vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Με 6 σπείρες ανοιχτές και 2.5 πυρήνα, με 26αρι n80, είμαι στα 13 watt.  Θα έλεγα εκεί που σε ευχαριστεί περισσότερο.
Όταν κάνω ημικαπνικά για παράδειγμα, θέλω λίγο πιο ζεστό τον ατμό, οπότε ανεβάζω λίγο βατ, Τώρα που κάνω φυστικοβούτυρο θέλω λίγο πιο δροσερό τον ατμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2023, 12:20 από kostas... »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Υποθέτω πως είσαι με ηλεκτρονικό mod. Οπότε πειραματίζεσαι & σταματάς στα watts που δίνουν σε σένα προσωπικά (& σε κανέναν άλλον) το καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα.  Κάπου ανάμεσα στα 11W που είσαι & στα 18W χοντρικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Καλημέρα, επειδή σιγά σιγά ξεμένω από σύρμα θα χρειαστεί να προβώ σε αγορά. Μιλάμε για mtl άτμισμα και κάνθαλ σύρμα.Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιούσα 28αρι και 26αρι της coilology αλλά μου φάνηκε υποδεέστερο της geekvape που είχα δουλέψει πιο πριν.Ιδίως στο 28αρι η διαφορά στη σκληρότητα των 2 συρμάτων είναι εμφανής με αυτό της coilology να είναι πιο μαλακό.Εχω την εντυπωση ότι μου έδινε και πιο ζεστό ατμό.Για τα mythical δε διαβαζω και πολύ θετικά σχόλια οπότε απορρίπτονται κι αυτά τα οποία παρεπιπτόντως έχουν κατακλύσει τα ατμομάγαζα ιδίως στην επαρχία που βρίσκομαι και τα πράγματα είναι περιορισμένα.Πριν λίγο χάζευα στο alter smoke και ειδα καποια Suprema Ratio και Maza πολύ ακριβότερα από τα προαανφερθέντα.Τα έχει δοκιμάσει κανείς να πει εντυπώσεις;Δεν έχω πρόβλημα στην τιμή από τη στιγμή που παίρνεις 1 καρούλι και περνάς 1 χρόνο με αυτό.Εννοείται οποιαδήποτε άλλη πρόταση/ιδέα δεκτή.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Αγόρασα αυτό:  KA1 Wire 10m by MaZa - 26GA / 0.40MM από Vape Experts και απλά να πω καμία σχέση με ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής? Τι είδους διάφορες είδες που να δικαιολογούν τόσο υψηλότερη τιμή?

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα, επειδή σιγά σιγά ξεμένω από σύρμα θα χρειαστεί να προβώ σε αγορά. Μιλάμε για mtl άτμισμα και κάνθαλ σύρμα.Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιούσα 28αρι και 26αρι της coilology αλλά μου φάνηκε υποδεέστερο της geekvape που είχα δουλέψει πιο πριν.Ιδίως στο 28αρι η διαφορά στη σκληρότητα των 2 συρμάτων είναι εμφανής με αυτό της coilology να είναι πιο μαλακό.Εχω την εντυπωση ότι μου έδινε και πιο ζεστό ατμό.Για τα mythical δε διαβαζω και πολύ θετικά σχόλια οπότε απορρίπτονται κι αυτά τα οποία παρεπιπτόντως έχουν κατακλύσει τα ατμομάγαζα ιδίως στην επαρχία που βρίσκομαι και τα πράγματα είναι περιορισμένα.Πριν λίγο χάζευα στο alter smoke και ειδα καποια Suprema Ratio και Maza πολύ ακριβότερα από τα προαανφερθέντα.Τα έχει δοκιμάσει κανείς να πει εντυπώσεις;Δεν έχω πρόβλημα στην τιμή από τη στιγμή που παίρνεις 1 καρούλι και περνάς 1 χρόνο με αυτό.Εννοείται οποιαδήποτε άλλη πρόταση/ιδέα δεκτή.


Καλησπέρα και από εμένα.
Μετά από χρόνια στο μόνο στο mtl άτμισμα και δοκιμή πολλών συρμάτων κατέληξα σε kanthal και στα Kidney Puncher. Καθαρό, ποιοτικό και αποδίδει γεύση, σε συνδυασμό βέβαια με το βαμβάκι και τον ατμοποιητή, από την πρώτη τζούρα, και αναλόγως το υγρό, για αρκετό καιρό. Δεύτερο στη σειρά τα σύρματα από zivipf (Γερμανία) εδώ όμως μιλάμε για αγορά μόνο από εξωτερικό, δεν θυμάμαι να τα πωλούν στην Ελλάδα. Τρίτο από Stealth Vape, για εμένα τίμια.
Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπική άποψη.  ;)
Καλό ψάξιμο  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Για αγορές σύρματα Zivipf από Ελλάδα εδώ.

https://vapesin.com/product-category/vape-accessories/wires-coils/page/2/

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2023, 08:10 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής? Τι είδους διάφορες είδες που να δικαιολογούν τόσο υψηλότερη τιμή?
Ένας τραυματισμός στο δεξί μου χέρι κάνει τη πληκτρολόγηση δύσκολη. Είχα δοκιμάσει μόνο τα φθηνά σύρματα ενώ αυτό με το που το πιάνεις το νιώθεις διαφορετικό. Τα υγρά μου είναι καθαρά άρα δε μπορώ να μιλήσω για διάρκεια. Τώρα για το ακριβό που λες όταν πριν λίγο καιρό πλήρωνα τη μία αντίσταση 3 ευρώ αυτά μου φαίνονται τζάμπα. Δεν έχω την εμπειρία να σε βοηθήσω περισσότερο απλά έκανα μια ακόμη πρόταση στο παιδί που ρώτησε.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Παίδες παίζει κανεις με Νi80;


Εάν ναι, σε 2 και 2.5 πυρηνα και διαμετρο 0.32mm(28ga) έχετε σκασιματα?


Κάνετε ανοιχτες σπειρες ή κλειστές.


Επίσης ανάβετε το συρμα για hotspot ή οχι?


Eίπα να δοκιμάσω Νi80 μετα απο χρονια σε mtl και εχω απορίες! :laugh1:  Η να το γυρισω παλι σε κανθαλακι..

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 583
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Καλησπέρα Θοδωρή
Τον τελευταίο καιρο κανω Νi80 27ga ( 0,35 ) διαφορά στην γεύση να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα
Το μόνο που αρπάζει πιο γρήγορα σε σχέση με κανθαλ
Κάνω ανοιχτές σπείρες δεν το πυρωνω και δεν έχω σκασιματα
Προχθές πήρα ένα καρούλι κανθαλακι και μάλλον θα ξαναγυρίσω εκεί....Παραδοσιακά  ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Είχα ξεκινήσει με κάνθαλ και αργότερα πήγα σε ni80. Ζεσταίνεται πιο γρήγορα και σε λιγότερα βατ, είδα μια μικρή καθαρότητα στα υγρά μου, έναντι του κάνθαλ και πιο ξεκάθαρη γεύση. Βέβαια, μπορεί να έφταιγε και το κάνθαλ το οποίο ήταν της UD, το είχα βρει σε προσφορά και είχα πάρει μπόλικο.
Από τότε μόνο ni80. Τώρα έχω βολευτεί με kidney puncher 26ga και 28ga, 2 και 2.5 πυρήνα ανάλογα τον ατμοποιητή, ανοιχτές σπείρες δεν χρειάζεται ζέσταμα.

Μου κάνει ένα σκασιματάκι όταν είναι καινούργια η αντίσταση και αυτό στην πρώτη τζούρα. Μετά από 1-2 ml στρώνει.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Μετά από πάρα πολλές δοκιμές σε διάφορα σύρματα διαφορετικού υλικού,στο τέλος γύρισα πίσω στο kanthal a1.
Αν δεν κάνεις τον κύκλο σου δεν μπορείς να καταλήξεις σε τελικό συμπέρασμα (γνωρίζοντας τα θετικά και αρνητικά κάθε μετάλλου) στο τι θα επιλέξεις (το οποίο θα σε ευχαριστεί) για να το καθιερώσεις.
Θα μου πεις κόστος αγοράς ασύρματων, αλλά τι δεν έχει κόστος στη ζωή;
Ο λόγος που το καθιέρωσα όπως προανέφερα; είναι σταθερό στην λειτουργία του και ισορροπημένο σε όλα όσα δίνει απλά.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2023, 23:44 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 583
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Είχα ξεκινήσει με κάνθαλ και αργότερα πήγα σε ni80. Ζεσταίνεται πιο γρήγορα και σε λιγότερα βατ, είδα μια μικρή καθαρότητα στα υγρά μου, έναντι του κάνθαλ και πιο ξεκάθαρη γεύση. Βέβαια, μπορεί να έφταιγε και το κάνθαλ το οποίο ήταν της UD, το είχα βρει σε προσφορά


EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης


UD Ότι χειρότερο συρμα υπάρχει
Ίσως γ αυτό είχες τέτοια θεματα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2023, 00:05 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos