vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γερμανική έρευνα για τον τρόπο που επιδρά ο ατμός στον χώρο

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Έχω αναφέρει μια δύο φορές για το ότι είχε γίνει στη Γερμανία μια έρευνα για την επίδραση του ατμού του ηλεκτρονικού στο χώρο και κατ' επέκταση για τους κινδύνους που πιθανώς αυτό να εγκυμονεί σε άλλους που δεν ατμίζουν.
Σήμερα κατάφερα τελικά να βρω το άρθρο.
Και εδώ η μετάφραση από τα Γερμανικά:

Έρευνες για την ελευθέρωση πτητικών οργανικών ενώσεων και αιωρούμενων σωματιδίων κατά το άτμισμα ενός ηλεκτρονικού τσιγάρου σε ένα θάλαμο.

Στις 27/08/2008 στους χώρους του Ινστιτούτου Περιβαλλοντικής Ιατρικής και Επιδημιολογίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Φράιμπουργκ εκπονήθηκε για λογαριασμό της εταιρίας ΕCigo μια πρώτη πιλοτική μελέτη για το συγκεκριμένο θέμα.

Όλες οι προϋποθέσεις όπως το μέγεθος του θαλάμου, η θερμοκρασία του χώρου, οι μέθοδοι μετρήσεως, τα χρησιμοποιούμενα όργανα και συσκευές είναι σε γνώση μου, δεν θα τις αναφέρω ωστόσο στο συγκεκριμένο άρθρο.

Χρησιμοποιήθηκαν υγρά με ποσότητες νικοτίνης Null, Low, Medium και High.
Για την σύγκριση καπνίστηκε και ένα τσιγάρο σε ακριβώς τις ίδιες συνθήκες.

Ο κάθε κύκλος αποτελούνταν από 10 δευτερόλεπτα άτμισμα ή κάπνισμα (συμπεριλαμβάνεται η εισπνοή, η διατήρηση στον πνεύμονα και η εκπνοή) και 30 δευτερόλεπτα διάλειμμα. Αυτό έγινε συνολικά 10 λεπτά.

Την περίληψη των αποτελεσμάτων θα την αποτυπώσω με δικά μου λόγια, γιατί δεν έχω την άδεια να δημοσιεύσω το πρωτότυπο.

Συνολική συγκέντρωση οργανικών ενώσεων:

Ηλεκτρονικό τσιγάρο με υγρό high: 6.000 μg / m3

Κανονικό τσιγάρο: 10.000 μg / m3

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το σχήμα των καμπυλών.
Στο ηλεκτρονικό τσιγάρο έπεσε σχεδόν αμέσως με το τέλος του ατμίσματος πρακτικά στο μηδέν, ενώ κατά το κανονικό τσιγάρο η συγκέντρωση οργανικών ενώσεων με το πέρας 15 λεπτών βρισκόταν στα 7.000 μg / m3.
Η περαιτέρω πορεία δυστυχώς δεν αποτυπώνεται στα διαγράμματα του πρωτοκόλλου μετρήσεως.

Συγκέντρωση σωματιδίων (αιωρούμενα σωματίδια)

Ηλεκτρονικό τσιγάρο με υγρό high:
περίπου 300.000 σωματίδια > 0.3μm/liter
Σωματίδια > 0.4 μm σχεδόν μηδέν
Άλλων μεγεθών δεν υπήρχαν

Καπνός κανονικού τσιγάρου:
Πάνω από 5 εκατομμύρια σωματίδια > 0.3μm/Liter
Πάνω από 5 εκατομμύρια σωματίδια > 0.4μm/Liter
Πάνω από 5 εκατομμύρια σωματίδια > 0.5μm/Liter
Περίπου 4.5 εκατομμύρια σωματίδια > 0.65μm/Liter
Περίπου 2 εκατομμύρια σωματίδια > 0.65μm/Liter
Σωματίδια > 1.0 μm/Liter σχεδόν μηδέν

Και εδώ είχαμε την ίδια συμπεριφορά στο χρόνο όπως και προηγουμένως.
Ενώ με το τέλος του ατμίσματος η συγκέντρωση έπεσε άμεσα στο γραμμή μηδέν του διαγράμματος, η ατμοσφαιρική ρύπανση από το κανονικό τσιγάρο με το πέρας μισής ώρας βρισκόταν σχεδόν στα 2 εκατομμύρια σωματίδια ανά λίτρο, μία ώρα αργότερα στα 300.000 σωματίδια και 2 ώρες αργότερα στα 200.000 σωματίδια.

Ένα τελικό συμπέρασμα δεν συμπεριλαμβάνονταν στην έρευνα και δεν θα δώσω ούτε και εγώ την προσωπική μου ερμηνεία, αλλά νομίζω ότι οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους.


Επεξηγηματικά αναφέρω ότι οι συγκεκριμένες οργανικές ενώσεις είναι μόνο αέριες ή σε μορφή ατμού.
Η προπυλενογλυκόλη είναι μια οργανική ένωση και τα υγρά των ηλεκτρονικών την εμπεριέχουν σε ποσοστά πάνω του 80%.
Για τις οργανικές ενώσεις που εμπεριέχονται στο κανονικό τσιγάρο δείτε εδώ (wikipedia στα γερμανικά): http://de.wikipedia.org/wiki/Tabakrauch#Organische_Verbindungen


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2010, 23:34 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Τελικά μόνο απο την ΕΕ  φαίνεται φως στις έρευνες
Μπράβο Κώστα και ευχαριστούμε για infos και μετάφραση  :thumpup: :thumpup:

Που φαίνεται η ώρα μέτρησης Κώστα, απο τη στιγμή της εκπνοής ?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πολύ καλό άρθρο, Κώστα  :thumpup: και ευχαριστούμε για τη μετάφραση.  :D
Μπήκε στα περιεχόμενα του μόνιμου θέματος: Επιστημονικές έρευνες και άρθρα για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με παραπομπή εδώ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο Κώστα!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
παιδια θα ηθελα να εκφρασω μια απορια μου αλλα για να μην ανοιξω [ακομα] καινουργιο θεμα ειπα να την ριξω εδω. το κτ και το ητ επιδρουν αρνητικα σε ηλεκτρονικες συσκευες που βρισκονται στο χωρο?

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Το ΗΤ επιδρά πολύ λιγότερο (έως καθόλου) σε ηλεκτρ συσκευές σε σύγκριση με το κινητό τηλέφωνο που το'χουμε 24 ώρες το 24ωρο ανοιχτό.
Φοράνε ίδιας τεχνολογίας μπαταρίες ;) Κ από προσωπική εμπειρία δεν έχω παρατηρήσει κάποια επιρροή σε ηλεκτρ. συσκευές από το ΗΤ.
Το ΚΤ δεν γνωρίζω αν επιδρά σε ηλεκτρ. συσκευές αλλά σίγουρα επιδρά αρνητικά σε ζωτικά όργανα , στο περιβάλλον (φυτά , ζώα, κλπ) :yes:

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης να πω ότι ακόμα κ μέσα σε αεροπλάνο μπορείς να ατμίζεις με τη σύμφωνη γνώμη των αεροσυνοδών σύμφωνα με εμπειρίες άλλων μελών του φόρουμ ;)
Αν φοβάσαι για το αυτοκίνητό σου ή για όταν βρίσκεσαι μέσα σε ανελκυστήρα θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!
Ατμίζω επί ώρες μέσα σε 3 διαφορετικά μοντέλα( Clio, RX8, C200) όταν τα οδηγώ κ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Βέβαια εάν οδηγάς κανένα Golf , ε όλο κ κάτι θα τύχει (βλ. πτώση παραθύρων, κάψιμο λαμπτήρων, κόλλημα θερμοστάτη, κλπ) ΑΛΛΑ πίστεψέ με δεν θα φταίει η χρήση ΗΤ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
παντως μπορω να επιβεβαιωσω και γω την ερευνα.
διαπιστωσα με το ματι μου την αιωρηση του καπνου για πολυ ωρα στο χωρο.

ηταν μολις τις προαλλες που επεφτε ηλιος στο διαμερισμα και εβλεπες μεχρι και σκονη να αιωρειται. δεν ξερω αν το εχετε προσεξει... ε λοιπον εβλεπα τιβι και αφου ειχα τελειωσει το κτ κανα 5λεπτο ο καπνος αιωρουνταν ακομα... σε μικροτερη πυκνοτητα ομως απο την αρχικη. εβλεπα ενα νεφος πανω απο τον καναπε στα 2 το πολυ μετρα απο μενα...

γενικοτερα ημουν και ειμαι αντικαπνιστης [ελαστικος ομως οχι φανατικος!] αλλα μαρεσει καμια φορα οταν σκεφτομαι και βγαινω στο μπαλκονι να κανω 1 σιγαρετο. και οταν καθομαι και βλεπω τιβι/ταινια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2010, 15:59 από fumos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
καπου είχε αναφέρει κάποιος εδω κακή επίδραση ( και άρνηση σερβις) σε PC λογω πολλών καταλοιπων καπνισματος σε μέρη του PC

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
ναι το ειδα για MAC που εγραφε. υπερβολικο πολυ μου φανηκε αλλα και γω που ειμαι με φορητο δε μαρεσει να καπνιζω μπροστα του, ριχνω τον καπνο αλλου... αντε θελω πως κ πως να παρω ηλεκτρονικο σιγαρετο! να κανω και upgrade τεχνολογικο!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Κώστα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά στο πόστ σου δεν υπάρχει το λινκ για την έρευνα.
Ξέρω πως έχει περάσει καιρός, αλλά μήπως σου είναι εύκαιρο;

Αποσυνδεδεμένος mixalis misa

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστουμε

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Κώστα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά στο πόστ σου δεν υπάρχει το λινκ για την έρευνα.
Ξέρω πως έχει περάσει καιρός, αλλά μήπως σου είναι εύκαιρο;

Ο Κώστας θα κάνει καιρό να εμφανιστεί στο φόρουμ νομίζω.
Είχα μια επικοινωνία τελευταία γι' αυτό το λέω. Έχει άλλες σκοτούρες για την ώρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159957 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530840 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet