vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, manoslykos, stsoulos

Twitter

Υγρα el-greco

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Υγρα el-greco
« στις: Δεκεμβρίου 17, 2012, 19:13 »
Το θέμα προέρχεται από http://vaping.gr/index.php/topic,14850.msg548444.html#msg548444


Επανερχομαι μετα απο καποιες δοκιμες (σημερινες ολες). Δεν εχω πολυ χρονο ατμισματος στο καθε υγρο αλλα μια πρωτη γευση για μενα, την πηρα.

Το πακετακι:



Γευσιγνωστης δεν ειμαι, και να ξεχωριζω τις γευσεις δεν ειναι στα ατου μου.. αλλα μια προσωπικη εκτιμιση/αποψη για καθε υγρο θα την πω...αφου μου ζητηθηκε. Αν αυτη συμπιπτει με αλλων δεν ξερω..αλλα ετσι πανε αυτα στα υγρα  ;)

Λοιπον:
Classic
Τσιγαρισια ουδετερη γευση με ελαφρια αισθηση χορταριλας (οχι εντονη να μην το ατμιζεις καν). Δεν με κερδισε στην γευση του. Εχει αρκετα καλο χτυπημα και καλο ατμο.

Virginia
Πιο ηπιο τσιγαρικο απο το προηγουμενο ως γευση. Ειναι πιο αρωματικο και θυμιζει και αυτο τσιγαρο (με την καλη εννοια  ;) ). Μου αφηνει υπονοια ελαφριας οξυτητας και συμφωνα με την γυναικα..ταιριαζει με τσαι...  ;D. Μου αρεσε περισσοτερο απο το clasic στην γευση, θα μπορουσα να το ατμιζω ωρες. Εχει καλο χτυπημα και ατμο

City
Ειναι αρκετα καπνικο υγρο. Το ξεχωριζω απο τα προηγουμενα που τα ονομασα τσιγαρισια, ελπιζω να ειναι κατανοητη η διαφορα. Εχει την γευση και το αρωμα του καπνου και θυμιζει περισσοτερο να κανεις στριφτο παρα τσιγαρο κανονικο. Σχετικα ουδετερη, κατα τα αλλα γευση με καλο χτυπημα και ατμο.

Rich
Ειναι τσιγαρικο με πλουσιο αρωμα. Ειναι πιο αρωματικο απο το virginia αλλα κατ'εμε οχι καλυτερο (ισως αυτο το πιο εντονο αρωμα χαλαει λιγο τις ισορροπιες). Για την γυναικα ειναι καλυτερο του virginia, οποτε οι αποψεις διίστανται εδω  ::) Το οτι ειναι πιο "πλουσιο" στο αρωμα του σε καποιους θα αρεσει περισσοτερο, εμενα μου φανηκε λιγο περιττο το εξτρα αρωμα.

Americano
Το καλυτερο του σετ (και για μενα και για την γυναικα)
Εχει απαλη καπνικη γευση, ηπιο χτυπημα και αρκετα καλο ατμο. Υπαρχει μια ελαφρα γλυκητητα στην εκπνοη (οχι εντονη ομως). Ειναι σαν φρουτενια γλυκύτητα  (δεν ειμαι σιγουρος).. μπορει να ειναι η βανιλια που αναφερεται στο site. Εγω δεν την ξεχωρισα ως βανιλια (με τους ισως χαλια γευστικους μου καλυκες) αλλα ως απροσδιοριστα γλυκο ισως φρουτενιο.

Για να προλαβω σχετικες αποριες με HH.357 901 dripping τα δοκιμασα ολα τα αρωματα στο προβαρι
(3,7 βολτ) και μακρυ γυαλινο επιστομιο.

Καταληξη... προσωπικα καποιο απο αυτα δεν θα ειναι το βασικο υγρο μου. Αλλα το Αμερικανο ανετα το κρατω για 2ο υγρο μου και το virginia ανετα για αλλαγες γευσης (το rich το τσιμπησε η γυναικα ηδη  :)) )

Και για να μην ξεχαστω... το λινκ απο την Alterego για τα υγρα αυτα:
http://www.alterego.gr/e-liquid/elgrecoliquid.html
(δεν ειχε αναφερθει μεχρι τωρα στο νημα..)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2021, 13:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 17:50 »
Μόλις σήμερα τα δοκίμασα στο alter ego του Μαρουσίου.

Classic : Μου θυμίζει το Hellas Blend (σχεδόν ίδιο)
Virginia : Ίδιο με το κλασικό virginia της Decadence
City : Ίδιο κατα 90% στην γεύση με το γνωστό σε όλους μας Tribeca
Rich : Τσιγαρίσια γεύση δεν μπορούσα να το προσδιορίσω!
Americano : Ακριβώς ίδιο με το Marlboro-American blend (αν θυμάμαι καλά) της Decadence

Με κέρδισε το city και το virginia αλλά γούστα είναι αυτά.

Το μόνο που με χάλασε είναι η συσκευασία 30ml, γυάλινο μπουκαλάκι μεν αλλά χωρίς δοσομετρητή και χωρίς να μπορείς να πιέσεις για να πέσει το υγρό?Το έχει πάρει κανείς?....μπορεί να μου εξηγήσει πως θα γεμίζω το Η.Τ?

ΥΓ. Το βρήκα, αν τουμπάρεις το μπουκάλι μέσα στο τανκ και το αφήσεις 2''-3'' αρχίζει να στάζει απο αργα έως γρήγορα και γεμίζει!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2012, 00:43 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 19:30 »
Γιατί δεν τα αδειαζεις σε ένα μικρό μπουκαλάκι με μύτη;; πιο εύκολο θα είναι

στάλθηκε μέσω tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 19:45 »
Τα δοκίμασα όλα δεν με άρεσε κανένα. Όλα έχουν κάποιο κοινό συστατικό (βανίλια ?) που δε μου πάει. Τσιγαρίσια δεν θα τα χαρακτήριζα, μπουκέτο ίσως.
Anyway γούστα είναι αυτά ίσως σε άλλους αρέσουν, ευτυχώς πήρα μόνο το sample pack.

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 22:52 »
Οπως τα λες...γούστα είναι αυτά.
Λέω να κράτησε ένα καπάκι - δοσομετρητη από τα halo!

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 23, 2012, 03:11 »
Μετά από μικρή δοκιμή στο alter του Αγ. Δημητρίου 3-5 τζούρες το καθένα , θα συμφωνήσω απόλυτα με τον urahara ότι αν αγόρασω κάποιο θα ειναι ή:


- το americano (μου φάνηκε και εμένα ως το καλύτερο , φέρνει αρκετά στο american red αλλά πιο γεμάτο από τα decadence , τσιγαρίσια γεύση με μια δόση γλυκού στο τέλος)


- το city 


τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πώ ότι με τράβηξαν ιδιαίτερα , θα χαρακτήριζα ότι όλο το σετ είναι καπνικές γεύσεις και σύμφωνα με το δικό μου κριτήριο φέρνουν σε " ελαφριά " γεύση τσιγάρων.


Δεν έχουν καμμία σχέση με τα τα πιο έντονα " βαριά - γεύση τσιγάρου ", όπως πχ το αγρίνιο από atmoslab και το puros από el toro.

Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 23, 2012, 09:55 »
Τα δοκίμασα με dripping σε HH 357
Και τα πέντε έχουν κοινή ρίζα όλα έχουν ένα τόνο γεύσης κοντά το ένα με το άλλο.
Θα συμφωνήσω πως μου θύμισαν έντονα το american red της Decadence.
Εκεί όμως που θα σταθώ είναι πως έχουν όλα φοβερό χτύπημα ! για τα περί γεύσης δεν
θα είναι στις προτιμήσεις μου κανένα, ίσως για δεύτερο ή τρίτο μπορεί.
Τα υγρά ήταν με 18αρα νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 06:52 »
Πήρα και εγώ το Test Pack των EL Greco και έχω αρχισει τις δοκιμές.

Τα υγρά τα πήρα σε Νικοτίνη 24mg

Οι δοκιμες γινονται και θα γίνουν με τον παρακάτω εξοπλισμό

vv/vw Mod 6,6 Watt
Trap Tank
Killer

Πρώτα απ' όλα θα ξεκαθαρίσω ότι είμαι λάτρης της Decadent Vapours το DIY υγρων μου είναι βάσεις και αρώματα από Decadent Vapours.

Εδώ να αναφέρω ότι τα EL Greco είναι κατασκευασμένα με βάσεις και αρώματα από Decadent Vapours και εμφιαλομένα στην Ελλάδα.

Ξεκινάμε για σήμερα με το Rich, με μία λέξη απόλαυση. Τρελο χτύπημα, Πολύ καλό Ντουμάνι και το άρωμα εγώ το γουστάρω πολύ. Μου κάνει Hellas Blend με μεγαλύτερη αναλογία Αρώματος !!!!

Συνεχεια εντός των ημερών....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2012, 07:03 από TerraByter »

Αποσυνδεδεμένος Xaris.

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Ατμός Μας Ενώνει ? ή Μας Διχάζει ?...
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 13:51 »
Με κέρδισε το Virginia αλλά σαν 2η επιλογή μετά το Gina (Atmos Lamb) το οποίο είναι DIY και τελευταίο το Americano . Tα υπόλοιπα μου φάνηκαν αδιάφορα ...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 13:56 »

Εδώ να αναφέρω ότι τα EL Greco είναι κατασκευασμένα με βάσεις και αρώματα από Decadent Vapours και εμφιαλομένα στην Ελλάδα.


Επειδή έψαξα αρκετά για σχετικές πληροφορίες, μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για το παραπάνω που αναφέρεις?

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 14:14 »
Την ενημέρωση αυτή την είχα σε κατάστημα που τα διαθέτει.

Αλλά και να μην μου το έλεγαν λόγο του ότι είμαι Fan των Decadent και ψωνίζω από Αγγλία και μόνο Αρωματα και Βάσεις Decadent (και κάποιες φορές από Totally Wicked αλλά μόνο βάσεις πια γιατι έχει διακόψει τη συνεργασία με την Decadent και έχει άλλα αρώματα) με το που το ατμισα το κατάλαβα.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά Υγρά (Έτοιμα, DIY με βάσει από Εξωτερικό και Ελλάδα) αυτή την καθαρότητα (δεν ξέρω αν είναι η σωστη λέξη) που μου δίνει η Decadent (και η Totally Wicked) δεν την έχω βρεί πουθενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2012, 14:26 από TerraByter »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 15:03 »
Αρώματα Decadent από που αγοράζεις;
Εδώ στην Ελλάδα δεν έχω βρει και Αγγλία που λες δεν ξέρω που να ψάξω.
Τα el-Greco μου άρεσαν πολύ (και τα decadent μου αρέσουν φυσικά, αλλά τα el-Greco μου βγάζουν λίγο πιο ισορροπημένο άρωμα) και ρωτάω για να πάρω βάσεις και αρώματα decadent, να παίξω το μικρό χημικό και να βγάλω μόνος μου τα αρώματα el-Greco που μου άρεσαν.  :)

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 15:07 »
Το Site της Decadent Vapours : http://www.be9.net/decadentvapours/index.htm

To e-Shop της Decadent Vapours : http://dv.gostorego.com

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 15:38 »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Υγρα el-greco
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 15:51 »
οσα δοκιμασα


επιεικως αδιαφορα σε γευση υγρα...καλο χτυπημα αλλα ουδεν για εμενα απο γευση....με 18mg εννοειτε και θα εχει χτυπημα...ειμαι και λιγο περιεργος σε επιλογες :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110693 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159897 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515351 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303281 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530816 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801649 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40997 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet