vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 6 χρήστες
polydimi5, axilleaspro, Lazy Dog, Doubt, manoslykos, john67

Twitter

Πίνακας με ανάλυση γεύσεων των καπνικών υγρών Flavourart (στα ελληνικά)

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Πρόσφατα, ως νέος ατμιστής, ανακάλυψα την μεγάλη ποικιλία γεύσεων που υπάρχει στα υγρά της Flavourart. Χαρές που έκανα !  :happy_roll_01:

Κι αμέσως μετά ήρθε το μεγάλο μπέρδεμα. Ποια (ή καλύτερα ποιες) γεύσεις είναι για μένα; Οι γεύσεις πολλές και η περιγραφή τους ανεπαρκής.  Τουλάχιστον στα καπνικά υγρά γιατί στα άλλα το όνομα υποννοεί και τη γεύση.

Οπότε δύο λύσεις υπάρχουν. Ή τα παίρνω όλα ή κάπως πρέπει να επιλέξω. :hmmm:
Για να μπορέσω να επιλέξω κάθισα κι έφτιαξα έναν πίνακα με τα βασικά καπνικά υγρά. Ο πίνακας βασίστηκε σε ένα γράφημα που βρήκα στην ιστοσελίδα της Flavourart. Ελπίζω να βοηθήσει όσους έχουν το ίδιο μπέρδεμα:

Κατεβάζετε το αρχείο PDF από εδώ:

http://www.pdf-archive.com/2010/12/14/flavourart-tobacco-table/flavourart-tobacco-table.pdf

ή από εδώ:

pdf file: Flavourart Tobacco Table.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2010, 12:20 από Orama »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Πίνακας γεύσεων των καπνικών υγρών Flavourart
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 14, 2010, 11:09 »
Κατ,αρχην καλως ορισες κι απο μενα  :) . Και γω νεος ατμιστης με λιγες εμπειριες ειμαι . Το θεμα των γευσεων πιστευω οτι ειναι το 2ο κλειδι μετα απ,αυτο της υγειας που με εκανε να λατρεψω ( χωρις υπερβολες ) το ΗΤ . Δεν βαριεσαι ποτε !! Συνεχεια ψαχνεις , δοκιμαζεις , ρωτας , διαβαζεις επιλογες συνατμιστων . Εγω για παραδειγμα εχω κολλησει με 2 γευσεις ( irish blend και apricot ) Τωρα τελευταια τις αναμιγνυω κιολας με πολυ καλα αποτελεσματα !!

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίνακας γεύσεων των καπνικών υγρών Flavourart
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 14, 2010, 11:14 »
Καλημέρα και απο μένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας ... Η γεύση του κάθε υγρού είναι υποκειμενική .. Για την Χ γεύση θα ακούσεις απο κάποιους οτι είναι φοβερή και απο άλλους οτι δεν καπνίζεται ... Ρίξε μια ματιά εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/board,21.0.html
για να πάρεις μια ιδέα το τι παίζει και πράξε αναλόγως :)

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Απ: Πίνακας γεύσεων των καπνικών υγρών Flavourart (στα ελληνικά)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 14, 2010, 11:31 »
nassos33
ggero

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις υποδείξεις σας !

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
πολύ καλή η δουλειά σου αλλά η γεύση είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. εγώ ας πούμε που σήμερα δοκίμασα latakia μου φέρνει πιο πολύ σε φάρμακο για τον βήχα και όχι τόσο σε καπνικό παρόλο που οι περισσότεροι τον προτιμούν εδώ μέσα.πολύ φαρμακίλα :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Λοιπόν φίλε Οrama καλώς ήρθες στην παρέα και καλά ατμίσματα. Ενδιαφέρουσα δουλεία αλλά το άχυρο, ξηρό, μεταλικό  δεν το κατάλαβα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2010, 00:52 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
πολύ καλή η δουλειά σου αλλά η γεύση είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. εγώ ας πούμε που σήμερα δοκίμασα latakia μου φέρνει πιο πολύ σε φάρμακο για τον βήχα και όχι τόσο σε καπνικό παρόλο που οι περισσότεροι τον προτιμούν εδώ μέσα.πολύ φαρμακίλα :eyesplash:

'Οχι μόνο η γεύση είναι εντελώς υποκειμενική, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για γεύσεις που «προσομοιώνονται», τεχνητές δηλαδή, οπότε ο παρών πίνακας δείχνει ποιες από τις τεχνητές γεύσεις χρησιμοποιούνται σε κάθε άρωμα. Τώρα αν το «καπνιστό» άρωμα που υποτίθεται ότι είναι η κυρίαρχη γεύση στο Latakia, εσένα δε σε πείθει, μάλλον δεν φταις εσύ, ούτε κι εμένα με πείθει.

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τον πίνακα με σχετικό τρόπο. Π.χ. στο Desert Ship, οι κυρίαρχες γεύσεις υποτίθεται ότι είναι καραμέλα, ρούμι, μέλι. Και όντως εγώ προσωπικά, καταλαβαίνω τις τρεις αυτές γεύσεις, όχι όπως τις αληθινές βέβαια, αλλά με ικανοποιητική «προσομοίωση». Και επειδή το «μέλι» είναι πολύ γλυκερό, για το γούστο μου, στο συγκεκριμένο άρωμα, ξέρω ότι αν το δω στην ίδια βαρύτητα, σε άλλο άρωμα, δεν θα μ'αρέσει επίσης.

Δηλαδή με άλλα λόγια ο πίνακας με βοηθάει να φτιάξω στο μυαλό μου μια αντιστοιχία αληθινών - τεχνητών γεύσεων. Βέβαια αν μου άρεσε μια αληθινή γεύση δε σημαίνει ότι θα μ'αρέσει και η αντίστοιχη της τεχνητή, ή το αντίστροφο, αλλά είναι καλύτερο από το τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Λοιπόν φίλε Οrama καλώς ήρθες στην παρέα και καλά ατμίσματα. Ενδιαφέρουσα δουλεία αλλά το άχυρο, ξηρό, μεταλικό  δεν το κατάλαβα.

Αυτές οι τρείς «γεύσεις» δεν υπάρχουν από μόνες τους, σε βρώσιμες ή πόσιμες ύλες που συνήθως καταναλώνουμε, αλλά συνυπάρχουν μαζί με τις υπόλοιπες. Θα έλεγα ότι μόνες τους είναι δυσάρεστες, ή αδιάφορες, αλλά συνδυαζόμενες με άλλες γεύσεις μπορεί να επηρεάσουν καθοριστικά το αποτέλεσμα.

Για να καταλάβεις καλύτερα, φαντάσου π.χ. για το «άχυρο» :
Μια αντίστοιχη (κοντινή) αληθινή γεύση είναι του λυκίσκου στη μπύρα. Έχεις μασήσει ποτέ λυκίσκο (το φυτό); Η γεύση του μοιάζει λίγο με άχυρο. Δεν μας ικανοποιεί από μόνη της. Αλλά συνδυαζόμενη με τις υπόλοιπες γεύσεις στη μπύρα μας δίνει ένα τελικό γευστικό σύνολο που πολλοί άνθρωποι βρίσκουν ικανοποιητικό.
Άλλο παράδειγμα σχετικό με το «άχυρο» είναι το κριθάρι, ή σίκαλη και το καλαμπόκι, που χρησιμοποιούνται στο σκωτσέζικο ουίσκι, το ράι ουίσκι και το μπέρμπον ουίσκι αντίστοιχα.

Για το «ξηρό» και το «μεταλλικό» η ακριβής περιγραφή είναι λίγο πιο δύσκολη. Θα προσπαθήσω όμως να σου δώσω ένα παράδειγμα για το καθένα.
Για το «ξηρό» γευστικό στοιχείο φαντάσου ότι είναι η αντίθετη γεύση από το γλυκό. Δεν είναι δηλαδή συγκεκριμένη γεύση. Οπότε όσο πιο πολύ απέχει από γλυκές γεύσεις τόσο πιο ξηρό είναι.

Για το «μεταλλικό» τώρα για να πάρεις μια ιδέα, δοκίμασε να βάλεις ένα κέρμα πάνω στη γλώσσα σου.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Λοιπόν Osama το πρόβλημα μου δεν ήταν στην γεύση- αίσθηση  που αφήνουν. Προφανως κατάλαβα λάθος και νόμιζα οτι προκειται για συνταγές, όπως τις παρασκευάζει η FA.
Εψαχνα ποια  αρώματα, βγαζουν άχυρο, μέταλλο ή ξηρό :laugh1: :wall:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
όπως και να χει η προσπάθεια είναι πολύ καλή.... :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Odin by Baker White Έτοιμα υγρά 256 46845 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:45
από Stevenboche
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12