vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, fotia13, Milarepa, Koggiot, Tsimio, zalaros

Twitter

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3405 στις: Ιουλίου 23, 2022, 19:27 »
Καλησπέρα σε όλους!!! Ονομάζομαι Αντώνης και είμαι 46 χρονών. Ήμουν καπνιστής για περίπου 30 χρόνια. Αποφασίσαμε πέρυσι τον Οκτώβριο να αρχίσουμε το ηλεκτρονικό με την γυναίκα μου κυρίως λόγο οικονομικών (λόγο υγείας θα ήταν το σωστό). Θέλαμε 260 ευρώ τον μήνα για να τα καίμε και να σκοτώνουμε τους εαυτούς μας (να πληρώνουμε για να πεθάνουμε. Τόσο μας έκοβε...). Ο αδελφός μου ατμίζει εδώ και 6 χρόνια και μου έλεγε συνέχεια να το κόψω. Στην αρχή δυσκολεύτηκα αρκετά να μείνω μακριά από τσιγάρο και έκανα κάθε μέρα από ένα η δυο στα κλεφτά, μέχρι που ανακάλυψα τα Net υγρά. Από τότε ευτυχώς δεν το ζητάω άλλο.
 Ένα θα πω μόνο. Μακριά από τα νόμιμα βαριά ναρκωτικά  όπως είναι το τσιγάρο!!! Χαίρομαι που υπάρχει μια κοινότητα που μπορούμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τα καινούργια πράγματα για το άτμιζμα!!!   
Εύχομαι υγεία και καλό καλοκαίρι σε όλους!!!! 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3406 στις: Ιουλίου 23, 2022, 19:48 »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Καλωσήλθες στο forum, καλό καλοκαίρι επίσης και πάντα με υγεία  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3407 στις: Αυγούστου 10, 2022, 16:02 »
Καλησπερα σας ,ευχαριστω για την αποδοχη και καλως σας βρηκα!Θανος  απο λουτρακι,μεσηλικας ,3 χρονια και κατι ψιλα στο ατμισμα.
Στο τσακ ημουν να χρησιμοποιησω το ''βλαξ'' ως nickname, μιας και σε ασχημη φυσικη κατασταση και με σωρεια προβληματων υγειας, δεν εννοω να κοψω καποιες βλαβερες για τον οργανισμο μου συνηθειες και ενω ειχα 3 χρονια πληρους αποχης απο το καπνισμα , επιασα να το ξαναρχισω. Το μετανιωσα ομως,μιας και η αυτογνωσια μπορει να θεωρειται προσον,δεν ειναι ομως απαραιτητα και ο πιο ενδεδειγμενος τροπος για να αυτοσυστηνεσαι,ουτε τα ''κοσμητικα'' επιθετα η καταλληλοτερη προσφωνηση...Ευτυχως λοιπον βρεθηκε ενας γνωστος  στο δρομο μου και με εστρεψε στο ατμισμα ως μια  σημαντικα λιγοτερο βλαβερη εναλλακτικη. Αυτο πριν 3 χρονια οπως σας ειπα ηδη.Με το καλημερα ανακαλυψα οτι -ενεκα και του οτι προερχομουν απο καπνο/στριφτο- η τζουρα που μου ταιριαζει ειναι η σφικτη (εως και πιο ανοικτη ενιοτε) πνευμονικη. Εκτοτε και αφου κατεβηκα αρκετα γρηγορα την κλιμακα της νικοτινης (9-6-3-περιπου στο 1,5 τωρα), εφτασα να φτιαχνω-για ξεκαθαρα οικονομικους λογους- τα δικα μου υγρα και να βρισκομαι τωρα για πρωτη φορα υπο αναζητηση και αναμονη καποιου επισκευασιμου,που θα μου προσφερει ελπιζω μια καλυτερη αυτονομια στον τομεα αντισταση,ισως περισσοτερη οικονομια μακροπροθεσμα και γιατι οχι και μια αναβαθμιση-βελτιωση γευσεως αν ειμαι τυχερος.Το φορουμ αναφερθηκε σε τηλεφωνικη μου επικοινωνια με φιλο και συνφορουμιτη αλλου-ασχετο με τα ατμιστικα- φορουμ και βρισκομαι αναμεσα σας τωρα ευελπιστωντας να μαθω χρησιμα πραγματα που θα με βοηθησουν στην ενασχοληση μου με τον επισκευασιμο,αν και οταν με το καλο αυτος αποκτηθει.Πιο συγκεκριμενα για τυπους-παχη-μηκη κτλ συρματος, αναμενομενα υψη αντιστασης,ενδεδειγμενη ταση/ενταση για την εκαστοτε αντισταση,κτλ. Απο οσο μπορω να αντιληφθω,ο ογκος πληροφοριων εναι μεγαλος και καθοτι (ουτε ο πρωτος,ουτε ο τελευταιος φανταζομαι..) ανυπομονος,αλλα και η πλατφορμα του φορουμ δεν μου ειναι οικεια ακομη,αν μπορεσετε να με κατευθυνετε στις αναλογες κατηγοριες και υποκατηγοριες θα το εκτιμησω αφανταστα.Ο μικρος και ταπεινος εξοπλισμος μου αυτη τη στιγμη περιλαμβανει 2 μοντακια με ενσωματωμενες μπαταριες των 3000mah , που δυστυχως φτανουν εως τα 40-50w μονο και εναν Ζευς nano (22mm) που παιζει με 0,4-0,3 εργοστασιακες στα 29-34w για να παρω την αγαπημενη μου σφικτη πνευμονικη. Πισωγυρισμα σε bottom airflow δεν γινεται που να με πληρωνουν (καλα αν ειναι να πεσει χρημα το συζηταμε...  ::) ;D ) .

Αυταα...  Χιλια συγνωμη για το μακροσκελες της αυτοπαρουσιασης,ελπιζω να μην σας κουρασα ,ηθελα ομως να εχετε -οπως συστηνετε και εσεις εξαλλου σε νεοεισερχομενους- μια οσο το δυνατον πιο ολοκληρωμενη εικονα,ωστε η οποια βοηθεια σας να ειναι στοχευμενη και ''κομμενη&ραμμενη'' στα μετρα μου...Ευχαριστω παρα πολυ,ευχομαι καλη συνεχεια και παρακαλω να δειξετε επιεικεια σε περιπτωση που ρωτησω πραγματα που εχουν αναφερθει και υπαρχουν ηδη εδω μεσα,η' βρεθω off topic καπου.
Καλο απογευμα σε ολη την παρεα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2022, 02:48 από Thanos.L »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3408 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2022, 12:50 »

Δεκα χρονια τωρα, παρακολουθω το forum ατμιζοντας «κρυμμενος στο σκοταδι» – εννοω ως παρατηρητης, χωρις να εγγραφώ η να συμμετέχω. Γενικα μιλωντας, αποφευγω την εκθεση σε χωρους κοινωνικης δικτυωσης αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος. Εδώ όμως, περα από την σαφως χρησιμη πληροφορηση που κατά περιπτωση εχω αντλησει, ανακαλυψα επι πλεον με ευχαριστηση ότι βρισκουν βημα και εκφραζονται καποια ατομα εξοχως ενδιαφεροντα. Ηρθε λοιπον η ωρα να συστηθουμε :


60 ετών , χημικός ΑΠΘ, με τρεις δεκαετίες εργασία σε φαρμακευτικές πολυεθνικές εταιρείες. Γεννήθηκα και ζω στη Ρόδο . Από τα 14 μέχρι τα 50 εμμονικος καπνιστής υψηλων επιδοσεων  – του στυλ «το χέρι μου το κόβω και το πετάω στα σκουπίδια, το τσιγάρο όχι». Εκείνη την περίοδο, αγαπούσα παράφορα τα gauloises , καταναλώνοντας δυο πακέτα ημερησιως – εκτος και αν  υπήρχε βραδινή έξοδος, οπότε  η κατανάλωση αυξανόταν εκθετικά. Tα πούρα (κατά προτίμηση Macanudo inspirado robusto όταν το χρήμα ήταν διαθέσιμο σε αφθονία) ξεφορτώνονταν στο σπιτι με τα container. Το ίδιο συνέβαινε με τα (πολύ πιο οικονομικά είναι η αλήθεια …)  La Paz Wilde Cigarros σε περιόδους σχετικής οικονομικής ύφεσης. Στα 50 όμως συναντιέμαι με τον ατμό και έκτοτε η σχέση μου με το κάπνισμα διακόπτεται απολύτως – η μάλλον, ανακαλύπτω έναν πολύ πιο ενδιαφέροντα τρόπο να συνεχίσω να «καπνίζω» χωρίς υγειονομικό κόστος: η απόλαυση περνάει σε άλλο επίπεδο , ενώ παράλληλα η χρονια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και η συνακόλουθη χρήση φαρμάκων υποστρέφει και σταδιακά εξαφανίζεται. Yγρα εκλογής στο rotation τα τελευταία δυο χρονια: για ΜΤL χρήση κυρίως Dark Thirty της Rope Cut, Longhorn της Halo η Yoda της Lamda ενώ για DL χρήση Soho της Flavour Art , Major της e-liquid France  και Vendetta Revenge της Omerta – μια τίμια και οικονομικότερη εναλλακτική για all-day-vaping του εξαιρετικού Watson white gold της ΟΡΜΗ. Χρησιμοποιοω επισης τακτικα τα αρωματα  Tobacco Bastards της Βελγικης flavor monks, πχ whisky oak No 69, dark honey No 11 , bourbon No 9, custard No1 και cherry tobacco. Προφανώς, έχω λαμπρές επιδόσεις στο DIY πεδίο παρασκευής ημικαπνικων υγρών λόγω ειδικότητας, κατι που παραδόξως δεν ισχύει όσον αφορά τις αντιστάσεις - κυρίως γιατι πλήττω αφόρητα στρίβοντας συρματακια. Εδώ οι προτιμήσεις είναι αυστηρά εργοστασιακές : για ΜΤL χρήση κυρίως Nautilus GT της Aspire / Taifun η τον θρυλικο Kabuki με αντιστασεις Aspire mini Triton 1.8 Clapton η Αspire Nautilus AIO 1.8, και την ισχυ στα 12-14 watt, την νικοτινη των υγρων στα 8 mg/ml και την Vg στο 60%. Οσον αφορα το DL, εδω δουλεύουν o Τriton 2 της Aspire και οι Μelo 4s και 5 της eleaf (με προτιμηση στις αντιστασεις Atlantis Evo 0,5 Clapton της Αspire η τις EC-A 0,5 της eleaf), oπως επισης ο Ello Duro, o Wotofo Flow και ο υβριδικος Hellvape Hellbeast (με αντιστασεις κυριως eleaf HW-N dual mesh / 0.25  η Vaporesso GT4 / 0.15 η και Τhunderstorm TS με εναλλακτικες τις Smok TFV8 baby Q2 στα 0.6 ωμ). Σε αυτή την περιπτωση, η νικοτινη των υγρων  παιζει στα 3 mg/ml, η Vg στο 70% και η ισχυς στα 35-45 watt. Τα mods που το  υποστηριζουν ολο αυτό, επιλεγονται με αισθητικα κυριως κριτηρια αναμεσα σε SMOK TREEBOX PLUS , SMOK OSUB KING, TESLA PUNK, ASMODUS MINIKIN V2, LOST VAPE THELEMA QUEST (όχι το dna, βαριεμαι και επι πλεον δεν βρηκα να μου προσφερει κατι το ιδιαιτερο), JOYETECH CUBOID TAP, KOOPOR PRIMUS,  SQUID IDUSTRIES DOUBLE BARREL V3, SMOANT CHARON TC 218 και HOTCIG RST RESTART MOD. Προφανως έχουμε να κάνουμε εδώ με έναν εμμονικο συλλέκτη, χωρίς ιδιαίτερες τεχνολογικές απαιτήσεις. Kαπως σαν να γουσταρει κανεις να εχει πενηντα γραβατες (όχι απαραιτητα Armani…) τις οποιες καπου ειδε και εφαγε σκαλωμα , και μετα τις χρησιμοποιει ως στοιχειο ταυτοτητας από δυο φορες τον χρονο.


Υπάρχει ζωη και έξω από το ατμισμα – η μαλλον σε συνδυασμο με το ατμισμα: Μαλτ ουισκυ και κονιακ , αλλα και παλαιωμενες γκραπες και τσιπουρα διαδέχονται στις γευσιγνωσιες τα κρασια – μεγάλος έρωτας αυτός λόγω σπουδών αλλά και λόγω καταγωγής από οινοπαραγωγικη περιοχή. Μουσική επισης : κιθαρίστας , κινούμαι ανάμεσα στην jazz-fusion της ECM και το progressive /art rock χωρίς να αποκλείονται και πιο φρέσκα πράγματα (όπως πχ dark electro , ambient και trip hop – μπορείτε να βρείτε τις λίστες μου στο spotify). Aγαπω τον Gustav Mahler, τον Miles Davis και τους King Crimson. Σε περιοδους εθνικης εξαρσης , υπαρχει ο Γιωργος Μαργαριτης και είναι ok. Διαβάζω κατά καιρους διάφορα, με ενδεικτικές προτιμήσεις τον Κλαουντιο Μαγκρις , τον Χερμαν Μπροχ , τον Ρομπερτ Μουζιλ και τον Χορχε Λουις Μπορχες. Μου αρεσει ο κινηματογράφος του Αντρει Ταρκοφσκι , οι Γαλλοι ιμπρεσσιονιστες ζωγράφοι , το σκάκι και τα ταξίδια. Είμαι παντρεμένος τριάντα χρονια με την ιδια γυναίκα (γίνεται !) και έχω δυο δίδυμα αγόρια 25 χρονών , έναν πληροφορικαριο / οικονομολογο της ΔΕΤ στην Amazon στο Λουξεμβουργο και έναν διεθνολόγο του ΠΑΠΕΙ στην Αθήνα. Έχω επισης επιλέξει μια ομάδα που με ταλαιπωρεί διαχρονικά . Λέγεται ΠΑΟΚ …


Για λόγους πληρότητας , παρατίθενται αντί επιλόγου μερικά από τα βασικά συμπεράσματα στα οποία έχω οδηγηθεί κατά την διάρκεια της μάλλον αναπότρεπτης πορείας μου προς την αιωνιότητα :


-Πίστη είναι το να αποδέχεσαι άνευ αποδείξεων τα λεγόμενα κάποιου που μιλά άνευ γνώσεων, για πράγματα άνευ προηγουμένου.
-Ο Θεός σωπαίνει. Τώρα , αν μπορούσε και ο άνθρωπος να βγάλει τον σκασμο, θα ήταν ακόμη καλύτερα.
-Η ζωη δεν μιμείται την τέχνη. Μιμείται την κακή τηλεόραση.
-Οι άνθρωποι δεν απαιτούν λιγότερη διαφθορά. Απαιτούν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ’ αυτην.
-Ειμαι απαλλαγμένος από προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
-Υπάρχει μόνο μια θεραπεία για την φαλάκρα. Εφευρέθηκε από έναν Γάλλο. Λέγεται λαιμητόμος.
-Για μια στιγμή, η νίκη έμοιαζε εφικτή. Μετα, άρχισε το παιγνιδι …




Χαίρομαι ιδιαιτερα που ειμαι εδώ !




                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3409 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2022, 14:42 »
Βρε καλώς τον antiprosopo!!!

Καλώς ήλθες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3410 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2022, 16:50 »
-Υπάρχει μόνο μια θεραπεία για την φαλάκρα. Εφευρέθηκε από έναν Γάλλο. Λέγεται λαιμητόμος.


 :idiot1: :laugh1: :respect:  χο, χο, χο, χο.... καλώς ήρθες,
όχι ότι δεν καραγούσταρα και το λοιπό βιογραφικό σου,
άραγε τι antiprosopεύεις..? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3411 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2022, 17:34 »
Χαιρετίζω το φόρουμ! Είμαι ο Κώστας, 25 ετών από Χαλκιδική, φοιτητής ιατρικής (4 μαθηματακια μείνανε) και παρόλο που παρακολουθώ την ωραία αυτή κοινότητα 3 χρόνια (τόσα είμαι και στο άτμισμα), αποφάσισα τώρα να εγγραφώ. Παρά το νεαρό της ηλικίας μου μετράω 7 χρόνια στο κάπνισμα (πολύ έξυπνη κίνηση να το αρχίσω στα 15 :wall: ), αλλά κόπηκε μαχαίρι με την έναρξη του ατμίσματος. Έκανα ένα δυνατό για τα οικονομικά μου δεδομένα μπάσιμο στην αρχή, αγοράζοντας υγρά για τους επόμενους 6+ μήνες, έναν Ares 2 και ενα vaporesso gen με τα απαραίτητα παρελκόμενα, ενδιαφερόμενος αποκλειστικά για mtl (ακομα και σημερα). Η οικονομική τότε υπέρβαση ήταν ένα καλό κίνητρο να μην τα παρατήσω και απ' ότι φαίνεται δούλεψε. Στην πορεία εμπλούτισα το ρόστερ των συσκευών με οικονομικές επιλογές αποκλειστικά, όπως MD, pioneer, bishop και προσφάτως ενα αρκετα μικροτερο και ελαφρύτερο μοντακι, το gen 80s, παλι τη ίδιας εταιρίας που με ικανοποίησε ιδιαίτερα. Αναμένονται οι εξ Ανατολής ορμώμενοι κλώνοι των kayfun X και millennium, καθότι δεν έχω ακόμη εμπλακεί στη χρηση κλώνου ενός hi-end ατμοποιητη, αλλά οι κριτικές πολλών εδω μέσα και κυρίως όσον αφορά τον millennium ήταν αρκετές για να με πείσουν να τους δώσω μια ευκαιρία. Όπως αντιλαμβάνεστε η έλλειψη δυνατότητας δοκιμής και τα διθυραμβικά σχόλια μερικών "reviewer" (φυσικά αντικειμενικών θελω να πιστευω :hmmm: ) με οδήγησαν στο παρελθόν σε ατυχέστατες αγορές. Θεωρώ ότι το χω σε καλό βαθμό με το στήσιμο αλλά οι MD και pioneer απλά δε θέλουν να συνεργαστούν. Ο μεν pioneer μετα απο χρονοβόρα ενασχόληση και μια καλλιτεχνική προσέγγιση υψηλής γλυπτικής  :))  θα καταφέρει να μου δώσει μια ευχάριστη εμπειρία χωρίς διαρροές. Ο δε md απλα εχει παει στο ραφι.
Κατα τ' άλλα απολαμβάνω το άτμισμα, μου αρέσει να δοκιμάζω συσκευές φίλων και να ανταλλάζουμε απόψεις, ενώ έχω βοηθήσει μερικούς να ενταχθούν στο χώρο και να κόψουν κι αυτοί το κάπνισμα, κάτι που με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο.
Χόμπι η μηχανολογία (κυρίως ως προς την αυτοκίνηση) και τα γκατζετάκια. Όνειρο να μπορέσω να δημιουργήσω ένα γκαράζ γεμάτο εργαλεία και στον όποιο ελεύθερο χρόνο μου να καταπιάνομαι με ένα προτζεκτ. Η ζωη στο χωριό όπως πολλοί γνωρίζετε, σε τροφοδοτεί από μικρή ηλικία με περίσσεια ικανοτήτων στο συγκεκριμένο τομέα, οπότε είναι μια καλή αρχη.
Όσο για το επάγγελμα...την τελευταία 7ετία σέρβις σε ταβέρνες και φυσικά αγροτική ενασχόληση που όπως προείπα, ελέω χωριού μπήκε από μικρό στη ζωη μου (βέβαια πάντα μου άρεσε). Μακάρι όμως να ήξερα σ' εκείνα τα πρώτα φοιτητικά χρόνια κρεπάλης πόσο θα λάτρευα τη μαγική καθημερινότητα που βίωσα στο 6ο και τελευταίο μου έτος δίπλα σε γιατρούς και ειδικευομένους. Θα φρόντιζα να τελειώσω στην ώρα μου και να μη χασω σχεδόν ένα χρόνο (όπως φαινεται και θέλω να ελπιζω).
Αυτά για μένα. Χαίρομαι λοιπόν που είμαι πλέον μέλος αυτής της ωραίας παρέας διαφορετικών ανθρώπων, όλων των ηλικιών και προσωπικοτήτων και θα χαρώ να τα λέμε στα σχόλια, να παίρνω κυρίως συμβουλές και αν μπορώ με τις όποιες μου γνώσεις να βοηθήσω οποιονδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3412 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2022, 22:13 »
Άντε να τελειώσεις αγόρι μου γιατί χρειαζόμαστε γιατρούς ατμιστές. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι. Εγώ πήρα το αρες μετά από 5 χρόνια εσύ με τη μία μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος Newbie

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3413 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 11:22 »
Χαιρετώ την ωραία παρέα
Θοδωρής 50 χρόνων εδώ , ξεκίνησαμε πριν ένα μήνα το ατμισμα μαζί με την γυναίκα ,
Μας έχει πάει μέχρι τώρα πολύ άνετα η μετάβαση, και για μένα που ανακάλυψα ότι μου αρέσει πιο πολύ το rtl το ευχαριστιεμαι περισσότερο από το κανονικό , τσιγάρο, υγρό ξεκινήσαμε με το lamda yoda .

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 755
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3414 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 21:15 »
Καλωσορισες και καλη απεξαρτηση.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3415 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 21:30 »
Καλώς ήρθες Θοδωρή!

Αποσυνδεδεμένος infierno

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3416 στις: Ιανουαρίου 31, 2023, 14:02 »
Χαιρετώ το φόρουμ! Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους μπουν στον κόπο να διαβάσουν το σεντονάκι! Δεν ήξερα αν έπρεπε να γράψω εδώ, μιας και πρόκειται κατά κάποιο τρόπο για αναζήτηση συσκευής..
Είμαι 30 χρόνια καπνιστής (τα 25 στριφτού) και είναι η τέταρτη προσπάθεια που κάνω με το άτμισμα. Η πρώτη ήταν πριν πολλά χρόνια με τις πρώτες εκείνες τις συσκευές τύπου στυλό που για κάθε 1ml που άτμιζες έπινες και 10ml, παταγώδης αποτυχία... Οι επόμενες δύο προσπάθειες ήταν με ένα eleaf 20W με εργοστασιακό ατμοποιητήτη κι έπειτα με ένα άλλο καλύτερο mod και 2-3 επισκευάσιμους (μην ρωτάτε ποιους, πάνε 6-7 χρόνια και τα χάρισα εν τέλει όλα σε έναν γνωστό). Τα προβλήματα και τα λάθη που αναγνωρίζω ήταν:
Δικά μου λάθη:
- Χαμηλή περιεκτικότητα νικοτίνης, με αποτέλεσμα να ατμίζω και στα καπάκια να κάνω κι ένα τσιγάρο..
- Να φτιάχνω υγρά σε μεγάλες ποσότητες που μετά από λίγο καιρό δεν μου άρεσαν
Προβλήματα με τους ατμοποιητές:
- Να έχει διαρροές (νομίζω το πιο ενοχλητικό πρόβλημα για εμένα)
- Να κάνει έντονους ήχους (τσαφ και πουφ, γουργουρίσματα, μπουρμπουλίθρες κλπ)
- Να πετάει υγρό στο στόμα
Και φτάνουμε στην τέταρτη φορά, μετά από 6-7 χρόνια. Μέσα Δεκέμβρη τρώω φλασιά και λέω ας δοκιμάσω κι ένα ποντάκι μιας και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, και αυτή τη φορά ας μην κάνω τη δέσμευση ότι θα κόψω το τσιγάρο (γιατί όταν την κάνω και αποτυγχάνω, ακολουθεί η απογοήτευση). Παίρνω ένα Geek Vape Sonder U κι ένα καπνικό υγρό (omerta tobacco caramel 12mg). Ενθουσιασμός! Διαρροές μηδέν, ήχοι θόρυβοι μηδέν, γεύση υπέροχη  (δεν είχα ποτέ στο παρελθόν τέτοια γεύση), αυτόματη τζούρα (φανταστικό χαρακτηριστικό για έναν καπνιστή), υγρό στο στόμα ποτέ, και πολύ οικονομικό - το υγρό δεν έλεγε να τελειώσει! Και το υγρό μου άρεσε πολύ, και το χτύπημα και όλα! Και από 30+ στριφτά τη μέρα 30 χρόνια τώρα, έπεσα απότομα στα μισά, χωρίς καν να πω ότι θα προσπαθήσω να κόψω ή έστω να ελαττώσω το τσιγάρο. Επιτέλους, είπα! Τι έχανα τόσο καιρό! Πόσο έχουν εξελιχθεί αυτές οι μικρές συσκευούλες! Μέχρι την 6η-7η μέρα όπου πλημμυρίσαμε- είδα ότι έφυγε από τις οπές εισαγωγής αέρα... Το καθάρισα, το φύσηξα από κάτω, δούλεψε υποδειγματικά για μια βδομάδα και μετά ξανά το ίδιο... Μια φορά κάθε λίγες μέρες λοιπόν θα το πάθει, αλλά δεν το μπορώ αυτό με τα χαρτομάντιλα και τον φόβο να γίνει το τσαντάκι χάλια.. Παίζει να ήταν ελαττωματικά τα ποντς;
Υπάρχει κάποιο μοντάκι - κιτ με ωραία γεύση, οικονομικό στην κατανάλωση, συμμαζεμένο, χωρίς περίεργους ήχους, χωρίς υγρά στο στόμα και ΚΥΡΙΩΣ με αυτόματη τζούρα και χωρίς διαρροές;;;
Αισθάνομαι σαν να ζητάω πολλά, αλλά πραγματικά είμαι τόσο κοντά στην τέλεια συσκευή για εμένα - το μόνο μου πρόβλημα (αλλά σοβαρό) είναι αυτές οι διαρροές που και που- που λέω ότι ΙΣΩΣ να υπάρχει κάτι το ίδιο καλό με αυτό που έχω τώρα, αλλά χωρίς αυτές τις διαρροές...

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3417 στις: Ιανουαρίου 31, 2023, 15:10 »
Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Από τη στιγμή που αναζητάς αυτόματη τζούρα, μάλλον τα pods είναι μονόδρομος...
Κάθε άλλο παρά ειδικός είμαι, βασικά αρχάριο στο εργοστασιακό/"pod"ίστικο κομμάτι θα με χαρακτήριζα, αλλά είχα για ένα φεγγάρι το Flexus Stick και είχε πολύ ωραία γεύση, ρύθμιση τζούρας και αυτόματη τζούρα. Αλλά με το γέμισμα από κάτω, όλο και κάποια στάλα έβρισκα πού και πού.
Με τις ίδιες αντιστάσεις, υπάρχει και το Flexus Box, που έχει το γέμισμα από το πλάι. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ίσως δεν κάνει διαρροές.
Επίσης, τα ποντάκια που δεν μπορείς να αλλάξεις την αντίσταση, όπως το Minikin ίσως να σε βολέψουν.
Σου εύχομαι γρήγορη επιτυχία στην αναζήτησή σου.
Υ.Γ.: Προσωπικά, ξεκίνησα το επισκευάσιμο κομμάτι πολύ γρήγορα και ξένοιασα από το τσιγάρο, από τις διαρροές και τα άγχη. Τουλάχιστον τέτοιου τύπου  :))

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3418 στις: Ιανουαρίου 31, 2023, 18:41 »
1) kiwi pod ή2) aspire vilter

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 583
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3419 στις: Ιανουαρίου 31, 2023, 19:32 »
Σε χαιρετώ και εγώ αυτό που ψάχνεις είναι το  Vilter η  το  Vilter S από Aspire που προτείνει και ο φίλος από πάνω
Έχει όλα αυτά που ζητάς και κυρίως χωρίς διαρροές

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 16, 2024, 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1241 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 891 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1474 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164840 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12288 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520170 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap