vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Θα γίνει πολύ πιο ήπιο, εγώ το κάνω στα υγράκια γενικώς για να μην με μπουχτίζει το άρωμα,

και μου έρχεται και πιο οικονομικά.


Σκέψου οτι το υγρό που ατμιζω τώρα το έχω αραιώσει 90% ! (10ml αγορασμένου έτοιμου υγρού, 90ml βάση)

Δοκίμασε, βάλε 1ml άρωμα και 1ml pg/vg και δες αν σου κάνει, μην το χαλάσεις όλο
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2023, 15:42 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή για να μην κάνω κάποιο λάθος από αυτά που μου έγραψες πιο πάνω μπορώ δηλαδή εγώ αυτά τα υγρά και που μου κανε δώρο ο φίλος μου που είναι υγρό αναπλήρωσης να το φτιάξω ας πούμε σέ βαση και αντί για άρωμα να χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο 10 μέλο και ας μην το φτιάξω 100ml ας πουμε 30 ml

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Αυτά που έχεις υποθέτω πως είναι έτοιμα υγρά(να τα βάλεις στο η.τ και να τα ατμισεις)
Μου φαινετε πολύ η αραίωση 1 προς 1.
Θα έλεγα για αρχή να δοκιμάσεις να προσθέσεις 5ml βάσης και να δεις πως σου φαινετε.
Αν σου φαινετε καλό μένεις εκεί.Εαν όχι προσθέτεις και άλλη βάση.
Στην ανάποδη περίπτωση (1 προς 1)εάν σου βγει χωρίς καθόλου γεύση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.


Το έκανα και εγώ σήμερα(1 προς 1/2) με ένα πολύ έντονο άρωμα λεμόνι σήμερα αλλά θα το αφήσω μερικές μέρες να κάνει steep οποτε δεν δοκίμασα ακόμα για να σου πω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2023, 14:51 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Οπότε περιμένω νεότερα να μου πεις πώς έγινε γιατί και τα δικά μου είναι υγρά αναπλήρωσης και αν μπορείς να μου διευκρινήσεις που λες να προσθέσω 5ml βάση εννοείς μόνο vg?

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



(Εδώ να πω πως ακόμα το ψάχνω και εγώ μιας και πριν 1 μήνα ξεκίνησα το ηλεκτρονικό)


Όταν λέμε βάση εννοούμε pg/vg (σε ότι αναλογία).
Τώρα το τι ποσοστωση από το καθένα -υποθετω - έχει να κάνει με ποια αντίσταση ατμιζεις.
Εάν είναι 1+ ohm στοχεύεις στο 50vg/50pg, εάν είναι μικρότερη αυξανεις την αναλογία της vg.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2023, 14:52 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Προς-> xloupas

Δοκίμασα μιας και περιμένεις μια απάντηση.
Ακόμα και 1 προς 0,5 μου φάνηκε πολύ αραιωμένο και πρέπει να ήταν από τα πιο "εντονα" υγρά αυτό που αραιωθηκε.
Θα το "ξεαραιωσω " :))  πάλι να πέσει η αναλογία στο 1 προς 0,25(έχω αρκετό από το έντονο υγρό οπότε μπορώ να το κάνω προσθετοντας πάλι)

Οπότε θα έλεγα σίγουρα να δοκιμάσεις μικρότερη αραίωση στα δικά σου από 1 προς 1.

Αποσυνδεδεμένος Mdu

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1671 στις: Απριλίου 17, 2023, 11:55 »
Γνωριζεις καποιος περιπτερο που να πουλαει υγρα και να ειναι ανοικτο σημερα στην αττικη?

Αποσυνδεδεμένος atopos

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1672 στις: Απριλίου 27, 2023, 12:14 »
Πρέπει να αλλάξουμε αναλογία pg/vg τώρα που έρχετε καλοκαίρι λόγο θερμοκρασίας/ζεστης?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1673 στις: Απριλίου 27, 2023, 16:23 »
Η απάντηση είναι ΝΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1674 στις: Απριλίου 27, 2023, 18:07 »
Πρέπει να αλλάξουμε αναλογία pg/vg τώρα που έρχετε καλοκαίρι λόγο θερμοκρασίας/ζεστης?


Οσο ζεσταινει ο καιρος τα υγρα γινονται και πιο λεπτορευστα , οποτε χρειαζεται να ανεβασεις την VG  για να μην εχεις μεγαλες διαρροες

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1675 στις: Απριλίου 28, 2023, 03:18 »
Η δική μου προσέγγιση είναι διαφορετική. Τα υγρά μου τα φτιάχνω σταθερά & πάντα 70%VG-30%PG.
Αυτό που διαφοροποιώ ανάλογα με τις θερμοκρασίες της κάθε εποχής είναι το βαμβάκωμα. Λίγο παραπανίσιο τις θερμές, λίγο πιο τσιγκούνικο τις ψυχρές. Φυσικά μιλάω για επισκευάσιμους. Για εργοστασιακούς ΔΓ/ΔΑ (δεν γνωρίζω/δεν απαντώ).

Συνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Έχω κατασκευάσει κοντά στο 1 λίτρο υγρό και το έχω σε σκοτεινό ντουλάπι. Θα φύγω όμως για όλο τον Αύγουστο μήπως είναι καλύτερα να τα βάλω στο ψυγείο γιατί στο σπίτι ενδέχεται να αναπτυχθούν υψηλές θερμοκρασίες.

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Προσωπικά, πάντα οι ιδιοπαρασκευές μου, έστω & αν δεν έχουν αρώματα, μπαίνουν στο ψυγείο (συντήρηση) όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Περισσότερο επειδή δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερθεί η νικοτίνη (1mg-3mg) παρά για τις VG/PG. Οταν χρησιμοποιούσα αρώματα & αυτά έμπαιναν στη συντήρηση του ψυγείου, είτε σε μίξεις είτε ακόμη & σε σφραγισμένες συσκευασίες.

Συνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ. Βρήκα αρώματα σε προσφορά και το παρακανα

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Καλησπέρα σας.
Θα σας έχει τύχει σίγουρα , ειδικά τώρα το καλοκαίρι,
να λαμβάνετε την παραγγελία σας από τον courier και το κουτί να ζεματάει. Υπάρχει κίνδυνος ή αλλοίωση για τα υγρά (νικοτίνες και αρώματα);Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110671 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530803 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet