vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tem, bujinkan, dkostas, Alexander20, th3ofilos, gfilip, Tazz, aalex, Jorge, manoslykos, vasilis27p

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ
Βασικές πληροφορίες


Πριν κάνετε την ερώτησή σας εδώ, ελέγξτε μήπως ταιριάζει καλύτερα σε έναν από τους παρακάτω πίνακες
[ΥΓΡΑ (γενικά)]  [Έτοιμα υγρά]  [Βάσεις]  [Ιδιοκατασκευές υγρών]


Στους νέους χρήστες ή όσους αναζητούν παραπέρα πληροφορίες συστήνουμε να αρχίσουν από το ανάλογο θέμα της Εγκυκλοπαίδειας του Ηλεκτρονικού Τσιγάρου του φόρουμ μας εδώ: ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ

Αρώματα (Γεύσεις) (flavors): Μπορεί να τα αγοράσει κανείς από ειδικά καταστήματα για η.τ. σε μικρά μπουκαλάκια. Προορίζονται για μείξεις για όσους φτιάχνουν τα υγρά άτμισης μόνοι τους. Δεν ατμίζονται απευθείας.
Εδώ χρειάζεται προσοχή. Δεν κάνουν όλα τα αρωματικά για άτμισμα. Προτιμάτε να αγοράζετε γεύσεις από καταστήματα που έχουν ειδική κατηγορία για υγρά που προορίζονται για η.τ. Αν αγοράσετε από κατάστημα που πουλάει π.χ. είδη για ζαχαροπλαστική πρέπει να ξέρετε πολύ καλά τι αγοράζετε, (πράγμα απίθανο), γι’ αυτό καλύτερα να τα αποφεύγετε. Για σιγουριά αγοράζετε από καταστήματα ειδών ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Στον παρόντα πίνακα συζητάμε για τις εμπειρίες μας (γνώμες, κριτικές) από τα διάφορα αρώματα που χρησιμοποιούμε. Τα θέματα μπορεί να δομηθούν ανά εταιρία αλλά και ανά είδος (π.χ. συζήτηση για ένα άρωμα από διαφορετικές εταιρίες), ανάλογα με το ενδιαφέρον. Ίσως να υπάρχουν και κάποιες αναφορές σε δοσολογίες όπου φαίνεται η δυναμική του κάθε αρώματος μεμονωμένα αλλά για πιο σύνθετες συνταγές πηγαίνετε στον πίνακα "Ιδιοκατασκευές υγρών".

Ενημέρωση συνδέσμων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 13:39 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 03:56 »
Μετά τον διαχωρισμό του πίνακα των υγρών ο οποίος είχε γιγαντωθεί σε βαθμό δυσχρηστίας, συνεχίζουμε τη συζήτησή μας με τις ερωτήσεις εξπρές ανάλογα με το θέμα του κάθε πίνακα. Προσέξτε τώρα ότι με το διαχωρισμό οι ερωτήσεις σας μπορεί να ταιριάζουν σε έναν από τους υπόλοιπους πίνακες που έχουν ανοιχτεί. Οι πίνακες που ανοίχτηκαν είναι οι παρακάτω:
[Έτοιμα υγρά]  [Βάσεις]  [Αρώματα]  [Ιδιοκατασκευές υγρών]
Για θέματα που δεν ταιριάζουν σε κανέναν από τους παραπάνω πίνακες, υπάρχει και ο πίνακας "Υγρά (γενικά)"

Το πρώτο θέμα αυτού του μηνύματος θα συνεχίζει να εμπλουτίζεται με νέες πληροφορίες.

Ενημέρωση συνδέσμων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2021, 22:01 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 01:01 »
Ατμιζω 10 μερες το belgian cocoa της Halo και εχω ξετρελαθεί! Καταφερα να ξανακοψω το καπνισμα εντελως  και να γυρισω παλι στο ατμισμα χαρη σε αυτό το υγρο. Με βολεψε φοβερα και δε κανω ουτε ένα τσιγαρο.  :)
Παντα εψαχνα ένα τετοιο υγρο. Κατι σε σοκολατα με μια πικρη επιγευση. Δοκιμασα και αλλα με αρωμα σοκολατας στο παρελθον αλλα δε μου ταιριαξαν γιατι ηταν πολύ γλυκα.
Το θεμα είναι ότι καταναλωνω αρκετο και τα υγρα της halo δεν είναι και από τα φτηνα.
Μηπως ξερετε αν  υπαρχει καποιο αρωμα που να θυμιζει το belgian cocoa να φτιαξω μονη μου υγρο?
Ειδα το κακαο του ατμος. Τι λεει αυτό το αρωμα?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 01:13 »
Για αρχή η σοκολάτα Halo είναι από τις πιο γλυκές που έχω δοκιμάσει, απλά και πάλι όχι αρκετά για μένα. Τα του Atmos αν δεν κάνω λάθος είναι τρία..; Τέλος πάντων η elegance ή premium, που είναι η πιο γλυκιά από τις άλλες, είναι λιγότερο γλυκιά από αυτό. Τώρα αν θες πιο πικρή όπως λες το πέτυχες, αφού έχεις δοκιμάσει πιο γλυκές όμως, ποιες ήταν αυτές..;

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 01:25 »
Εμενα το belgian cocoa δε μου φαινεται πολύ γλυκο. Εχει την πικραδα του κακαο και είναι κατι μεταξυ σοκολατας και κακαο κατά τη γνωμη μου και μυριζει φοβερα.
Εχω δοκιμασει την Premium του ατμος και μου φανηκε γλυκο και το παρατησα. Τα αλλα δυο δεν τα δοκιμασα. Γιαυτο ρωταω για το κακαο του ατμος.
Δοκιμασα και της Flavour Art και δε μου αρεσε επισης και καποιων αλλων εταιρειων που τωρα δε θυμαμαι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 08:55 »
Όσα αρώματα σοκολάτας, ή έτοιμα υγρά, και αν έχω δοκιμάσει, είχαν όλα πολλή γλύκα.

persefoni θα σου πρότεινα να πρωτοπορήσεις: διάλεξε την αγαπημένη σου σοκολάτα σε άρωμα και βάλε και λίγο Inawera Sharp Taste, το οποίο υποτίθεται οξύνει τη γεύση και αφαιρεί τη γλυκάδα. Και πες μας εντυπώσεις!

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 16:30 »
Ορίστε και μια ερώτηση για δυνατούς λύτες :
Η γυναίκα μου έχει διάφορα αιθέρια έλαια τα οποία τα βάζει σε μια απλή συσκευή με νερό και ένα ρεσό από κάτω, ώστε να αρωματίζει το σπίτι.


Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτά τα αρώματα για diy;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 16:40 »
Όχι.
Ακόμα κι αν είναι βρώσιμο κάποιο, μπορεί να μην κάνει για άτμισμα.
Πόσο μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 17:08 »
Ποιος μας λέει τι είναι κατάλληλο για άτμισμα ή όχι;
Ρωτάω γιατί τα αιθέρια έλαια (για παράδειγμα ευκαλύπτου ή μανταρινιού) είναι φυσικά εκχυλίσματα διαλυμένα σε προπυλενογλυκόλη. Όμως φυσικά εκχυλίσματα χρησιμοποιούν και οι εταιρίες. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί όχι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν έχω λάβει υπόψιν μου...
Επίσης να σχολιάσω ότι στην ουσία δεν μπορούμε να ξέρουμε μακροπρόθεσμα τι είναι κατάλληλο για άτμισμα και τι όχι. Υπάρχει πάντα η περίπτωση ΟΛΑ τα αρώματα να είναι ακατάλληλα και κατάλληλη να είναι μόνο η βάση


Edit : Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, τα αρωματικά χώρου ...τα εισπνέουμε. Γι' αυτό είναι αρωματικά

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 17:37 »
Μάλλον θα πρέπει να κάνουμε υπομονή μερικούς μήνες και θα ξέρουμε αρκετά περισσότερα για το ποια συστατικά είναι κατάλληλα για άτμισμα και ποια όχι. Τουλάχιστον από τα πιο δημοφιλή.
Διάβασε εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,20229.0.html

Γενικά πάντως οι εταιρίες αρωμάτων έχουν διαχωρίσει αυτά που είναι για άτμισμα από αυτά που είναι για μαγειρική, ζαχαροπλαστική, ρεσό κτλ. Αυτό λέει ότι δεν είναι καλή επιλογή να βάζουμε στα υγρά ό,τι άρωμα βρούμε μπροστά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 13:44 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 02:51 »
Επειδή έχω δει σε κάποια καταστήματα να μεταφράζουν το «menthol» ως «μέντα» και να πουλάνε το αντίστοιχο υγρό ως τέτοιο, ας γίνει σαφές, ότι άλλη γεύση έχει η μενθόλη και άλλη γεύση έχει η μέντα. Μοιάζουν κάπως, αλλά δεν είναι ίδιες. Η ίδια παρανόηση έχω διαπιστώσει ότι γίνεται αρκετές φορές κι εδώ μέσα. Η μενθόλη έχει τη γεύση της καραμέλας Halls και είναι σχετικά «βαριά» στην αίσθηση. Η μέντα είναι πιο ανάλαφρη και «τσιχλοφουσκίζει» κάπως.

Εν ολίγοις:
Menthol=Μενθόλη
Mint=Μέντα

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 13:45 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 03:13 »
Η μενθόλη είναι ένα τερπενοειδές που βρίσκεται στα αιθέρια έλαια της οικογένειας της μέντας (Mentha ssp.),
όπως η μέντα, ο δυόσμος και άλλα, που σημαίνει οτι η μενθόλη παράγεται από την μέντα.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 03:57 »
Μιλάω για τη γεύση στα υγρά παιδιά και όχι για την προέλευση.

Έχω δοκιμάσει και μενθόλη και μέντα και δυόσμο. Γευστικά, είναι διαφορετικά πράγματα και πραγματικά απορώ που ο Καλλιτέχνης στην συγκεκριμένη παραπομπή κάνει την γευστική εξομοίωση μέντα=μενθόλη. Το ότι το ένα προέρχεται από το άλλο, δεν σημαίνει ότι έχουν και την ίδια γεύση. Επειδή λοιπόν, τυγχάνει η μέντα που κάνω να είναι της Atmos Lab, εάν κοιτάξει κάποιος το μπουκαλάκι, θα διαπιστώσει ότι δεν γράφει πουθενά «Menthol», αλλά «Mint».

Το πιο απλό βέβαια, είναι να δοκιμάσει κάποιος τις συγκεκριμένες γεύσεις για να κάνει τη σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 09:35 »
Όταν ακούω για μέντα, δυόσμο και μενθόλη, στο μυαλό μου έρχεται ότι το πρώτο και το δεύτερο είναι γεύσεις ενώ η μενθόλη, είναι δροσιά. Ήμουν και από τους κατόχους του Arctic Menthol της FA και ήταν όντως αυτό που έλεγε, το κρύο από τα στενά του Βερίγγειου πορθμού, χωρίς γεύση!

Προφανώς ο Πάνος(kallitexnis) με την εξήγησή του αυτή ήθελε απλά να διευκρινήσει ότι α) η μέντα είναι πιο κρύα από το δυόσμο και β) ότι ο δυόσμος έχει πιο έντονη γεύση, άρα αν κάποιος ήθελε να προσθέσει δροσιά σε ένα υγρό, καλύτερα να χρησιμοποιήσει μέντα.

Κατά τα άλλα το θέμα έχει αναλυθεί εκτενώς

Για κοίτα εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,5446.msg598832.html#msg598832

και δεν φαίνεται να χρειάζεται περεταίρω ανάλυση, εκτός αν υπάρχουν νέα δεδομένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 13:46 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110578 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530751 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801604 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet