vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« στις: Μαΐου 10, 2010, 19:31 »
Καλησπέρα παιδιά ...Έχω μια Χ ποσότητα VG η οποία λήγει σε μερικές μέρες ...Ρώτησα τον φαρμακοποιό μου και μου είπε πως δεν παθαίνει κάτι εαν περάσει η ημερομηνία λήξης της ...Ισχύει λέτε ??Δεν είδα να αλλάζει το παραμικρό στο χρώμα της πάντως...

Με το πέρασμα του χρόνου, ωρίμασαν οι πληροφορίες, άρα και οι απαντήσεις...


Ατμίζεις μέχρι να αντιληφθείς πως έχει αδυνατίσει το άρωμα και δεν σου δίνει αυτό που θες.
Δεν προσεύχεσαι, γιατί δεν κινδυνεύεις από τίποτα.
Το "κανονικά" είναι σχετικό. Όχι, δεν χρειάζεται να έχουν τίποτα, γιατί δεν σαπίζουν, δεν μολύνονται, δεν χαλάνε αν φυλαχθούν σε λογικές συνθήκες.
Όπου αναγράφεται κάτι, αναγράφεται γιατί συνηθίζουμε να βλέπουμε τέτοιες ημερομηνίες.
Στην πραγματικότητα αναγράφεται κάτι χωρίς ιδιαίτερη λογική. Γιατί ένας χρόνος και όχι έξι μήνες; Γιατί όχι δυο χρόνια; Γιατί φάνηκε "στρογγυλό" στον παρασκευαστή και αρκετό διάστημα για να έχει καταναλωθεί έτσι κι αλλιώς!
Αλλά.... πόσα χρόνια θα χρησιμοποιείς το ίδιο μπουκαλάκι άρωμα;
Ακόμα και μια Βανίλια που έβαζα 1 σταγόνα ανά 10 μλ, σε ένα χρόνο τέλειωσε η ρημάδα!  :))

Και έτσι είναι.
Ημερομηνία λήξης έχουν τα παστέλια με μέλι μέχρι και τα τσιρότα.
Κι αυτά λόγω... οδηγίας.
Δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα οποιασδήποτε ασθένειας.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2014, 02:01 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 10, 2010, 19:40 »
Πριν μερικά χρόνια πήρα μια μπύρα από το ψυγείο και την ήπια χωρίς να προσέξω
την ημερομηνία λήξης και αφού την τελείωσα είδα ότι είχε λήξει 6 μήνες πριν.
Μπορεί να μην έπαθα τίποτα τότε αλλά εν γνώση μου δεν πρόκειται να ρισκάρω
και να καταναλώσω κάτι που έχει λήξει.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 10, 2010, 19:44 »
Έχεις δίκιο σαυτό που λες και συμφωνώ...7 ευρω το λίτρο είναι ...δεν αξίζει..!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 10, 2010, 21:22 »
Καλησπέρα παιδιά ...Έχω μια Χ ποσότητα VG η οποία λήγει σε μερικές μέρες ...Ρώτησα τον φαρμακοποιό μου και μου είπε πως δεν παθαίνει κάτι εαν περάσει η ημερομηνία λήξης της ...Ισχύει λέτε ??Δεν είδα να αλλάζει το παραμικρό στο χρώμα της πάντως...
Τα υγρά μέχρι και πριν 1,5 χρόνο εάν θυμάμαι καλά δεν αναγράφαν ημερομηνία λήξης.
Και δεν βλέπω τι θα μπορούσε να χαλάσει.
Η νικοτίνη που εμπεριέχουν σκοτώνει ότι θα μπορούσε να τα επηρεάσει.

Νομίζω ότι ο μόνος λόγος αναγραφής είναι οδηγίες της ΕΕ και ΗΠΑ σε ότι αφορά κάτι που καταναλώνεται.

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν συστήνω να τα ατμίσεις μετά τη λήξη τους.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 10, 2010, 23:01 »
Ημερομηνία λήξης =  ημερομηνία λήξης. Τελεία και παύλα.
Αλήθεια, πώς και σου έφτασαν στην λήξη;;

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 11, 2010, 00:44 »
Είχα αγοράσει 1lt VG τον Μάρτιο και μετά διαπίστωσα οτι λήγει τέλη Μαιου ..Είναι μικρό το διάστημα

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 11, 2010, 07:44 »
αυτο ειναι που λενε,ληγμενα ατμιζεις? :))

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 11, 2010, 11:56 »
Είχα ένα ξεχασμένο (2χρόνια) ''Marlboro 18mg'' -από τα παλιά του TECC πριν φέρει τα TW- στα 15ml, μια χαρά ήταν, αλλά κάτι Cartridges Pre-filled για 901 μου φάνηκαν πολύ ουδέτερες  -περίεργες θα έλεγα-σε γεύση και τις πέταξα.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 11, 2010, 13:34 »
Τα υγρα της bestecig που σχεδον αποκλειστικα ατμιζω πια, υστερα απο την νειλα που επαθα με τα dekang, δεν αναγραφουν ημ. ληξης. Μηπως διαρκουν για....παντα  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 11, 2010, 13:35 »
αποσο ξέρω περίπου στη διετία βγάζουν

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 11, 2010, 13:41 »
Vinirette και Flavourart 1 χρόνο δίνουν, ίσως προληπτικά (?) :confused1:

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 11, 2010, 13:43 »
Μπορεί να είναι προληπτικά ...Παίζει και η ημερομηνία παραγωγής ρόλο ...Σε λίγα υγρά την έχω δεί να αναγράφεται

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 11, 2010, 15:55 »
Τα υγρα της bestecig που σχεδον αποκλειστικα ατμιζω πια, υστερα απο την νειλα που επαθα με τα dekang, δεν αναγραφουν ημ. ληξης. Μηπως διαρκουν για....παντα  :idiot1:
H bestecig μόνο υγρά της dekang δεν πουλάει?


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 11, 2010, 17:05 »
Παράθεση
Νομίζω ότι ο μόνος λόγος αναγραφής είναι οδηγίες της ΕΕ και ΗΠΑ σε ότι αφορά κάτι που καταναλώνεται.
Σε μερικά πράματα αυτή και μόνο είναι η αλήθεια. Και ένα από αυτά τα πράγματα (πιστεύω) ότι είναι και υγρά μας. Είναι και θέμα μαρκετινγκ. Το ίδιο το προϊόν (πιστεύω) ότι δεν παθαίνει τίποτα. Σημασία φυσικά έχει ο τρόπος και οι συνθήκες διατήρησης, αποθήκευσης κλπ. Μήπως το υγρό έχει ενσωματωμένο ημερολόγιο και μόλις περάσει η αναγραφόμενη ημερομηνία, χαλάει?  :))
Εδώ προχθές δοκίμασα γιαούρτι που είχε λήξει πάνω από 10 μέρες (αν θυμάμαι καλά) και τουλάχιστον στη γεύση  δεν είχε καμία αλλοίωση (το έφαγα και όλο και δεν είχα καμία εμφανή ενόχληση). Πριν δε κάποιο καιρό άνοιξα ένα γιαούρτι που δεν είχε λήξει και δεν ήταν καν κοντά στην ημερομηνία λήξης και είχε πιάσει μούχλα.
Πριν μερικές μέρες σε κάποια εκπομπή στην TV, καθηγητής τάδε (τροφίμων? διαιτολόγος?) είπε ξεκάθαρα ότι το γάλα αν δεν ξινίσει ή αν δεν έχει αλλοιωμένη γεύση είναι κατάλληλο προς κατανάλωση ακόμα κι αν έχει παρέλθει η ημερομηνιά λήξης του.
Στη Γερμανία το φρέσκο γάλα αναγράφει πολύ μακρύτερη ημερομηνία λήξης από αυτή στην Ελλάδα.  Το αυτό είχε προταθεί και από τις ελληνικές γαλακτοβιομηχανίες  αλλά δεν έγινε αποδεκτό.
Αν λοιπόν αυτά συμβαίνουν με ένα πολύ ευπαθέστερο και "ζωντανό" προϊόν φανταστείτε για τα υγρά που είναι "ψόφια" (άσε που η γλυκερίνη χρησιμοποιείται και ως συντηρητικό).   

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 11, 2010, 21:44 »
Χαλάει κάτι όταν αποσυντίθεται
η PG  - VG αποσυντίθεται ?
η ημ λήξης μπορεί να αναφέρεται και στην εξασθένηση του αρώματος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110698 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159923 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146485 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530822 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801655 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11073 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41002 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet