vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχαροπλαστική;

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 07:10 »
εχει δοκιμασει κανεις να βαλει αρωματα μαγειρικης σε diy υγρο να δοκιμασουμε εαν ατμιζετε?
αν εχει γευση?

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 10:10 »
Για πολλοστή φορά:
Δεν μιλάμε για ατμιστικά υγρά. Μιλάμε για συγκεκριμένα αρώματα.
Ο δημιουργός των αρωμάτων της AtmosLab έχει ήδη αναφέρει πως κάποια από αυτά είναι βρώσιμα.
Αυτό δεν είναι άποψη. Ήταν σαφής δήλωση του παρασκευαστή.
Το ποιά είναι αυτά είναι μόνο δικό του θέμα να το εξηγήσει.


 Φιλε καλα τα λες αλλα η ουσια παραμενει, εγω για να εξαγω η να πουλήσω τα σταφύλια μου , βαζω την σφραγιδα μου με τα στοιχεια μου στο τελαρακι κ εχω πληρωση πιστοποίηση, εχει γινει χημεικη  αναλυση , το iso 9001.... αφορα τα μηχανηματα οχι την παραγωγη!!!! Κ για να μην παρεξηγούμε ατμιζω υγρα απο ατμος λαμπ,   κ αυτα που δεν ειναι τις ατμος ειναι αραιωμένα με βαση μιστ, τις ατμος, αυτο που λεω ειναι, οτι οσο τα πραγματα δεν μπαινουν σε μια ταξη ολοι θα λενε το μακρύ κ το κοντο τους κ δεν θα μπορεις να τους πεις κ τιποτα!!!!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 10:14 »
Καλά το συζητάμε κιόλας?  :o :o
Ο πρώτιστος σκοπός, τουλάχιστον των αρωμάτων της FA (όχι τα έτοιμα υγρα με νικοτίνη), είναι η ζαχαροπλαστική/μαγειρική χρήση. Οι ατμιστές διαστρέβλωσαν τη χρήση τους για άτμισμα.

Δυο σταγόνες φουντουκάκι στον καφέ κάνουν τον Jacobs με φουντούκι φέτες και 1ml μηλόπιτα στη μηλόπιτα σε κάνουν να γλύφεις τα δάχτυλά σου.

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 12:45 »
Ευτυχως που δεν πιστευω στα ενισχυτικα γευσης παρα μονο στην καλη πρωτη υλη...

Αλλιως θα εσταζα μερικες σταγονες ουζο σε κανενα τσιπουρο χωρις γλυκανισο...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 14:27 »
Η FA παντως σε πολλά αρωματα στην ιστοσελιδα της (κυριως τα "αλμυρα"), αναγραφει σαφως οτι ειναι ακατάλληλα για ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 14:28 »
Φιλε καλα τα λες αλλα η ουσια παραμενει, εγω για να εξαγω η να πουλήσω τα σταφύλια μου , βαζω την σφραγιδα μου με τα στοιχεια μου στο τελαρακι κ εχω πληρωση πιστοποίηση, εχει γινει χημεικη  αναλυση , το iso 9001.... αφορα τα μηχανηματα οχι την παραγωγη!!!!
Όταν αλλάζει η χρήση η "ουσία" δεν παραμένει. Αν πάω να βάλω κάποιο καλό κρασί στο ντεπόζιτο του αμαξιού αντί για βενζίνη, ή σε... σύριγγα για ενδοφλέβια, δεν με βοηθά η ποιότητα, το ISO και η πιστοποίηση. Όλα κρίνονται και πιστοποιούνται ανάλογα τη χρήση για την οποία φτιάχνονται.
Πλέον πολλά υγρά και αρώματα συνοδεύονται από χημική ανάλυση.
Στην περίπτωσή μας, όμως, μιλάμε για κάποια αρώματα που μπορεί να φτιάχτηκαν με σκοπό την χρήση και σε μαγειρική/ζαχαροπλαστική και στο άτμισμα. Της FA είναι τρανταχτό παράδειγμα. Η AtmosLab έχει κάνει το ίδιο με κάποια αρώματα. Σίγουρα όχι τα καπνικά.

Αλλά γενικά τα αρώματα ζαχαροπλαστικής δεν είναι φτιαγμένα για ατμιστές. Μπορεί να περιέχουν ουσίες που κάνουν κακό όταν ατμοποιούνται.
Μόνο οι παρασκευαστές μπορούν να βεβαιώσουν τη διπλή χρήση.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 20:28 »
Η FA παντως σε πολλά αρωματα στην ιστοσελιδα της (κυριως τα "αλμυρα"), αναγραφει σαφως οτι ειναι ακατάλληλα για ατμισμα.
Τα αρώματα που αναγράφονται σαν ακατάλληλα, είναι όσα περιέχουν διακετύλιο ή έχουν σαν διαλύτη έλαια και όχι PG.
Το διακετύλιο ενώ χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια στα βρώσιμα αρώματα υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι επικίνδυνο όταν εισπνέεται.
Οι γεύσεις που έχουν έλαια σαν διαλύτη δεν αναμιγνύονται εύκολα σε PG/VG.

Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στη χρήση ατμιστικών αρωμάτων στη μαγειρική. Τα εμπιστευόμαστε και τα εισάγουμε στον οργανισμό μας μέσω της αναπνευστικής οδού που ο οργανισμός μας δεν διαθέτει προστατευτικές δικλείδες ασφαλείας. Αν τα καταπιούμε περνάνε από το πεπτικό σύστημα το οποίο μπορεί να τα επεξεργαστεί και να τα αποβάλλει με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια.

Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ. ΟΚ το κάνουν οι αλυσίδες τροφίμων. Βάζουν άρωμα πορτοκάλι, νερό και ζάχαρη και μου το πουλάνε για πορτοκαλάδα γιατί τους έρχεται πολύ φθηνότερα. Γιατί να μη στύψω 2 πορτακάλια και να έχω και τη γεύση και τις βιταμίνες?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 21:23 »
Εμένα αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι οι δοσολογίες που θα ήταν επιτρεπτές σε ένα τέτοιο "εγχείρημα". Είναι άγνωστα χωράφια (για εμάς τους ατμιστες) αυτά. και νερό ακόμη αν πάρεις υπερδοσολογια δημιουργεί πρόβλημα.. στα αρώματα ποια ποσότητα θα θεωρούταν υπερδοσολογια (και ο οργανισμός θα είχε πρόβλημα)?

Αυτό κάποιος ειδικός μπορεί να μας το απαντήσει..

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 21:51 »

Πλέον πολλά υγρά και αρώματα συνοδεύονται από χημική ανάλυση.



 Δεν εχω καμια διαθεση για διενέξεις, καλόπιστο διαλογο μου αρεσει να κανω για ενα θεμα που απασχολει κ μενα μιας κ ειμαι ατμιστης  , την χημικη αναλυση δεν την πιστοποιεί  κανενας κ αυτο ειναι ενα θεμα, καλος η κακος γουσταρουμε κ ατμιζουμε κ ολο αυτο πρεπει να ενταχθει καπου κ ας φορολογηθεί στο κατω κατω, ρε παιδια, αν ειμαι λαθος να μου το πειτε!!!!!!!!!!!  :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 23:30 »
Δεν ξερω αν εισαι λάθος μιας και τις αναλύσεις τις πιστοποιούν τα εργαστήρια που τις εκαναν, αλλα σίγουρα για αυτό το θέμα είσαι σε λάθος νήμα!

Αποσυνδεδεμένος JHN

Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 08:08 »
Σαν γνήσιος εργένης και μετά από πολλές φορές που το έχω κάνει δηλώνω πως η φωτιά από Ατμός,είναι καταπληκτική πάπρικα,και δίνει επιπλέον μια αίσθηση καπνισμένου με ξύλο σε μικρή ποσότητα.Ομελέτες και κόκκινες σάλτσες παίρνουν 1-3 σταγονίτσες από μένα όποτε θέλω κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 12:31 »
Ξερει κανεις αν η καραμελα του καλλιτεχνη ειναι βρωσιμη?Ψηνομαι να την δοκιμασω στον καφε.

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 12:34 »
Συγνωμη βρε παιδια αλλα ποιος ο λογος ας πουμε να βαλεις απο το αρωμα καραμελα του ατμος στον καφε ?
παρε καφε με αρωμα καραμελα και εισαι οκ !
ετσι το βλεπω εγω ! :bye:

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 13:42 »
Εαν ειναι βρωσιμη η καραμελα γιατι να μην το δοκιμασουμε?Απο περιεργια καθαρα. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αρώματα για e-liquids σε μαγειρική ζαχοροπλαστική;
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 14:44 »
...
"Λάδια" κατ'εμέ είναι μία αδόκιμη έκφραση που χρησιμοποιείται από μερικούς καταστηματάρχες. Αν ατμίζαμε έλαια ή αιθέρια έλαια (oils-essential oils) θα είχε νόημα. Ουσιαστικά πρόκειται για διαλύματα με διαλύτη προπυλενογλυκόλη ή/και γλυκερίνη που δεν τα λες "λάδι" όπως το ελαιόλαδο. Αλλιώς, θα είχαμε λάδι στην οδοντόκρεμά μας και στο σαμπουάν ή το αφρόλουτρο. Λάδια επίσης δεν τα λες καθώς είναι υδατοδιαλυτά. Αν ήταν λάδια δεν θα μπορούσαν να ραιωθούν με νερό καθώς θα γινόταν διπλοστοιβάδα (θα επέπλεε το λάδι -καταβυθιζόταν το νερό).
...

Καλό θα είναι να είστε σίγουροι και για τον διαλύτη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 142 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476875 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos