΑΤΑ όρια... Αλλά ένας απλός μπούσουλας.......
Ελάχιστοι είναι αυτή που προσπαθούν να πετύχουν την απόλυτη ακρίβεια, και αυτοί στο τέλος υποκύπτουν σε αυτό που λέμε μαγεία του DIY. Έτσι ήμουν και εγώ στα πρώτα βήματα, μετά άρχισα να μιξάρω... με το μάτι. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, όπου η ακρίβεια παίζει ρόλο, από ένα σημείο και μετά, κανέναν δεν ενδιαφέρει. Άλλωστε πολλές φορές ένα λάθος στα ποσοστά έχει οδηγήσει σε ένα υπέροχο υγρό!

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Αν καθόμουν να μετράω τις ποσοστόσεις για VG/PG ή νικοτίνης σε επίπεδα 68%, και να μετράω το άρωμα ως PG, θα γινόμουν στατιστικολόγος. Ούτε ισοβίτης παιδιά.. Σα να λες πως ήθελες να κάνεις craven, αλλά έπεσες σε νικοτίνη, οπότε πήρες έναν κίτρινο κι έναν μπλε, κι έβαλες 14 γραμμάρια του ενός και από τον άλλον 23...............

Επιτέλους ένας άνθρωπος το ίδιο ανυπόμονος. Εγώ την πρώτη δοκιμή την κάνω στα καπάκια. Συνηθισμένος χρόνος ωρίμανσης : μία μέρα :D :D :P

Καθώς συνήθως φτιάχνω πάνω από 100 ml, γεμίζω μετά ένα μπουκαλάκι "για το δρόμο", και το άλλο άσ'τπ να ωριμάζει. Αν όχι στο δεύτερο στο τρίτο θα είναι όσο πάει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475149 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519950 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap